פסוריאזיס בקרקפת – תמונות, תסמינים ועל הטיפול הטבעי

 • פסוריאזיס בקרקפת (ובעברית – ספחת) היא מחלת עור נפוצה, הפוגעת ב-2 עד 4 אחוזים מהאוכלוסייה. מדובר במחלה דלקתית כרונית, הפוגעת בעיקר בעור.
 • לרוב פסוריאזיס מתבטאת בקשקשים לבנים על פני משטחים אדמדמים. כשמופיעה על הראש, יכולה מחלת הפסוריאזיס לכסות את כל הקרקפת ואף להתפשט לעורף, למצח ומאחורי האוזניים, ולגרום לגירוד רב ולאי נעימות.
 • הטיפול הטבעי בפסוריאזיס בקרקפת, ללא סיכונים, נועד להשיב את האיזון לגוף ולנפש בכלל, ולמערכת החיסון והעור הנגוע בפרט.
 • הטיפול הטבעי עשוי לקחת מספר שבועות, אך בשונה מטיפולים אחרים הוא:
  • בטוח לגמרי
  •  ללא תופעות לוואי
  •  מזהה את המקור לחוסר האיזון שגרם להתפרצות המחלה – ועקירתו מן השורש.


פסוריאזיס בקרקת טיפול טבעי

לפני ואחרי חודשיים טיפול

פסוריאזיס בעורף

לפני ואחרי חודש וחצי טיפול

תסמינים של פסוריאזיס בקרקפת

 • קשקשים לבנים על פני משטחים אדמדמים
 • תחושת גירוד מוגברת
 • צריבה
 • אי נעימות
 • פסוריאזיס בקרקפת עשוי להתפשט לכל הראש ואפילו לעורף למצח ומאחורי האוזניים

הגורמים למחלה

כמחצית מחולי הפסוריאזיס סובלים מהופעת המחלה על הקרקפת. למעשה, פסוריאזיס נגרמת עקב התחלקות מהירה מדי של תאים, כלומר מדובר בחלק מההתחדשות הטבעית של הגוף. אלא שבעת מחלה, קצב התחלקות תאי העור מגיע עד לפי 1,000 ממהירות ההתחלקות של עור בריא. התאים מצטברים זה על גבי זה – וככה נוצרים אותם משטחים וקשקשים אמורים.

לא ברור מה גורם להתחלקות תאים זו, ולאחרונה סוברים חוקרים כי מדובר במחלה שמקורה במערכת החיסון. כמו כן נפוץ לראות רקע גנטי למחלה, וכן היא מתאפיינת בגלים של התקפים ותקופות רגיעה. למרות שהמחלה נמצאת בגוף ברמה הגנטית, ניתן לטפל ולהביא לתקופות ארוכות של רגיעה ושיפור ניכר במצב העור ובאיכות החיים.

יש לעשות אבחנה מבדלת חשובה בין מאפייני הפסוריאזיס לבין סבוריאה חמורה של הקרקפת, שפעמים רבות נראית דומה במראה.

מה הטיפול הקונבנציונאלי בפסוריאזיס בקרקפת?

המטרה של הטיפול בפסוריאזיס היא להחזיר את הלחות לאזור הנגוע. הטיפול יתחיל בבית, עם מוצרים ייעודיים כמו שמפו, משחות, תמיסות ועוד מוצרים אותם רוכשים בבית מרקחת ומטפלים בבית. יש להקפיד על מגע טוב בין חומר הטיפול לעור הקרקפת, ולהחדירו היטב בין השערות עד לעור. לכן חשוב להקפיד שהמוצר אותו קניתם יהיה נוזלי דיו כדי שתוכלו להגיע עימו לעור הקרקפת. מוצר בעל מרקם נוקשה מדי יישאר ברובו על השיער ולא יגיע לעור הקרקפת.

 • שמפו בעל חלקיקי זפת  (Coal tar)  – אחד המוצרים הראשונים לטיפול הוא שמפו בעל חלקיקי זפת המפרק את הקשקשים. יש להקפיד לתת לחומר הפעיל "זמן עבודה", ולא לשטוף מיד לאחר החפיפה. יש לשים לב שזפת בשימוש באחוזים גבוהים יכול לסרטן, ולכן חשוב לקבל את התכשיר מרופא עור.
 • חומצה סליצאלית – כמו כן, ניתן להשתמש במשחה של חומצה סליצלית (3%), המפרקת ומקלפת את הקשקשים. החומצה נקראת על שם החומר סליצין, הנמצא בקליפת עץ הערבה (בלטינית – SALIX) ומוכר מזה אלפי שנים כמשכך כאבים. התרופה אינה מומלצת לשימוש לנשים הרות או מניקות. באחוזים גבוהים מתכשירי השמפו לפסוריאזיס של הקרקפת (וגם לסבוריאה) נמצא מרכיב זה.
 • תכשירים על בסיס קורטיקוסטרואידים – קורטיקוסטרואידים הם ממשפחת הסטרואידים ונחשבים טיפול יעיל נגד פסוריאזיס. הם בעלי תכונות אנטי דלקתיות ומדכאים התרבות של תאים, ולכן נחשבים גם כמדכאים של מערכת החיסון ולאורך זמן אינם מומלצים. ניתן למצוא משחות בדרגות ריכוז שונות, כך שאם הטיפול בו התחלתם אינו יעיל, ניתן לשקול לעבור לריכוז גבוה יותר, תוך התייעצות עם רופא עור.
 • טיפול בקרינת אור (פוטותרפיה) – הכוונה לטיפול בקרינה אולטרה-סגולית ממוקדת. ישנם מעין "מסרקים" הפולטים את הקרינה ומיועדים לטיפול ביתי, אולם חשוב להכיר היטב את אזהרות השימוש בהם. חשיפה לא מבוקרת לקרניים קצרות וחזקות אלו עלולות לגרום לכוויות בעור הקרקפת, ואף לעודד סרטן העור.

אפשר גם אחרת: טיפול טבעי בפסוריאזיס בקרקפת

לצד הטיפולים האמורים, ניתן להעניק לקרקפת טיפול טבעי, ללא סיכונים וללא שינון הוראות בטיחות. לפי הרפואה הסינית, יש להשיב את האיזון לגוף ולנפש בכלל, ולמערכת החיסון והעור הנגוע בפרט. מטפל ברפואה סינית יבדוק האם חווה המטופל אירוע נפשי קשה בשבועות שלפני התפרצות המחלה, וידוע כי כ-40% מחולי הפסוריאזיס השיבו בחיוב על בדיקה זו.

כמו כן ייתכן תפקוד לא תקין של הכבד, אשר יתבטא בהתפרצות המחלה; בעיית מעיים או עיכול לא טוב; חסר תזונתי – בקרב חולי פסוריאזיס נמצאו רמות נמוכות של ויטמין A ואבץ, ועוד.

המלצות מטופלים ורופאים

המלצות רופאים | 06.07.2020

פרופסור הנרי טראו: ״הטיפול המשולב במחלות עור מקצר את זמן ההחלמה״

המלצה של פרופסור הנרי טראו על דוד פרלה

דוד פרלה מוכר לי שנים רבות כמטפל ברפואה משלימה – רפואה סינית הוליסטית המשלבת אקופונקטורה ונתינת צמחים עם תכונות ייחודיות.

דודי התחיל לעבוד במרפאת עור בתל השומר לפני הרבה שנים והיה בעצם הראשון שפתח שירות בדיציפלינה זאת. הוא עבר השתלמות מיוחדת בסין בתחום הרפואה הסינית במחלות עור, לדעתי היחיד בארץ.

משך כל השנים עבדנו ביחד, אנחנו ברפואה קונבנציונלית ודודי פרלה ברפואה משלימה. טיפול משולב זה הביא לתוצאות לא מבוטלות ואין ספק שהיה לעזר רב למטופלינו.

ברצוני להוסיף גם שהטיפול המשולב דהיינו רפואה קונבנציונלית + אקונפוקטורה במחלות עור כרוניות כמו דרמטיטיס אטופית, פסוריאזיס, אורטיקריה, אקנה, אלופציה אראטה, סבוריאה, מקצר בהרבה מקרים את ההחלמה.

יש עבודות שפורסמו על השילוב שמוכיחות את זה.

דודי פרלה פירסם אתי ועם ד״ר פרס סלמה עבודה בדרמטיטיס אטופית שאף היא הולכת לאותו כיוון.

פרופסור הנרי טראו
רופא בכיר מחלקת עור ביה"ח שיבא
לשעבר מנהל המחלקה

פסוריאזיס | 21.11.2010

המלצה על טיפול יעיל בפסוריאזיס: ״הטיפול שנתת לבתי פשוט עובד!״

המלצת מטופל שסבל שנתיים מפסוריאזיס

דוד יקר,

רצינו להודות לך על הטיפול.

היה יעיל וגם נעים!

בתנו אובחנה לפני כשנתיים עם מחלת פסוריאזיס. הגענו אליך אחרי מספר לא מבוטל של טיפולים רפואיים קונבנציונליים, שממש לא הועילו, ורק הגבירו את חוסר האונים שלנו.

בעלי רופא, ובמשפחתנו מאז ומעולם דבקנו ברפואה המערבית. אני מודה שהגענו אליך סקפטיים, אבל היינו כל כך מיואשים שהסכמנו לנסות, וטוב שכך.

היום אני יודעת שהסקפטיות מיותרת, הטיפול שנתת לבתי פשוט עובד!

בטווח של כחצי שנה, הפסוריאזיס נעלם, והטיפול עצמו כלל חומרים טבעיים ומחזקים, שגם זה חשוב ומרגיע.

מאחלים לך כל טוב והרבה תודה!

פסוריאזיס | 08.01.2009

טיפול טבעי מומלץ לפסוריאזיס: ״אין מילים בפי להודות לך על השיפור באיכות החיים!״

המלצה על הטיפופול של דוד פרלה - פסוריאזיס

לדודי פרלה,

רציתי להודות לך על הטיפול. התוצאות מדהימות!

אני חולה בפסוריאזיס מגיל 14, וכבר השלמתי עם כך שאצטרך לסבול מן המחלה תמיד. הגעתי אליך אחרי שהטיפולים הקונבנציונליים הפסיקו להשפיע, ואחרי כמה טיפולים בלבד נעלמו הסימנים כמעט לגמרי – מצב שמאז התפרצות המחלה מעולם לא הגעתי אליו. אפילו הטיפול שתומך בדיקור – השמפו והמשחות – נעימים לאין ערוך מאלו שהשתמשתי בהם עד עתה.

אין מילים בפי להודות לך על השיפור באיכות החיים!

המלצות רופאים | 09.07.2020

ד״ר שרון באום: ״ממליצה בחום לשלב את הרפואה הסינית בטיפול הקונבנציונלי בבעיות עור״

המלצה של ד

מהיכרותי עם דוד העובד במחלקת העור ביחד עימי בבית החולים שיבא מזה 15 שנה נוכחתי ביכולותיו לשלב בצורה אינטגרטיבית טיפולי רפואה סינית – דיקור וצמחי מרפא – עם הטיפול הרפואי הקונבנציונלי הניתן במחלקתנו. שילוב זה הביא לתוצאות קליניות מצוינות במגוון גדול של חולים הסובלים מבעיות עור.

במסגרת העבודה במחלקת העור צבר דוד ניסיון טיפולי רב בעקרונות הרפואה הקונבנציונלית ואף הראה בעבודות ומחקרים שפורסמו בעיתונים רפואיים את יעילות השילוב של הטיפול ברפואה סינית באטופיק דרמטיטיס ואורטיקריה.

לדוד יכולת טיפולית גבוהה במגוון בעיות עור ומסירות רבה למטופליו.

אני ממליצה בחום לכל מטופל לשלב את הרפואה הסינית במסגרת הטיפול הקונבנציונלית בבעיות עור שכיחות כגון אטופיק דרמטיטיס, אורטיקריה, פסוריאזיס, סבוריאה, אלופציה אראטה (נשירת שיער), ויטיליגו, אקנה.

בכבוד רב,
ד״ר שרון באום
ס. מנהל מחלקת עור ביה״ח שיבא

פסוריאזיס | 16.09.2014

טיפול מומלץ בפסוריאזיס בילדים: ״כבר לא נזקקים למשחות הסטרואידיות״

המלצה על טיפול בפסוריאזיס

רק לפני חודש וחצי הגעתי אליך עם בתי בת ה-4, שהיתה בהתפרצות פסוריאזיס ואני לא מאמינה שכבר אנחנו לא נזקקים למשחות הסטרואידיות, הודות לטיפול המקצועי.

יישר כח!

פסוריאזיס | 27.12.2012

טיפול מומלץ בפסוריאזיס: ״נס שקרה לי״

המלצה של מטופל שסבל מפסוריאזיס למעלה מ 20 שנה

אני בת 39 וסובלת מפסוריאזיס מגיל 15. לאורך השנים המחלה הלכה והתפשטה לאזורים שונים בגוף, וחוויתי אכזבה רבה מהטיפולים הקונבנציונאליים ומיחסם של הרופאים לעניין.

לאחרונה החלטתי לנסות רפואה אלטרנטיבית והגעתי למרפאתו של דוד פרלה. התחלתי בטיפול שכלל דיקור אחת לשבוע, טיפול בצמחי מרפא, שינוי תזונתי ותכשירים חיצוניים למריחה על העור, שכולם מבוססים על צמחים.

כיום, כחודשיים לאחר תחילת הטיפול, אני מרגישה שינוי עצום במחלה ובתחומים נוספים של חיי. המחלה נסוגה ממרבית האיזורים בגוף והיכן שיש לה עוד זכר, הוא זכר קל בלבד. הפסקתי בהדרגה להשתמש בתכשירים הרפואיים (המבוססים על סטרואידים) וכיום אני משתמשת בתכשירים הטבעיים בלבד, וגם בהם תדירות השימוש הולכת ופוחתת. אני כמעט לא סובלת מגרד, וגם הקשקשת שממנה סבלתי באזור הקרקפת נעלמה לחלוטין.

לראשונה בחיי אני מרגישה שיש לי דרך להתמודד עם המחלה וזה נותן המון תקווה. מעבר לכך, אני מרגישה שהטיפול משפיע על חיי בדרכים רבות נוספות. אני נינוחה יותר, רגועה, מאושרת ומרגישה כאילו משהו בתוכי נפתח והשתחרר. עוד לפני שהגעתי לטיפול הייתי מודעת מאוד לעצמי וקשובה לגוף ולנפש, אבל הטיפול כאילו השלים את החוליה החסרה.

בנוסף, אם פה ושם מציק לי משהו בנוסף לפסוריאזיס – כגון אף סתום, מפרק כואב או תופעות אחרות – במרבית המקרים הטיפול מצליח לעזור גם לתופעות אלה. מבחינתי, הטיפול הזה הוא נס שקרה לי.

פסוריאזיס | 27.08.2014

טיפול מומלץ בפסוריאזיס: ״תודה לדוד על שיפור החיים שלי!״

המלצה של מטופל שסבל מפסוריאזיס חמור ברגל

אני רוצה לומר תודה ענקית על שיפור החיים שלי בזכותך. ולמה אני מתכוונת: 20 שנה, קיץ אחר קיץ, לא דרכתי על כל כף הרגל שלי. כלומר, התהלכתי על קצות האצבעות וזאת בשל כאבים נוראיים של פצעים בכפות הרגליים עקב הפסוריאזיס.

הקיץ הזה סוף סוף אני מצליחה ללכת על כל כף הרגל. אחרי טיפול של חודשיים, כפות הרגליים שלי חלקות, רכות ללא פצעים וסדקים וללא גירודים. אני יכולה ללכת עם כפכפים מבלי שאנשים ישאלו "מה יש לך ברגליים? זה נורא…".

לא ידעתי עד כמה כפות הרגליים משמעותיות לחיים טובים ובריאים. אני מתהלכת בעולם כמו כולם וזה ממש לא מובן מאליו…

תודה רבה מכל הלב!

4 היסודות של טיפול טבעי בפסוריאזיס בקרקפת

לוגו טורקיז עם רקע שקוף

דיקור סיני

יסייע להרגיע את העור ויעשה רק טוב לנפש (וכאמור, סערת רגשות יכולה בהחלט להיות המניע לפסוריאזיס). לדיקור מעבר להשפעתו המרגיעה יש גם השפעה אנטי דלקתית (בפסוריאזיס יש תהליך דלקתי), והשפעה מווסתת על מערכת החיסון שהיא חשובה ביותר, מכיוון שהשאיפה היא שהגוף ייתן את ההוראה להאט את קצב שגשוג תאי הקשקש.

לוגו של עלים בצבע טורקיז עם רקע שקוף

צמחי מרפא

יזינו את העור, יאפשרו ללחות לחדור אליו וייטיבו עמו. הרכב הצמחים ניתן לאחר אבחון ברפואה סינית ומעניק לגוף איזון פנימי פיזי ונפשי.

לוגו לבן על רקע שקוף

תזונה נכונה

המטפל יבדוק את תזונתו של המטופל וידריך אותו לתזונה מתאימה ובריאה. תירשם העדפה לירקות ירוקים ועלים, לצד הוצאה מהתפריט של אוכל מטוגן, אוכל חריף, אלכוהול, קפאין וכמובן מזון תעשייתי ומעובד. במקרה הצורך, תיבחן האפשרות לתת תוספי תזונה מתאימים. כמו כן יינתנו הנחיות לנטילת תוסף הפרוביוטיקה הייעודי שלנו – פרוביוטיקה 20/10.

לוגו של עלים בצבע טורקיז על רקע שקוף

תכשירים טבעיים

משחות, תחליב לחות ושמפו על בסיס טבעי, יעזרו להורדת הקשקשת והוספת הלחות לעור. התכשירים הינם ללא סטרואידים.

האם ניתן לשלב את הטיפול הטבעי בטיפול הרפואי המקובל?

הגישה הטיפולית של דוד פרלה היא שבמיוחד במקרים בעלי דרגת חומרה בינונית וקשה, מומלץ במידת הצורך לשלב את הטיפול הטבעי כטיפול תומך בטיפול הרפואי הקונבנציונלי המקובל. שילוב זה יביא להשגת תוצאות מירביות להקלה מהירה במצב העור, להפחתה בצורך בתרופות עם תופעות לוואי, לזירוז בתהליך ההחלמה הטבעי של הגוף ויאפשר גם במחלות עור כרוניות עקשניות הפוגות ארוכות יותר ושיפור משמעותי באיכות חיי המטופל. דוד פרלה עובד בשיתוף פעולה עם רופאי עור רבים.

הטיפול הטבעי בפסוריאזיס עשוי לקחת מספר שבועות, אך הוא בטוח לגמרי, ללא תופעות לוואי, תוך זיהוי המקור לחוסר האיזון שגרם להתפרצות המחלה – ועקירתו מן השורש.

5 טיפים לטיפול ראשוני בפסוריאזיס בקרקפת שניתן לעשות בבית

 • היגיינה אישית – במידה ואתם רואים סממנים של פסוריאזיס בקרקפת חשוב שבעתיים לשמור על היגיינת הראש .
 • שמן קוקוס – מריחת שמן קוקוס מסייעת בהרגעת העור ומניעת הקשקשים.
 • מברשת עדינה – הימנעו ממברשות ומסרקים אגרסיביים והקפידו על שימוש במברשת שיער עדינה.
 • הימנעו מהתזת בושם ודומיו – מומלץ להימנע ממגע של תכשירים קוסמטיים שמכילים אלכוהול ובעור הקרקפת שנגוע בפסוריאזיס.
 • תרפו – הקשר בין בריאות הנפש לבריאות הגוף ובפרט למחלות עור קיים ולכן מומלץ להוריד מתח בין אם זה באמצעות יוגה, מדיטציה, האזנה למוזיקה קלאסית או כל גבר אחר שמרגיע אתכם.

כותב המאמר דוד פרלה, מומחה לטיפול טבעי במחלות עור, בעל תעודות הסמכה בינלאומיות וניסיון של 30 שנות טיפול במרפאתו ברפואה סינית במחלות עור במבוגרים וילדים. 

יצירת
קשר

  השאירו פרטים

  ואחזור אליכם בהקדם

  03-5344006 לקביעת תור

   השאירו פרטים

   ואחזור אליכם בהקדם