אקנה בפנים

הכותב: דוד פרלה

רובנו נוטים לשייך את תופעת הפצעונים בפנים לגיל ההתבגרות, אבל הם יכולים להופיע גם בגיל צעיר וגם בגיל מבוגר. תופעת האקנה אף פעם לא נעימה, אבל החדשות הטובות הן שניתן לטפל בה.

האקנה (או בשמה המוכר והנפוץ – פצעי בגרות), היא דלקת כרונית של בלוטות החלב וזקיקי השערות, המופיעה בעיקר באזורים בהם בלוטות החלב מורחבות – ונפוצה מאוד באיזור הפנים, אך גם בחלקי גוף אחרים.

 

טיפול בפצעי אקנה בפנים ברפואה הסינית

הטיפול ברפואה הסינית שם את הדגש על החזרת האיזון הפיזי והנפשי למטופל, חיזוק המערכת החיסונית, עידוד תהליכי הריפוי בגוף, וניקוי החום והלחות מהעור. הטיפול כאמור כולל דיקור, צמחי מרפא, שינוי תזונתי ושימוש במשחות טבעיות.

acupuncture-smallטיפול בדיקור – קיימות נקודות דיקור בעלות השפעה טובה על העור ושומרות על האיזון המערכתי שבגוף, כגון נקודות המסלקות חום ודלקתיות ממרידיאן הקיבה ומטיבות עם מצב האקנה בפנים. הנקודות מותאמות באופן אישי למטופל לאחר איבחון.

drink-smallטיפול בצמחי מרפא – המטופל מקבל תערובת צמחי מרפא אשר הותאמה לו אישית, ומטרתם להפחית את החום והלחות שבגוף, להסדיר את ההפרשות ההורמונליות, לנטרל את הרעלים שגורמים לאודם ומוגלתיות על פני העור, ולחדש את תאי העור לטיפול בצלקות. כמו כן יינתנו הנחיות לנטילת תוסף הפרוביוטיקה הייעודי שלנו – פרוביוטיקה 20/10.

cream-smallמוצרים חיצוניים טבעיים – חשובה שטיפה יסודית של עור הפנים בעזרת סבון מיוחד, שמסייע בניקוי של שכבות שומן עודפות ובחיטוי העור מבלי להותיר את העור יבש ומגורה. לאחר השטיפה מומלץ לשלב משחות טבעיות המכילות צמחי מרפא סינים העוזרים להורדת התהליך הדלקתי באקנה ולשיקום העור והחזרתו למצב בריא.

האם ניתן לשלב את הטיפול הטבעי בטיפול הרפואי המקובל?

הגישה הטיפולית של דוד פרלה היא שבמיוחד במקרים בעלי דרגת חומרה בינונית וקשה, מומלץ במידת הצורך לשלב את הטיפול הטבעי כטיפול תומך בטיפול הרפואי הקונבנציונלי המקובל. שילוב זה יביא להשגת תוצאות מירביות להקלה מהירה במצב העור, להפחתה בצורך בתרופות עם תופעות לוואי, לזירוז בתהליך ההחלמה הטבעי של הגוף ויאפשר גם במחלות עור כרוניות עקשניות הפוגות ארוכות יותר ושיפור משמעותי באיכות חיי המטופל. דוד פרלה עובד בשיתוף פעולה עם רופאי עור רבים.

מה הסיבות להופעת פצעי בגרות ואקנה על הפנים?

הסיבות להיווצרות אקנה הן רבות ומגוונות, וכוללות בעיקר שינויים הורמונליים (בדגש על גיל העשרה, אך גם במבוגרים), ושינויים אלו הם הגורמים להפרשת יתר של חלב ובכך יוצרים עור שומני, חיידקים שיוצרים זיהום ותהליך דלקתי בזקיקי השערות.

על פי הרפואה הסינית, הסיבה העיקרית להיווצרות אקנה היא עודף חום ולחות בגוף. החום מתבטא בדלקתיות ואדמומיות של העור, והלחות בנטייה למוגלתיות. חסימות אנרגטיות (אשר עלולות להיגרם לרוב ממתח) פוגעות גם הן בזרימת הדם ויוצרות את חוסר האיזון ההורמונלי המשפיע על העור.

טיפול טבעי בצמחי מרפא ובדיקור (שאינו כואב ומותאם לגיל המטופל), בנוסף לשינוי תזונתי, יצליח במרבית המקרים להביא לנסיגת המחלה, ריפוי מהיר של הפצעים ושיפור מראה העור.

אקנה בפנים בקרב בני נוער ומבוגרים

בקרב בני הנוער, תופעת פצעי הבגרות שכיחה בהרבה, ומחקרים מצביעים על כך שכ-85% מבני הנוער סובלים מהתופעה, מתוכם אחוזים גבוהים יותר של בנים, בשל הפרשת טסטוסטרון מוגברת.

הסיבות להיווצרות האקנה דווקא אצל אחד ולא אצל האחר אינן ברורות לגמרי, אבל מחקרים איתרו מספר גורמים שהיו משותפים לכל הסובלים מהתופעה:

  • פעילות הורמונלית מוגברת – דבר שקורה בגיל ההתבגרות.
  • תזונה – תזונה עתירת סוכרים וחלב מגבירה את התופעה.
  • פסיכולוגיה – מצבים של לחץ או חרדות מגבירים את התופעה.
  • גנטיקה – מסתבר שהנטייה לאקנה היא בדרך כלל תורשתית.

תופעת פצעי הבגרות חולפת בדרך כלל מאליה בסביבות גיל 20-21, אך למרות זאת חשוב מאוד שלא להזניח את הטיפול, כדי למנוע צלקות. במקרים מסויימים, בעיקר אצל נשים, אקנה יכולה להימשך תקופה ארוכה. במקרים אלו יש לבדוק האם קיימת הפרעה הורמונלית, כדי להתאים את הטיפול. מקרים שכיחים פחות הם אלו בהם האקנה מופיעה לראשונה בגילאי 30-40. אלו מקרים קשים יותר לטיפול.

משך הטיפול באקנה תלוי במספר גורמים, כמו חומרת המחלה, הגיל וקצב ההחלמה הספציפי של כל אדם. בדרך כלל כבר בשבועות הראשונים ניתן לראות שיפור במצב העור ובתחושה הכללית. עם השיפור במצב בדרך כלל יורדת תדירות הטיפולים עד למצב של החלמה מלאה.

למידע נוסף אודות הטיפול הטבעי בפצעי אקנה בפנים, צרו קשר עם מרפאת דוד פרלה באמצעות הטופס המצורף.

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה