פסוריאזיס אצל ילדים

הכותב: דוד פרלה

פסוריאזיס (ספחת) הינה מחלת עור דלקתית כרונית אוטואימונית, הפוגעת בכ-3 עד 3.5 אחוזים מהאוכלוסייה. מתוך כלל חולי הפסוריאזיס, בשליש מהם מופיעה המחלה לראשונה בגיל הילדות, כאשר בגילאים אלו, קיימת נטייה להופעה מוקדמת יותר של המחלה בקרב בנות לעומת בנים.

כאשר המחלה מופיעה בגיל הילדות, ניתן בדרך כלל לראות רקע משפחתי להופעתה. כאשר רק אחד מההורים סובל מפסוריאזיס, הסיכוי להופעת המחלה בילדים נע סביב ה-30 אחוזים. מנגד, כאשר שני ההורים סובלים מהמחלה, שכיחות ההופעה בילדים עולה לכ-70 אחוז.

הטיפול הטבעי לפסוריאזיס בילדים: איזון פנימי יביא לאיזון חיצוני

מטרת הטיפול – השבתו של האיזון הפנימי של הילד, הן ברמה הפיזית והן ברמה הנפשית. ויסות המערכת החיסונית למניעת התגובה האוטואימונית, הורדת היובש, הקשקשת והאדמומיות מהעור. כמו כן הטיפול יביא להפחתה בצורך בשימוש במשחות סטרואידליות (כדוגמת קורטיזון) ובתופעות הלוואי הנגרמות מכך.

איך מטפלים בצורה טבעית בפסוריאזיס?

הטיפול הטבעי לפסוריאזיס בילדים כולל מספר מרכיבים חשובים, אשר מותאמים במיוחד לגיל הילד ולאופי המחלה.

acupuncture-smallדיקור – אקופונקטורה – הדיקור אינו כואב, ומותאם לגיל הילד. מטרתו של הדיקור לסייע בהורדת הגרד והדלקת, ויסות מערכת החיסון והרגעה כללית.

drink-smallטיפול בצמחי מרפא לשתייה – להגברת הזנת העור, הורדת היובש, הפחתת הדלקת והרגעת הנפש. ניתן לתת את צמחי המרפא לילד בתוך נוזל לשתייה (כמו מים או מיץ).

cream-smallמשחות חיצוניות – לשימון העור (בפסוריאזיס של הקרקפת מטפלים גם עם שמפו ותחליב לחות) על בסיס טבעי וללא סטרואידים.

nutrition-smallשינוי תזונתי – ההורה מקבל הנחיות תזונה ותוספי מזון המתאימים להקלה בפסוריאזיס, בהתאם למצבו הבריאותי של הילד.

 

מה משך הטיפול?

משך הטיפול משתנה בהתאם לחומרת המחלה וקצב השיפור, שהינו אישי. במרבית המקרים ישנו שיפור משמעותי כבר בשבועות הראשונים לטיפול – אזורי הפריחה והאדמומיות מופחתים, הגרד מופחת וההרגשה הכללית משתפרת.

עם השיפור יורדת תדירות הטיפול בדיקור, וכן מינון השתייה של צמחי המרפא. בילדים בדרך כלל מהלך השיפור הוא מהיר יותר מזה של מבוגרים.

האם ניתן לשלב את הטיפול הטבעי בטיפול הרפואי המקובל?

הגישה הטיפולית של דוד פרלה היא שבמיוחד במקרים בעלי דרגת חומרה בינונית וקשה, מומלץ במידת הצורך לשלב את הטיפול הטבעי כטיפול תומך בטיפול הרפואי הקונבנציונלי המקובל. שילוב זה יביא להשגת תוצאות מירביות להקלה מהירה במצב העור, להפחתה בצורך בתרופות עם תופעות לוואי, לזירוז בתהליך ההחלמה הטבעי של הגוף ויאפשר גם במחלות עור כרוניות עקשניות הפוגות ארוכות יותר ושיפור משמעותי באיכות חיי המטופל. דוד פרלה עובד בשיתוף פעולה עם רופאי עור רבים.

מה המאפיינים של פסוריאזיס אצל ילדים?

לפסוריאזיס צורות רבות – התפרחת תהיה בדרך כלל אדומה ומכוסה בקשקשים לבנים, כאשר המקומות השכיחים ביותר הם הקרקפת והצדדים החיצוניים של המרפקים והברכיים. עם זאת, הפריחה יכולה להופיע גם באזורי הבטן, הגב, הגפיים והציפורניים. אצל ילדים בדרך כלל הרבדים של פריחת הפסוריאזיס דקים יותר ועם קשקש עדין יותר מזה הנראה במבוגרים.

פעמים רבות מופיע גרד כאחד מתסמיני המחלה, והיא בדרך כלל מחמירה בחורף ומשתפרת בקיץ – במיוחד בחשיפה מבוקרת לשמש.

הטיפול ברפואה הסינית בפסוריאזיס הינו שונה, ומותאם באופן אישי למטופל ולצורת הופעת המחלה:

  • פסוריאזיס טיפתי "גוטטה" – סוג זה של פסוריאזיס נפוץ בילדים וצעירים, יותר מאשר במבוגרים. הפסוריאזיס הטיפתי נראה בצורה של טיפות אדומות הדומות לצורתן של עקיצות, מפוזר בגוף, ומופיע בדרך כלל עם כאב גרון חריף בעקבות זיהום של חיידק הסטרפטוקוק. למידע נוסף אודות פסוריאזיס גוטטה
  • פסוריאזיס של הקרקפת – סוג זה של המחלה מופיע פעמים רבות על הקרקפת כמקום הופעה ראשוני של המחלה אצל ילדים. המאפיינים דומים פעמים רבות לסבוריאה חמורה של הקרקפת, וכוללים יובש, אדמומיות וקשקשת עבה (בדרך כלל כזו אשר עבה יותר משל סבוריאה). מעורבות הקרקפת בילדים מתחת לגיל 20 גדולה מזו הקיימת במבוגרים, וכך גם מעורבות אזור הפנים.
  • פסוריאזיס אינברסה "הפוכה" – מופיעה בעיקר בקפלי הגוף. אצל תינוקות היא יכולה להופיע באזור החיתולים, וכן בבתי השחי, מפשעות, אברי המין ופי הטבעת. בתינוקות חשובה האבחנה המבדלת באזור החיתולים בין המחלה לבין תפרחת חיתולים או אקזמה. פסוריאזיס באזור זה יהיה בצורת משטחים אדומים מבריקים עם גבולות ברורים כלפי העור הבריא.
  • פסוריאזיס פוסטולארית – סוג זה מתאפיין בנגעים מוגלתיים ומודלקים. זוהי צורה קשה במיוחד של הפסוריאזיס המחייבת טיפול רפואי.
  • אריתרודרמה – סוג זה מאופיין בהופעה של אודם בכל העור בגוף, מלווה בקשקשת, בצקות, חום וצמרמורות – זוהי צורה קשה במיוחד של פסוריאזיס, המחייבת בדרך כלל אשפוז בבית חולים.

חשוב לזכור – מרבית המקרים של פסוריאזיס אצל ילדים הינם מצבים קלים עד בינוניים, היכולים להיעזר בהצלחה מרובה בטיפול טבעי ברפואה הסינית. בילדים בדרך כלל מהלך הריפוי מהיר יותר מזה הנראה במבוגרים. למידע נוסף – ראו בעמוד שאלות ותשובות נפוצות.

מהם הגורמים לפסוריאזיס בילדים?

בדומה למחלות אוטואימוניות רבות, סיבת המחלה המדויקת אינה ידועה. עם זאת קיימים מספר הסברים להופעת המחלה.

גורמים גנטיים – כמעט שליש מהחולים בפסוריאזיס מספרים על בן משפחה נוסף החולה במחלה. פעמים רבות לא ידוע הקשר הגנטי, מכיוון שחולי פסוריאזיס קל, אשר לא ייחסו חשיבות להופעת עור יבש במרפקים ובברכיים, לא אובחנו.

בתאומים זהים, כאשר אחד התאומים חולה בפסוריאזיס, קיים סיכוי של כ-40 אחוז להופעת המחלה גם אצל התאום השני, בעוד שבתאומים לא זהים השכיחות יורדת ל-15 אחוז להופעת המחלה באח התאום.

דלקת וריבוי כלי דם – בדרמיס – שכבת העור העמוקה – מתרחש תהליך של ריבוי והתרחבות כלי דם. תהליך זה מלווה בדלקתיות הנראית בעור כתפרחת אדומה ומודלקת.

התרבות מהירה של תאי קשקש – באפידרמיס – שכבת העור החיצונית – מתרחש תהליך אוטואימוני, בו תאי הקשקש מתרבים במהירות הגדולה כמעט פי 27 מהקצב הנורמלי. וכך – במקום תחלופה של פעם בחודש, התהליך מתקצר למספר ימים ומתבטא בקשקשת עבה על פני העור.

מתח נפשי – מחקרים מראים כי בין 40-60 אחוז מחולי הפסוריאזיס מייחסים את התפרצות המחלה למצבי מתח ולחץ. מחלה כמו פסוריאזיס היא בעלת רקע אוטואימוני, ובמחקר מערבי ידוע כיום כי מצבי מתח ולחץ פוגעים בתפקוד המערכת החיסונית – מה שגורם להאצת תהליך שגשוג תאי הקשקש והתפשטות התפרחת.

בקרב ילדים המחלה פוגעת יותר בדימוי העצמי, ולכן חשוב ביותר להסביר להם על המחלה בצורה הנותנת תקווה וגם לספק תמיכה נפשית לילד – הן על ידי ההורים ועל ידי אנשי מקצוע במידת הצורך.

הטיפול ברפואה סינית, הן בדיקור והן בצמחי המרפא, עוזר מאוד להרגעה הנפשית, ובכך משפר את מצב העור.

הרפואה הסינית מכירה גם בגורמים הגנטיים ובפעילות האוטואימונית של שגשוג תאי הקשקש, אך מזהה גם מצבי חוסר איזון פנימיים – הן ברמה הפיזית והן ברמה הנפשית – בילדים.

מצבים אלה ברפואה סינית מתבטאים בתסמונות שונות, כגון הצטברויות של חום ולחות במערכת העיכול כתוצאה מתזונה לקויה. תופעות של מתח ולחץ נפשי שפגעו בזרימה האנרגטית בגוף, יצרו חסימות הפוגעות בזרימת הדם וביכולתו להזין את העור. תופעת המתח גם יוצרת חום פנימי המחזק את התהליך הדלקתי הקיים במחלת הפסוריאזיס. אבחון נכון של מצב חוסר האיזון בו נמצא הילד, והחזרת האיזון על ידי התאמה נכונה של דיקור, צמחי מרפא, שינוי תזונתי ומשחות, יעזרו להחזרת האיזון הפנימי לגוף ולשיפור מצב העור.

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה