כאשר המערכת החיסונית של הגוף נחלשת, אפשר לחזק אותה בעזרת מזונות וצמחי מרפא שניחנו בכושר חיזוק גבוה יותר מאחרים. אלה מתחלקים לארבע קבוצות: מחזקי אנרגיה, מחזקי דם, מחזקי יין ומחזקי יאנג. שני האחרונים נחשבים למחזקי כליות חשובים ביותר, ונוסף עליהם ישנם עוד מזונות מחזקים המיועדים לאיברים פנימיים כמו מחזקי טחול, קיבה, כבד, לב וריאות. מזונות מחזקים יש לאכול רק לאחר אבחון וסיווג תופעות המחלה לקטגוריה המתאימה, על ידי מטפל מוסמך. אדם בריא, שהמערכת החיסונית שלו מאוזנת ופועלת היטב, אינו זקוק לתגבורת מיוחדת שלמזונות מחזקים כל עוד מצב בריאותו טוב.

מזונות מחזקים אינם טובים לאכילה בשעה שהגוף נתקף במחלה ויראלית, ובמקרה כזה יש להפסיק לצרוך אותם עד אחרי ההחלמה. למי שמערכת העיכול שלו חלשה, יש להתאים מזונות מחזקים שהם בעיקר קלים לעיכול (מזונות מחזקים רבים אינם כאלה). בכל מקרה, תוספת מזונות מחזקים לתפריט צריכה להיעשות בזהירות ובהתייעצות עם מומחה.

מזונות מחזקי אנרגיה

מחסור באנרגיה מתבטא בתפקוד כלל לקוי של מערכות פנימיות ובמיוחד במערכת עיכול חלשה. רמת האנרגיה בגוף יכולה להיפגע בעקבות מחלה כרונית, מחלה זמנית קשה, פגם גנטי, וכן בגיל מתקדם. עייפות ותחושת חולשה מתמשכת, דיבור בקול רפה, תאבון ירוד, הזעה שלאחר מאמץ דווקא, שלשול כרוני, הצטננויות שכיחות ודלקת של העור, אלה דוגמאות לביטויים גופניים של מחסור באנרגיה.

מזונות מחזקי אנרגיה, כמו כבד מן החי, דבש, ג'ינסנג, תפוחי אדמה ועוד, פעולים בעיקר על מערכת העיכול (הטחול והקיבה). על פי הרפואה הסינית, כאשר איברים נחלשים, נפגעת בעיקר המערכת החיסונית של הגוף.

מזונות מחזקי דם

מחסור בדם יכול לבוא בעקבות איבוד דם חמור, או בגלל ספיגה לקויה של מזון, וכן במצב של רמת אנרגיה ירודה.תופעות אופייניות למצב של מחסור בדם הן: שפתיים וציפורניים חיוורות, נדודי שינה, עצבנות, דפיקות לב, שכחה, כפות ידיים ורגליים רדומות, סחרחורות ועוד.

מחזור האנרגיה ומחזור הדם בגוף קשורים זה בזה, כך שהטיפול בתופעות הנובעות מחוסר זה ישלב מזונות מחזקי דם (כבד מן החי, בשר, עוף, ענבים, תרד, חלב, ועוד), הן מזונות מחזקי אנרגיה.

מזונות מחזקי ין

כאשר מופר האיזון הרצוי בין הין והיאנג, המחסור ביין פוגע במשק נוזלי הגוף. מזונות מחזקי ין, כמו תפוחי עץ, תאנים, שעועית לבנה, לימון, מנגו, עגבניות, ועוד, יעילים בטיפול בתופעות האופייניות למחסור בין של הכליות: צימאון ויובש בגרון, עור יבש, הזעת לילה, עצירות ומתן שתן במנות קטנות, טשטוש והפרעות ראייה, צלצולים באוזניים, פליטת זרע מוקדמת, גלי חום, ותחושת חום בכפות הידיים והרגליים.

מזונות מחזקי יאנג

יאנג חלש פוגע באנרגיה של הכליות ומחליש את יכולתה לחמם את הגוף. תופעה זו מתרחשת בדרך כלל בגיל מבוגר, בעקבות מחלה כרונית, או עקב עייפות מצטברת או פעילות מינית מופרזת.

מזונות מחזקי יאנג, כמו מקלוני קינמון, ערמונים, זרעי שמיר, כליות מן החי- מחממים מטבעם, מיועדים לטיפול בתופעות כמו: עייפות, כפות ידיים ורגליים קרות, תחושת קור בגוף, קוצר נשימה, כאבי גב, מתן שתן תכוף, נשירת שיער, בצקת, עצמות רכות, מצב רוח ירוד, אימפוטנציה ועקרות אצל הגבר, והפרשות מוגברות מן הנרתיק אצל האישה.