האופי הגופני – והשפעתו על בריאות הגוף

דוד פרלה

המבנה והאופי הגופני של כל אחד נקבע לפי מצב הבריאות הכללי של ההורים בזמן ההפריה, ובריאות האם בתקופת ההיריון. אך אלה אינם גורמים קבועים והם כיולים להשתנות, לרעה או לטובה, במרוצת השנים. אורח חיים בריא, תזונה נכונה, ותרגילי תנועה ונשימה לחיזוק האנרגיה, הם תנאים הכרחיים לשמירה על חוסנו של הגוף ועל מצבו התקין. ואילו עודף מאמץ, תזונה לקויה, עודף או חוסר בפעילות מינית, עישון ושתיית אלכוהול, יכולים לגרום להיחלשות המבנה הגופני של הדור השני ושל יוצאי חלציהם.  תרגילי נשימה ותרגול אומנויות לחימה מסורתית כטאי-צ'י וצ'י קונג נכללים במסגרת הטיפול ברפואה הסינית, שמטרתו לחזק ולשמר את אנרגיית הגוף הקיימת. שיטות אלה פותחו על ידי אסכולת בית הספר הפנימי אשר הדגישה את חשיבותן לחיים בריאים וארוכים.

אנשים שאופי גופם מסוג חם ויבש, ובדרך כלל יותר יאנגי במהותו, יהיו פגיעים יותר לגורמי מחלה כמו רוח חמה, חום ויובש. אלה שאופי גופם מסוג קר ולח, ובדרך כלל יותר ייני במהותו, יסבלו יותר מקור חיצוני, רוח ולחות קרה.

כדי לקבוע את סוג האופי הגופני של המטופל, יש לתחקר ולתשאל אותו לגבי ההיסטוריה הרפואית שלו, הרגלי האכילה ושתייה, תכיפות פעילות מינית ורמת המרץ האישית, צורת מתן השתן והצואה, תגובות גופניות למזגי אוויר שונים, תחושות והעדפות לקור וחום, ועוד. ונוסף על כך, לבדוק את הלשון, את הדופק, ואת צבע הפנים והעור ואיכותם.

בקביעת סוג האופי הגופני נעזרים גם במאפייני הטיפוסים השונים לפי התיאוריה של חמשת האלמנטים, של היין והיאנג, וגם לפי מצבם ואיכותם של שלושת האוצרות (ג'ינג, צ'י ושן). בדרך כלל לכל אדם יש מבנה ואופי גוף משני סוגים לפחות. כלומר, אדם יכול להיות בעל מבנה ואופי גופני חם/יבש או רפוי/לח וכדומה.

 • סוג גוף חם: לאדם עם סוג גוף כזה יש גוון עור אדמדם, בדרך כלל חם לו והוא לרוב צמא, לשונו אדומה וחסרת חיפוי או בעלת חיפוי צהבהב, לרוב תהיה לו נטייה לצואה קשה ולשתן כהה ובכמויות קטנות.
 • סוג גוף קר: למי שסוג גופו קר יש בדרך כלל גוון עור בהיר וחיוור, לשון בהירה ובעלת חיפוי לבן דק, תחושת קור פנימי קבועה, העדפה לשתייה חמה, שתן בהיר וצואה רכה.
 • סוג גוף יבש: סוג כזה יהיה לאדם רזה וגרום שאינו עולה במשקל בקלות, נוטה לעצירות וצימאון, לשיעול יבש ללא ליחה (בעיקר בהצטננות), וליובש בעור, בשפתיים, בעיניים, באף ובגרון.
 • סוג גוף לח: אדם עם סוג גוף לח מעלה במשקלו בקלות, ולשונו בעלת חיפוי עבה. למרות הוא בדרך כלל מוצק ומלא, הוא מרבה להתלונן על חוסר אנרגיה, עייפות וכבדות, ובדרך כלל מערכת העיכול שלו חלשה.
 • סוג גוף רפוי: סוג גוף כזה מתאפיין בחוסר אנרגיה ובתופעות נלוות אליה כמו יציבה רפה וצניחת איברים (בטן, רחם, פי הטבעת וכו'). לאדם בעל סוג גוף כזה יהיה צבע עור חיוור, לשון בהירה, בעיות בעיכול, משקל גוף נמוך ומצב רוח דומה, נטייה להזעה, לדפיקות לב מואצות ולקוצר נשימה.
 • סוג גוף נמרץ: למי שסוג גופו נמרץ יש בדרך כלל גוון עור אדמומי, מצב רוח מרומם מלווה בתנועות גוף נמרצות ובדיבור בקול רם. גוף כזה צובר אנרגיה מרובה ומעניק תחושה של חוזק ואנרגטיות, אך למעשה אדם כזה מועד ללחץ דם גבוה, למחלות לב ולעצירות כרונית, כיוון שעודף באנרגיית יאנג חמה גורם לתופעות חום ולחסימות בזרימת האנרגיה והדם בגוף.
 • סוג גוף מאוזן: לבעל סוג כזה משקל הגוף תואם את גובהו, תנועות הגוף קלות, המחשבה בהירה והקול ברור. פניו בורקות ויש לו ניצוץ ערני בעיניים, היין והיאנג שלו מאוזנים, הוא בוודאי שומר על תזונה מאוזנת, ואוהב פעילות גופנית קבועה. בדרך כלל אינו פגיע למחלות, אלא לאלה שנגרמות על ידי גורמי מחלה חיצוניים.
יצירת
קשר

  השאירו פרטים

  ואחזור אליכם בהקדם

  03-5344006 לקביעת תור

   השאירו פרטים

   ואחזור אליכם בהקדם