אורטיקריה כולינרגית – אחרי פעילות גופנית מאומצת

 • אורטיקריה היא סוג מסוים של פריחה אדומה ומרשימה על העור, שאמנם אינה מזיקה או פוגעת אך מציקה וגורמת לסבל. מדובר בתופעה שכיחה ונפוצה ביותר וכ-25% מהאוכלוסייה חוו אותה על בשרם, תרתי משמע.
 • מחלת האורטיקריה מוגדרת כתגובה אלרגית של נוגדנים בתאי העור, הגורמים לכלי הדם להתרחב וזרימת הדם למקום מתגברת, וזה המקור לאדמומיות העור באזור הנגוע. אורטיקריה כולינרגית היא סוג מסוים של המחלה, המופיעה לאחר מאמץ גופני. היא מופיעה בדרך כלל בקרב בני נוער, אך עלולה להופיע גם אצל מבוגרים, והטווח המקובל להופעתה הוא גילאי 10-30.
 • מטרת הטיפול ברפואה הסינית הוא להחזיר את הגוף והנפש לאיזון ולמקום המיטבי שלהם, וכמובן העלמת הנגעים שעל העור והורדת הבצקות.
אורטיקריה (סרפדת) - לפני ואחרי

תמונות לפני ואחרי טיפול

אורטיקריה (סרפדת)
אורטיקריה - לפני ואחרי

המלצות מטופלים ורופאים

המלצות רופאים | 06.07.2020

פרופסור הנרי טראו: ״הטיפול המשולב במחלות עור מקצר את זמן ההחלמה״

המלצה של פרופסור הנרי טראו על דוד פרלה

דוד פרלה מוכר לי שנים רבות כמטפל ברפואה משלימה – רפואה סינית הוליסטית המשלבת אקופונקטורה ונתינת צמחים עם תכונות ייחודיות.

דודי התחיל לעבוד במרפאת עור בתל השומר לפני הרבה שנים והיה בעצם הראשון שפתח שירות בדיציפלינה זאת. הוא עבר השתלמות מיוחדת בסין בתחום הרפואה הסינית במחלות עור, לדעתי היחיד בארץ.

משך כל השנים עבדנו ביחד, אנחנו ברפואה קונבנציונלית ודודי פרלה ברפואה משלימה. טיפול משולב זה הביא לתוצאות לא מבוטלות ואין ספק שהיה לעזר רב למטופלינו.

ברצוני להוסיף גם שהטיפול המשולב דהיינו רפואה קונבנציונלית + אקונפוקטורה במחלות עור כרוניות כמו דרמטיטיס אטופית, פסוריאזיס, אורטיקריה, אקנה, אלופציה אראטה, סבוריאה, מקצר בהרבה מקרים את ההחלמה.

יש עבודות שפורסמו על השילוב שמוכיחות את זה.

דודי פרלה פירסם אתי ועם ד״ר פרס סלמה עבודה בדרמטיטיס אטופית שאף היא הולכת לאותו כיוון.

פרופסור הנרי טראו
רופא בכיר מחלקת עור ביה"ח שיבא
לשעבר מנהל המחלקה

אורטיקריה | 21.02.2018

טיפול באורטיקריה: ״אחרי עשרות כדורים, קרמים ועוד – יש לי שנה של שקט״

דודי,

הגעתי אליך אחרי חיפוש באינטרנט כשכבר התייאשתי מהאורטיקריה ממנה סבלתי 6 שנים. היא באה והלכה, ושוב באה, ובעיקר סרבה להפרד.

אחרי עשרות (או מאות?) כדורים נגד אלרגיה, אנטיהסטמינים, משחות, קרמים, אמבטיות, לילות של גירודים, פריחות, ועוד שלל ניסיונות ותופעות… יש לי שנה של שקט.

חשוב לי לציין שאני גרה בגליל העליון והנסיעות היו שוות את זה לחלוטין. זה פשוט עבד. ממליצה בחום לכל מי שזקוק לטיפול טבעי ומועיל!

רוצה להודות גם לנשות המרפאה האדיבות והנחמדות.
תודה רבה, הרבה בריאות.

אורטיקריה | 06.03.2009

המלצה על טיפול באורטיקריה: ״לא להאמין שיש פתרון!״

המלצת מטופל שסבל 3 חודשים באורטיקריה

הגעתי לדודי דרך האינטרנט, לאחר שהתייאשתי מכל הרופאים הקונבנציונליים.

אורטיקריה החלה לפני כשלושה חודשים, כתמים אדומים בעור המשתנים כל 24 שעות וכמובן מגרדים ומציקים.

רופאי עור ואלרגולוגים נשארו חסרי אונים מול התופעה, כל ניסיון לתקוף הכתמים בדרך של אנטי-הסטמינים נחלו כישלון. בדיקות אלרגיה לא הראו דבר.

חשבתי לעצמי שכך אצטרך לחיות במשך זמן רב, והתחלתי כבר להתרגל למחלה.

בדיקת אינטרנט וחקר המחלה הביאה אותי לרפואה האלטרנטיבית, ובחרתי בדודי כי הוא נראה לי בעל ניסיון בנושא רפואת עור בעיקר, ויודע ומכיר את תופעת האורטיקריה על בוריה.

לאחר שני טיפולים חלה ירידה רצינית ברמת הכתמים והגרד פחת, היום לאחר 5 טיפולים כמעט ואין סימן למחלה.

פשוט לא להאמין שיש פיתרון!

אורטיקריה | 20.11.2009

טיפול מומלץ באורטיקריה: ״המחלה עברה תוך זמן קצר״

המלצת מטופלת שסבלה מאורטיקריה

דודי,

הגעתי אליך לפני כחצי שנה, מתוסכלת ובעיקר מיואשת. 3 וחצי חודשים קודם לכן, התפרצה אצלי אורטיקריה, ככל הנראה כתוצאה של שילוב בין תרופות, לאחר טיפול שיניים.

במשך 3 וחצי חודשים ביקרתי רופאים ומומחים בניסיון להיפטר מהתופעה הכל-כך מוזרה, ובעיקר מעיקה הזו. אך לכולם היתה אותה תשובה – סטרואידים, אנטי-הסטמינים ו"סבלנות".

הקשבתי וניסיתי הכל, עד שהגעתי למצב של 6 כדורים שונים ביום, שרק הרגיעו את התופעה העקשנית אך לא גרמו לה ללכת. אחרי עוד ביקור חסר תקווה אצל רופא מומחה, שהציע טיפול תרופתי ממושך, החלטתי לשנות גישה ולנסות אפיקים חדשים.

בחיפוש באינטרנט הגעתי אליך, סקפטית לחלוטין אך מוכנה לנסות. המלצת מיד על הפחתה הדרגתית של התלות שלי בכדורים, שתיית תה צמחים 3 פעמים ביום ונטילת פרוביוטיקה. כמו כן, סוכם שאגיע לדיקור אחת לשבוע.

עד היום קשה לי להאמין שלאחר חודשיים נשארתי רק עם כדור אחד ליום, וגם הוא היה בשביל השקט הנפשי שלי… שתיית התה, הדיקור והתוספים הפכו לחלק משגרת היומיום ורוגע החל להחליף את הייאוש והתסכול. 3 חודשים אחרי תחילת הטיפול, התסמינים כבר הפכו להיסטוריה. הגוף החל לחזור לעצמו ואני חזרתי לעצמי.

הדלקת עבורי את האור בקצה המנהרה והחלפת את הסקפטיות של הרופאים באופטימיות ואמונה.

עכשיו, מספר חודשים ללא כדור בכלל, דיקור אחת לשבועיים ושתיית תה, אפשר וצריך להגיד תודה!

תודה ענקית מעומק הלב, על העזרה והליווי האופטימי. תודה גם לצוות המרפאה על החמימות, הסבלנות והחיוכים.

אני מאוד מקווה שעוד אנשים ייחשפו לאפשרות האחרת הזו להחלים מאורטיקריה. תרופות לא צריכות ולא יכולות להיות הפתרון היחיד, וזה מניסיון…

תודה על הכל

המלצות רופאים | 09.07.2020

ד״ר שרון באום: ״ממליצה בחום לשלב את הרפואה הסינית בטיפול הקונבנציונלי בבעיות עור״

המלצה של ד

מהיכרותי עם דוד העובד במחלקת העור ביחד עימי בבית החולים שיבא מזה 15 שנה נוכחתי ביכולותיו לשלב בצורה אינטגרטיבית טיפולי רפואה סינית – דיקור וצמחי מרפא – עם הטיפול הרפואי הקונבנציונלי הניתן במחלקתנו. שילוב זה הביא לתוצאות קליניות מצוינות במגוון גדול של חולים הסובלים מבעיות עור.

במסגרת העבודה במחלקת העור צבר דוד ניסיון טיפולי רב בעקרונות הרפואה הקונבנציונלית ואף הראה בעבודות ומחקרים שפורסמו בעיתונים רפואיים את יעילות השילוב של הטיפול ברפואה סינית באטופיק דרמטיטיס ואורטיקריה.

לדוד יכולת טיפולית גבוהה במגוון בעיות עור ומסירות רבה למטופליו.

אני ממליצה בחום לכל מטופל לשלב את הרפואה הסינית במסגרת הטיפול הקונבנציונלית בבעיות עור שכיחות כגון אטופיק דרמטיטיס, אורטיקריה, פסוריאזיס, סבוריאה, אלופציה אראטה (נשירת שיער), ויטיליגו, אקנה.

בכבוד רב,
ד״ר שרון באום
ס. מנהל מחלקת עור ביה״ח שיבא

אורטיקריה | 21.04.2016

טיפול מומלץ באורטיקריה: ״הטיפול הטבעי עזר במהירות!״

המלצתץ מטופל שסבל מרגישות בעור היד

יש לי בעיה של רגישות לשמש, בכל קיץ כאשר השמש יוצאת העור שלי, בעיקר על הידיים, מתחיל לפרוח, לגרד ולהיות מטרד אסתטי ופיזי.

אין טיפול קונבנציונלי לבעייה, למעט הימנעות משמש ושימוש בקרם הגנה (שמקל אבל לא פותר את הבעיה).

הטיפול של דודי, ששילב בין תה צמחים ודיקור, טיפל בבעיה במהירות ותוך שבועות בודדים כבר יכולתי להחשף לשמש ללא חשש.

אורטיקריה | 30.04.2009

טיפול מומלץ לסובלים מאורטיקריה: ״הקיץ הראשון שאוכל להנות ממנו בלי להתגרד״

המלצה על טיפול של דוד פרלה בפריחה אלרגית

אני בת 41, סובלת מתגובה אלרגית לחשיפה לשמש (solar urticaria) מגיל 17. כל תחילת האביב, כאשר השמש נעשית חזקה יותר, העור שלי מתמלא בפריחה המציקה והמגרדת.

הפתרון היחידי שיש לרפואה הקונבנציונלית הינו שימוש במשחות סטרואידיות שמורידות את הפריחה, אך כמובן לא מונעות הופעתה המחודשת בחשיפה הבאה לשמש. עקב כך שהשימוש הממושך במשחות הורמונליות אינו בריא לחלוטין, התחלתי לחפש פתרונות אחרים וכך הגעתי למרפאתו של דודי פרלה. פגשתי אותו להתייעצות בסוף הקיץ 2008, לא תכננתי להתחיל את הטיפול לפני בוא האביב, אך דודי הסביר לי כי עדיף למנוע את התופעה מאשר להתמודד איתה כשהיא כבר בשיאה.

התחלנו בדיקור פעם בשבוע ופורמולת צמחים שדודי הרכיב עבורי. לאחר כ-6 טיפולים נסעתי לאיזור טרופי, ונחשפתי לשמש באופן מסיבי מאוד. להפתעתי בהתחלה הפריחה לא הופיעה כלל, ובהמשך קיבלתי פריחה מינימלית לאחר חשיפה ממושכת מאוד. גם פריחה זו ירדה בקלות בעזרת ספריי טבעי שדודי צייד אותי בו לקראת הנסיעה. מכיוון שאני סובלת מתגובה לשמש במשך יותר מחצי חיי, התקשיתי להאמין למה שקרה!

כרגע אני חוזרת למספר טיפולים מניעתיים ומקווה שזה יהיה הקיץ הראשון שאוכל להנות ממנו בלי להתגרד או להשתמש במשחות הורמונליות בלי סוף.

אני מאוד מודה לדודי על טיפולו המסור, וממליצה עליו בחום לכל מי שסובל מאורטיקריה וגם לסובלים מבעיות עור אחרות שהרפואה הסינית נותנת להם מענה מצויין ולפעמים אף יחיד.

מהי אורטיקריה כולינרגית ומתי היא מתפרצת?

כאמור, מחלת האורטיקריה מוגדרת כתגובה אלרגית של נוגדנים בתאי העור, הגורמים להפרשה מוגברת של היסטמין מאותם תאים. לכלי הדם באזור בו הופרשו ההיסטמינים נגרם נזק, על פי רוב הם מתרחבים וזרימת הדם למקום מתגברת, וזה המקור לאדמומיות. זרימת הדם המוגברת היא הסיבה להופעת בצקות ונפיחויות שונות במקום, בעוד שההיסטמינים מגרים את העור וגורמים לתחושת הגירוד המוכרת.

אורטיקריה כולינרגית מופיעה לאחר מאמץ גופני. היא נקשרת גם לעלייה בחום הגוף, עניין מובן מאליו כשמדובר בפעילות גופנית או ספורטיבית. כמו כן, היא עלולה להופיע עם אכילת מאכלים חריפים. כ-5% מכלל מקרי האורטיקריה הם סוג זה של מחלה.

איך מטפלים באורטיקריה כולינרגית?

נהוג לטפל במחלה בתרופות אנטי-היסטמיניות. במקרים קשים או כאשר האנטי היסטמין לא יעיל דיו, נהוג לטפל בתרופות על בסיס סטרואידים. אך לעתים הנגעים בעור חוזרים לאחר הפסקת הטיפול בסטרואידים, ולכן אין להמשיך וליטול אותם ללא מרשם ופיקוח של רופא עור.

וכיצד מטפלים באופן טבעי?

מטרת הטיפול ברפואה הסינית הוא להחזיר את הגוף והנפש לאיזון ולמקום המיטבי שלהם, וכמובן העלמת הנגעים שעל העור והורדת הבצקות.

הטיפול כולל ארבע חטיבות:

לוגו טורקיז עם רקע שקוף

טיפול בדיקור

כסוג של עזרה ראשונה על מנת להיטיב את מצב המטופל בהקדם, להוריד את רמת הגרד ולהתחיל להשיב את האיזון לגוף. כמו כן לדיקור השפעה מווסתת על מערכת החיסון מה שעוזר לגוף לחזור לאיזון.

 

לוגו של עלים בצבע טורקיז עם רקע שקוף

טיפול בצמחי מרפא

ניתנים לאחר אבחון מקיף, באופן פרטני ומותאם לכל חולה בנפרד. הם חשובים להמשך הטיפול בעור הנגוע ולהורדת הסימפטומים שצוינו.

לוגו לבן על רקע שקוף

הנחיות תזונה

אוכל חריף אאוט, מזון מקרר ובעל השפעה מצננת על הגוף – אין! מלפפונים, צנוניות, חסה, דלעת ועוד הם מאכלים בעלי השפעה מקררת על הגוף, ומומלץ להתחיל להתיידד עמם.

לוגו של עלים בצבע טורקיז על רקע שקוף

טיפול פרוביוטי

יינתנו הנחיות לנטילת תוסף הפרוביוטיקה הייעודי שלנו – פרוביוטיקה 20/10.

האם ניתן לשלב את הטיפול הטבעי בטיפול הרפואי המקובל?

הגישה הטיפולית של דוד פרלה היא שבמיוחד במקרים בעלי דרגת חומרה בינונית וקשה, מומלץ במידת הצורך לשלב את הטיפול הטבעי כטיפול תומך בטיפול הרפואי הקונבנציונלי המקובל. שילוב זה יביא להשגת תוצאות מירביות להקלה מהירה במצב העור, להפחתה בצורך בתרופות עם תופעות לוואי, לזירוז בתהליך ההחלמה הטבעי של הגוף ויאפשר גם במחלות עור כרוניות עקשניות הפוגות ארוכות יותר ושיפור משמעותי באיכות חיי המטופל. דוד פרלה עובד בשיתוף פעולה עם רופאי עור רבים.

מה הסיבות להופעת האורטיקריה?

ישנן מספר סיבות לתגובה האלרגית האמורה, בהן: חשיפה לשמש, חשיפה לקור, מגע של מים, מגע בחומר הגורם לאלרגיה, ואף לחץ פיזי (למשל לאחר ישיבה ממושכת). נהוג לחלק את המחלה לשתי קבוצות עיקריות, לפי משך הזמן שלה.

אורטיקריה אקוטית

נמשכת מספר ימים עד 6 שבועות, כשהנגעים בעור צצים ונעלמים חליפות. לרוב, אורטיקריה אקוטית מתפתחת כתגובה אלרגית לצריכת מזון או תרופות. במזונות בעלי מאפיינים אלרגניים, כמו ביצים, בוטנים, חלב, סויה, חיטה וכדומה, נפוץ לראות תגובה אלרגית; כמו גם לתרופה חדשה, שהגוף מפתח אליה תגובה אלרגית.

אורטיקריה כרונית

בה הפריחה נמשכת מספר חודשים ונותרת יציבה לאורך זמן זה. מקור האורטיקריה הכרונית אינו ידוע, אם כי במקרים נדירים מתפרצת המחלה על רקע אוטו-אימוני, ככשל של מערכת החיסון אשר שוגה בזיהוי ותוקפת את הגוף. בשל הגירוד העז, המשטחים האדומים הלא ממש אסתטיים שעל העור והסבל הכרוך במחלה, כדאי לטפל בה, ולו למען איכות החיים ונוחיותם.

חשוב לציין שמקרים חמורים של אורטיקריה המלווים בקושי נשימתי ובאנגיאדימה – נפיחויות חזקות באזור השפתיים והפנים – מחייבים מעקב צמוד של רופא עור מכיוון שהבצקת יכולה להיכנס לדרכי הנשימה (מצב זה מטופל בד"כ בסטרואידים).

יצירת
קשר

  השאירו פרטים

  ואחזור אליכם בהקדם

  03-5344006 לקביעת תור

   השאירו פרטים

   ואחזור אליכם בהקדם