תסמונת הפה השורף – מאפיינים וטיפול

הכותב: דוד פרלה

מה זה תסמונת הפה השורף?

תסמונת הפה השורף מופיעה בד"כ בנשים בגיל המעבר, המתארות תחושת שריפה בפה, בעיקר באזור הלשון ולעיתים גם בשפתיים. התופעה פוגעת מאוד באיכות החיים אך איננה מסוכנת או קשורה למחלה כלשהיא (בד"כ בדיקה רפואית שוללת מחלות אחרות בחלל הפה, אשר נראה נורמלי לחלוטין בבדיקה).

התופעה מופיעה כאמור בעיקר בנשים סביב גיל המעבר ומעלה, ואין לדעת מתי תחלוף – לעיתים שבועות אחדים, ולעיתים אף חודשים עד מספר שנים.

מהם המאפיינים של פה שורף?

התסמינים לתסמונת הפה השורף מתאפיינים בתחושת שריפה מתמדת בפה, בעיקר באזור הלשון ולעיתים גם בשפתיים. בד"כ התחושה מתחילה בבוקר, נמשכת במהלך היום ומתעצמת בערב עד למצב של קשיי הירדמות.

הגורמים לתחושת הצריבה בפה

הסיבות ברפואה המערבית אינן ידועות. יש הסוברים שמדובר בהפרעה עצבית, או נפשית.

ברפואה הסינית מדובר בחוסר איזון גם פיזיולוגי וגם נפשי, כאשר לא ברור מה קדם למה. ברמה הפיזיולוגית מדובר בחוסר איזון במערכת העיכול שמשפיע ויוצר תחושת צריבה בפה. התחושה עצמה מחריפה את חוסר השקט הנפשי ונוצר מעגל פיזיולוגי ונפשי המזין את עצמו.

טיפול טבעי בתסמונת הפה השורף ברפואה סינית – איזון פנימי מביא לשינוי בפה

acupuncture-smallהטיפול כולל טיפולי דיקור ושתיית צמחי מרפא הניתנים לאחר אבחון ברפואה סינית. הטיפול מכוון להחזרת האיזון הפיזי והנפשי לגוף בכדי להוריד את תחושת השריפה בפה.

במחקר שפורסם באיטליה נמצאה יעילות לטיפול בדיקור בתופעת הפה השורף. לקריאת תקציר המחקר לחצו כאן

האם ניתן לשלב את הטיפול הטבעי בטיפול הרפואי המקובל?

הגישה הטיפולית של דוד פרלה היא שבמיוחד במקרים בעלי דרגת חומרה בינונית וקשה, מומלץ במידת הצורך לשלב את הטיפול הטבעי כטיפול תומך בטיפול הרפואי הקונבנציונלי המקובל. שילוב זה יביא להשגת תוצאות מירביות להקלה מהירה במצב העור, להפחתה בצורך בתרופות עם תופעות לוואי, לזירוז בתהליך ההחלמה הטבעי של הגוף ויאפשר גם במחלות עור כרוניות עקשניות הפוגות ארוכות יותר ושיפור משמעותי באיכות חיי המטופל. דוד פרלה עובד בשיתוף פעולה עם רופאי עור רבים.

מניסיוני בטיפול במספר גדול של מטופלות שסבלו מתסמונת הפה השורף, מדובר בתהליך שנמשך חודשיים-שלושה, כאשר כבר בשבועות הראשונים ניכרת ירידה משמעותית בתחושת השריפה בעוצמה ובתדירות עד להיעלמותה.

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה