נשירת שיער לאחר לידה – מה הגורמים ואיך לטפל בה באופן טבעי?

הכותב: דוד פרלה

נשירת שיער לאחר לידה היא תופעה נורמלית של הגוף, שמתחיל לחזור לעצמו לאחר ההריון והלידה. נשים רבות סובלות מנשירת שיער מוגברת לאחר ההריון, מסיבות שונות ומגוונות. הטיפול הטבעי בנשירת שיער מורכב משינוי תזונתי וטיפול בדיקור, בתקופה שבה גופך מתאושש מחוויית הלידה וזקוק לאיזון הורמונלי. 

מדוע נושר השיער לאחר ההריון והלידה?

במהלך ההריון, בגלל השינויים ההורמונאליים שעובר גוף האישה, השיער צומח להפליא. נשים רבות נהנות משיער חזק, עבה, יציב, שגדל להפליא ובעיקר אינו נושר. עם זאת, לאחר הלידה, המערכת ההורמונאלית שבה ומתייצבת. זקיקי השיער, שבחודשים הקודמים עבדו בקצב מואץ, מורידים הילוך, וחלק מהשיער שקודם צמח באין מפריע, נושר.

על חוט השערה

כמאה אלף זקיקי שיער יש לנו על הקרקפת. מהזקיק צומחת השערה, אשר גדלה במשך 3 שנים. לאחר שהגיעה לחיי שערה נמשכים בממוצע 3 שנים ואז תנשור ושערה חדשה תתחיל לצמוח במקומה. לאחר שסיימה את צמיחתה, השערה נמצאת במצב מנוחה, כהכנה לנשירה. בין 10% ל-20% מהשערות בראש נמצאות במצב מנוחה, ויתר השיער במצב צמיחה. השערות שאנו מוצאים על המברשת או במקלחת הן חלק מה-10% שבמצב מנוחה ועתידות לנשור בקרוב.

סיבות נוספות לנשירת שיער מוגברת:

  • חוסר איזון הורמונלי, כמו למשל כתוצאה מתת או יתר פעילות של בלוטת התריס
  • מחלות עור הפוגעות בקרקפת, כמו פסוריאזיס וסבוריאה.
  • אנמיה
  • דיאטות קיצוניות ותזונה לא מאוזנת
  • סטרס ומצב נפשי לא יציב
  • מחלות כרוניות

נשירת שיער לפי הרפואה הסינית

לרפואה הסינית מספר הסברים לנשירת שיער.

דם – במשך ההריון האישה לא קיבלה מחזור ואצרה בגופה את הדם. הלידה עצמה גורמת לאיבוד דם ולאחריה מתחדש המחזור והגוף שב לאבד דם. צניחת השערות מקבילה לאובדן הדם.

הכבד – איבר זה מזין את הקרקפת בדם, החיוני לצמיחת השערות ולהזנתן. נשירת שיער עלולה להיות ביטוי של בעיה כלשהי בכבד.

הכליות – מזרימות אנרגיית צ'י לכיוון הראש והקרקפת. נשירת שיער עלולה להיות ביטוי של בעיה בכליות.

ריאות – קשורות לפעילות הנקבוביות בגוף, ובכללן גם אלו שבקרקפת. נשירת שיער עלולה לגלם בעיה בריאות.

איך אפשר לטפל באופן טבעי בנשירת שיער אחרי הלידה? 

nutrition-smallתזונה – מרכיב חשוב בטיפול בנשירת שיער לאחר לידה הוא תזונה נכונה ומתאימה. לפי הרפואה הסינית, מומלץ להרבות בתזונה מחזקת עשירה בחלבון – בשר, דגים, קטניות, ביצים.

ירקות ירוקים מומלצים תמיד, ותרומתם לנשירת שיער לאחר לידה היא בברזל שהם מספקים לגוף.

מרכיב תזונתי חשוב נוסף שחשוב להזין בו את הגוף הוא ויטמין A והפרו ויטמין שלו, בטא קרוטן. ירקות ופירות כתומים וצהובים יעשירו את הגוף בוויטמין חשוב זה.

acupuncture-smallדיקור – מרכיב קבוע בטיפולים רבים ברפואה הסינית, בזכות התגובה המהירה של הגוף אליו. דיקור סיני מאזן את המקום הפגוע במהירות וביעילות ומייצב אותו להמשך הטיפול.

 

drink-smallצמחי מרפא – ישנם צמחי מרפא המוכרים כמאזנים הורמונאליים (למשל צמח האנגליקה – טנק קווי), עניין בעל חשיבות רבה לאחר הלידה. למה לקחת כדורים אם אפשר ללכת על טבעי?

 

תוספי תזונה – אפשרות מצוינת להשלים את החסר. אבץ, גופרית, ויטמין C ו-E, חומצות אמינו ואומגה 3 חיוניים יותר מתמיד לאחר לידה ויסייעו בין היתר לשיקום השיער.

לא לעשות – אל תתעללי בשיער שלך עם טיפולים מיוחדים. בלי צביעה, בלי סלסולים, בלי שטיפות או קרם לחות, ולהשתדל גם בלי מרכך ומייבש שיער. אבל – עם שמפו אורגני, עם מרכך טבעי, עם מגבת עדינה לייבוש השיער ועם מסיכה טבעית לשיער שמטפל ברפואה סינית ישמח להתאים עבורך.

הטיפול הטבעי בנשירת שיער מותאם באופן אישי, מחזיר את האיזון הפנימי ומשפר את הזנת הדם לקרקפת, למניעת נשירה ועידוד צמיחת שיער בריאה. לפרטים נוספים ולכל שאלה תוכלו לפנות אלינו באמצעות הטופס המצורף. לקריאה על נשירת שיער אצל נשים לחצו כאן.

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה