אסטמה של העור אצל מבוגרים

הכותב: דוד פרלה

אסטמה של העור, או אטופיק דרמטיטיס, היא מחלה דלקתית של העור המוכרת בעיקר בקרב ילדים. אבל אין זה אומר שמבוגרים לא עלולים לסבול מאסטמה של העור. באמצעות הטיפול הטבעי במחלה ניתן להפחית את הגרד ולהחזיר את הלחות והגמישות לעור, תוך שימוש בכלים טבעיים בלבד – ללא סטרואידים או אנטי היסטמינים.

באופן מעשי, ישנם לא מעט מבוגרים הסובלים מאטופיק דרמטיטיס. ישנם כאלה ש"מושכים" את המחלה מילדותם, ישנם מבוגרים אשר חלו בילדותם והמחלה שבה והתפרצה בבגרותם (בדרך כלל בעשור השני והשלישי לחייהם), ויש שהמחלה הופיעה אצלם לראשונה בבגרותם.

זאת ועוד, ידוע כי בקרב כ-40% שהמחלה נסוגה אצלם עד גיל 20 היא ממשיכה לבוא לידי ביטוי בצורת אסתמה של דרכי הנשימה או נזלת אלרגית.

איך מטפלים באסטמה של העור אצל מבוגרים?

מצד אחד, למחלה אין תרופה אחת ויחידה המרפאת ממנה. מצד שני, קיימים המון (אבל המון!) תכשירים לטיפול בסימפטומים של אטופיק דרמטיטיס.

 • סוגים שונים של קרם לחות למריחה על העור הנגוע.
 • משחות אנטי היסטמיניות לטיפול בגירוד המציק.
 • משחות על בסיס סטרואידים לדיכוי התפרצות פעילה.
 • תרופות לא סטרואידיות לדיכוי פעילות היתר של תאי ה-T אשר קשורה בהופעת המחלה.

הטיפול הטבעי במחלה

הרפואה הסינית רואה התפרצות של מחלה כאטופיק דרמטיטיס כביטוי ליציאה מאיזון של מערכת החיסון. לכן, מטרת הטיפול הטבעי הוא לווסת את מערכת החיסון ולהשיבה לפעולה תקינה ומאוזנת.

במחקר שנערך בבית החולים ״שיבא״ תל השומר, הראה דוד פרלה את יעילות הטיפול הטבעי באטופיק דרמטיטיס, ופרסם את הספר "דלקת עור אטופית" (שם נוסף למחלה) העוסק בדרכים לריפוי המחלה.

מרכיבי הטיפול הטבעי:

דיקור לטיפול בדלקת עור אוטופית מבוגריםדיקור סיני. מטרתו להרגיע את העור המגרד והדואב באופן מיידי ומניח את התשתית לאיזון מערכת החיסון. לדיקור השפעה אנטי דלקתית מפחיתת גרד והשפעה שמווסתת את מערכת החיסון ובכך מפחיתה את התגובה האלרגית.

drink-smallצמחי מרפא. ניתנים בדרך כלל כטינקטורה לשתייה. מזינים את העור, מפחיתים את הדלקת ומפחיתים מן היובש.

 

cream-smallמשחות טבעיות. ניתנות למריחה חיצונית על העור, מורכבות מתכשירים טבעיים בלבד.

 

 

nutrition-smallשינויי תזונה. לעתים יהיה הטיפול כרוך בשינוי תזונתי ואף בהוספת תוספי תזונה מסוימים, בהתאם למצבו של כל מטופל, וכן הנחיות לנטילת תוסף הפרוביוטיקה הייעודי שלנו – פרוביוטיקה 20/10.

 

תסמיני אטופיק דרמטיטיס במבוגרים

אצל ילדים האזורים החשודים יהיו קפלי העור (צוואר, ירכיים, מפרקים ועוד), אבל אצל מבוגרים יכולה אסטמה של העור או דלקת עור אוטופית מבוגרים, להופיע במקומות שונים בגוף, אם כי באופן ממוקד ובדרך כלל לא על פני שטח נרחב.

בין המאפיינים של המחלה שעלולים לצוץ בקרב מבוגרים:

 • גרד עז
 • עור מחוספס ועבה בתוספת הליך דלקתי
 • אדמומיות
 • יובש בעור / קשקשת
 • התקלפות העור
 • התקפי קוצר נשימה
 • נזלת על רקע אלרגי

מה הגורמים לאסטמה של העור אצל מבוגרים?

אטופיק דרמטיטיס נגרמת בשל היחלשות של האפידרמיס, היא שכבת העור החיצונית, שמאבדת מכוח ההגנה שלה ומאפשרת כניסה של מזהמים שונים לגוף.

למחלה גורם גנטי מובהק – מוטציה (שינוי גנטי) בגן הקרוי פילגרין (FLG), המקודד חלבון שלו חשיבות בשמירה על המעטפת הקרנית של האפידרמיס. ידועים גנים נוספים שמוטציות בהם עלולים להוביל להתפרצות אסטמה של העור, אבל על פי רוב אין די בגורם הגנטי לבדו, וגורמים סביבתיים כמו זיהום אוויר, אקלים, תזונה, חשיפה לכימיקלים ועוד קשורים בהופעתה.
הטיפול ברפואה סינית נועד לטפל בתסמיני המחלה, להפחית את הגרד ולהחזיר לעור לחות, גמישות וחיוניות שאבדה לו, וכל זאת תוך שימוש בכלים טיפוליים טבעיים בלבד, ללא כימיקלים, סטרואידים או אנטי היסטמינים. 

דוד פרלה הינו מומחה לטיפול באסטמה של העור, והינו בעל ניסיון ייחודי רב שנים של טיפול טבעי מוצלח ברפואה סינית במבוגרים הסובלים מבעיות עור. 

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה