מורפיאה – סקלודרמה מוגבלת

הכותב: דוד פרלה

מורפיאה (הנקראת גם סקלרודרמה מוגבלת) היא אחת מצורות ההתבטאות של מחלת הסקלרודרמה. המושג סקלורדרמה ,(Scleroderma) פירושו ביוונית עור קשה ובא לציין את אחד המאפיינים העיקריים של המחלה התעבות והתקשות של העור. המחלה אוטואימונית ומוגדרת כטרשת של רקמות החיבור. במחלה נוצר עודף של קולגן שהוא חלבון חשוב לתמיכה ברקמות החיבור.

* יש לכם שאלות על מורפיאה, או רוצים להזמין תור לטיפול? צרו קשר באמצעות הטופס המצורף או התקשרו, ונשמח לעזור בהקדם האפשרי.

סקלרודרמה תסמיני המחלה

למחלת סקלרודרמה שני סוגי תסמינים או התבטאויות מרכזיות – מורפיאה, שהיא צורה מוגבלת של המחלה ונחשבת לקלה יותר עם מהלך מחלה קל יותר. מופיע על הידיים זרועות פנים בטן.
כאשר אזורים רבים מעורבים המחלה נקראת סקלרודרמה מפושטת (או מורפיאה מפושטת). לעיתים נלווה למורפיאה גם לחץ דם ריאתי גבוה. בדרך כלל המראה יהיה בשלבים הראשונים כמו טבעת אדומה סגלגלה סביב הנגע, מה שמראה שהמחלה פעילה ובשלבים מאוחרים יותר העור מקבל גוון חום יותר. התחושה היא של עור מעובה ונוקשה.
עוד צורה מקומית נקראת סקלרודרמה קווית (ליניארית) על שום צורתה כפסים ישרים המופיעים בידיים או ברגליים ויכולה לפגוע בשריר או בעצם, ולעיתים גם בפנים ובגולגולת. גם בסוג זה אין מעורבות של האיברים הפנימיים.
משך המחלה הוא בדרך כלל מספר שנים (בין שנתיים לחמש). הכתמים העוריים המופיעים במורפיאה משאירים לרוב רק פגיעה קוסמטית. הסקלרודרמה הקווית יכולה לפגוע בשרירים ובעצמות וליצור דפורמציות (שינויי צורה).
הצורה השנייה של ההתבטאות הקשה והנדירה יותר הנקראת סקלרודרמה מפושטת יכולה להגיע לאיברים הפנימיים: ריאות, לב, כליות, וושט ולגרום לסיבוכים קשיים. צורה זו אינה מטופלת במרפאה.

הטיפול ברפואה סינית במורפיאה

הטיפול נעשה כטיפול תומך במקביל לטיפול ומעקב על ידי רופא העור או הראומטולוג.
הטיפול ברפואה סינית עוזר לשיפור מצב המורפיאה, לריכוך העור מניעת ההתקשות ואיזון מערכת החיסון למניעת החמרה של המחלה.
.

הטיפול כולל מספר מרכיבים חשובים:

acupuncture-smallדיקור – אקופונקטורה (לא כואב ומותאם לגיל המטופל) עוזר בשיפור זרימת הדם לאזור המורפיאה, וריכוך ההתקשות של העור, בהורדת הדלקת, ויסות מערכת החיסון והרגעה כללית.

drink-smallצמחי מרפא – טיפול בצמחי מרפא לשתייה לשיפור הזנת העור, הורדת היובש והקשיות באזור המורפיאה והפחתת הדלקת.

cream-smallמשחות טבעיות – משחות על בסיס טבעי ללא סטרואידים לריכוך העור באזור המורפיאה.

 

nutrition-smallתזונה – המטופל מקבל הנחיות תזונה ותוספי מזון המתאימים להורדת דלקתות וויסות ערכת החיסון להקלה במורפיאה, וכן הנחיות לנטילת תוסף הפרוביוטיקה הייעודי שלנו – פרוביוטיקה 20/10.

לשאלות נוספות, התייעצות וקביעת תור להתייעצות, טיפול והקלה בתסמיני המורפיאה, צרו קשר באמצעות הטופס המצורף או התקשרו טלפונית ונשמח לעזור בהקדם האפשרי.

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה