פטריית שמש – מה הגורמים ואיך ניתן לטפל?

הכותב: דוד פרלה

פטריות שמש הוא הכינוי המוכר לבהרות בהירות המופיעות על העור בעיקר בקיץ ולאחר חשיפה לשמש, ומכאן שמה. אלא שהחשיפה לשמש אינה הסיבה להופעת הפטרייה.

שמה הרפואי של התופעה הנקראת פטריית השמש הוא pityriasis versicolor והגורם לה הוא פטריית שמר המצויה בגוף באופן טבעי, Malassezia Furfur. בתנאים מסוימים של חום, לחות וזיעה היא תעלה על פני העור ותופיע בדמות אותם בהרות או כתמים חומים.

הפטרייה ניזונה מהחלב השומני שבעור ובין היתר מהמלנין – הפיגמנט שנותן לעור את צבעו. היא מפרישה חומר הפוגע בשיזוף העור במקומות הנגועים, ולכן הכתמים נראים בהירים על רקע העור שנשזף בקיץ.

כאמור, החום והלחות הם המקדמים העיקריים להתפרצותה, ומכאן הטעות שבשמה. לשמש אין קשר ישיר לפטרייה אך היא נפוצה באזורים חמים ולחים, כמו ישראל.

האם פטריות שמש כואבות?

בדרך כלל לא. אולי קצת מגרד אבל לא גורם לכאב של ממש.

הנזק לו גורמת פטריית השמש הוא בעיקר אסתטי. הכתמים בעור בולטים לעין ונראים חריגים ולא שייכים. וכך יוצא שבקיץ, למרות הרצון ללבוש בגדים קצרים וקלילים, קשה לעתים להתלבש כך ולחשוף את הכתמים שבעור.

האם פטריית שמש מידבקת?

לחלוטין לא. רובנו נושא את הפטרייה בגופנו ורק בודדים מפתחים את הבהרות על העור.

הפטרייה אינה מידבקת וגם אינה מסוכנת לבריאות. הנזק בה הוא בעיקר אסתטי.

מי סובל מפטריית שמש?

כאמור, פטריות שמש נמצאות באופן טבעי בגוף, אך קיימת נטייה גנטית להתפרצותן על פני העור. נתונים כמו הרכב השומנים בעור, נטייה להזעה ומצב המערכת החיסונית הם בעלי חשיבות להתפרצות.

לצד החשיפה לשמש והלחות, גם שימוש בתכשירים על בסיס סטרואידים (קורטיזון) עלול להאיץ את יציאתה של פטריית השמש.

הטיפול בפטריות שמש לפי הרפואה הסינית

הטיפול לפי הרפואה הסינית אינו פולשני וטבעי לחלוטין. טיפול זה מדגיש שני היבטים חשובים:

  • חיזוק הפעילות האנטי פטרייתית של הגוף
  • חיזוק המערכת החיסונית הנלחמת בפטרייה

לכל מטופל מותאמת פורמולת צמחי מרפא המפנה מהגוף חום ולחות, שהם תנאי הגידול הנוחים לפטרייה.

בנוסף, מקבל כל מטופל תוספי מזון וצמחים המחזקים את מערכת החיסון. כמו כן, מותאמת עבורו תזונה נכונה למניעת היווצרות חום ולחות בעור.

כל מטופל מקבל שמן על בסיס טבעי, המכיל צמחים בעלי פעילות אנטי פטרייתית. השמן מיועד לשימוש חיצוני, ומשיחת העור בו תשלים מערך טיפולי מקיף ואיכותי כמיטב המסורת עתיקת השנים של הרפואה הסינית.

כמה זמן נמשך הטיפול?

בדרך כלל מדובר ב-2-3 חודשים במהלכם הגוף בונה את התנגודת לפטרייה. משך הטיפול משתנה בהתאם לעוצמת הפטרת אצל כל מטופל.

איזה תכשירים נוספים מומלצים לשימוש?

על פי רוב, מומלץ לשלב בין הטיפול הטבעי הפנימי לטיפול נוסף חיצוני, עם תכשירים רפואיים מתאימים. מקובל להשתמש בשמפו רפואי בעל פעילות אנטי פטרייתית כמו ניזורל ואגיספור (במרשם רופא), או בשמפו סבוסל (נגד קשקשים ופטרת העור).

לסיכום – טיפול טבעי המשלב בין טיפול חיצוני אנטי פטרייתי לזה הפנימי הנאבק בפטרייה ובמקביל מחזק את מערכת החיסון מעניק כיסוי מלא. לטיפול משולב זה הצלחות רבות בטיפול בבעיה עיקשת זו והוא בעל סיכויים גבוהים למיגור הפטרייה באופן נקי ובריא.

 

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה