10 טיפים שיכולים להיטיב עם מחלת הרוזציאה

רוזציאה היא מחלת עור שמתבטאת בנגעים אדומים, עור מגורה ולעיתים פצעונים על עור הפנים והצוואר. היא נפוצה בקרב בעלי גוון עור בהיר. בגלל שהמחלה נפוצה בעיקר לאחר גיל 30, היא גורמת מבוכה רבה בשל היותה מזכירה את תקופת פצעי הבגרות והאקנה ופעמים רבות בגלל שהיא מלווה בהתרחבות של כלי דם היא נראית כהסמקה שלא עוברת בפנים.

10 טיפים שיכולים להיטיב עם מחלת הרוזציאה

רוזציאה אינה מסוכנת, אך פוגעת באיכות החיים

רוזציאה אינה מסוכנת, והגורם לה עדיין לא ידוע. יש בסיס לחשוב שמקור המחלה הוא גנטי ושקיימים טריגרים להתפרצות המחלה כגון: תנאי מזג האוויר. למרות שמחלת הרוזציאה איננה מסוכנת היא עלולה לפגוע מאוד באיכות החיים ולגרום לאנשים להסתיר את פניהם לעיתים קרובות או להשתמש במוצרי איפור רבים להסתיר את הפצעים. למרות שהמחלה מוגדרת כרונית, לאורח החיים שלנו – החל מתזונה ועד להפחתת לחץ – יש חשיבות רבה לשיפור התסמינים ולמניעה של החמרה. לפניכם 10 טיפים שיכולים להיטיב עם מחלת הרוזציאה.

רוזציאה – טיפים להתנהלות יומיומית

 1. לא לשפשף, לחטט או להתעסק בעור הפנים – מגע יתר בעור הפנים, בפרט כשמדובר בשפשוף או חיטוט בפצעים, יכול לפצוע את העור ואף לגרום לזיהום. זיהום יחמיר מאוד את הדלקתיות ואף יוביל לכאב עז.
 2. רצוי להפחית את הצריכה של מזון חריף – אוכל חריף נמצא כמחריף את התסמינים.
 3. רצוי להימנע מחשיפה לטמפרטורות קיצוניות – למרות שלא נמצא הגורם למחלת הרוזציאה, מזג האוויר מהווה ככל הנראה טריגר להתפרצות. טמפרטורות קיצוניות של חום וקור מחמירים את התסמינים.
 4. יש להגביל את הצריכה של מוצרי אלכוהול – בדומה למזון חריף, גם אלכוהול גורם להחמרה של התסמינים, בין היתר כיוון שהוא מרחיב כלי דם. מומלץ לצרוך ממנו כמה שפחות.
 5. רצוי לטפל במצבים של מתח נפשי, דיכאון או חרדה – לא מעט מחלות בהן "הגוף תוקף את עצמו" הן תולדה של סטרס ומצב נפשי. פנייה לאיש מקצוע במידת הצורך או לחלופין אימוץ פעילות גופנית או שיטות הרפיה יכולות לסייע. למשל: שחייה, הליכה, יוגה, מדיטציה ועוד.
 6. שימוש במוצרים טבעיים ועדינים – אין צורך להימנע משימוש במוצרי היגיינה ולחות לעור הפנים, אך רצוי להשתמש במוצרים עדינים וטבעיים המיועדים לעור רגיש או מגורה – סבון רחצה, קרם לחות המותאם לעור רגיש וכדומה. ישנם מטופלים שמעדיפים בלי קרמים בגלל הרגישות הגבוה של עור הפנים.
 7. מומלץ לא לשהות בשמש ללא הגנה מתאימה – ללא קשור לטמפרטורה, השמש שולחת קרינה המסוכנת לעור הפנים ולכן גם בחורף יש להתמגן: יש להשתמש במקדם הגנה רחב טווח, לחבוש כובע, לשבת תחת מקומות מוצלים כדוגמת שמשייה וכן הלאה.
 8. יש להימנע משימוש במוצרי טיפוח מבושמים – אם אתם בוחרים להשתמש במוצרי טיפוח לעור הפנים, מומלץ לבחור במוצרים שאינם מבושמים או מכילים חומרים כימיים שיכולים לגרות את העור. אותו הכלל חל לגבי איפור. איפור אינו מומלץ כלל! אם כבר בוחרים להתאפר, יש להשתמש במוצרים איכותיים שעברו את אישור משרד הבריאות, ובכל מקרה להימנע מאיפור ש"יושב" שעות על העור" ולהסיר את האיפור מיד כשאין בו צורך.
 9. רצוי להימנע מעשיית אמבטיות בטמפרטורות חמות – החום מרחיב את כלי הדם בפנים ותורם לאדמומיות יתר. כלי דם רחבים הם אחת הסיבות להופעה של רוזציאה.
 10. רצוי להימנע מפעילות גופנית מאומצת יתר על המידה – פעילות גופנית גם היא מרחיבה את כלי הדם ומעלה את טמפרטורת הגוף, ולכן עלולה להחמיר תסמינים של רוזציאה. עם זאת, לפעילות הגופנית יש יתרונות בריאותיים ונפשיים רבים, לכן לא כדאי להגביל אותה אלא רק לשמור על רמת מאמץ סבירה שלא מביאה אתכם לכדי חום גוף גבוה ואדמומיות.
יצירת
קשר

  השאירו פרטים

  ואחזור אליכם בהקדם

  03-5344006 לקביעת תור

   השאירו פרטים

   ואחזור אליכם בהקדם