סוגי התקררות בחורף | צמח מרפא להתקררות

ניוזלטר פברואר 2014

herbs3350-170שלום לכולם,

הפעם נדבר על סוגי ההתקררות השונים המטופלים בהצלחה מרובה ברפואה סינית. בנוסף, נשמח לספר על צמח הכריזנטמה שנמצא בשימוש נרחב בסין ובארץ.

הרבה בריאות

דוד פרלה

dudi-sign2

 

 


 

רוח והשפעתה על מחלות החורף

הרוח נחשבת לגורם מחלה עיקרי בהתקררויות שונות, יחד עם גורמים חיצוניים אחרים. הרוח יכולה לחדור בקלות לגוף לאחר הזעה או בזמן שינה, ובדרך כלל לפלג גוף עליון – ראש, פנים, צוואר. גורם זה יכול להיות המקור העיקרי לתופעות כמו כאבי ראש, נזלות, כאבי גרון, נפיחויות בפנים והזעות.

להמשך קריאה >>

 

צמח מרפא למחלות חורף: Ju Hua – החרצית העטורה

צמח נפוץ ממשפחת המורכבים. משמשת כצמח מאכל וצמח מרפא ברפואה הסינית הנחשב למחזקי הצ'י במקביל לסילוק חום ולחות.

החרצית היא צמח בר נאה, חד-שנתי שמקורו ביפן וסין, משם היא הופצה ברחבי העולם. הפריחה מחודש פברואר עד מאי. צבעיה מגוונים, כששולטים בהם צהוב ולבן. החרצית נפוצה בשדות ובמקומות לחים. לחרציות המתורבתות ראשי תפרחת גדולים, יחסית לזנים הפראיים. הנצרים הצעירים והגבעולים, להם ניחוח חזק, חיים או מבושלים, משמשים בסלט ירקות. העלים הצעירים מצוינים להוספה לסלט. העלים נובלים זמן קצר לאחר איסופם, כך שיש לקטוף אותם זמן קצר לפני השימוש בהם.

חרצית עטורה היא מין בסוג חרצית ממשפחת המורכבים. החרצית העטורה היא בעלת קרקפות עם פרחים צינוריים במרכזן ופרחים לשוניים בהיקפן. כל פרחי הקרקפת צהובים-כתומים. לקראת ערב נוטים פרחי ההיקף של הקרקפת כלפי מטה.

בישראל, המין פורח באביב, בחודשים מרץ עד מאי, אם כי לעתים חרציות פורחות גם בחודש פברואר. הצמח נפוץ בעיקר על אדמות עשירות בחנקן. החרציות הפורחות יוצרות לעתים מרבדים צפופים צהובים הנראים למרחוק.

מאפיינים כלליים:

שם סיני: Ju Hua
שם לטיני: Chrysanthemi Morifolli Flos
שם פרמקולוגי:  Chrysantherni Flos

שם מדעי: Glebionis coronaria או Chrysanthemum coronarium

משפחה: מורכבים – Asteraceae

שמות חלופיים: בערבית – בִּיסְבַּס, צופייר, בַּסוּם, ביפנית- kikuka, בקוראנית- kukhwa

קטגוריה: משחררי חיצון קרירים וחריפים

טעם: מתוק, מר

אנרגיה: מעט קר

מרידיאנים: ריאות, כבד

להשתמש במחלות כגון: התקררות/שפעת, דלקת גרון, זיהום בדרכי נשימה עליונות