ליכן סקלרוזיס

הכותב: דוד פרלה

ליכן סקלרוזיס היא מחלת עור כרונית, פרוגרסיבית ושפירה, הגורמת להתנוונות שכבת העור העליונה ולשינויים אנטומיים של איזור העריה ופי הטבעת. ב-10-20% מהמקרים ניתן למצוא מעורבות מחוץ לגניטליה. חשוב לציין כי ליכן סקלרוזיס אינה מחלה מדבקת, ואי אפשר להדביק בן זוג. באבחון הרפואי, יש להבדיל בין המחלות – פסוריאזיס, אקזמה, ליכן סימפלקס כרוניקוס, תגובה לאלרגנים ופטרת, שלעיתים נראים בצורה דומה לליכן סקלרוזיס.

טיפול טבעי ברפואה סינית בליכן סקלרוזיס

מטרת הטיפול – החזרת האיזון הפנימי הפיזי והנפשי למטופל, חיזוק תהליכי הריפוי בגוף, ויסות המערכת החיסונית (טיפול בסיבה האוטואימונית), איזון הורמונאלי והשפעה אנטי דלקתית על העור. כמו כן, שיפור יכולת ההזנה של העור ועל ידי כך, האטת הפגיעה בשכבות העור השונות.

איזון זה יביא להקטנה בשטחי הפריחה ולהטבה במצב הפריחה והגרד, ימנע התפרצויות והתפשטות של המחלה וישפר את איכות חייו של המטופל.

הטיפול כולל ארבעה מרכיבים שכולם חשובים להצלחתו: טיפול בדיקור-אקופונקטורה, טיפול בצמחי מרפא, טיפול במשחות חיצוניות טבעיות ושינוי תזונתי בשילוב תוספי מזון:

acupuncture-smallטיפול בדיקור – קיימות נקודות דיקור בעלות השפעה טובה על העור, הן בהורדת הפריחה והן בהורדת הגרד, ובעיקר להחזרת האיזון לגוף. הנקודות מותאמות באופן אישי לאחר אבחון המטופל ברפואה הסינית. המטופל שוכב 20 דקות עם מחטי הדיקור (מחטים חד-פעמיות ללא שום חומר).
הטיפול איננו כואב ולמעשה משרה תחושת רוגע על המטופל. במחקר מערבי הוכח כי בזמן הדיקור משחרר הגוף אנדורפינים – משכך כאב טבעי של הגוף. סדרת טיפולים כוללת עשרה מפגשים, אחת לשבוע או שבועיים, בהתאם לקצב השיפור במטופל. כאשר קיימת בעיה כרונית וקשה לעיתים מבצעים מספר סדרות טיפולים.

drink-smallטיפול בצמחי מרפא – המטופל מקבל תערובת צמחי מרפא אשר הותאמה לו אישית לאחר אבחון ברפואה סינית. צמחי המרפא חשובים ביותר להורדת החום והלחות הפנימיים, והיובש והגרד מהעור. המטפל משנה את הרכב הצמחים מדי פעם בהתאם למצב המטופל.
הצמחים מיובאים ע"י חברת זן צמחים מחברה המובילה בתחום זה בארה"ב – חברת K.P.C. הצמחים עוברים בקרת איכות קפדנית של שירות המזון בארה"ב ומאושרים לשימוש בארץ כתוספי מזון. מינון הלקיחה בהתאם להוראות המטפל.

cream-smallמשחות חיצוניות טבעיות – משחות המשלבות צמחי מרפא סיניים להפחתת התהליך הדלקתי והגרד, בשילוב חומרים טבעיים המזינים את העור ומוסיפים לו לחות ושימון במידת הצורך.

 

nutrition-smallשינוי תזונתי – לאחר אבחון ניתנות הוראות תזונה לכל מטופל, וכן הנחיות לנטילת תוסף הפרוביוטיקה הייעודי שלנו – פרוביוטיקה 20/10.

 

 

האם ניתן לשלב את הטיפול הטבעי בטיפול הרפואי המקובל?

הגישה הטיפולית של דוד פרלה היא שבמיוחד במקרים בעלי דרגת חומרה בינונית וקשה, מומלץ במידת הצורך לשלב את הטיפול הטבעי כטיפול תומך בטיפול הרפואי הקונבנציונלי המקובל. שילוב זה יביא להשגת תוצאות מירביות להקלה מהירה במצב העור, להפחתה בצורך בתרופות עם תופעות לוואי, לזירוז בתהליך ההחלמה הטבעי של הגוף ויאפשר גם במחלות עור כרוניות עקשניות הפוגות ארוכות יותר ושיפור משמעותי באיכות חיי המטופל. דוד פרלה עובד בשיתוף פעולה עם רופאי עור רבים.

מהם מאפייני המחלה? 

התסמונת הקלינית של המחלה מאופיינת בגרד של העריה, מלווה בסדקים עוריים, שינויים אנטומיים בעריה וכאבים בקיום יחסי מין. התלונות יכולות לערב גם את איזור פי הטבעת. חשוב לציין כי גם בהעדר תלונות יכולים לחול שינויים אנטומיים. ב- 10-20% מהמקרים, קיימת מעורבות מחוץ לגניטליה שמופיעה כרובד לבן בדרך כלל, לא מגרד באזורים החשופים לחיכוך, כדוגמת המגע עם כתפיות החזיה.

במצב של מחלה מתקדמת, יש שינוי אנטומי במבנה העריה, העור מלבין ומופיע עם קפלים דקים. במקרים יותר קיצוניים יש הצרות של פתח הנרתיק עד כדי הפרעה בקיום יחסי מין. ממצאים של הלבנה וסדקים עוריים יכולים להופיע סביב פי הטבעת.

רקמת עור דקה וסדוקה, כפי שמתרחש בליכן סקלרוזיס, חשופה לזיהומים חוזרים, לרוב זיהומים פטרייתיים המחמירים את הגרד ומצריכים טיפול אנטי פטרייתי, אך ייתכן גם זיהום חיידקי המחייב טיפול אנטיביוטי. ישנם דיווחים שנשים עם ליכן סקלרוזיס חשופות ביותר (3%-4%) להתפתחות סרטן עור העריה (squamous cell carcinoma SCC). בעקבות כך יש המלצה להיות במעקב כל חצי שנה ולדגום אזורים המחשידים לשינוי עורי.

מהם הגורמים למחלה?

עדיין לא ידוע מה גורם להופעת המחלה. ישנן מספר תיאוריות, שלא הוכחו עד כה, ביניהן:

1. מחלה אוטואימונית (בה הגוף פועל כנגד מרכיב עצמי).

2. חוסר באסטרוגן (בשל השכיחות הגבוה בקרב נשים מבוגרות וילדות, שאצלן ערכי האסטרוגן נמוכים).

3. השפעה גנטית (בשל הדיווחים על רקע משפחתי).

4. טריגר זיהומי (Borrelia burgdorferi) המשפעל את מערכת החיסון כנגד אברי מטרה בעור.

מתי מופיעה המחלה – ומתי היא חולפת?

ליכן סקלרוזיס היא מחלה שכיחה אצל נשים באזור גיל המעבר. מניחים כי 1:1000 נשים תסבולנה ממחלה זו. הממצא הבולט הוא הופעת המחלה בעיקר בקבוצת הנשים בהן רמת האסטרוגן נמוכה: ילדות ונשים בגיל המעבר. ברוב המקרים הגרד יחלוף, אך השינויים האנטומיים לרוב אינם הפיכים.

 

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה