מפסיקים להתגרד – הטיפול המשולב באטופיק דרמטיטיס

פורסם בעיתון "ידיעות אחרונות" בתאריך 26.2.2001

מאת: ג'יין אלכסנדר, "טיימס" 

תרופה סינית מסורתית יכולה לתת תוצאות דרמטיות בטיפול באסטמה של העור אצל ילדים ("אסטמה של העור"). אבל חשוב לוודא שמדובר במרפא מוסמך ובתרופות בטוחות. במרכזי צ'י בבריטניה, שמשלבים רפואה קונבנציונלית ורפואה סינית, כבר "הצילו" אלפי ילדים מגירוד עד העצם.

פיינלי, תינוק בריטי, היה רק בן חמישה חודשים כשהתפתחה אצלו אקזמה. זה התחיל כפריחה קלה על החזה, אך במהרה זה הפך והתפשט לכתמים אדומים, קשקשיים ומגרדים באופן בלתי נסבל. "בלילות הוא היה מתעורר כל שעה, מתגרד עד שהיה פוצע את עצמו", משחזרת אמו, ג'קי. "לילה אחד ניגשתי אליו וראיתי שהסדינים היו מכוסים בדם".

רופא המשפחה רשם לו בהתחלה קרם על בסיס מים, אחר כך סטרואידים ולבסוף קרם נגד פיטריות. אף אחד מהם לא היה יעיל, לאחר שלושה חודשים פיינלי הפך מתינוק שמח לילד עצבני, זועף וסובל, וג'קי התחילה להתייאש. אבל אז היא לקחה אותו למרכז צ'י. תוך שבועיים התחילו הכתמים להגליד ופיינלי ישן טוב יותר. אחרי שלושה חודשים העור שלו היה חלק לגמרי.

מרכזי הצ'י שממוקמים בלונדון ובבירמינגהאם, מציעים שירות מיוחד במינו, על ידי שילוב הרפואה המערבית הקונבנציונלית והרפואה הסינית המסורתית, לצד פסיכותרפיה והיפנותרפיה. הרופאים שעובדים במרכז מוסמכים לעסוק הן ברפואה המודרנית והן ברפואה המסורתית, וגישתם פרגמטית. בעוד שמרפאים אלטרנטיביים רבים מתנגדים בתוקף לשימוש בסטרואידים, במרכז צ'י הם נחשבים לכלי טיפול נוסף. "אנו טוענים שסטרואידים מועילים בתנאי שהמרפא יודע מה הוא עושה", אומרת רות דלמן, יועצת, שהקימה את מרכז צ'י בשנת 1988 יחד עם הפסיכותרפיסט קנת גיבונס.

החולים שמגיעים למרכז צ'י לא נוטלים סטרואידים למשך זמן רב. ברוב המקרים הם מטופלים בסטרואידים בשילוב עם צמחי מרפא סינים למשך כמה שבועות, או אפילו כמה חודשים, עד שהמצב נמצא תחת שליטה. ברגע שצמחי המרפא מתחילים להשפיע, ניתן להפחית את מינון הסטרואידים ולבסוף להפסיק את נטילתם לחלוטין. ואז, גם כן באופן הדרגתי יעשה שימוש בצמחי המרפא, והשימוש יפחת ככל שהמצב ישתפר.

ג'ולי דריידן, אם לילד שסובל מאקזמה, ניסתה מגוון טיפולים אלטרנטיביים לפני שקראה על מרכז צ'י. היא לקחה את בנה ג'ימי למרכז בפעם הראשונה באפריל שעבר. "זה לא עבר מיד אבל כבר אחרי השבוע הראשון הדברים התחילו להרגע", היא מספרת. "אני מניחה שזה לקח כשלושה חודשים עד שראינו הבדל של ממש. ג'ימי לא החלים לגמרי, ולפעמים מופיעים לו כתמים קלים על הידיים, אבל הוא ילד אחר לגמרי. הוא שר סולו בהצגה של בית הספר השנה ואני ישבתי ובכיתי".

ההצלחה שיש למרכז צ'י (ולמרפאים אחרים בצמחים סינים) בטיפול באקזמת ילדים היא כל כך יוצאת דופן, שנראה מפתיע שמערכת הבריאות הלאומית באנגליה לא ממהרת לאמץ את השיטה. פרופ' אדזרד ארנסט, מבית הספר לרפואה ולשרותי בריאות באוניברסיטת אקסטר, שערך מחקר בנושא הטיפול באקזמה עם צמחי מרפא סיניים, סבור שהבעיה נעוצה בעובדה שלא נעשו בהם מספיק ניסויים קליניים. "ההוכחה של יעילות צמחי המרפא הסיניים בטיפול נגד אקזמה, למרות שהיא מעודדת, אינה מתבססת על מספיק ניסוים קליניים קפדניים", הוא טוען. אך שני הניסוים הקליניים שנעשו נמצא מראים שצמחי המרפא הסיניים היו יעילים יותר מהתרופות הקונבנציונליות.

ד"ר מין לין, רופאה ממרכז צ'י, מופתעת מההתעקשות על עריכת מחקר שמתבסס על ניסויים. "הסימפטומים ברורים" היא טוענת, "החולים מרגישים טוב יותר, הן פיזית והן פסיכולוגית – וזו כל ההוכחה שאנו צריכים".

ד"ר טנביל ג'מיל, רופא משפחה וכותב הספר "רפואה משלימה", מסכים שצריכים להיות ניסויים, אך טוען שאין סיבה להפסיק להפנות הן מבוגרים והן ילדים למרכז צ'י רק בגלל חסרונן של הוכחות קליניות. "אני חושב שצמחי המרפא הסיניים יכולים להיות יעילים מאוד בטיפול בבעיות עור כמו אקזמה ואפילו פסוריאזיס", הוא אומר.

אך המהלך עשר השנים האחרונות הופצו שמועות לגבי הבטיחות של צמחי המרפא הסיניים, כולל החשש שהם עלולים לגרום נזק לכבד או לכליות. בנוסף, היו מרפאים בצמחים סיניים חסרי מצפון שנתפסו ברקיחת קרמים צמחיים יחד עם סטרואידים.

ד"ר ג'מיל אומר שיש לנהוג בזהירות: "אני מפנה את החולים רק לצ'י סנטר מפני שאני יודע שהם טובים – הם משתמשים בצמחי מרפא בטוחים ונוהגים בזהירות. חשוב שהמרפא הסיני ורופא המשפחה ישגיחו על החולים בכפיפה אחת".

בחדר ההמתנה הידידותי לילדים שבמרכז צ'י מונחים ספרים עבי כרס מלאים בעדויות, מכתבי תודה, שירים וכרטיסי ברכה מחולים מכל הגילאים.

מארי בת השבע מאנגלסי ציירה תמונה של הצמחים ושל עצמה, עם פרצוף אחוז גועל. "התה מגעיל" היא כותבת, "אבל הוא גורם לשיפור גדול במצב האקזמה שלי. אני מרגישה טוב יותר והגירודים נפסקו. עכשיו אני יכולה ללבוש מכנסיים קצרים וטישרט".

 

יצירת
קשר

  השאירו פרטים

  ואחזור אליכם בהקדם

  03-5344006 לקביעת תור

   השאירו פרטים

   ואחזור אליכם בהקדם