PLEVA – פיטריאזיס ליכנויד אקוטית

הכותב: דוד פרלה

PLEVA היא מחלת עור אוטואימונית, המופיעה כתפרחת אדומה דמוית קשקשת. הגורם למחלה אינו פטרייתי, ושמה באנגלית – Pityriasis Lichenoides et Varioliformis Acuta – נגזר מהמילה הלטינית ליכנויד (Lichenoid) – קבוצת מחלות עור המלוות בהתפרצות דלקתית בין שכבות הדרמיס והאפידרמיס של העור עם סימני פריחה בדרגות משתנות.

PLEVA היא למעשה התבטאות אקוטית של קבוצת מחלות הליכנויד (Pityriasis Lichenoides). מחלות עור אלו נוטות להתפרץ בדרגות חומרה ובתדירויות משתנות, כאשר השלב האקוטי מתאפיין בהתפרצויות דלקתיות כרוניות ונגעים רבים על פני העור.

המחלה אמנם אינה נפוצה בקרב האוכלוסייה הכוללת, אך למטופלים עם היסטוריה של נגעים קשקשיים על העור סיכון מוגבר לחלות בה. PLEVA נפוצה בעיקר בקרב צעירים מתחת לגיל 30 ובקרב האוכלוסייה המבוגרת, כאשר לגברים נטייה גבוהה יותר לפתח את תסמיני המחלה.

בדרך כלל זמן ההחלמה מן המחלה ינוע בין שבועות בודדים עד מספר חודשים, בהינתן טיפול מיטיב ותומך לשיקום העור.

שילוב הטיפול ברפואה סינית באופן אינטגרטיבי יחד עם הרפואה המערבית מביא לשיפור מהיר בתסמיני המחלה בצורה יעילה ובטוחה.

הסיבות למחלה וגורמי סיכון נוספים

הטריגר להתפרצותה של מחלת פלבה אינו ידוע, והרפואה המערבית מניחה נכון להיום כי אין גורם יחיד שאחראי למחלה. יחד עם זאת, מצאה הרפואה הקונבנציונלית קשר הדוק בין שני ערוצים מרכזיים לבין התפתחות המחלה:

  • תגובה דלקתית של העור עקב זיהומים חיצוניים שונים, כמו טפילים חד תאים (במערכת העיכול למשל), וירוס מסוג אפשטיין-בר, וירוס B19 (פרוו-וירוס), סטפילקוקוס ועוד.
    זיהומים אלו מהווים טריגר להתפרצות PLEVA, ובקרב מטופלים של המחלה נרשמה עלייה חדשה במספר הנוגדנים לאותם הזיהומים.
  • תגובה אוטואימונית של מערכת החיסון: במהלך התגובה מייצרת מערכת החיסון לימפוציטים (תאי דם לבנים) בצורה לא מבוקרת, דבר הגורם לפגיעה במערכת החיסון ולתגובות דלקתיות של הגוף.
    הסיבה בגללה הגוף תוקף את עצמו אינה ידועה לגמרי, וייתכן כי בחלקה נובעת מגורמים גנטיים.

מי שנמצא בקבוצת סיכון למחלה הם אלו שבמשפחתם יש הסטוריה של מחלות עור דלקתיות, בעיקר מסוג פיטריאזיס.

תסמיני PLEVA

  • המחלה מתאפיינת בהופעת נקודות אדומות על פני העור (בקוטר של 5-15 מ"מ). התפרחת נפוצה יותר באיזורי הגב והגפיים, אך היא עלולה להתפשט גם לחלקי הגוף האחרים, לרבות הפנים.
  • לעיתים מלווים הנגעים בהופעת מוגלה ונוזלים דמיים במרכזם, בעיקר בשלבים המתקדמים של המחלה. כמו כן, הנגעים גורמים להתעבות העור ולקשקשת, גירויים וגירודים תכופים.
  • במקרים חמורים יותר עלולה להתפתח המחלה לנגעים גדולים יותר, המלווים בכאב ויכולים לגרום גם לאינפקציה, חום, כאבי בטן ועוד.

ניתן לאבחון את המחלה בקלות יחסית אצל רופא העור באמצעות לקיחת דגימה של העור, או בעזרת השוואה של הנגעים לאלו של מחלות עור דומות מהמשפחה.

טיפול ברפואה סינית – יתרונות הטיפול הטבעי

הטיפול במחלות עור באמצעות רפואה סינית מהווה כלי טיפולי יעיל ובטוח להקלה מיידית בתסמיני המחלה. טכניקות הטיפול אינן פולשניות, והן מסייעות בהחזרת האיזון הטבעי לגוף ולנפש. הרפואה הסינית רואה בגוף והנפש מכלול יחיד, ובעזרת אבחון יסודי ומקיף של כל מטופל היא מתאימה לו טיפול אישי בהתאם לתסמינים הנפשיים והפיסיים אותם הוא מציג.

דיקור סיני (אקופונקטורה) – הדיקור הסיני מסייע להחזרת האיזון למערכת החיסונית,להורדת הדלקתיות, ולשיקום נגעי העור. כמו כן, טכניקות הדיקור עוזרות בהרגעת הנפש, דבר חיוני לתהליך השיקומי של חולי עור רבים.

שימוש במשחות טבעיות – לאחר תהליך האבחון הפרטני, מותאמות לכל מטופל משחות מרכיבים טבעיים מורידי דלקת להקלה בתסמיני התפרחת והרגעת העור.

צמחי מרפא לשימוש פנימי – צמחי מרפא הם חלק בלתי נפרד מהטיפול ברפואה סינית. קיים מנעד רחב של צמחים טבעיים לטיפול במחלות עור קשקשיות. הצמחים מסייעים בהזנת מחודשת של העור, הורדת הדלקת ושמירה על בריאותו של העור.

התאמת תזונה אישית בשילוב עם תוספי תזונה – תפריט תזונתי מאוזן חשוב מאוד בעידוד השיקום של המערכת החיסונית. כמו כן, תוספי תזונה כמו פרוביוטיקה, אומגה 3 וויטמין D מעודדים את חיזוק המערכת החיסונית והם חיוניים לחידוש העור.

כיצד משתלב הטיפול הטבעי עם הרפואה המערבית?

כיום, לרפואה המערבית אין טיפול ממוקד ויחיד להתמודדות עם פלבה PLEVA. רוב הרופאים ממליצים על שילוב של מספר שיטות טיפול והמלצות רפואיות, ביניהן חשיפה מוגברת לשמש, משחות סטרואידיות, או אנטיביוטיקה במקרה של זיהום ממקור חיצוני.

הרפואה הסינית היא כלי תומך המסייע להפחתת תסמיני המחלה בדרגות החומרה הקשות שלה, לכן מומלץ לשלב את הטיפול ברפואה סינית במקביל לטיפול המערבי על מנת להשיג תוצאות מיטביות תוך זמן קצר.

דוד פרלה מתמחה בטיפול טבעי במגוון מחלות עור. לכל התייעצות או שאלה אתם מוזמנים לפנות אלינו ולקבוע תור:

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה