קרטוזיס פילאריס

הכותב: דוד פרלה

קרטוזיס פילאריס (keratosis pilaris) היא בעיית עור נפוצה ומוכרת, המתאפיינת בעור מחוספס ("עור ברווז") שעליו מופיעות גבשושיות קטנות. באמצעות טיפול טבעי אשר מורכב ממשחות על בסיס צמחי מרפא ושינוי תזונתי, ניתן להגיע לשיפור משמעותי בתסמיני המחלה בתוך זמן קצר. 

קרטוזיס פילאריס נפוצה בעיקר אצל ילדים ונערים, וההערכה היא כי 2% עד 12% מהם סובלים ממנה. לא נמצא הבדל בשכיחות המחלה בין בנים לבנות. בגילאים צעירים התסמינים מופיעים באופן קשה יותר, אך עם השנים דועכת עוצמתם.

אין סיבה להיבהל – לא מדובר במחלה מסוכנת ובדרך כלל גם לא כואבת, ורוב הסבל הנגרם ממנה הוא בעיקר אסתטי. לכן היא גם לא מוגדרת כמחלה, אלא כתופעה או בעיה בעור.

הטיפול הטבעי בקרטוזיס פילאריס – איך מטפלים בתופעה?

מטרת הטיפול הטבעי היא להחזיר את הגוף לאיזון ולחזק את תהליכי הריפוי שבו.

לרוב, הטיפול יהיה מורכב ממשחות על בסיס צמחי מרפא לשימוש חיצוני, שילחלחו את העור ויזינו אותו. צד נוסף של הטיפול בשתיית צמחי מרפא בעלי השפעה מזינה וטובה לעור .

לתזונה חשיבות רבה בטיפול בקרטוזיס פילאריס, ולצד המלצות תזונה ישקול המטפל להשלים את הטיפול עם תוספי תזונה ייעודיים. כמו כן יינתנו הנחיות לנטילת תוסף הפרוביוטיקה הייעודי שלנו – פרוביוטיקה 20/10.

 

מה התסמינים של קרטוזיס פילאריס?

קרטוזיס פילאריס מתבטאת בנגעים בעור – החל מנגעים בהירים שלעתים בקושי נראים אך מורגשים היטב במישוש, ועד גבשושיות או בליטות שבסיסם אדמדמם, המקנות לעור כולו גוון אדום. במקרים חמורים הגבשושיות יהפכו לדלקתיות, ואז תהפוך הקרטוזיס פילאריס לאקנה. מקרים לא מטופלים של קרטוזיס פילאריס עלולים להשאיר חותם על העור בדמות צלקת.

איזה חלקי גוף נפגעים?

קרטוזיס פילאריס מתאפיינת ב"מרבדים" של נגעים, בדרך כלל בלחיים, בזרועות, בגב, בבטן, בגב ובעכוז.

מה גורם להתפרצות?

קרטוזיס פילאריס נגרמת מהצטברות קרטין – חלבון המיוצר בעור ומשמש חומר בנייה לרקמות קרניות כמו שיער וציפורניים. הצטברות הקרטין סותמת את זקיקי השערות, וכאשר הסתימה של הקרטין מכסה מספר זקיקי שיער הסמוכים זה לזה, מתפתחת אותה גבשושית אופיינית.

לעתים השערה הכלואה נותרת מתחת לגבשושית, ולעתים מצליחה לבצבץ החוצה ולהמשיך לגדול כרגיל.

האם התופעה מדבקת?

לא. קרטוזיס פילאריס היא מחלה תורשתית, אם כי לא כל מי שהוריו לקו בה בהכרח יפתח אותה גם כן. ישנן משפחות בהן היא נפוצה וישנן משפחות בהן היא אינה קיימת.

האם קרטוזיס פילאריס מסוכנת?

בפירוש לא, וכאמור רוב הפניות בשל המחלה הן מסיבות אסתטיות.

הטיפול הטבעי בקרטוזיס פילאריס אינו פולשני, ללא מעורבות תרופות והוא ירוק ונקי לחלוטין. בדרך כלל בתוך שלושה חודשי טיפול יורגש שיפור משמעותי. למידע נוסף אודות הטיפול בקרטוזיס פילאריס, פנו אלינו באמצעות הטופס המצורף. 

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה