גיליתם כתמים לבנים על העור? הכירו את ויטיליגו

הכותב: דוד פרלה

קמתם יום בהיר אחד, והנה גיליתם כתם בהיר על עורכם. לעתים אפילו כמה כתמים. ההרגשה רגילה לגמרי, אינכם חשים כאב כלשהו – ובכל זאת, כתם. מוזר, משונה, אפילו קצת מפחיד. בכל זאת, שינוי של ממש בגוף לו אנו כה רגילים. מה זה יכול להיות? לפני שאתם מפתחים חרדות מיותרות, כדאי שתכירו את מחלת הוויטיליגו.

ויטיליגו – כתמים לבנים בעור

מחלת הויטיליגו (ובעברית – בהקת) היא מחלת עור אוטואימונית הגורמת לכתמים בהירים על העור. כתמים אלה נוצרים כשהעור מאבד מהפיגמנטציה שלו בחלקי גוף שונים. הכתמים של העור נוצרים כתוצאה מהיעדר תאי המלנוציט, המייצרים את הפיגמנט מלנין, בעור.

המלנין אחראי על צביעת העור ועל ההגנה מפני השמש. כאשר הוא איננו או חסר, העור הופך לבן והסכנה מהשמש ברורה ומיידית. בשל החוסר במלנין, חשוב להיזהר שבעתיים בחשיפה לשמש. כיוון שהמחלה מתבטאת בהופעת כתמים על העור, השפעותיה הן בעיקר אסטטיות וקוסמטיות.

ויטיליגו אינה מדבקת, והיא פוגעת בכ-1%-2% מהאוכלוסיה, מחציתם מתחת לגיל 20. אצל חלק מהחולים היא יכולה להיעצר ולא להופיע עוד, חלק מהחולים עשוי להירפא לגמרי ולא לסבול עוד ממנה. וקיימים כמובן גם חולים שיסבלו מהתקפות חוזרות של ויטיליגו.

סוגי הכתמים על העור – כתמים בפנים, בידיים או ברגליים

מספרם של הכתמים עלול לגדול ככל שהמחלה תימשך, ולמרות שהם נוצרים על פני שטח קטן, הם עשויים להתרחב ולהתפשט על פני העור. על פי רוב מופיעים הכתמים בחלקי הגוף החשופים לשמש, כמו ידיים ורגליים, אך לא מן הנמנע כי יופיעו גם באזורים אחרים, כמו כתמים בפנים, בבטן, בגב וכו'.

בשל הפגם האסתטי, עלולים הלוקים בוויטיליגו להתבייש במראם החיצוני, להסתגר בביתם, ללבוש בגדים ארוכים גם בקיץ בעת יציאה מהבית, ולהימנע מהנאות חיים פשוטות כמו רחצה בים או בבריכה. אצל אנשים בהירי עור תהיה המחלה פחות בולטת, אבל אצל כהי עור תהיה המחלה נוכחת בצורה בולטת, והכתמים הלבנים ייראו היטב.

אמנם ההשפעה של הוויטיליגו היא בעיקרה חיצונית, אבל אין להקל בה ראש בעיקר כאשר היא פוגעת בילדים ונערים. בתקופות אלו, ילדים ונערים מגלים רגישות גבוהה הן למראה החיצוני והן לתגובות בני גילם. ילד או נער הלוקה בוויטיליגו עלול להיקלע למצוקה עם הופעת הכתמים הלבנים על העור, ויש להעניק לו תמיכה נפשית הולמת.

הכתמים הלבנים בעור משמשים כמקור לסיווג מחלת הוויטיליגו:

  • מחלה ממוקדת – הופעת כתם אחד או מספר מועט של כתמים לבנים על העור באזור אחד, ללא התפשטות לאברי גוף נוספים.
  • מחלה מפושטת – הופעת כתמים רבים במספר אברים בגוף.
  • מחלה כוללת – הופעת כתמים לבנים על 80% ויותר משטח הגוף.

אפשר גם לטפל בויטיליגו – הטיפול הטבעי במחלה

מטרת הטיפול ברפואה סינית היא להחזיר למטופל את האיזון הגופני והנפשי. בממד הגופני יש לאזן ולווסת את מערכת החיסון על מנת לעצור את תהליך הפגיעה בתאי המלנוציט. כמו כן, שם המטפל דגש בשיפור זרימת הדם לעור על מנת להביא להטבה במצבו.

הדגש בטיפול ברפואה הסינית הוא גם בשיפור מצב העור על ידי שיפור זרימת הדם על מנת לשקם את תאי הפיגמנט. מכיוון שלחץ ומתח נפשיים עלולים להוות סיבה להתפרצות המחלה, המטפל ישים דגש גם על הצד הנפשי וישאף להקל על מצבו הנפשי של המטופל.

צמחי מרפא – משמשים בעיקר להתמודדות עם המתח והסטרס ולהרגעת הנפש.

דיקור – משמש לאיזון הנפש, לחיזוק הגוף ולוויסות מערכות שונות בו, בעיקר מערכת החיסון.

תזונה – יש להתאים תזונה נכונה למחלה, על מנת להביא להזנה טובה ונכונה יותר לעור הפגוע. המטפל ירשום דגשים לתזונה נכונה ותפריטים מסודרים.

החזרת האיזון הפיזי והנפשי לגוף יכול לסייע בעצירת תהליך ההתפשטות של המחלה, המוחרף פעמים רבות במצבי מתח ולחץ.

החזרת הפיגמנט לאזורים הבהירים קשה יותר להשפעה ברפואה סינית אך מגיבה טוב בד"כ לטיפולים רפואיים של פוטותראפיה ותכשירים מקומיים (בהנחיית רופא העור). בטיפול פוטותראפיה יש לשים לב לסיכון להופעת נזקי שמש ולסיכון מוגבר לסרטן העור, לכן חשוב לקבל הנחיות ברורות מרופא העור (פוטותראפיה לא מתאימה לכל סוגי העור). דוד פרלה עובד בשיתוף פעולה עם רופאי עור רבים.

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה