כריזנטמה וזעפרן – צמחי המרפא הסיניים

ניוזלטר אוקטובר 2013

honghua350-170שלום לכולם,

צמחי המרפא הסיניים מהווים חלק מרכזי וחשוב בטיפול ברפואה הסינית. החודש נרחיב על שני צמחי מרפא סינים ידועים – פרח הכריזנטמה וזעפרן סיני. נספר על מחלת הויטיליגו – בהקת, המאופיינת בהופעת כתמים על העור, המטופלת במרפאתנו בהצלחה מרובה.

בברכה, 

דוד פרלה

dudi-sign2

 

 


 

פרח הכריזנטמה (Ju Hua)

צמח המרפא המפורסם – JU HUA, הוא פרח הכריזנטמה הסינית, השייך לקבוצת הצמחים החריפים קרירים.

מאפיינים: לפרח טעם מתוק ומעט מריר,אנרגיה קרירה, והוא פועל על המרידיאנים של הריאות והכבד. בצמח זה משתמשים בעיקר לטיפול בשפעות בעלות אופי חם (רוח חמה) המלוות בחום וכאבי ראש, וביובש ואדמומיות בעיניים הנגרמים משפעת או ממתח נפשי מצטבר. בדרך כלל מכינים תה מצמח זה, אך הוא נמצא כמרכיב חשוב גם בתוך נוסחאות צמחים משולבות רבות.

במחקרים שנערכו לאחרונה על פרחי הכריזנטמה התגלתה השפעתם הטובה על חולים הסובלים מיתר לחץ דם.

 

צמח זעפרן סיני (Carthumus Tinctorius)

זהו אחד מסוגי הזעפרן הגדל בסין, שם הוא מכונה Hong Hua, או "הפרח האדום" על שום צבעו.

מאפיינים: לצמח זה, השייך לקבוצת הצמחים מניעי הדם, יש טעם חריף, אנרגיה חמימה, והוא פועל על מרידיאן הלב והכבד. מעלתו העיקרית היא שיפור זרימת הדם ועיקר שימושו בבעיות מחזור אצל נשים (ומסיבה זו אינו מומלץ לנשים בהיריון), והוא מתאים גם לטיפול בכאבים בחזה (אנגינה פקטוריס). לרוב הוא מצוי כאחד המרכיבים בנוסחאות צמחים משולבות לטיפול בבעיות הקשורות להפרעות בזרימת הדם.

 

ויטיליגו – איך אפשר לטפל במחלה ברפואה הסינית?

מחלת הויטיליגו הינה מחלת עור הגורמת לכתמים בהירים על פני העור. כתמים אלו נוצרים כתוצאה מכך שהעור מאבד מהפיגמנט שלו בחלקים שונים בגוף.

מטרת הטיפול בויטיליגו היא החזרת האיזון הפנימי הפיזי והנפשי למטופל, וכן ויסות מערכת החיסון על מנת לעצור את תהליך הפגיעה בתאי הפיגמנט בעור.

לקריאה נוספת אודות ויטיליגו והטיפול הטבעי במחלה