ליכן פלנוס: ילפת שטוחה – טיפול טבעי

דוד פרלה
 • מחלת ליכן פלנוס נקראת בעברית ילפת שטוחה, והיא מחלת עור כרונית נדירה יחסית, הפוגעת בעור ובריריות ומלווה בגרד טורדני.
 • מטרת הטיפול הטבעי היא החזרת האיזון הפנימי, הפיזי והנפשי למטופל, חיזוק תהליכי הריפוי בגוף וניקוי הגוף מהצטברויות חום ולחות הפוגעות בהזנה התקינה של העור, והקלה על הגרד.
 • איזון זה יביא להקטנה בשטחי הפריחה ולהטבה במצב הפריחה והגרד, ימנע התפרצויות והתפשטות של המחלה וישפר את איכות חייו של המטופל.
ליכן פלנוס ברגל

ליכן פלנוס ברגל שאובחן בביופסיה נראה לעיתים כעקיצות קטנות ומגרדות ויכול להתפשט לאזורי גוף אחרים בליווי קשקשת קלה

ליכן פלנוס על הלשון – ילפת שטוחה

ליכן פלנוס על הלשון - ילפת שטוחה
ליכן פלנוס - ילפת שטוחה

המלצות מטופלים ורופאים

ליכן פלנוס | 08.02.2013

״ממליץ בחום רב לסובלים מליכן פלנוס – לאחר 5 חודשים התופעות חלפו״

המלצה על טיפול בליכן פלנוס

אשתי טופלה במרפאתו של דוד פרלה בליכן פלנוס. לפני כשנתיים החלה המחלה להופיע ולהתפשט על גופה. כאשר פנינו למספר גורמים רפואיים המתמחים בנושא מחלות העור – שום גורם לא הצליח להכריע את המחלה! (תרופות, בדיקות וכו').

פנינו דרך אתר האינטרנט לדודי פרלה והחלנו בסדרת טיפולים בדיקור וצמחי מרפא. לאחר 5 חודשים התופעות החלו לחלוף בהדרגה וכיום מצבה יציב וללא כתמים.

ממליץ בחום רב לכל אלו הסובלים מהמחלה לפנות לדודי לקבלת טיפול מסור.

המלצות רופאים | 06.07.2020

פרופסור הנרי טראו: ״הטיפול המשולב במחלות עור מקצר את זמן ההחלמה״

המלצה של פרופסור הנרי טראו על דוד פרלה

דוד פרלה מוכר לי שנים רבות כמטפל ברפואה משלימה – רפואה סינית הוליסטית המשלבת אקופונקטורה ונתינת צמחים עם תכונות ייחודיות.

דודי התחיל לעבוד במרפאת עור בתל השומר לפני הרבה שנים והיה בעצם הראשון שפתח שירות בדיציפלינה זאת. הוא עבר השתלמות מיוחדת בסין בתחום הרפואה הסינית במחלות עור, לדעתי היחיד בארץ.

משך כל השנים עבדנו ביחד, אנחנו ברפואה קונבנציונלית ודודי פרלה ברפואה משלימה. טיפול משולב זה הביא לתוצאות לא מבוטלות ואין ספק שהיה לעזר רב למטופלינו.

ברצוני להוסיף גם שהטיפול המשולב דהיינו רפואה קונבנציונלית + אקונפוקטורה במחלות עור כרוניות כמו דרמטיטיס אטופית, פסוריאזיס, אורטיקריה, אקנה, אלופציה אראטה, סבוריאה, מקצר בהרבה מקרים את ההחלמה.

יש עבודות שפורסמו על השילוב שמוכיחות את זה.

דודי פרלה פירסם אתי ועם ד״ר פרס סלמה עבודה בדרמטיטיס אטופית שאף היא הולכת לאותו כיוון.

פרופסור הנרי טראו
רופא בכיר מחלקת עור ביה"ח שיבא
לשעבר מנהל המחלקה

המלצות רופאים | 09.07.2020

ד״ר שרון באום: ״ממליצה בחום לשלב את הרפואה הסינית בטיפול הקונבנציונלי בבעיות עור״

המלצה של ד

מהיכרותי עם דוד העובד במחלקת העור ביחד עימי בבית החולים שיבא מזה 15 שנה נוכחתי ביכולותיו לשלב בצורה אינטגרטיבית טיפולי רפואה סינית – דיקור וצמחי מרפא – עם הטיפול הרפואי הקונבנציונלי הניתן במחלקתנו. שילוב זה הביא לתוצאות קליניות מצוינות במגוון גדול של חולים הסובלים מבעיות עור.

במסגרת העבודה במחלקת העור צבר דוד ניסיון טיפולי רב בעקרונות הרפואה הקונבנציונלית ואף הראה בעבודות ומחקרים שפורסמו בעיתונים רפואיים את יעילות השילוב של הטיפול ברפואה סינית באטופיק דרמטיטיס ואורטיקריה.

לדוד יכולת טיפולית גבוהה במגוון בעיות עור ומסירות רבה למטופליו.

אני ממליצה בחום לכל מטופל לשלב את הרפואה הסינית במסגרת הטיפול הקונבנציונלית בבעיות עור שכיחות כגון אטופיק דרמטיטיס, אורטיקריה, פסוריאזיס, סבוריאה, אלופציה אראטה (נשירת שיער), ויטיליגו, אקנה.

בכבוד רב,
ד״ר שרון באום
ס. מנהל מחלקת עור ביה״ח שיבא

מהם מאפייני המחלה?

המחלה, ששכיחותה באוכלוסיה נעה מעשירית האחוז עד חצי אחוז, ללא הבדל בין גברים לנשים, פוגעת יותר בבני 30-60, אך יכולה להופיע בכל גיל. המחלה נדירה בילדים ובקשישים. בחלק קטן מהמקרים יש קשר גנטי.

על גבי העור:

 • הופעת נגעים שטוחים (לעיתים בצורות גיאומטריות) בגוון סגלגל. המקומות השכיחים ביותר הם החלק הפנימי של הזרוע, שורש כף היד והקרסול.
 • הופעת גרד באזור הפריחה.
 • הופעת שלפוחיות.
 • נגעים מכוסים במעטה לבן.

בחלל הפה:

 •  נגעים גדולים בצבע לבן בחלל הפה באזור החלק הפנימי של הלחיים, על פני החניכיים השפתיים והלשון.
 • הנגעים עשויים להיות מלווים בתחושה של צריבה.

בקרקפת:

 • אדמומיות.
 • נשירת שיער זמנית או לצמיתות.

*לעוד מידע מומלץ לקרוא על ליכן פלנופילריס

בציפורניים:

 • חריצים בתוך הציפורן.
 • חספוס של הציפורן.
 • נשירה של הציפורן – במקרים נדירים.

לאחר שחולפת המחלה, נותרים בעור כתמים כהים, לעיתים לזמן רב. 50 עד 70 אחוזים מהחולים בילפת שטוחה סובלים גם מפגיעה ברירית הפה, שהיא קשה ומטרידה, ואצל 30 אחוז מהחולים פוגעת המחלה רק ברירית הפה.

במקרים נדירים עלולים הנגעים ברירית הפה לעבור התמרה סרטנית, ולכן מצב זה דורש מעקב. לעיתים רחוקות ישנה גם פגיעה בלשון. שכיחה יותר וקשה פחות היא פגיעה בצורת רשת ברירית הפה (פנים הלחיים). מעורבות הציפורניים אינה נדירה, והפגיעה בהן גורמת לשינוי ולעיוות של צורת הציפורן.

מהם הגורמים למחלה?

הסיבה המדויקת למחלה איננה ידועה. היא מתפתחת כאשר מערכת החיסון תוקפת את העור מסיבה שאינה ידועה. יחד עם זאת, אפשר לפרט מספר גורמים שעשויים לעורר את המחלה כגון:

 • מחלת הפטיטיס C
 • חיסון להפטיטיס B
 • סוגים שונים של חיסונים לשפעת
 • סוגים שונים של תרופות כגון: ליתר לחץ דם או מחלות לב
 • אלרגנים מסוימים

כיצד מאבחנים ליכן פלנוס?

האחבון של ליכן פלנוס מתבצע על סמך תסמינים, היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובמידת הצורך בדיקות מעבדה שעשויות לכלול:

 • ביופסיה
 • בדיקה להפטיטיס C
 • בדיקות אלרגיה- על-מנת לבדוק אם קיים גורם אלרגני שעשוי לעורר את המחלה.

טיפול טבעי במחלת ליכן פלנוס באמצעות הרפואה הסינית

מטרת הטיפול – החזרת האיזון הפנימי, הפיזי והנפשי למטופל, חיזוק תהליכי הריפוי בגוף וניקוי הגוף מהצטברויות חום ולחות הפוגעות בהזנה התקינה של העור, והקלה על הגרד. איזון זה יביא להקטנה בשטחי הפריחה ולהטבה במצב הפריחה והגרד, ימנע התפרצויות והתפשטות של המחלה וישפר את איכות חייו של המטופל.

הטיפול כולל ארבעה מרכיבים שכולם חשובים להצלחתו:

לוגו טורקיז עם רקע שקוף

טיפול בדיקור

קיימות נקודות דיקור בעלות השפעה טובה על העור הן בהורדת הפריחה והן בהורדת הגרד, ובעיקר להחזרת האיזון לגוף. הנקודות מותאמות באופן אישי לאחר אבחון המטופל ברפואה הסינית. המטופל שוכב 20 דקות עם מחטי הדיקור (מחטים חד-פעמיות ללא שום חומר). הטיפול איננו כואב ולמעשה משרה תחושת רוגע על המטופל. במחקר מערבי הוכח כי בזמן הדיקור משחרר הגוף אנדרופינים – משכך כאב טבעי של הגוף. סדרת טיפולים כוללת עשרה מפגשים אחת לשבוע או שבועיים בהתאם לקצב השיפור במטופל. כאשר קיימת בעיה כרונית וקשה לעיתים מבצעים מספר סדרות טיפולים.

לוגו של עלים בצבע טורקיז על רקע שקוף

טיפול בצמחי מרפא

המטופל מקבל תערובת צמחי מרפא אשר הותאמה לו אישית לאחר אבחון ברפואה סינית. צמחי המרפא חשובים ביותר להורדת החום והלחות הפנימיים, והיובש והגרד מהעור. המטפל משנה את הרכב הצמחים מדי פעם בהתאם למצב המטופל. קיימות מספר צורות לקיחה של צמחי המרפא – בישול וחליטה, אבקה מרוכזת, טינקטורות צמחים לשתייה או צמחים בקפסולות. הצמחים מיובאים ע"י חברת זן צמחים מחברה המובילה בתחום זה בארה"ב – חברת K.P.C. הצמחים עוברים בקרת איכות קפדנית של שירות המזון בארה"ב ומאושרים לשימוש בארץ כתוספי מזון. מינון הלקיחה בהתאם להוראות המטפל.

לוגו של עלים בצבע טורקיז עם רקע שקוף

משחות חיצוניות טבעיות

משחות המשלבות צמחי מרפא סיניים להפחתת התהליך הדלקתי והגרד, בשילוב חומרים טבעיים המזינים את העור ומוסיפים לו לחות ושימון. כל אלה יביאו להקלה משמעותית באדמומיות ובקשקשת האופיינית לליכן פלנוס.

לוגו לבן על רקע שקוף

שינוי תזונתי והמלצות תזונה

כמו כן יינתנו הנחיות לנטילת תוסף הפרוביוטיקה הייעודי שלנו – פרוביוטיקה 20/10 ותוסף התזונה מקס כורכומין – נוגד הדלקת הטבעי.

טיפים להתמודדות יום-יומית עם ליכן פלנוס

 • הקפדה על תזונה טבעית, עשירה בוויטמינים ומינרלים. הפחתת הצריכה של מזונות מעובדים ו/או מזונות המכילים שומנים רווים.
 • סילוק מזונות שעשויים לעורר תגובה אלרגית.
 • הקפדה על פעילות גופנית .
 • תרגול מדיטציה, יוגה, דמיון מודרך במטרה להפחית לחץ וחרדה.
 • אמבטיות ישיבה במטרה להקל על תחושת הגרד.
 • שימוש בשמן לבנדר או ג'ל אלוורה במטרה להקל על הפריחה והגרד.

טיפול טבעי ברפואה סינית, הכולל צמחי מרפא, שינוי תזונתי ודיקור, יזרז את תהליך ההחלמה ויקל על הגרד.

לוגו של זכוכית מגדלת בצבע טורקיז על רקע שקוף

שאלות ותשובות נפוצות

 • בשאלת הגורם למחלה הועלו השערות רבות, אך טרם נמצא הגורם הישיר לילפת. כיום יודעים לא מעט על מה שמתרחש ברמה התאית במחלה זו, אך המנגנון להיווצרותה לא ידוע.

  על פי הרפואה הסינית – מאובחנים מצבי חוסר איזון פנימי, פיסיולוגי ונפשי, הגורמות להחרפת המחלה ולהתפרצותה. מצבי חוסר איזון אלו יכולים להתבטא בתסמונות שונות כגון הצטברות חום ולחות במערכת העיכול, מתח רב הפוגע בזרימה האנרגטית, זרימת הדם והזנת העור וכו'. אבחון וטיפול בחוסר איזון פנימי זה של הגוף והנפש יביא לזירוז תהליכי הריפוי והקלה משמעותית בתופעות המחלה.

 • ליכן פלנוס מופיעה בהדרגה, אך מהר יחסית, והיא מתבטאת ברבדים מגרדים ומעקצצים. עם טיפול או בלעדיו, המחלה חולפת מאליה תוך שלוש עד חמש שנים.

  ב- 75% מהחולים הפגיעה העורית חולפת לאחר שנה, כאשר בתחילה מורגשת הקלה בעצמת הגרד ובהמשך חלה הקלה בתפרחת. כאשר יש מעורבות קשה של רירית הפה, עלול מהלך המחלה להמשך שנים.

 • הגישה הטיפולית של דוד פרלה היא שבמיוחד במקרים בעלי דרגת חומרה בינונית וקשה, מומלץ במידת הצורך לשלב את הטיפול הטבעי כטיפול תומך בטיפול הרפואי הקונבנציונלי המקובל. שילוב זה יביא להשגת תוצאות מירביות להקלה מהירה במצב העור, להפחתה בצורך בתרופות עם תופעות לוואי, לזירוז בתהליך ההחלמה הטבעי של הגוף ויאפשר גם במחלות עור כרוניות עקשניות הפוגות ארוכות יותר ושיפור משמעותי באיכות חיי המטופל. דוד פרלה עובד בשיתוף פעולה עם רופאי עור רבים.

יצירת
קשר

  השאירו פרטים

  ואחזור אליכם בהקדם

  03-5344006 לקביעת תור

   השאירו פרטים

   ואחזור אליכם בהקדם