פצעים בעור – מה הגורמים הנפוצים ואיך מטפלים?

הכותב: דוד פרלה

ישנם גורמים רבים לפצעים המופיעים על העור. חשוב להתייעץ עם איש מקצוע על מנת לאבחן את הפצעים ואת הגורמים להם וכך להתאים את הטיפול לבעיה. בשורות הבאות נמנה בקצרה רשימה של גורמים שעשויים להוביל להופעת פצעים על העור, על מנת שתוכלו לקבל מידע ראשוני על סיבות להופעת פצעי עור ובחלק מהמקרים גם על הטיפול שהרפואה הסינית מציעה.

מהם הגורמים להופעת פצעים על העור?

אקנה

פצעי הבגרות המטרידים מתבגרים כה רבים, ולעיתים גם מבוגרים, הם התוצאה של דלקת בעור. הפצעים מופיעים כאשר בלוטות החלב שבעור מפרישות שומן עודף שיחד עם תאי העור המתים סותמים את הבלוטות. השומן המצטבר מתחת לסתימה הוא כר נוח להתפתחות של חיידק האקנה והתגובה הדלקתית של העור אליו מתבטאת בפצעים המוכרים למרבה צערם של המתבגרים בכל מקום ובכל תקופה.

אך לפי הרפואה הסינית יש גם לבחון את מצבו האישי של המטופל ולהבין מה גורם להתפרצות האקנה. הטיפול שמציעה הרפואה הסינית לבעיית פצעי הבגרות מבוסס על התאמה של המרכיבים השונים בו לגיל ומצב המטופל. כך, לדוגמה, הדיקור הסיני מותאם לגילו של המטופל והייעוץ התזונתי לוקח בחשבון את השינויים ההורמונאליים והסביבתיים שעימם צריך להתמודד המתבגר.

לקריאה נוספת >>

בעיות כלי דם

לדם תפקיד חשוב גם בהזנת הרקמות וגם בסילוק הפסולת מהן. כאשר זרימת הדם נפגעת – בין אם זו העורקית ובין אם זו הורידית – יכולים להופיע פצעים על פני הגוף בגלל חוסר בתזונה לרקמות או בגלל הצטברות של פסולת או נוזלים. בעיות בכלי דם גם מובילות לפגיעה בהתרפאות של פצעים קיימים.

לצד הטיפול הרפואי הנדרש במקרים של מחלות דם כדאי גם להכיר את התרופות והטיפולים שמציעה הרפואה הסינית לבעיות אלה. לדוגמה: תרופות המבוססות על צמח המרווה הסינית (דנשן) שהוכחו כמסייעות לזרימה טובה יותר של הדם.

זיהום של העור

פטרייה או חיידקים ממשפחת הסטפילוקוקוס יכולים לגרום להופעת פצעים על פני העור שאינם נרפאים.

ישנם מספר סוגי פצעים שהעיקריים שבהם הם:

  • פרונקל: הצטברות של מוגלה מסביב ובתוך בסיס השערה שנגרם עקב דלקת.
  • אימפטיגו (סעפת או גלדת): גלדים זהובים המופיעים בעיקר על הפנים. שכיחים יותר אצל ילדים אבל גם הורים עלולים לסבול מהם.

הפצעים קשורים גם לגורמים סביבתיים או מחלות – שפשוף על פני העור, גילוח לא מוצלח, דרמטיטיס ודלקות עור אחרות, בעיות הזעה, אלכוהוליזם, תזונה לא טובה ובעיות במערכת החיסונית.

לעיתים מספיק לנקות היטב את האזור הנגוע באמצעות תכשירים מתאימים על מנת להיפטר מהם. במקרים יותר מסובכים יש לטפל בזיהום עצמו באמצעות תרופות מתאימות. משייעלם גורם הזיהום ייעלמו גם הפצעים. כמו כן חשוב לבדוק אם ישנם גם גורמים מערכתיים שמגדילים את הסיכון להופעת הפצעים הללו ולטפל בהם.

טראומה חיצונית

פצעים יכולים להיות התוצאה לא רק של מכה, שריטה וכדומה אלא גם תגובה לחומרים כימיים טבעיים או מלאכותיים – לדוגמה, סבון או כל מוצר היגיינה/ניקיון שבו יש מרכיבים שאליהם אנחנו רגישים באופן קיצוני.

יבלת ויראלית

יבלות אלה הן תוצאה של זיהום מנגיף ששייך למשפחת הפפילומה – וירוס שגורם לפצעים בעור. זו בעיה נפוצה שבמקרים רבים חולפת מעצמה אבל היא מפגע אסתטי ולעיתים, בעיקר כשהיא מופיעה בכף הרגל או מתחת לציפורניים של כף היד, היבלת גם גורמות לכאב.

יש הבדל בגישה הטיפולית ליבלות הנגרמות על-ידי וירוס. הרפואה המערבית נוקטת בגישה שנועדה להעלים את היבלת אך זו עשויה לחזור שוב ושוב כיוון שהטיפול הינו בתופעה ולא בגורם לה. הרפואה הסינית, לעומת זאת, מדגישה את הטיפול בגורמים להופעת היבלות. הדיקור והמשחות המותאמים לטיפול ביבלות מיועדות להשבת האיזון לגוף – והפרתו היא זו שגרמה להופעת היבלות – ולחיזוק המערכת החיסונית על מנת שתוכל להילחם ביעילות רבה יותר כנגד הגורמים להופעת היבלות. לקריאה נוספת >>

מחלות חיסון-עצמי (אוטואימוניות)

בחלק מהמקרים הפצעים על העור מהווים סימפטום צדדי ומשני של מערכת החיסון של הגוף שנלחמת כנגד הגוף עצמו – למשל, מחלת הפסוריאזיס המלווה בשגשוג של תאי קשקש ותהליך דלקתי, ומתפרצת פעמים רבות במצבי לחץ. הטיפול ברפואה הסינית יתמקד בהחזרת האיזון הנפשי לגוף ולא יסתפק בצד הפיזי.

סוכרת

כמו במקרה של מחלות כלי דם, גם סוכרת פוגעת בתפקוד התקין של כלי הדם – כשרמת הסוכר בדם איננה תקינה ויש מחסור באינסולין – ולכן גם יכולה להוביל להופעת פצעים וכיבים על פני הגוף. סכרת גם פוגעת בהתרפאות של פצעים – בין אם הם תוצאה של המחלה ובין אם הם נובעים ממקור אחר – כיוון שהדם לא פועל באופן יעיל והתרפאות הפצעים נפגעת.

סרטן עור

פצעים פתוחים שאינם נרפאים לאחר זמן רב או כאלה שמעלים גלד אבל אינם נסגרים יכולים להיות תוצאה של קרצינומה של תאי בסיס – הסוג הנפוץ ביותר של סרטן עור. בכל מקרה של ספק מומלץ לגשת אל רופא עור על מנת לאבחן את הפצע ולעבור את הבדיקות הנדרשות לפי המלצתו.

פצעי לחץ

פצעים אלה מופיעים בעיקר אצל אנשים המרותקים למיטה או לכיסא גלגלים. הם נגרמים כתוצאה מלחץ מתמשך על העור או מחיכוך.

הטיפול בפצעי לחץ עלול להיות ארוך מאוד וכולל טיפול במקור הבעיה, חבישה מתאימה משחות/תרופות ולעיתים גם התערבות ניתוחית. המניעה היא הטיפול הטוב ביותר: שינויי תנוחה, תנועה, שמירה על היגיינה אישית ועל מניעת רטיבות.

רוזציאה

את המחלה הזו, שמכונה גם אקנה של מבוגרים, מאפיינים הסמקה קבועה ואודם של הפנים, הרחבה של הנימיות בפנים והופעה של פצעים קטנים. לעיתים גם מופיע יובש חזק של הפנים, גירוי בעפעפיים ואודם בעיניים.

ישנם מספר גורמים שיכולים להוביל להתפרצות של הבעיה ו/או להחמרה שלה:

  • לחץ נפשי
  • מזג אוויר חם/ מזג אוויר קר
  • רוח
  • אמבטיה חמה
  • מאמץ גופני
  • גנטיקה
  • תזונה: מזון חריף, קפה ואלכוהול בעיקר

לרפואה הסינית ישנה גישה ייחודית כלפי הטיפול במחלה. היא מתמקדת בהשבת האיזון בין האנרגיות הקרות לאנרגיות החמות שבגוף – הגורם האמיתי להתפרצות המחלה. כדי להשיב את האיזון נעשה שימוש בדיקור סיני שפועל לקרר את אזור הפנים והשבת הרגיעה לנפש. בנוסף נעשה שימוש בצמחי מרפא המותאמים אישית למטופל וניתן גם ייעוץ תזונתי מקיף שנוגע בשורשי הבעיה ונועד להשיב את האיזון לגוף. לקריאה נוספת >>

האם ניתן לשלב את הטיפול הטבעי בטיפול הרפואי המקובל?

הגישה הטיפולית של דוד פרלה היא שבמיוחד במקרים בעלי דרגת חומרה בינונית וקשה, מומלץ במידת הצורך לשלב את הטיפול הטבעי כטיפול תומך בטיפול הרפואי הקונבנציונלי המקובל. שילוב זה יביא להשגת תוצאות מירביות להקלה מהירה במצב העור, להפחתה בצורך בתרופות עם תופעות לוואי, לזירוז בתהליך ההחלמה הטבעי של הגוף ויאפשר גם במחלות עור כרוניות עקשניות הפוגות ארוכות יותר ושיפור משמעותי באיכות חיי המטופל. דוד פרלה עובד בשיתוף פעולה עם רופאי עור רבים.

כאשר מדובר בפצעים על העור, כמו הרבה בעיות רפואיות אחרות, מניעה יכולה לעזור יותר מכל. חשוב להקפיד על תזונה נכונה ועל איזון הגוף והנפש כדי לצמצם את הסיכון להופעתם של פצעים על פני הגוף מסיבות שונות. ברפואה הסינית מקובל שיש לחפש תמיד את הסיבות העמוקות להתפרצות מחלה כלשהי ולא להתמקד רק בסימפטומים ובתופעות הנראות לעין. כך שאם אתם סובלים מפצעים בעור, הרפואה הסינית יכולה לעזור לכם בטיפול בפצעים עצמם ובהחזרת האיזון לגוף על מנת לטפל בגורמים העמוקים לפצעים ומניעת הופעתם בעתיד.

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה