פטריית שמש טיפול טבעי בראי הרפואה הסינית

דוד פרלה
 • פטריות שמש הוא הכינוי המוכר לכתמים בהירים המופיעים על העור בעיקר בקיץ ולאחר חשיפה לשמש, ומכאן שמה. החום והלחות הם המקדמים העיקריים להתפרצותה, ומכאן הטעות שבשמה. לשמש אין קשר ישיר לפטרייה אך היא נפוצה באזורים חמים ולחים, כמו ישראל.
 • הטיפול הטבעי בפטריית שמש לפי הרפואה הסינית אינו פולשני וטבעי לחלוטין. טיפול זה מדגיש שני היבטים חשובים: חיזוק הפעילות האנטי פטרייתית של הגוף וחיזוק המערכת החיסונית הנלחמת בפטרייה.
 • טיפול טבעי המשלב בין טיפול חיצוני אנטי פטרייתי לזה הפנימי הנאבק בפטרייה ובמקביל מחזק את מערכת החיסון מעניק כיסוי מלא. לטיפול משולב זה הצלחות רבות בטיפול בבעיה עיקשת זו והוא בעל סיכויים גבוהים למיגור הפטרייה באופן נקי ובריא.

המלצות מטופלים ורופאים

המלצות רופאים | 06.07.2020

פרופסור הנרי טראו: ״הטיפול המשולב במחלות עור מקצר את זמן ההחלמה״

המלצה של פרופסור הנרי טראו על דוד פרלה

דוד פרלה מוכר לי שנים רבות כמטפל ברפואה משלימה – רפואה סינית הוליסטית המשלבת אקופונקטורה ונתינת צמחים עם תכונות ייחודיות.

דודי התחיל לעבוד במרפאת עור בתל השומר לפני הרבה שנים והיה בעצם הראשון שפתח שירות בדיציפלינה זאת. הוא עבר השתלמות מיוחדת בסין בתחום הרפואה הסינית במחלות עור, לדעתי היחיד בארץ.

משך כל השנים עבדנו ביחד, אנחנו ברפואה קונבנציונלית ודודי פרלה ברפואה משלימה. טיפול משולב זה הביא לתוצאות לא מבוטלות ואין ספק שהיה לעזר רב למטופלינו.

ברצוני להוסיף גם שהטיפול המשולב דהיינו רפואה קונבנציונלית + אקונפוקטורה במחלות עור כרוניות כמו דרמטיטיס אטופית, פסוריאזיס, אורטיקריה, אקנה, אלופציה אראטה, סבוריאה, מקצר בהרבה מקרים את ההחלמה.

יש עבודות שפורסמו על השילוב שמוכיחות את זה.

דודי פרלה פירסם אתי ועם ד״ר פרס סלמה עבודה בדרמטיטיס אטופית שאף היא הולכת לאותו כיוון.

פרופסור הנרי טראו
רופא בכיר מחלקת עור ביה"ח שיבא
לשעבר מנהל המחלקה

המלצות רופאים | 09.07.2020

ד״ר שרון באום: ״ממליצה בחום לשלב את הרפואה הסינית בטיפול הקונבנציונלי בבעיות עור״

המלצה של ד

מהיכרותי עם דוד העובד במחלקת העור ביחד עימי בבית החולים שיבא מזה 15 שנה נוכחתי ביכולותיו לשלב בצורה אינטגרטיבית טיפולי רפואה סינית – דיקור וצמחי מרפא – עם הטיפול הרפואי הקונבנציונלי הניתן במחלקתנו. שילוב זה הביא לתוצאות קליניות מצוינות במגוון גדול של חולים הסובלים מבעיות עור.

במסגרת העבודה במחלקת העור צבר דוד ניסיון טיפולי רב בעקרונות הרפואה הקונבנציונלית ואף הראה בעבודות ומחקרים שפורסמו בעיתונים רפואיים את יעילות השילוב של הטיפול ברפואה סינית באטופיק דרמטיטיס ואורטיקריה.

לדוד יכולת טיפולית גבוהה במגוון בעיות עור ומסירות רבה למטופליו.

אני ממליצה בחום לכל מטופל לשלב את הרפואה הסינית במסגרת הטיפול הקונבנציונלית בבעיות עור שכיחות כגון אטופיק דרמטיטיס, אורטיקריה, פסוריאזיס, סבוריאה, אלופציה אראטה (נשירת שיער), ויטיליגו, אקנה.

בכבוד רב,
ד״ר שרון באום
ס. מנהל מחלקת עור ביה״ח שיבא

המלצות רופאים | 02.07.2020

ד״ר אנה לכוביצקי: ״לדוד פרלה היכולת לשלב בצורה מוצלחת רפואה סינית עם טיפול קונבנציונלי״

המלצה של ד

במהלך שנים של עבודה משותפת במטופלים הסובלים ממחלות שיער שונות כגון אלופציה אראטה, ליכן פלנו-פילאריס, סבוריאה, פסוריאזיס של הקרקפת ועוד, נוכחתי שלדוד היכולת לשלב בצורה מוצלחת רפואה אינטגרטיבית הכוללת טיפול ברפואה סינית, בדיקור וצמחי מרפא, עם טיפול קונבנציונלי. שילוב זה תורם לשיפור באיכות החיים של המטופל, הפחתת מתח המהווה מרכיב משמעותי במחלות אלו ועזרה בתהליך הריפוי.

לדוד ניסיון טיפולי רב אותו צבר לאורך 15 שנות עבודה ברפואה סינית במרפאת העור בבית החולים שיבא ומסירות רבה למטופליו.

אני ממליצה בחום על שילוב מוצלח זה של רפואה קונבנציונלית עם רפואה אינטגרטיבית.

בברכה,
ד״ר אנה לכוביצקי
מומחית למחלות שיער
מחלקת עור ביה״ח שיבא

מהי פטריית שמש?

פטריית שמש הינה זיהום פטרייתי לא מדבק, שגורם להופעת כתמים על פני העור שאינם משתזפים. פטריית שמש שכיחה יותר בקרב בני נוער ובוגרים.

מהם התסמינים של פטריית שמש?

התסמינים העיקריים של פטריית שמש הם:

 • כתמים בהירים על פני העור – בעיקר באזורי הגוף העליונים (כגון: חזה, זרועות או גב)
 • כתמים כהים על פני העור בצבע חום – אדמדם – בעיקר באזורי הגוף העליונים (כגון: חזה, זרועות או גב)
 • קשקשת
 • גרד קל

הטיפול בפטריות שמש לפי הרפואה הסינית

הטיפול לפי הרפואה הסינית אינו פולשני וטבעי לחלוטין. לכל מטופל מותאמת פורמולת צמחי מרפא המפנה מהגוף חום ולחות, שהם תנאי הגידול הנוחים לפטרייה.

בנוסף, מקבל כל מטופל תוספי מזון וצמחים המחזקים את מערכת החיסון. כמו כן, מותאמת עבורו תזונה נכונה למניעת היווצרות חום ולחות בעור.

כל מטופל מקבל שמן על בסיס טבעי, המכיל צמחים בעלי פעילות אנטי פטרייתית. השמן מיועד לשימוש חיצוני, ומשיחת העור בו תשלים מערך טיפולי מקיף ואיכותי כמיטב המסורת עתיקת השנים של הרפואה הסינית.

כמה זמן נמשך הטיפול?

בדרך כלל מדובר ב-2-3 חודשים במהלכם הגוף בונה את התנגודת לפטרייה. משך הטיפול משתנה בהתאם לעוצמת הפטרת אצל כל מטופל.

איזה תכשירים נוספים מומלצים לשימוש?

על פי רוב, מומלץ לשלב בין הטיפול הטבעי הפנימי לטיפול נוסף חיצוני, עם תכשירים רפואיים מתאימים. מקובל להשתמש בשמפו רפואי בעל פעילות אנטי פטרייתית כמו ניזורל ואגיספור (במרשם רופא), או בשמפו סבוסל (נגד קשקשים ופטרת העור).

לוגו של זכוכית מגדלת בצבע טורקיז על רקע שקוף

שאלות ותשובות נפוצות

 • שמה הרפואי של התופעה הנקראת פטריית השמש הוא pityriasis versicolor והגורם לה הוא פטריית שמר המצויה בגוף באופן טבעי, Malassezia Furfur. בתנאים מסוימים של חום, לחות וזיעה היא תעלה על פני העור ותופיע בדמות אותם בהרות או כתמים חומים.

  הפטרייה ניזונה מהחלב השומני שבעור ובין היתר מהמלנין – הפיגמנט שנותן לעור את צבעו. היא מפרישה חומר הפוגע בשיזוף העור במקומות הנגועים, ולכן הכתמים נראים בהירים על רקע העור שנשזף בקיץ.

 • בדרך כלל לא. אולי קצת מגרד אבל לא גורם לכאב של ממש.

  הנזק לו גורמת פטריית השמש הוא בעיקר אסתטי. הכתמים בעור בולטים לעין ונראים חריגים ולא שייכים. וכך יוצא שבקיץ, למרות הרצון ללבוש בגדים קצרים וקלילים, קשה לעתים להתלבש כך ולחשוף את הכתמים שבעור.

 • לחלוטין לא. רובנו נושא את הפטרייה בגופנו ורק בודדים מפתחים את הבהרות על העור.

  הפטרייה אינה מידבקת וגם אינה מסוכנת לבריאות. הנזק בה הוא בעיקר אסתטי.

 • כאמור, פטריות שמש נמצאות באופן טבעי בגוף, אך קיימת נטייה גנטית להתפרצותן על פני העור. נתונים כמו הרכב השומנים בעור, נטייה להזעה ומצב המערכת החיסונית הם בעלי חשיבות להתפרצות.

  לצד החשיפה לשמש והלחות, גם שימוש בתכשירים על בסיס סטרואידים (קורטיזון) עלול להאיץ את יציאתה של פטריית השמש.

יצירת
קשר

  השאירו פרטים

  ואחזור אליכם בהקדם

  03-5344006 לקביעת תור

   השאירו פרטים

   ואחזור אליכם בהקדם