אלרגיה בעור

הכותב: דוד פרלה

אלרגיה בעור היא תוצאה של תגובת יתר של מערכת החיסון, המתבטאת בעור. תפקידה של מערכת החיסון הוא לתקוף חיידקים, וירוסים ומזהמים שונים החודרים לגוף ועלולים להזיק ולפגוע בו. אלא שלעתים כושלת מערכת החיסון בזיהוי חומרים מסוימים בגוף, ותוקפת אותם שלא לצורך. תוצאת המתקפה הזו היא האלרגיה, המתפרצת לא פעם על גבי העור.

מהם הגורמים לאלרגיות בעור?

רשימה ארוכה של חומרים עלולה להוביל לתגובה אלרגית אשר תבוא לידי ביטוי על פני העור. אלה העיקריים שבהם:

  • עקיצות חרקים – בעוד שאדם רגיל יחוש דקירה בלבד שתעבור תוך דקות ספורות, מי שאלרגי לדבורים עלול להגיב בצורה חריפה, להתקשות בנשימה, לפתח שלפוחיות על העור ועוד תסמינים קשים, ובדרך כלל חייב בטיפול.
  • מאכלים – חלב, סויה, ביצים, בוטנים, חיטה (בגלל הגלוטן), תירס, קיווי, שמרים, שומשום ,דגים – והרשימה עוד ארוכה.
  • תרופות – אדם הרגיש לפניצילין, למשל, יצטרך לקבל סוג שונה של אנטיביוטיקה.
  • אלרגנים החודרים לגוף דרך דרכי הנשימה – קרדית האבק, אבקני פרחים, תפרחת עצים, שיירים מפרוות חתולים ועוד.
  • תכשיטים – מי שאלרגי לזהב יעדיף להתרחק מסוג זה של תכשיטים, יפים ככל שיהיו. אך בדרך כלל המתכת האלרגנית ביותר היא ניקל, המשמשת בתעשיית התכשיטים.
  • גומי – לא לחינם מבקשים רופאים לדעת האם אדם אלרגי לחומר כלשהו. כפפות הרופאים והאחיות עשויות לטקס, המיוצר מגומי, וחומר זה ידוע כאלרגני.
  • תכשירי קוסמטיקה – תעשיית הקוסמטיקה משתמשת בכימיקלים רבים העלולים לפתח תגובה אלרגית. בשמים, צבע לשיער או לציפורניים, חומרי ניקוי לגוף ולשיער – כל אלה ועוד רשימה ארוכה של מוצרים נמצאים בחזקת חשודים.

מהן הדרכים לטיפול באלרגיה בעור?

הטיפול הרפואי הקונבנציונלי במקרים אלרגיים בעור יכלול תרופות אנטי היסטמיניות להפחתת התגובה האלרגית ולייצוב הגוף. לעתים, אם תרופות אלה אינן עוזרות, יש צורך לייצב את הגוף בעזרת תרופות על בסיס סטרואידים. טיפול באסטמה וקשיי נשימה כולל משאפים כמו ונטולין להרחבת הסימפונות. גם במקרה זה יישקל טיפול בסטרואידים בשאיפה אם הפרעות הנשימה נמשכות.

אפשר גם אחרת – טיפול טבעי באלרגיה

הרפואה הסינית איננה מחפשת את האלרגן אלא מנסה להחזיר את הגוף ומערכת החיסון לאיזון ולמצב בו האדם יוכל להיות ליד האלרגן מבלי להגיב בהתקף אלרגי כלשהו. ליקוי בתפקוד מערכת החיסון כתוצאה מחולשת אחד האיברים או המנגנונים בגוף, חוסר בתזונה, היעדר תנועה ופעילות, מצב נפשי מתוח – כל אלה ועוד מחלישים את הגוף ואת יכולתו להתמודד עם זיהומים חיצוניים, והתגובה האלרגית היא רק עניין של זמן.

מטרת הטיפול הטבעי היא לחזק את הגוף ואת מערכת החיסון ולשקם את "יכולת ההרתעה" שלו בפני גופים זרים מן החוץ.

cream-smallמשחות – הטיפול הטבעי יכלול משחות על בסיס טבעי אשר יסייעו בשיקום העור הפגוע.

 

acupuncture-smallדיקור סיני (אקופונקטורה) – לאיזון המקום הנגוע, ויסות מערכת החיסון וכנקודת פתיחה לטיפול מקיף בגוף כולו.

 

drink-smallתרופות על בסיס צמחי מרפא – לאיזון הגוף, חיזוק מערכת החיסון, הורדת דלקת וגרד במידה ויש, שיפור הנשימה ודרכי הנשימה והחזרתו של הגוף לתפקוד מלא ותקין.

 

nutrition-smallתזונה נכונה – לחיזוק הגוף ולהחזרת חומרי תזונה איכותיים. כמו כן יישקל שינוי התזונה והתאמתה לסוג האלרגיה הקיים, לשם זירוז החלמה. בנוסף יינתנו הנחיות לנטילת תוסף הפרוביוטיקה הייעודי שלנו – פרוביוטיקה 20/10.

 

האם ניתן לשלב את הטיפול הטבעי בטיפול הרפואי המקובל?

הגישה הטיפולית של דוד פרלה היא שבמיוחד במקרים בעלי דרגת חומרה בינונית וקשה, מומלץ במידת הצורך לשלב את הטיפול הטבעי כטיפול תומך בטיפול הרפואי הקונבנציונלי המקובל. שילוב זה יביא להשגת תוצאות מירביות להקלה מהירה במצב העור, להפחתה בצורך בתרופות עם תופעות לוואי, לזירוז בתהליך ההחלמה הטבעי של הגוף ויאפשר גם במחלות עור כרוניות עקשניות הפוגות ארוכות יותר ושיפור משמעותי באיכות חיי המטופל. דוד פרלה עובד בשיתוף פעולה עם רופאי עור רבים.

איך לזהות סימנים להופעת אלרגיה בעור?

הגדרתה המילונית של אלרגיה על פי מילון ספיר, היא תגובה של הגוף לסכנה מדומה, רגישות יתר לחומר מסוים. כמו הסיבות לאלרגיה, כך גם הסימפטומים משתנים מאדם לאדם, ואלרגיות בעור יכולות לגרום למגוון רחב של תופעות.

פריחה – על פני העור מופיעים כתמים אדמומיים וגבשושיות אדומות, המלווים בגירוד עז. בדרך כלל פריחה בעור חולפת תוך יום-יומיים, אולם לעתים היא נשארת מספר ימים ואז נדרשת התערבות רפואית.

קדחת השחת – התגובה האלרגית הנפוצה ביותר, הכוללת נזלת וגודש באף, עיניים אדומות ודומעות, ותחושת צריבה בגוף.

אסטמה – קוצר נשימה הוא אחד מתסמיניה המוכרים של האלרגיה.

אטופיק דרמטיטיסאסטמה של העור היא אחד מביטוייה של אלרגיה בעור ועלולה להתפתח מתגובה אלרגית.

הלם אלרגי – אנפילקסיס בלעז, והמדובר בתגובה אלרגית קשה ביותר, בה עלולים להיות משולבים קשיי נשימה קשים, ירידה בלחץ הדם וסחרחורות. הלם אלרגי מתפתח במהירות ומחייב טיפול רפואי מיידי.

סובלים מאלרגיה בעור? יש לכם שאלות בנוגע לטיפול הטבעי? פנו אלינו באמצעות הטופס המצורף ונשמח לענות.

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה