אקנה

הכותב: דוד פרלה

אקנה היא אחת ממחלות העור הנפוצות ביותר בעיקר בקרב בני נוער. זוהי מחלה דלקתית כרונית של בלוטות החלב וזקיקי השערות והיא מופיעה בעיקר באיזור הפנים, החזה והגב, היכן שבלוטות החלב מורחבות. מאפייני האקנה הם:

  • קומודונים לבנים – "ראשים לבנים".
  • קומודונים שחורים – "ראשים שחורים".
  • קשריות – נגעים אדמדמים בולטים.
  • מיגולים – התפתחות של מוגלה בקשריות כתוצאה מזיהום.
  • כיסטות – גושים תת-עוריים נוקשים ורגישים למגע, כתוצאה מסתימת הצינורית בין בלוטת החלב וזקיק השערה.

 

איך מטפלים בפצעי אקנה באמצעות הרפואה הסינית?

מטרת הטיפול – החזרת האיזון הפיזי והנפשי למטופל, חיזוק המערכת החיסונית ותהליכי הריפוי בגוף, וניקוי החום והלחות מהעור. הטיפול כולל מספר מרכיבים שכולם חשובים להצלחתו: טיפול בדיקור, טיפול בצמחי מרפא, שינוי תזונתי ותוספי מזון, ומשחות טבעיות עם צמחי מרפא סינים.

acupuncture-smallטיפול בדיקור – קיימות נקודות דיקור בעלות השפעה טובה על העור ונקודות השומרות על האיזון המערכתי שבגוף. הנקודות מותאמות באופן אישי לאחר אבחון המטופל ברפואה הסינית.

 

drink-smallטיפול בצמחי מרפא – המטופל מקבל תערובת צמחי מרפא אשר הותאמה לו אישית לאחר אבחון ברפואה סינית. צמחי המרפא חשובים ביותר להפחתת החום והלחות שבגוף, להסדרת ההפרשות ההורמונליות, לנטרול הרעלים שגורמים לאודם ומוגלתיות על פני העור, ולחידוש תאי העור לטיפול בצלקות.

המטפל משנה את הרכב הצמחים מדי פעם בהתאם למצב המטופל. קיימות מספר צורות לקיחה – כגון, בישול וחליטה, אבקה, טינקטורות צמחים לשתייה או צמחים בקפסולות. הצמחים מיובאים ע"י חברת זן צמחים מחברה המובילה בתחום זה בארה"ב – חברת K.P.C. הצמחים עוברים בקרת איכות קפדנית של שירות המזון בארה"ב ומאושרים לשימוש בארץ כתוספי מזון. מינון הלקיחה בהתאם להוראות המטפל. 

פרוביוטיקה 20-10טיפול בתוספי תזונה- תוסף פרוביוטיקה ייעודי המיוצר במיוחד למרפאת דוד פרלה, שחלק מהרכיבים שבו נחקרו ונמצאו כתורמים לטיפול במחלות עור שונות וכן במקס כורכומין – נוגד הדלקת הטבעי.

 

cream-small

מוצרים חיצוניים טבעיים – חשובה שטיפה יסודית של עור הפנים בעזרת סבון מיוחד, שמסייע בניקוי של שכבות שומן עודפות ובחיטוי העור מבלי להותירו יבש ומגורה. לאחר השטיפה מומלץ לשלב משחות טבעיות המכילות צמחי מרפא סיניים, העוזרים להורדת התהליך הדלקתי באקנה ולשיקום העור והחזרתו למצב בריא.

 

משך הטיפול – תלוי בחומרת המחלה, בגיל ובקצב השיפור שהינו אישי. בדרך כלל כבר בשבועות הראשונים ניכר שיפור משמעותי במצב העור ובתחושה הכללית. בדרך כלל עם השיפור יורדת תדירות הטיפולים בדיקור וכן מינון הלקיחה של צמחי מרפא.

האם ניתן לשלב את הטיפול הטבעי בטיפול הרפואי המקובל?

הגישה הטיפולית של דוד פרלה היא שבמיוחד במקרים בעלי דרגת חומרה בינונית וקשה, מומלץ במידת הצורך לשלב את הטיפול הטבעי כטיפול תומך בטיפול הרפואי הקונבנציונלי המקובל. שילוב זה יביא להשגת תוצאות מירביות להקלה מהירה במצב העור, להפחתה בצורך בתרופות עם תופעות לוואי, לזירוז בתהליך ההחלמה הטבעי של הגוף ויאפשר גם במחלות עור כרוניות עקשניות הפוגות ארוכות יותר ושיפור משמעותי באיכות חיי המטופל. דוד פרלה עובד בשיתוף פעולה עם רופאי עור רבים.

מי סובל מאקנה?

יותר מ-80% מבני העשרה מפתחים פצעי אקנה, מתוכם אחוזים גבוהים יותר של בנים בשל הפרשת טסטוסטרון מוגברת. היא חולפת בדרך כלל מאליה בסביבות גיל 20-21, אך למרות זאת חשוב מאוד שלא להזניח את הטיפול, כדי למנוע צלקות.

במקרים מסוימים, בעיקר אצל נשים, האקנה יכולה להימשך תקופה ארוכה. במקרים אלו יש לבדוק האם קיימת הפרעה הורמונלית כדי להתאים את הטיפול.

מקרים שכיחים פחות הם אלו בהם האקנה מופיע לראשונה בגילאי 30-40 – מקרים אלו קשים יותר לטיפול.

מהם הגורמים לאקנה?

גורמים הורמונליים – עור שומני ואקנה נגרמים על-ידי הפרשה מוגברת של סבום = חלב, חומר שומני המופרש מבלוטות החלב לזקיקי השיער בכדי ללחלח את העור ולמנוע איבוד של נוזלים. הפרשה זו מתגברת בגיל העשרה, כאשר רמת ההורמונים האנדרוגניים בגוף משתנה במהירות. תאי עור מתים והפרשת החלב יוצרים סתימה בנקבוביות שגורמת להופעתם של ראשים לבנים. אם פתח הניקוז מתרחב, המלנין הנמצא שם מתחמצן ונוצרים ראשים שחורים. מנקודה זו מתחילות צורות שונות של אקנה.

גורמים סביבתיים – ישנם תנאים סביבתיים המזרזים היווצרות פצעוני אקנה כגון: מגע עם חומרי סיכה או עבודה בתנאי טמפרטורה גבוהה הגורמת להזעה.

הרפואה הסינית רואה באקנה ביטוי למצב של חום עודף בגוף. חום זה יכול להיגרם ממספר גורמים –

  • גורמים סביבתיים אקלימיים, שמשפיעים על אלו שבגופם חום – בעיקר בריאות. החום העודף מצטבר על פני העור והרקמות ויוצר את צורות האקנה השונות.
  • מזון שומני, מתוק וחריף שיוצר הצטברות של חום ולחות במערכת העיכול, שמתבטא בסופו של דבר בעור.
  • מתח נפשי, שמאט את קצב חילוף החומרים בגוף וגורם לרעילות בדם.

לשאלות נוספות לדוד פרלה, התייעצות וקביעת תורים לטיפול באקנה, צרו קשר באמצעות הטופס המצורף.

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה