טווינא – טכניקת עיסוי סינית

ניוזלטר ינואר 2014

tuina350-170שלום לכולם,

בניוזלטר הנוכחי נדבר על טכניקת העיסוי הסינית – טווינא, שהיא בעצם הפיזיותרפיה הסינית לבעיות כאב.

שיהיה חורף חמים ונעים!

בברכה, 

דוד פרלה

dudi-sign2

 

 


 

טווינא

לפי ממצאים ארכיאולוגים מדברים על טכניקות עיסוי שונות שהיו ידועות למרפאים הקדומים כבר באלף ה-3 לפני הספירה, ושימשו אותם לטיפול ולהפגנת הכוחות המאגיים הטמונים בהם. ציורים על שריוני צבים ועל עצמות מתקופת שושלת ה"שאנג" הקדומה מתארים טיפול בעיסוי בידי אישה- רופאה.

בתקופת שושלת "סואי" ושושלת "טאנג" קמו לעיסויים מומחים מיוחדים, אשר פיתחו אותו כשיטה טיפולית חשובה הן בפני עצמה והן בשילוב שיטות אחרות. בתקופת שושלת "מינג" היה העיסוי חלק בלתי נפרד מתוכנית הטיפולים המקובלת בבתי החולים.

טווינא הוא סוג של עיסוי הנעשה גם על מבוגרים וגם על ילדים.

טכניקות של טווינא

  • מדיטציה של האצבע הבודדת: בתקופת שושלת "צ'ינג" קמה אסכולה שפיתחה טכניקה לעיסוי באצבע אחת על נקודות דיקור שונות, להפעלת גירוי לאורך המרידיאנים. לטכניקה זו הצלחה גדולה בטיפול בבעיות פנימיות כמו: כאבי ראש, סחרחורות, קשיי שינה, מתח נפשי, בעיות מחזור, בעיות עיכול וכאבים שונים (בשרירים, בגידים ובגב התחתון).
  • טכניקות הגלגול: בשנות ה-40 של המאה קמה אסכולה שפיתחה את טכניקות הגלגול השונות, המעניקות עיסוי רחב על שטח פנים גדול יותר. טכניקה זו מתאימה בעיקר לטיפולים בשיתוק ילדים, צניחת פה ועיניים, בעיות פרקים ובעיות אורטופדיות מגוונות.
  • תרגילי עיסוי פנימיים: בצפון סין קמה אסכולה שתלמידיה הם בוגרי מנזר שאולין, מרכז מפורסם לאמנויות הלחימה בסין.

המטפל בשיטה זו שולט היטב באנרגיית הגוף שלו ויודע לכוונה ולהעבירה באמצעות העיסוי אל המטופל. באסכולה זו נהוגות טכניקות מגוונות לחיזוק כללי, המכסות את כל אזורי הגוף ובמיוחד את האזורים הפגיעים והחלשים.

נוסף על העיסוי, המטופל מתבקש לבצע תרגילי התעמלות המכוונים לתוך הגוף לשם החלמה מהירה ויעילה. עיסוי בשיטות אלה מתאים לטיפול בקשת רחבה של מחלות פנימיות הגורמות לחולשה רבה, לדוגמא בעת החלמה מניתוח ועד בעיות גניקולוגיות.

במה שונה הטווינא משיטות עיסוי אחרות?

בניגוד לאופי הרך והאיטי של השיאצו היפני (שגם הוא טיפול מומלץ), משך העיסוי של הטווינא הוא קצר (5-20 דק'), אנרגטי מאוד ובעל השפעה מהירה וחזקה ביותר. הטווינא מתמקד בבעיה ספציפית ואינו מכוון לטיפול כוללני, כמו עיסויים רפואיים אחרים.

עיסוי טווינא מבוצע בטכניקות שונות ובתנועות ידיים כה מהירות, עד שלעתים קשה לעקוב אחריהן. התנועה המהירה והקצובה – מאות פעמים בדקות ספורות – יוצרת ריטוטים (ויברציות) שמזרימים אנרגיה ופותחים חסימות בגופו של המטופל.

טווינא לילדים

בגלל רמת האנרגיה הגבוהה שלהם, ילדים נוטים לפתח מחלות במהירות רבה. באותה מהירות הם מגיבים לעיסוי טווינא בטכניקות המיוחדות שפותחו עבורם ובמקרים רבים, די בטיפול זה כדי להחזיר את האיזון ולמנוע בכך את הטיפול התרופתי.

הטווינא מצוין כטיפול מונע גם לתינוקות בני יומם, ולטיפול בבעיות שכיחות אצל ילדים שלא לתמיד קל לעמוד על מקורן.

במחלקות ילדים בבתי חולים בסין נוהגים לשלב טיפולי טווינא לצד טיפול רפואי מודרני, ובבתי חולים מסורתיים יש מחלקות מיוחדות לטווינא. את העיסוי מבצעים על נקודות דיקור שונות או בטכניקות מגוונות, בתנועות מהירות, קצובות וקצרות.

עיסוי לאורך עמוד השדרה ומשני צדדיו, לדוגמא, מקובל כטיפול פתיחה לשיפור זרימת הדם.

תפקידים עיקריים ברפואה הסינית: הצמח מסלק רוח וחום במצבי רוח חמה. מרגיע את הכבד והעיניים במצבי רוח חום בכבד עם עיניים אדומות, כואבות, יבשות או דומעות, או בחסר יין הכבד והכליות המלווה בטשטוש ראיה, נקודות שחורות מול העיניים וסחרחורת. כמו כן, הצמח מרגיע כבד ומוריד רוח בעיקר בכאבי ראש על רקע עליית יאנג הכבד.