אקזמה נומולרית

הכותב: דוד פרלה

סובלים מדלקת כרונית בעור שיש לה צורת כתמים עגולים בגודל מטבע? רוב הסיכויים הם שאתם סובלים מאקזמה נומולרית. מה זה בדיוק, מה הגורמים וכיצד יכול הטיפול הטבעי לסייע ולהקל?

מהי בדיוק אקזמה נומולרית?

מדובר בדלקת עור אטופית, המוכרת גם כ- נומולר אקזמה, נומולר דרמטיטיס וגם בשמה הלועזי Nummular Eczema זוהי אחת מצורות המחלה של אטופיק דרמטיטיס (אסטמה של העור) אולם בניגוד לתסמיני האטופיק, אקזמה נומולרית מאופיינת בכתמים אדומים ומגרדים שצורתם כשל מטבע, ומכאן שמם (פירוש המילה נומוס בלטינית הוא מטבע). מאפיינים נוספים של המחלה הם עור יבש, תחושת עקצוץ ופצעים פתוחים ורטובים ולעתים דווקא יבשים ואדומים.

מה הגורמים והסימפטומים של אקזמה נומולרית?

אין מידע ממשי שיכול להצביע בוודאות על הסיבות להופעת אקזמה נומולרית. הסברה היא שמדובר באותם הגורמים להופעת אטופיק דרמטיטיס, שהם בעיקר גנטיקה וסביבה. המחלה עשויה להחמיר כתגובה לדלקת עור, עקב מזג אוויר יבש, סטרס, עקיצות, תזונה לא מאוזנת, חשיפה למתכות ו/או לחומרים כימיים, אוויר קר, ועוד. המחלה עלולה להתפרץ בכל גיל אולם בעיקר חולים בה מבוגרים, גברים בעיקר, הסובלים מגרד חזק.
הסימנים האדומים דמויי המטבע מופיעים ברוב המקרים באזור הירכיים והרגליים, גב כף היד, גב תחתון.
אקזמה נומולרית היא כרונית, בדומה לסוגי אקזמה אחרים, אולם ניתן לרפא אותה, או לפחות להאט את קצב ההתפרצות שלה.

כיצד מטפלים בנומולר אקזמה?

מאחר ומדובר בסוג מסוים של אטופיק דרמטיטיס, הטיפול באקזמה נומולרית יהיה דומה לטיפול באטופיק דרמטיטיס. לפני הטיפול חשוב לוודא שכאן מדובר באקזמה נומולרית ולא במחלה אחרת, או פטריה, כדי להתאים את הטיפול הנכון והמדויק ביותר, ובעיקר מאחר ואקזמה זו נוטה לגרום לדלקות בעור.
הטיפול המערבי עשוי לכלול משחות סטרואידיות ואף אנטיביוטיקה, במקרים בהם בפצעים התפתח זיהום.
המלצות נוספות הן אמבטיות פושרות, שימוש בקרם לחות והימנעות משריטות.

טיפול טבעי באקזמה נומולרית

אקזמה נומולרית משפיעה על איכות החיים בהיבט הפיזי ואף הרגשי. היא מציקה, הפצעים עשויים להזדהם, הגרד הוא עז וכואב ומשפיעה על שגרת היום. בהיבט הרגשי מראה הפצעים הפתוחים והאדומים אינו מלבב והמטופלים סובלים מחוסר בטחון ורצון להמנע מחברה בה ייחשפו הכתמים והנגעים לעיני כל.
הטיפול הטבעי מקל על התסמינים באורח ניכר ומשמעותי, ממתן את ההתפרצויות, שקורות בעיקר בחורף, כשמזג האוויר הוא קר ויבש, משפר את מצב העור ומפחית את הגרד וכמובן תורם לשיפור איכות החיים.
הטיפול כולל פתרונות שמבוססים על חומרים טבעיים ושיטות טיפול שאינן כואבות או פולשניות.

תוכנית טיפול אישית למחלה

בקליניקה של דוד פרלה נבנית תוכנית טיפול אישית, לאחר אבחון מצב המטופל ובדיקה מדוקדקת ומקיפה. הטיפול כולל דיקור סיני שמפחית דלקת וגרד ,משפר את זרימת הדם, מאזן את הגוף ומחזק את המערכת החיסונית. בעזרת הטיפול יכול הגוף להתמודד טוב יותר עם המחלה ולהתנגד לה.
כמו כן נרקחות פורמולות טבעיות מצמחי מרפא, בהתאמה אינדיבידואלית למטופל. צמחי המרפא משמשים להכנת משחות להרגעת העור והקלה על התסמינים, הפחתה בתחושת הגרד ושמירה על הנגעים שלא יזדהמו. צמחים אחרים משמשים להפקת פורמולות לשתייה. מטרתן להפחית דלקת וגרד בגוף לחזק את מערכת החיסון, ולהזין את העור.

הטיפול בראי הרפואה הסינית

כל הצמחים מהם מופקות הפורמולות מקורם ברפואה הסינית, שיש לה הסטוריה בת אלפי שנים בלימוד ומחקר עולם ותורת הצמחים והתאמה מדוייקת שלהם לכל מחלה. הרפואה הסינית רואה את המטופל כמכלול ולא מתייחסת אליו כאל סימפטום, תוך חיפוש אחר הגורמים למחלה וטיפול בהם. משמעות הדבר היא שהטיפול נותן מענה מיידי לגרד ולאקזמה ובמקביל יעסוק בפתרונות לטווח הארוך, כדי למנוע את הישנות ההתפרצויות או להרחיק אותה. באופן זה יזכו המטופלים באיכות חיים משופרת ובהפחתת המחלה ותסמיניה.

דוד פרלה, מטפל בכיר ומוסמך,מומחה לטיפול בבעיות עור ברפואה סינית, מזמין אתכם לקליניקה לקבל אבחון מקיף, שאחריו תורכב עבורכם תוכנית טיפול אישית שמבוססת על תוצאות האבחון ולאחר היכרות עמכם, עם הרגלי התזונה שלכם ואורח חייכם. צרו קשר בטלפון או בטופס המצורף ונשמח לעזור לכם.

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה