פריחה בעור אצל ילדים: מה הגורמים ואיך לטפל?

הכותב: דוד פרלה

אם גם ילדכם סובלים מפריחה בעור או תופעות גרד חוזרות ונשנות, כנראה שאתם לא לבד. עור של ילדים רגיש וחשוף יותר בהשוואה לעור של אדם בוגר, ולכן אין זה מפתיע שהופעת פריחה בעור אצל ילדים היא תופעה מוכרת. מהם הגורמים לפריחה אצל ילדים? כיצד ניתן לטפל בפריחה באופן טבעי ויעיל? ובאילו מקרים חשוב להיוועץ עם רופא?

לעור מספר תפקידים חשובים וביניהם הגנת הגוף מפני מזהמים. העור מהווה מעטפת חיצונית וראשונית שמטרתה לשמור על הגוף מהסביבה החיצונית, ועל כן הוא גם האיבר שסופג את המתקפה הראשונית על הגוף. תסמיני פריחה על פני עורם העדין של ילדים עלולים להופיע באיזורים ספציפיים הנוטים להיות רגישים יותר, או להתבטא בצורת פריחה כללית בכל הגוף.

חשוב להדגיש כי פריחה בעור אינה מחלה, אלא תסמין למחלות שונות התוקפות את הגוף, שאינן קשורות בהכרח לעור ישירות ומתבטאות בצורת נגעים בצבעים ומרקמים שונים על הגוף.

מה הגורמים העיקריים להופעת פריחה אצל ילדים?

בתור המעטפת החיצונית של הגוף, העור חשוף באופן תמיד לגירויים חיצוניים. אצל ילדים שנמצאים בשלבי התפתחות שונים, העור עדיין רגיש ופריחה בעור היא תופעה מוכרת מאחר והגוף עדיין לא פיתח יכולת התמודדות עם מגוון הגירויים החיצוניים מן הסביבה.

חסימה של נקבוביות הזיעה

בלוטות הזיעה של ילדים נמצאות בתהליך התפתחות, ולעיתים נחסמת הפרשת הזיעה החוצה. כתוצאה מכך, ילדים רבים סובלים מפריחה על העור באיזורים שונים. בדרך כלל הפריחה תתבטא בצורת נקודות אדומות על גבי עור הפנים, מרפקים, רגליים ועוד, והיא נקראת גם פריחת חום.

אלרגיה

אלרגיה אצל ילדים היא דבר שכיח, ולעיתים היא עשויה להתבטא בצורת פריחה על העור. האלרגיה העורית (אטופיק דרמטיטיס) מופיעה לסירוגין באופן מקומי על העור, והיא יכולה להיגרם ממגוון סיבות – אלרגנים במזון, שינויי מזג אויר, אבקנים, בדים, אבק ועוד רשימה ארוכה של גורמים סביבתיים. בשל רגישותם היתרה של ילדים לאלרגנים, מומלץ לחשוף אותם בהדרגה ובאופן מבוקר לגירויים חיצוניים.

סביבה יבשה

עור הילדים רגיש, ולכן בתנאים יבשים ללא לחות עלולים רבים מהילדים לסבול מתופעות חוזרות ונשנות של פריחה. לכן, חשוב להקפיד תמיד ללחח את העור.

זיהום חיידקי או נגיפי

אמנם בעבר, כשלא היו חיסונים זמינים, יותר מחלות זיהומיות תקפו את מערכת החיסון של הילד ולעיתים גרמו לתופעות לוואי של פריחה על העור, אך גם כיום ילדים חשופים למחלות כמו אדמת ואבעבועות רוח ולהופעת פריחה על העור.

טיפול טבעי בפריחה אצל ילדים

במקרים קלים, שימוש בתכשירי לחות טבעיים, הקפדה על מזון שאינו מכיל אלרגנים ידועים, קומפרסים קרים או מקלחות קרות יכולים לזרז את קצב ההחלמה ולהקל על התסמינים. שילוב של הטיפול הקונבציונאלי יחד עם הטיפול הטבעי ברפואה סינית יביא לתוצאות מהירות ויעילות.

עם זאת, במידה ואתם מזהים פריחה חמורה שלא נעלמת תוך מספר שבועות עם חום, קשיי נשימה ונפיחויות חשוב מאוד לפנות לרופא לצורך טיפול.

הרפואה הסינית מציעה טיפול טבעי ויעיל להקלת התסמינים ותוצאות מהירות:

  • תשאול מקיף הכולל אבחון יסודי של מקור הבעיה, על מנת להבין כיצד יצא הגוף מאיזון. לאחר מכן, תתבצע התאמת טיפול אישי.
  • דיקור סיני להחזרת האיזון הדרוש לאזור הפגוע בעור (אקונפוקטורה). הדיקור עוזר בהוצאת "החום" מהגוף, ואת התוצאות ניתן לראות תוך כמה מפגשים.
  • שילוב של צמחי מרפא ומשחות טבעיות שהותאמו באופן אישי למטופל ויעזרו להחזרת האיזון והלחות לעור.

אם גם ילדיכם סובלים מפריחה, אל תתנו להם לסבול! העניקו להם טיפול טבעי, מהיר ואיכותי שיותאם להם באופן אישי. מתלבטים האם הפריחה בעור דורשת טיפול? צרו קשר ונשמח לענות לכל שאלה.

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה