גירוד בקרקפת

הכותב: דוד פרלה

כולנו מגרדים בראש מדי פעם, ולאו דווקא כדי לבטא מחשבה מעמיקה או הרהור מזדמן. לפעמים הרקע לגירוד הוא גופני, ועל ראשנו יש בעיה שמצריכה טיפול רפואי.

כשילדים מגרדים בראש, האסוציאציה הראשונה היא כמובן כינים. אצל מבוגרים, נחפש את הסימנים הלבנים של הקשקשים על הצווארון של החולצה. אבל אלה רק שתיים מהסיבות שעלולות לגרום לגירוד בקרקפת. להלן מדריך קצר לסיבות שגורמות לתחושה מגרדת בעור הקרקפת, וכמובן שהדבר הנכון לעשות בנדון הוא להיבדק אצל רופא.

מה הגורמים האפשריים לגרד בקרקפת?

סבוריאה בקרקפת

סבוריאה היא סוג של אקזמה, כלומר מצב דלקתי בעור הנגרם מהפרשת חלב מבלוטות שומן באזורים מסוימים בגוף: פנים, חזה, מפשעות, קפלים בגוף – וגם הקרקפת. לא מדובר בזיהום אלא בדלקת המתבטאת בעור אדום ומגורה, קשקשים וכמובן גרד עז. איך מטפלים בסבוריאה בקרקפת? >>

פסוריאזיס בקרקפת

פסוריאזיס היא מחלת עור כרונית המתפתחת על רקע אימונולוגי: מערכת החיסון משתבשת ופועלת בצורה לא תקינה, ותאי T שתפקידם להגן על הגוף "שוגים בזיהוי" ותוקפים תאים בריאים. כתוצאה מכך מתפתחת המחלה שבין תסמיניה קשקשים על העור ובפרט על הקרקפת ועור מעובה, נוקשה, יבש ומגרד. איך לטפל בפסוריאזיס בקרקפת? >>

קשקשים

כפי שצוין קודם, קשקשים הם אחד התסמינים של מחלות עור מוכרות. אבל קשקשים יכולים להופיע גם בנפרד ממחלה, בשל הפרעה מקומית בהתחדשות העור – תאי העור נבנים ומתחדשים בקצב מוגבר, והקשקשים הם בעצם תאי עור מתים שנשרו כחלק מהתחלפות המואצת. סיבה נוספת להופעת קשקשים היא זיהום מקומי הנגרם מפטרייה או חיידק. את הקשקשים אנו פוגשים על דש החולצה ומעבר למפגע האסתטי הם גם גורמים לגירוד, אם כי בדרך כלל לא חזק. טיפול בקשקשים בשיער >>

מתח וחרדה

העור הוא האיבר הגדול בגוף ועוטף את כולו מכף רגל ועד ראש. לכן, למצב נפשי קשה, לחץ או מועקה, יש  ביטוי מוחשי בגוף בכלל ועל פני העור בפרט, ומחלות עור עלולות להתפרץ על רקע נפשי או להחמיר מצבה של מחלה קיימת.

מזג אוויר

לתנאי מזג האויר השפעה ישירה ומשמעותית על העור בכלל והקרקפת בפרט. מזג אויר לח גורם להזעה ולהצטברות של שומן על העור, ואקלים יבש מנדף את הלחות מהעור וגורם לייבושו. חום גבוה עלול לגרום לכוויות בעור, ובהיותה החלק העליון בגוף הקרקפת מועדת לספוג פגיעה קשה זו מקרני השמש. זה למקרה שאתם מחפשים עוד סיבה לחבוש כובע בקיץ.

תזונה לקויה

תזונה לא מספקת או לא עשירה ומגוונת דיה עלולה להתבטא במחסור בוויטמינים שונים בגוף, מה שעלול להוביל לפגיעה בעור. גם שתייה לא מספקת עלולה לפגוע במשק הנוזלים ובמצב כזה הגוף "שואב" נוזלים ממקומות פחות חשובים כמו העור. את מחיר התזונה הלקויה תשלמו בין היתר בגירודים במקומות שונים בגוף, כולל הקרקפת.

טיפול טבעי בגירוד חוזר בקרקפת

ישנם תכשירים רבים לטיפול בבעיות עור, חלקם על בסיס סטרואידים, אנטיביוטיקה ואנטי היסטמינים. הרפואה הסינית חוסכת את הצורך במגע עם חומרים אלו ומציעה טיפול איכותי, יעיל, לחלוטין לא פולשני – וטבעי וירוק לגמרי.

הרפואה הסינית שמה דגש על החזרת מערכת החיסון לאיזון ולתפקוד מלא ותקין. דגש נוסף הוא על שיפור זרימת הדם לתאי הפיגמנט ועל הזנת העור והחזרת הלחות אליו.

טיפול זה כולל:

drink-smallצמחי מרפא. לאחר אבחון מדוקדק ומפורט מקבל כל מטופל תערובת צמחי מרפא הניתנים בדרך כלל כטינקטורה לשתייה. צמחי מרפא אלו הם חלק משמעותי מהרפואה הסינית עתיקת היומין ועתירת הניסיון והמוניטין, ותפקידם לשקם את העור, לשפר את הזנת הקרקפת ולעורר את מערכת החיסון לפעולה תקינה ולא הרסנית.

acupuncture-smallדיקור סיני. לדיקור השפעה מפחיתת גרד, והוא משפר את הזנת הדם לקרקפת ומביא להקלה מהירה ולשיפור במצב העור.

 

nutrition-smallהמלצות תזונה. בהתאם למצבו האישי של המטופל יימסרו המלצות לשינוי תזונתי, ולעתים גם תוספי מזון להשלמת חוסרים משמעותיים. כמו כן יינתנו הנחיות לנטילת תוסף הפרוביוטיקה הייעודי שלנו – פרוביוטיקה 20/10.

 

האם ניתן לשלב את הטיפול האלטרנטיבי בטיפול הרפואי הקונבנציונלי?

הגישה הטיפולית של דוד פרלה היא שבעיקר במקרים בעלי דרגת חומרה בינונית וקשה, מומלץ במידת הצורך לשלב את הטיפול הטבעי האלטרנטיבי כטיפול תומך בטיפול הרפואי המקובל. שילוב כזה יכול להביא להשגת תוצאות חיוביות ולהקלה מהירה במצב עור הקרקפת, להפחתה בצורך בתרופות עם תופעות לוואי, לזירוז תהליך ההחלמה הטבעי של הגוף ויאפשר גם במחלות עור כרוניות הפוגות ממושכות יותר ושיפור משמעותי באיכות חיי המטופל. דוד פרלה עובד בשיתוף פעולה עם רופאי עור רבים מומחים בתחומם.

הטיפול הטבעי בגירוד בקרקפת יסייע בזירוז ההחלמה, בהפסקת הגירוד ולשיפור באיכות חיי המטופל. למידע ופרטים נוספים, צרו קשר באמצעות הטופס המצורף. 

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה