שמן קצח: היתרונות הבריאותיים לטיפול בעור

דוד פרלה

אחד מארבעת האלמנטים המרכזיים בטיפול ברפואה הסינית למחלות עור, הוא השימוש בתכשירים ומשחות מבוססות תמציות צמחים. במרפאת דוד פרלה ישנן משחות המכילות גם את שמן הקצח שעוזרות בטיפול הטבעי בבעיות עור שונות.

עיקר מטרתו של שמן הקצח, כמו שאר התכשירים במרפאה, הוא בטיפול תומך בבעיות העור לצד הדיקור הסיני וצמחי מרפא שמהווים את שני האלמנטים הבסיסיים יותר. תכשירים חיצוניים אלו ניתנים, כמובן, בהתאם לאבחנה המדויקת של בעית העור.

משחות המכילות שמן קצח תורמות לחיוניות העור ועוזרות בהאצת תהליכי ההבראה שלו. כמו כן, מסייע שמן הקצח בהקלת התסמינים של המטופל.

מהו שמן הקצח?

שמן הקצח מופק מזרעיו של צמח הקצח (נקרא לעיתים גם כמון שחור), שמקורו באיזור הים התיכון ובדרום אסיה. טעמם של הזרעים מר וחזק, והעדויות מלמדות שהוא משמש למטרות מאכל ורפואה כבר למעלה מ-2,000 שנים.

מלבד היותו מזון על, שמן הקצח נפוץ מאוד לשימושים רפואיים רבים והן להכנת תכשירים טבעיים בשל סגולותיו הרבות.

הוא מכיל כמות גדולה של ויטמינים ומינרלים שתורמים לתפקודו של העור, כמו גם חומצות אמינו חיוניות. בנוסף, עשיר השמן בחומצה לינולאית (חומצת שומן בלתי רוויה) אותה הגוף לא מייצר בעצמו.

יתרונות הטיפול בשמן קצח

טיפול ברפואה סינית המשלב שימוש בתכשירים המכילים שמן קצח עשוי להאיץ את תהליך ההחלמה של בעיות העור, והוא נמצא יעיל בין היתר בטיפול בפסוריאזיס, נשירת שיעראלרגיות בעור ובעיות הנובעות מחוסר איזון הורמונלי.

חיזוק מערכת החיסון

החומצה הלינולאית שנמצאת בשמן הקצח תורמת לתפקוד התקין של המערכת החיסונית ומעודדת את שיקומה במקרים של פגיעה בה. כמו כן, מכיל השמן רכיבים אנטי דלקתיים או ויראליים שמופרשים בתור חלבונים הנלחמים בפולשים בעת הצורך. כל אלו מסייעים לגוף להתמודד עם מחלות עור אוטואימוניות כמו פסוריאזיס בפנים. במחלות אלו מערכת החיסון תוקפת את עצמה מסיבה שאינה ברורה או עקב גורם זיהומי, והשימוש בשמן הקצח מסייע בשיקום עור הפנים מהאדמומיות והגרד שמלווים את המחלה.

חיזוק השיער ומניעת נשירה

רבים משתמשים בשמן הקצח כתכשיר קוסמטי המסייע להם לשמור על מראה שיער בריא וחזק. ואכן, הקצח מכיל ויטמינים וחומצות אמינו (אבני הבניין של השער) המסייעים בשמירה על הקרקפת, חיזוק זקיקי השיער ועידוד צמיחה מחודשת של סיב השערה.

מלבד זאת, השימוש בשמן קצח משפר את התפקוד ההורמונאלי בגוף ועל ידי כך עוזר לטפל בתופעות של שיער דליל.

טיפול בפצעים בעור

שמן הקצח תורם לתפקודם התקין של כלי הדם בגוף ולזרימת דם טובה. הרפואה הסינית דוגלת בטיפול בבעיות כלי דם – מסייע בניקוי הפסולת ובהזנת העור בחומרים החיוניים לו. תהליכים ממריצים אלו מטפלים בין השאר במחלות כמו אקנה, פטריות על העור, יבלות, פצעי לחץ ועוד.

שמירה על איזון הורמונאלי

אחת המטרות העיקריות של הרפואה הסינית, בפרט בטיפול בבעיות עור, היא השמירה על האיזון ההורמונלי בגוף. איזון זה משפיע על התפקוד הכולל של הגוף, ומשפיע על כלל המערכות הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית. שמן הקצח מסייע בוויסות התהליכים בגוף, במיוחד אצל נשים הרות או נשים בגיל המעבר שסובלות מהפרעות הורמונאליות שונות. בכך הוא מסייע בשמירה על עור בריא.

מרגיע ומקל תסמינים רגשיים

חוץ מהמשחות שמפיקים משמן הקצח לטיפול בעור, ניתן להשתמש בו גם בצורות אחרות. הוא יכול לסייע בשינה טובה, נגד דיכאון, הפחת חרדה ולחץ. סגולותיו בתור חומר מרגיע חשובות מאוד כחלק מהטיפול ברפואה סינית – שילוב בין טיפול פנימי של דיקור ומתן צמחי מרפא יחד עם טיפול נפשי וזיהוי חוסר האיזון הרגשי שתורם להתפתחות מחלות העור. 

גם אם אינכם סובלים מבעיות עור ואינכם זקוקים לטיפול בעור הפנים, כדאי לדעת ששמן הקצח יכול לסייע גם בדיכוי התפתחותם של תאים סרטניים (מכיל נוגדי חמצון והתפשטות התאים), משפר את תפקודי הכבד, מסייע לחולי סוכרת ומנקה את דרכי השתן.

מתי ובאילו כמויות מותר לצרוך את שמן הקצח?

באופן כללי, אין הגבלה על שימוש בשמן הקצח בכל צורה שהיא – מריחה על עור הגוף או שימוש בתור שמן מאכל. ככל המרבה – כך ייטב עם עור גופכם. במקרים מסוימים כמו הריון בסיכון או אנשים עם בעיות רפואיות ספציפיות, מומלץ להתייעץ עם רופא בנוגע למינונים.

במרפאה של דוד פרלה נעשה שימוש במשחות משמן הקצח במגוון טיפולי עור שונים. אנו ממליצים לכם להתנסות בסגולותיו של השמן, בין אם בצריכה ביתית באופן יומיומי או כחלק מטיפול ממוקד ברפואה סינית.

יצירת
קשר

  השאירו פרטים

  ואחזור אליכם בהקדם

  03-5344006 לקביעת תור

   השאירו פרטים

   ואחזור אליכם בהקדם