סרטן העור – גידולים, תסמינים ודרכי טיפול

מאמר אורח

הקיץ כבר בפתח והחשיפה לשמש מגדילה עוד יותר את הסיכוי לחלות בסרטן העור. סרטן העור עלול להופיע במקומות חשופים לשמש כמו: פנים, זרועות, כפות ידיים, רגליים או קרקפת וגם באזורים הפחות נראים לעין כמו אצבעות הרגליים. החלמה מלאה מהמחלה תלויה בפיתוח מודעות לנושא וכן בבדיקות שונות על ידי רופא עור מומחה.

מה זה סרטן העור?

סרטן העור היא מחלה הבאה לידי ביטוי בהתפתחות של תאי עור על פני העור החשוף לשמש. גידולים ממאירים יכולים לחדור לרקמות העור ואילו גידולים שאינם ממאירים יכולים לגרום לשורה של בעיות בשל מיקומם. סרטן העור יכול להתפתח אצל אנשים בעלי גוון עור שונה ולכן חשוב מאד להיערך לבדיקה אצל רופא עור על מנת לראות האם חל שינוי בעור ובהתאם לבצע בדיקות.

סרטן העור יכול להופיע כזנים שונים

סרטן מסוג זה יכול להופיע כזנים שונים: סרטן תאי הבסיס, סרטן קשקש, סרטן מלנומה.

סרטן תאי הבסיס: יופיע ברוב המקרים כבליטה בצורה של פנינה באזורי הפנים , אוזניים ועורף.

סרטן הקשקש: קרצינומה של תאי הקשקש תופיע ברוב המקרים כגוש זעיר באזור הפנים, עורף או כפות הידיים.

מלנומה: מלנומה עשויה להתפתח ברקמת עור בריאה. סוג זה יכול להופיע בנקודות חן, שומות או פצעים כהים.

אבחון סרטן עור יעשה על ידי רופא עור מומחה, אבל גם המטופל יכול לאתר נקודות חשודות בעור או כתמים חריגים המופיעים על העור ועשויים להתפתח לסרטן עור.

מהם התסמינים של סרטן העור?

התסמינים לסרטן העור כוללים בין היתר הופעת שומה על גופכם או שומה שצורתה שונה בהשוואה לשאר השומות בגופכם. בעת זיהוי שומה חשודה חשוב מאד להגיע לרופא עור מומחה לצורך אבחון השומות בגופכם. רבים אינם יודעים אבל מלנומה עשויה להופיע באזור הציפורניים. לראייה, הזמר בוב מארלי נפטר ממלנומה שהופיעה ככתם מתחת לציפורן ברגלו והתפשטה עד מהרה לאיברים שונים.

ההמלצה: לבדוק את הגוף מלפנים ומאחור

ההמלצה היא לבדוק את הגוף מלפנים ומאחור תוך שימוש במראה גדולה לזיהוי שומות חשודות. חשוב מאד להתבונן בכל הנקודות החשודות בגוף, הקרקפת, בין השערות, בין קפלי הגוף, אצבעות הידיים והרגליים. בעלי שומות רבות יכולים לצלם את אזור השומות על מנת להשוות- רצוי כי הצילום יהיה צבעוני על מנת שיהיה ניתן לראות את גודל השומה.

האבחנה נעשית באמצעות ביופסיה

האבחנה נעשית באמצעות ביופסיה, כאשר טרם נטילת הביופסיה הרופא יסביר אודות התופעות שונות כמו למשל דימום. לאחר מכן יש לחתום על הסכמה להסרת השומה. הסרת השומה תתבצע בהרדמה מקומית והתפרים יוסרו בתום חמישה עד 14 יום. את השומה שהוסרה ישלח הרופא לפתולוגיה על מנת לבחון ממצאים חשודים כמו תאים סרטניים.

יצירת
קשר

  השאירו פרטים

  ואחזור אליכם בהקדם

  03-5344006 לקביעת תור

   השאירו פרטים

   ואחזור אליכם בהקדם