ליכן פלנוס: טיפול טבעי במחלת ילפת שטוחה

הכותב: דוד פרלה

מחלת ליכן פלנוס נקראת בעברית ילפת שטוחה, והיא מחלת עור כרונית נדירה יחסית, הפוגעת בעור ובריריות ומלווה בגרד טורדני.

המחלה, ששכיחותה באוכלוסיה נעה מעשירית האחוז עד חצי אחוז, ללא הבדל בין גברים לנשים, פוגעת יותר בבני 30-60, אך יכולה להופיע בכל גיל. המחלה נדירה בילדים ובקשישים. בחלק קטן מהמקרים יש קשר גנטי.

טיפול טבעי במחלת ליכן פלנוס באמצעות הרפואה הסינית

מטרת הטיפול – החזרת האיזון הפנימי, הפיזי והנפשי למטופל, חיזוק תהליכי הריפוי בגוף וניקוי הגוף מהצטברויות חום ולחות הפוגעות בהזנה התקינה של העור, והקלה על הגרד. איזון זה יביא להקטנה בשטחי הפריחה ולהטבה במצב הפריחה והגרד, ימנע התפרצויות והתפשטות של המחלה וישפר את איכות חייו של המטופל.

הטיפול כולל ארבעה מרכיבים שכולם חשובים להצלחתו: טיפול בדיקור – אקופונקטורה, טיפול בצמחי מרפא, טיפול במשחות חיצוניות טבעיות ושינוי תזונתי בשילוב תוספי מזון.

acupuncture-smallטיפול בדיקור – קיימות נקודות דיקור בעלות השפעה טובה על העור הן בהורדת הפריחה והן בהורדת הגרד, ובעיקר להחזרת האיזון לגוף. הנקודות מותאמות באופן אישי לאחר אבחון המטופל ברפואה הסינית. המטופל שוכב 20 דקות עם מחטי הדיקור (מחטים חד-פעמיות ללא שום חומר). הטיפול איננו כואב ולמעשה משרה תחושת רוגע על המטופל. במחקר מערבי הוכח כי בזמן הדיקור משחרר הגוף אנדרופינים – משכך כאב טבעי של הגוף. סדרת טיפולים כוללת עשרה מפגשים אחת לשבוע או שבועיים בהתאם לקצב השיפור במטופל. כאשר קיימת בעיה כרונית וקשה לעיתים מבצעים מספר סדרות טיפולים.

drink-smallטיפול בצמחי מרפא – המטופל מקבל תערובת צמחי מרפא אשר הותאמה לו אישית לאחר אבחון ברפואה סינית. צמחי המרפא חשובים ביותר להורדת החום והלחות הפנימיים, והיובש והגרד מהעור. המטפל משנה את הרכב הצמחים מדי פעם בהתאם למצב המטופל. קיימות מספר צורות לקיחה של צמחי המרפא – בישול וחליטה, אבקה מרוכזת, טינקטורות צמחים לשתייה או צמחים בקפסולות. הצמחים מיובאים ע"י חברת זן צמחים מחברה המובילה בתחום זה בארה"ב – חברת K.P.C. הצמחים עוברים בקרת איכות קפדנית של שירות המזון בארה"ב ומאושרים לשימוש בארץ כתוספי מזון. מינון הלקיחה בהתאם להוראות המטפל.

כמו כן יינתנו הנחיות לנטילת תוסף הפרוביוטיקה הייעודי שלנו – פרוביוטיקה 20/10 ותוסף התזונה מקס כורכומין – נוגד הדלקת הטבעי.

cream-smallמשחות חיצוניות טבעיות – משחות המשלבות צמחי מרפא סיניים להפחתת התהליך הדלקתי והגרד, בשילוב חומרים טבעיים המזינים את העור ומוסיפים לו לחות ושימון. כל אלה יביאו להקלה משמעותית באדמומיות ובקשקשת האופיינית לליכן פלנוס.

האם ניתן לשלב את הטיפול הטבעי בטיפול הרפואי המקובל?

הגישה הטיפולית של דוד פרלה היא שבמיוחד במקרים בעלי דרגת חומרה בינונית וקשה, מומלץ במידת הצורך לשלב את הטיפול הטבעי כטיפול תומך בטיפול הרפואי הקונבנציונלי המקובל. שילוב זה יביא להשגת תוצאות מירביות להקלה מהירה במצב העור, להפחתה בצורך בתרופות עם תופעות לוואי, לזירוז בתהליך ההחלמה הטבעי של הגוף ויאפשר גם במחלות עור כרוניות עקשניות הפוגות ארוכות יותר ושיפור משמעותי באיכות חיי המטופל. דוד פרלה עובד בשיתוף פעולה עם רופאי עור רבים.

מהם מאפייני המחלה?

התמונה הקלינית של המחלה מאופיינת בהופעת קשריות ורבדים קטנים בצורות גיאומטריות של משולשים, טרפזים וכו'. צורות אלה מתוחמות היטב בגוון סגול כהה מכוסה בקשקש דבוק.

אין לנגעים נטייה להתמזג, והם מופיעים בדרך כלל באזורים המכופפים של הגפיים, למשל בשורשי כפות הידיים, לאורך האמות בצידן המכופף וסביב הקרסוליים, וכן ברירית הפה (מיקום אופייני), בקרקפת ובציפורניים. התפרחת סימטרית בדרך כלל. הגרד מופיע בצורה גלית ולעתים מקדים את הפריחה.

לאחר שחולפת המחלה, נותרים בעור כתמים כהים, לעיתים לזמן רב. 50 עד 70 אחוזים מהחולים בילפת שטוחה סובלים גם מפגיעה ברירית הפה, שהיא קשה ומטרידה, ואצל 30 אחוז מהחולים פוגעת המחלה רק ברירית הפה.

במקרים נדירים עלולים הנגעים ברירית הפה לעבור התמרה סרטנית, ולכן מצב זה דורש מעקב. לעיתים רחוקות ישנה גם פגיעה בלשון. שכיחה יותר וקשה פחות היא פגיעה בצורת רשת ברירית הפה (פנים הלחיים). מעורבות הציפורניים אינה נדירה, והפגיעה בהן גורמת לשינוי ולעיוות של צורת הציפורן.

הגורמים לליכן פלנוס

בשאלת הגורם למחלה הועלו השערות רבות, אך טרם נמצא הגורם הישיר לילפת. כיום יודעים לא מעט על מה שמתרחש ברמה התאית במחלה זו, אך המנגנון להיווצרותה לא ידוע.

על פי הרפואה הסינית – מאובחנים מצבי חוסר איזון פנימי, פיסיולוגי ונפשי, הגורמות להחרפת המחלה ולהתפרצותה. מצבי חוסר איזון אלו יכולים להתבטא בתסמונות שונות כגון הצטברות חום ולחות במערכת העיכול, מתח רב הפוגע בזרימה האנרגטית, זרימת הדם והזנת העור וכו'. אבחון וטיפול בחוסר איזון פנימי זה של הגוף והנפש יביא לזירוז תהליכי הריפוי והקלה משמעותית בתופעות המחלה.

מתי מופיעה ליכן פלנוס? ומתי היא חולפת?

ליכן פלנוס מופיעה בהדרגה, אך מהר יחסית, והיא מתבטאת ברבדים מגרדים ומעקצצים. עם טיפול או בלעדיו, המחלה חולפת מאליה תוך שלוש עד חמש שנים.

ב- 75% מהחולים הפגיעה העורית חולפת לאחר שנה, כאשר בתחילה מורגשת הקלה בעצמת הגרד ובהמשך חלה הקלה בתפרחת. כאשר יש מעורבות קשה של רירית הפה, עלול מהלך המחלה להמשך שנים.

טיפול טבעי ברפואה סינית, הכולל צמחי מרפא, שינוי תזונתי ודיקור, יזרז את תהליך ההחלמה ויקל על הגרד.

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה