גרנולומה אנולרה

הכותב: דוד פרלה

גרנולומה אנולרה (Granuloma Annulare) הינה מחלת עור דלקתית, המערבת את הדרמיס ואת שכבת השומן התת-עורית. היא מופיעה בכל הגזעים ובכל הגילים.

למחלה מספר צורות קליניות. הצורה הקלאסית (הנקראת גם הצורה הממוקמת בניגוד למפושטת) מופיעה בד"כ בעור אצבעות הידיים, במרפקים, בגבות הרגליים ובקרסוליים. המחלה מתאפיינת ע"י הופעת נגע קטן לבנבן או ורדרד (בבעלי עור כהה הוא יכול להיות כהה עד שחור) שמתפשט בהדרגה פריפרית ויוצר נגע עגול עם מרכז שקוע בהשוואה לשוליים. הנגע לא מתכייב אף פעם, וכאשר הוא נסוג הוא איננו משאיר שום סימן בעור.

צורת הנגעים יכולה להיראות כמו טבעת, אם כי לא תמיד מושלמת. יכולה להיות מאוד גדולה. יכולה להיות מפושטת בצורת טבעות קטנות מאוד.

הטיפול בגרנולומה אנולרה ברפואה הסינית

מטרת הטיפול: החזרת האיזון הפיזי והנפשי למטופל, חיזוק המערכת החיסונית ותהליכי הריפוי בגוף, וניקוי החום והדלקתיות מהעור לזירוז העלמות הפריחה. 

הטיפול כולל מספר מרכיבים שכולם חשובים להצלחתו: טיפול בדיקור, טיפול בצמחי מרפא, שינוי תזונתי ותוספי מזון, ומשחות טבעיות עם צמחי מרפא סינים. הטיפול מכיל בתוכו גם צמחים עם פעילות אנטי דלקתית ואנטי ויראלית – שני מרכיבים חשובים בטיפול בגרנלומה אנולרה.

משך הטיפול תלוי בחומרת המחלה, בגיל, ובקצב השיפור שהינו אישי. בדרך כלל כבר בשבועות הראשונים ניכר שיפור משמעותי במצב העור ובתחושה הכללית. בדרך כלל עם השיפור יורדת תדירות הטיפולים בדיקור וכן מינון הלקיחה של צמחי מרפא.

acupuncture-smallטיפול בדיקור: קיימות נקודות דיקור בעלות השפעה טובה על העור ונקודות השומרות על האיזון המערכתי שבגוף. הנקודות מותאמות באופן אישי לאחר אבחון המטופל ברפואה הסינית.

 

drink-smallטיפול בצמחי מרפא: המטופל מקבל תערובת צמחי מרפא אשר הותאמה לו אישית לאחר אבחון ברפואה סינית. צמחי המרפא חשובים ביותר לזרוז נסיגת הפריחה מהגוף. המטפל משנה את הרכב הצמחים מדי פעם בהתאם למצב המטופל.

קיימות מספר צורות לקיחה: צמחים לבישול וחליטה, צמחים באבקה מרוכזת, טינקטורות צמחים לשתייה וצמחים בקפסולות.

הצמחים מיובאים ע"י חברת זן צמחים מחברה המובילה בתחום זה בארה"ב – חברת K.P.C. הצמחים עוברים בקרת איכות קפדנית של שירות המזון בארה"ב ומאושרים לשימוש בארץ כתוספי מזון. מינון הלקיחה בהתאם להוראות המטפל.

כמו כן יינתנו הנחיות לנטילת תוסף הפרוביוטיקה הייעודי שלנו – פרוביוטיקה 20/10.

cream-smallמוצרים חיצוניים טבעיים: שילוב של משחות טבעיות למריחה המכילות צמחי מרפא סיניים – ניתן לאחר אבחון אישי.

האם ניתן לשלב את הטיפול הטבעי בטיפול הרפואי המקובל?

הגישה הטיפולית של דוד פרלה היא שבמיוחד במקרים בעלי דרגת חומרה בינונית וקשה, מומלץ במידת הצורך לשלב את הטיפול הטבעי כטיפול תומך בטיפול הרפואי הקונבנציונלי המקובל. שילוב זה יביא להשגת תוצאות מירביות להקלה מהירה במצב העור, להפחתה בצורך בתרופות עם תופעות לוואי, לזירוז בתהליך ההחלמה הטבעי של הגוף ויאפשר גם במחלות עור כרוניות עקשניות הפוגות ארוכות יותר ושיפור משמעותי באיכות חיי המטופל. דוד פרלה עובד בשיתוף פעולה עם רופאי עור רבים.

מה הגורמים למחלה?

סיבת מחלת עור זו איננה ידועה והוצעו תיאוריות רבות, ביניהן:

סוכרת – ישנה שכיחות יתר של מחלת עור זו בקרב חולי סכרת. התיאוריה היא שעקב מחלת הסוכרת, מופיע שינוי בכלי הדם שגורם למוקד ניווני בסיבי הקולגן הגורר בעקבותיו תגובה דלקתית.

סיבה וירלית – זיהום ע"י וירוס אפשטיין-בר נמצא בחלק מהמקרים. דווח שטיפול אנטי-וירלי גרם להעלמות המחלה.

עקיצות – יש החושבים שהמחלה מופיעה כתגובה לעקיצות של חרקים שונים.

סיבה זיהומית – בסוף שנות ה-80 פורסמו מחקרים שהראו שלערך בשליש עד חצי בחולי גרנולומה אנולרה ניתן למצוא נוגדנים מסוג IgG נגד בורליה בורגדורפרי. טיפול אנטיביוטי נגד בורליה ע"י ציפטריאקסון גרם לשיפור ניכר.

הטיפול המערבי בילדים או במבוגרים – אם המחלה לא מפריעה אסתטית, לא מטפלים בה. בחלק מהחולים, תסמיני המחלה נסוגים באופן ספונטאני אחרי מס' שנים. בצורות מפושטות יותר, הטיפול יהיה בד"כ משחות סטרואידליות.

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה