אלרגיה בחורף – סוגי אלרגיות, הסיבות ודרכי טיפול

אלרגיות חורף, שלעתים קרובות מתעלמים מהן בהשוואה לעמיתיהן באביב ובסתיו, הן לא פחות קשות ויכולות להשפיע בצורה מכריעה על אנשים במהלך העונה הקרה. אלרגיות אלה מתרחשות בדרך כלל כתוצאה מאלרגנים שחלקם הופכים נפוצים יותר במהלך חודשי החורף בשל חימום מרכזי, אוורור מופחת, וזמן מוגבר בתוך הבית. שחקן מפתח אחד בתגובה האלרגית, ללא קשר לעונה, הוא היסטמין.

מה זה היסטמין ומה תפקידו?

היסטמין הוא תרכובת טבעית הנמצאת בגוף וממלאת תפקיד מכריע בתגובה החיסונית. בהקשר של אלרגיות, היסטמין משתחרר כאשר המערכת החיסונית מאוימת. במקרה של אלרגיות חורף, אלרגנים מקורים נפוצים כוללים קרדית אבק, קשקשים בחיות מחמד, נבגי עובש וגללי מקקים. כאשר אנשים עם אלרגיות נתקלים באלרגנים אלה, המערכת החיסונית שלהם עשויה להגיב ולשחרר היסטמין, מה שמוביל לשרשרת של סימפטומים אלרגניים.

למה גורמים חלקיקי האבק?

חלקיקי האבק המגיעים מהמדבר יכולים לשמש, כגורם שמסייע להגברת התפרצות אלרגית בחורף. כאשר רוחות המדבר מנסות לנשוא את חלקיקי האבק הקטנים שבו, חלקיקי אבק אלה עשויים להתנועע באוויר ולהיכנס לאזורים עירוניים. אבק המדבר עשוי לכלול גם אלרגנים כמו חומרים אורגניים מינרליים או צמחיים. וגם חומרים כימיים וביולוגיים מזיקים, שעלולים לגרום לתגובה אלרגית או לנזק למערכת הנשימתית. כאשר חלקיקי אבק נכנסים למערכת הנשימה של אנשים רגישים, הם יכולים להפעיל את מערכת החיסון ולגרום לשחרור של גורמי תגובה אלרגית, כולל היסטמין, שנדבקים על התאים בריריות, מה שיכול לגרום לתופעות כמו נפיחות, גרד, פריחות בעור ועוד.

אלרגיות עונתיות

ישנם כמה סוגים של אלרגיה עונתית שכדאי להכיר:

 1. דלקת הלחמית האביבית היא תופעה שנפוצה באביב ונגרמת כתוצאה מהנשימה של חומרים אלרגניים כמו פולן צמחים. הסימפטומים כוללים גרד בגרון, קשיי נשימה שנגרמים בגלל הפערת נפיחות בסינוסים ועוד.
 2. נזלת אלרגנית היא תסמין אלרגי שנגרם כתוצאה ממגע עם אלרגנים כמו פולן, חיידקים או חומרים אחרים. היא גורמת לסימפטומים כמו גרד בגרון, גרד בעיניים, פריחה ונזק לעור.
 3. גנחת הסימפטומים היא תופעה שבה הסימפטומים של מספר מחלות או רגשות אלרגיים מתחברים יחד ליצירת נזלת, גרון גרד, פריחה ועוד. הסימפטומים האלרגניים מאופיינים בפריחה עונתית, כלומר הם נעלמים וחוזרים בדיוק באותה תקופה.

אלרגיות חורף – איך נשמרים?

כדי להישמר מהתפרצות אלרגיות בחורף, ניתן לבצע מספר צעדים חשובים:

 1. תחזוקת הבית – תחזוקה ביתית היא צעד חשוב. היא כוללת ניקוי אבק תכוף, חומרי ניקוי אלרגניים, והוצאת בעלי חיים מחדרי שינה. כדאי לשטוף מדי שבוע את הצעצועים, לשמור על רמות לחות נורמליות בבית, ולהשתמש במסנני אוויר.
 2. ניקוי מזגנים – השימוש במזגנים יכול לעזור לסנן את האוויר בבית ולהפחית את רמות האלרגנים באוויר. עם זאת, כדאי לשמור על המזגנים נקיים ולנקות את המסננים בצורה מסודרת.
 3. היגיינה אישית – חשוב מאוד לשטוף את הבגדים ולהרחיק את המזיקים שנדבקים לבגדים. יש גם לשטוף ידיים ופנים בצורה מוגברת.
 4. מים – שתיית מים מרובה עוזרת להוציא את הפולן מהגוף ולהפחית את הסימפטומים.
 5. בנוסף מומלץ להישמר מאבקנים וצמחים שידועים ככאלו שגורמים לאלרגיות.

התסמינים הנפוצים

מבקרה של אלרגיה עונתית, תסמינים בולטים יכולים להיות עיטוש ועיניים דומעות ואדומות. עיניים דומעות ואדומות הן תופעות אחרות שגם נפרשות מהאלרגנים ומתרחשות כאשר חומרים אלרגניים נכנסים לעיניים. התסמינים כוללים גם, גרד, דלקת ופריחות. התסמינים עשויים להשתנות בהתאם לסוג האלרגן ולרמת הרגישות של האדם.

איך מטפלים?

טיפול באלרגיות בחורף יכול לסייע בהפחתת הסימפטומים ובשיפור איכות החיים. בתחום של אלרגיה עונתית טיפול טבעי יכול להיות גם הוא אפקטיבי. הנה כמה דרכים שבהן ניתן לטפל באלרגיות בחורף:

 1. טיפול ברפואה סינית הכולל דיקור צמחי מרפא לחיזוק במערכת החיסונית ואיזונה כל אלה יקלו על המצב ויזרזו את ההחלמה וניתן לבצע את הטיפול גם במקביל לשימוש בתרופות אלרגיה, כגון אנטיהיסטמינים, מסייע בהפחתת סימפטומים כמו גרון גרד, נזק לעיניים ועוד. ישנם מגוון תרופות אלרגיה לבחירה, והן זמינות ללא מרשם רפואי.
 2. חשוב להימנע ממגע עם אלרגנים שגורמים לתסמינים. ניתן גם להשתמש בחומרי הגנה כדי למנוע מאלרגנים להיכנס לעיניים או לעור.
 3. השימוש במזגן יכול לסייע בהפחתת רמות אלרגנים באוויר הפנימי. יש להשאיר את החלונות סגורים בימי רוח.
 4. במקרים של אלרגיות חמורות, יתרה להתייעץ עם רופא המתמחה בהתפרצות אלרגיות בחורף. הרופא יוכל להמליץ על טיפולים נוספים, כולל בדיקות אלרגנים וטיפול בהתנהגות, בהתאם לצרכי הטיפול הספציפיים של החולה.
יצירת
קשר

  השאירו פרטים

  ואחזור אליכם בהקדם

  03-5344006 לקביעת תור

   השאירו פרטים

   ואחזור אליכם בהקדם