פסוריאזיס אינברסה – הפוכה: הטיפול הטבעי להקלה במחלה

הכותב: דוד פרלה

פסוריאזיס אינברסה היא תת סוג של מחלת הפסוריאזיס, והיא מאופיינת בהופעת קשקשת באזורים פנימיים ועל פני קפלים של העור, למשל באזורי בית השחי, הטבור, המפשעה ובקרב נשים – בקפלי העור שתחת החזה. הטיפול בפסוריאזיס אינברסה באמצעות דיקור, צמחי מרפא ומשחות טבעיות נועד לווסת ולשקם את מערכת החיסון, ולהביא להקלה מהירה בתסמיני המחלה.

המחלה מכונה גם "פסוריאזיס הפוכה" (אינברסה – הפוכה בלטינית), בשל הופעת הנגעים בקפלים הפנימיים של העור. המחלה נדירה ביחס לסוגי הפסוריאזיס האחרים, והיא מופיעה בקרב 2%-6% מן החולים.

איך מטפלים בפסוריאזיס אינברסה באופן טבעי?

הטיפול במחלה ברפואה הסינית נעשה באמצעות דיקור סיני, התאמת צמחי מרפא, המלצות תזונה, תוספי מזון ומשחות טבעיות. השילוב של דרכי טיפול אלו נועד להשיב למטופל את האיזון הנפשי, לשקם את פעולת מערכת החיסון ולהביא להטבה והקלה בתסמינים.

הויסות והאיזון של מערכת החיסון מפחיתים את הפעילות האוטואימונית של הגוף, ומאפשרים למטופלים לצמצם את השימוש בתכשירים ומשחות שמבוססות על סטרואידים. כיוון שבפסוריאזיס יש גם תהליך דלקתי, משולבים גם צמחי מרפא ותוספי מזון בעלי השפעה אנטי דלקתית בגוף.

מה כולל הטיפול בפסוריאזיס אינברסה?

acupuncture-smallדיקור סיני (אקופונקטורה) – דיקור שנעשה באמצעים סטריליים באמצעות מחטים עדינות, ונועד לתמוך במערכות הגוף, לווסת את פעילות מערכת החיסון ולעודד הפחתת לחץ ומתח רגשי. הדיקור מסייע בהרגעה ותורם לנסיגת הנגעים מעל פני העור. כמו כן לדיקור השפעה אנטי דלקתית והשפעה המווסתת מערכת חיסון, ובכך תורמת להאטת שגשוג תאי הקשקש האופייני לפסוריאזיס.

drink-smallצמחי מרפא – תערובת שנרקחת בהתאמה אישית ונוטלים אותה בשתייה כחליטה. צמחי המרפא מסייעים להפחית את החום והלחות הפנימיים שנצברו במערכת העיכול ולהעניק לעור הזנה ולחות. כמו כן, לצמחים ישנה השפעה אנטי דלקתית שעוזרת בהפחתת הדלקתיות האופיינית למחלה. הרכב הצמחים מותאם אישית לכל מטופל ועשוי להשתנות על פי המצב בין שלבי הטיפול השונים.

cream-smallבנוסף לצמחי המרפא שנוטלים בשתיה, ניתן להזין את העור גם במשחות שכוללות צמחי מרפא. המשחות עשויות מחומרים טבעיים, ללא סטרואידים והן נרקחות במיוחד ומסייעות לריפוי ולשיקום האזורים הפגועים של העור.

nutrition-smallשינוי תזונתי – הטיפול הטבעי כולל המלצות תזונה מותאמות אישית, שנועדו להפחית את צריכת המזונות המעודדים את המחלה, ולסייע בהשבת האיזון למערכות הגוף. השינוי התזונתי המומלץ הינו אישי ומותאם למצב המחלה ולאורחות חייו של המטופל, וכולל בדרך כלל המלצה להימנע ממזונות מעובדים, מטוגנים או עשירים בקפאין ואלכוהול, והוספה של מזון מבושל, פירות, ירקות וקטניות לתפריט. לעתים מומלץ גם לצרוך תוספי מזון טבעיים, כדוגמת אומגה 3. כמו כן יינתנו הנחיות לנטילת תוסף הפרוביוטיקה הייעודי שלנו – פרוביוטיקה 20/10.

האם ניתן לשלב את הטיפול הטבעי בטיפול הרפואי המקובל?

הגישה הטיפולית של דוד פרלה היא שבמיוחד במקרים בעלי דרגת חומרה בינונית וקשה, מומלץ במידת הצורך לשלב את הטיפול הטבעי כטיפול תומך בטיפול הרפואי הקונבנציונלי המקובל. שילוב זה יביא להשגת תוצאות מירביות להקלה מהירה במצב העור, להפחתה בצורך בתרופות עם תופעות לוואי, לזירוז בתהליך ההחלמה הטבעי של הגוף ויאפשר גם במחלות עור כרוניות עקשניות הפוגות ארוכות יותר ושיפור משמעותי באיכות חיי המטופל. דוד פרלה עובד בשיתוף פעולה עם רופאי עור רבים.

תסמיני המחלה: איך לזהות את הפסוריאזיס אינברסה?

מחלת פסוריאזיס אינברסה נבדלת בתסמיניה מצורות אחרות של פסוריאזיס, בשני אספקטים עיקריים – מיקום הנגעים והמראה שלהם.

  • המיקום: בקרב מרבית החולים בפסוריאזיס הפוכה מופיעים הנגעים באזורים שבהם ישנם קפלי עור גדולים ובדרך כלל חבויים – באזור המפשעה, אזור הטבור, בתי השחי או אצל נשים בעלות חזה גדול – בקפלי העור שמתחת לשדיים. בשל המיקום באזורים פחות מאווררים של הגוף, מופיעים לעתים לצד פסוריאזיס אינברסה גם זיהומים פטרייתיים.
  • המראה: הביטוי החיצוני של פסוריאזיס הפוכה הוא נגעים בהירים, חלקים ומבריקים. זאת בניגוד לנגעים שמופיעים בצורות אחרות של המחלה, שמתאפיינים באדמומיות, בולטים מעל העור ובעלי קשקשים כסופים.

מה הגורמים למחלה?

פסוריאזיס הפוכה היא מחלה אוטואימונית, כלומר כזו שבה מערכת החיסון של הגוף פועלת נגד תאי הגוף עצמו, ותוקפת אזורים על פני העור. בדומה לצורות אחרות של פסוריאזיס, לא ברור מהם הגורמים לליקוי בפעילות מערכת החיסון. כמו במקרי פסוריאזיס אחרים, נראה שהופעת המחלה קשורה בשילוב של מספר גורמים – גנטיקה, תפקוד לקוי של הכבד, מערכת העיכול ומערכת החיסון (לעתים על רקע מחלה ונטילת אנטיביוטיקה), הפרעה בעיכול חלבונים ושומנים מן החי, צריכה מופרזת של אלכוהול וכן מצבי מתח וסטרס נפשי. גורם סיכון שקשור בצורה זו של פסוריאזיס במיוחד הוא עודף משקל.

השמנה ומשקל עודף יוצרים אזורי חיכוך קבועים ומתמידים, ואלו – בלוויית הזעת יתר, מהווים כר נוח להתפתחות זיהומים ונגעי עור. הפחתה במשקל וצמצום קפלי השומן בעור מקלים על המחלה ומאפשרים לחולים לחוות התפרצויות פחותות בהיקפן.

טיפול טבעי בפסוריאזיס אינברסה באמצעות הרפואה הסינית מסייע למערכות הגוף לחזור לאיזון ולתפקוד מיטבי, מפחית את הדלקתיות, הגירוד והופעת הנגעים, מביא להקלה ולהטבה משמעותית ומשפר את איכות החיים של המטופל. לכל שאלה ולמידע נוסף, פנו אלינו באמצעות הטופס המצורף. 

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה