פסוריאזיס בקרקפת

הכותב: דוד פרלה

פסוריאזיס (ובעברית – ספחת) היא מחלת עור נפוצה, הפוגעת בכ-2-4% מהאוכלוסייה. מדובר במחלה דלקתית כרונית, הפוגעת בעיקר בעור. היא מתבטאת במשטחים אדמדמים על פני העור, ומופיעה לרוב במקומות בהם יש קפלי עור, כמו ברכיים ומרפקים, אך יכולה להופיע גם בחלקי גוף נוספים, כמו כפות הידיים והקרקפת.

פסוריאזיס בקרקפת מתבטאת בקשקשים לבנים על פני אותם משטחים אדמדמים. כשמופיעה על הראש, יכולה מחלת הפסוריאזיס לכסות את כל הקרקפת ואף להתפשט לעורף, למצח ומאחורי האוזניים, ולגרום לגירוד רב ולאי נעימות כאשר הקשקשים נושרים על הבגדים ומסביב. מצבים חמורים של קשקשת עבה ועור מודלק אף עשויים לגרום לנשירת שיער, אם כי צמיחת השיער מתחדשת מיד.

מה הטיפול הקונבנציונאלי בפסוריאזיס בראש ובקרקפת?

המטרה של הטיפול בפסוריאזיס היא להחזיר את הלחות לאזור הנגוע. הטיפול יתחיל בבית, עם מוצרים ייעודיים כמו שמפו, משחות, תמיסות ועוד מוצרים אותם רוכשים בבית מרקחת ומטפלים בבית. יש להקפיד על מגע טוב בין חומר הטיפול לעור הקרקפת, ולהחדירו היטב בין השערות עד לעור. לכן חשוב להקפיד שהמוצר אותו קניתם יהיה נוזלי דיו כדי שתוכלו להגיע עימו לעור הקרקפת. מוצר בעל מרקם נוקשה מדי יישאר ברובו על השיער ולא יגיע לעור הקרקפת.

אחד המוצרים הראשונים לטיפול הוא שמפו בעל חלקיקי זפת (Coal tar), המפרק את הקשקשים. יש להקפיד לתת לחומר הפעיל "זמן עבודה", ולא לשטוף מיד לאחר החפיפה. יש לשים לב שזפת בשימוש באחוזים גבוהים יכול לסרטן, ולכן חשוב לקבל את התכשיר מרופא עור.

חומצה סליצאלית – כמו כן, ניתן להשתמש במשחה של חומצה סליצלית (3%), המפרקת ומקלפת את הקשקשים. החומצה נקראת על שם החומר סליצין, הנמצא בקליפת עץ הערבה (בלטינית – SALIX) ומוכר מזה אלפי שנים כמשכך כאבים. התרופה אינה מומלצת לשימוש לנשים הרות או מניקות. באחוזים גבוהים מתכשירי השמפו לפסוריאזיס של הקרקפת (וגם לסבוריאה) נמצא מרכיב זה.

תכשירים על בסיס קורטיקוסטרואידים – קורטיקוסטרואידים הם ממשפחת הסטרואידים ונחשבים טיפול יעיל נגד פסוריאזיס. הם בעלי תכונות אנטי דלקתיות ומדכאים התרבות של תאים, ולכן נחשבים גם כמדכאים של מערכת החיסון ולאורך זמן אינם מומלצים. ניתן למצוא משחות בדרגות ריכוז שונות, כך שאם הטיפול בו התחלתם אינו יעיל, ניתן לשקול לעבור לריכוז גבוה יותר, תוך התייעצות עם רופא עור.

טיפול בקרינת אור (פוטותרפיה) – הכוונה לטיפול בקרינה אולטרה-סגולית ממוקדת. ישנם מעין "מסרקים" הפולטים את הקרינה ומיועדים לטיפול ביתי, אולם חשוב להכיר היטב את אזהרות השימוש בהם. חשיפה לא מבוקרת לקרניים קצרות וחזקות אלו עלולות לגרום לכוויות בעור הקרקפת, ואף לעודד סרטן העור.

אפשר גם אחרת: טיפול טבעי בפסוריאזיס על הקרקפת

לצד הטיפולים האמורים, ניתן להעניק לקרקפת טיפול טבעי, ללא סיכונים וללא שינון הוראות בטיחות. לפי הרפואה הסינית, יש להשיב את האיזון לגוף ולנפש בכלל, ולמערכת החיסון והעור הנגוע בפרט. מטפל ברפואה סינית יבדוק האם חווה המטופל אירוע נפשי קשה בשבועות שלפני התפרצות המחלה, וידוע כי כ-40% מחולי הפסוריאזיס השיבו בחיוב על בדיקה זו.

כמו כן ייתכן תפקוד לא תקין של הכבד, אשר יתבטא בהתפרצות המחלה; בעיית מעיים או עיכול לא טוב; חסר תזונתי – בקרב חולי פסוריאזיס נמצאו רמות נמוכות של ויטמין A ואבץ, ועוד.

drink-smallהטיפול יהיה על בסיס טבעי בלבד, ועשוי לכלול פורמולות צמחים לשיפור מיידי של המצב, אותם נוטל המטופל בעצמו. צמחי המרפא יזינו את העור, יאפשרו ללחות לחדור אליו וייטיבו עמו. הרכב הצמחים ניתן לאחר אבחון ברפואה סינית ומעניק לגוף איזון פנימי פיזי ונפשי.

acupuncture-smallכמו כן, דיקור סיני יסייע להרגיע את העור ויעשה רק טוב לנפש (וכאמור, סערת רגשות יכולה בהחלט להיות המניע לפסוריאזיס). לדיקור מעבר להשפעתו המרגיעה יש גם השפעה אנטי דלקתית (בפסוריאזיס יש תהליך דלקתי), והשפעה מווסתת על מערכת החיסון שהיא חשובה ביותר, מכיוון שהשאיפה היא שהגוף ייתן את ההוראה להאט את קצב שגשוג תאי הקשקש.

cream-smallתכשירים טבעיים – משחות, תחליב לחות ושמפו על בסיס טבעי, יעזרו להורדת הקשקשת והוספת הלחות לעור. התכשירים הינם ללא סטרואידים.

 

nutrition-smallתזונה נכונה – המטפל יבדוק את תזונתו של המטופל וידריך אותו לתזונה מתאימה ובריאה. תירשם העדפה לירקות ירוקים ועלים, לצד הוצאה מהתפריט של אוכל מטוגן, אוכל חריף, אלכוהול, קפאין וכמובן מזון תעשייתי ומעובד. במקרה הצורך, תיבחן האפשרות לתת תוספי תזונה מתאימים. כמו כן יינתנו הנחיות לנטילת תוסף הפרוביוטיקה הייעודי שלנו – פרוביוטיקה 20/10.

האם ניתן לשלב את הטיפול הטבעי בטיפול הרפואי המקובל?

הגישה הטיפולית של דוד פרלה היא שבמיוחד במקרים בעלי דרגת חומרה בינונית וקשה, מומלץ במידת הצורך לשלב את הטיפול הטבעי כטיפול תומך בטיפול הרפואי הקונבנציונלי המקובל. שילוב זה יביא להשגת תוצאות מירביות להקלה מהירה במצב העור, להפחתה בצורך בתרופות עם תופעות לוואי, לזירוז בתהליך ההחלמה הטבעי של הגוף ויאפשר גם במחלות עור כרוניות עקשניות הפוגות ארוכות יותר ושיפור משמעותי באיכות חיי המטופל. דוד פרלה עובד בשיתוף פעולה עם רופאי עור רבים.

הגורמים למחלה

כמחצית מחולי הפסוריאזיס סובלים מהופעת המחלה על הקרקפת. למעשה, פסוריאזיס נגרמת עקב התחלקות מהירה מדי של תאים, כלומר מדובר בחלק מההתחדשות הטבעית של הגוף. אלא שבעת מחלה, קצב התחלקות תאי העור מגיע עד לפי 1,000 ממהירות ההתחלקות של עור בריא. התאים מצטברים זה על גבי זה – וככה נוצרים אותם משטחים וקשקשים אמורים.

לא ברור מה גורם להתחלקות תאים זו, ולאחרונה סוברים חוקרים כי מדובר במחלה שמקורה במערכת החיסון. כמו כן נפוץ לראות רקע גנטי למחלה, וכן היא מתאפיינת בגלים של התקפים ותקופות רגיעה. למרות שהמחלה נמצאת בגוף ברמה הגנטית, ניתן לטפל ולהביא לתקופות ארוכות של רגיעה ושיפור ניכר במצב העור ובאיכות החיים.

יש לעשות אבחנה מבדלת חשובה בין מאפייני הפסוריאזיס לבין סבוריאה חמורה של הקרקפת, שפעמים רבות נראית דומה במראה.

הטיפול הטבעי בפסוריאזיס עשוי לקחת מספר שבועות, אך הוא בטוח לגמרי, ללא תופעות לוואי, תוך זיהוי המקור לחוסר האיזון שגרם להתפרצות המחלה – ועקירתו מן השורש.

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה