אורטיקריה (סרפדת)

הכותב: דוד פרלה

אורטיקריה, שנקראת בעברית גם סרפדת או חרלת, הינה מחלת עור נפוצה ועד 20 אחוז מהאוכלוסייה עלולים לסבול ממנה במהלך חייהם.

המחלה מלווה בתגובה אלרגית חריפה המתבטאת ברבדים של פריחה אדומה או בהירה, בצקתית ומורמת מהעור. הפריחה מגרדת ומעקצצת ומאופיינת בתנועתיות – במהלך היום היא יכולה להיעלם ולחזור באזורי גוף שונים.

 


מקובל לסווג את האורטיקריה לפי משך זמן המחלה:

  • אורטיקריה אקוטית – בדרך כלל נמשכת עד שישה שבועות, ומופיעה בערך אצל כשני שליש מהחולים. פעמים רבות מופיעה המחלה בצורה חריפה, המחייבת טיפול רפואי, כאשר הפריחה בגוף נמצאת בתנועה של היעלמות וחזרה במהלך היום. נפוץ לראות כתגובה אלרגית למזון ותרופות.
  • אורטיקריה כרונית – מהלך המחלה נמשך מעבר לששת השבועות, ויכול אף לגלוש למספר חודשים עד שתחלוף, ובמקריים עקשניים אף מספר שנים.

הטיפול ברפואה הסינית יזרז את איזון המערכת החיסונית ויתרום להיעלמות המחלה.

איך מטפלים באורטיקריה באופן טבעי?

מטרת הטיפול – החזרת האיזון הפנימי הפיזי והנפשי למטופל, איזון המערכת החיסונית ותהליכי הריפוי בגוף, ניקוי החום והלחות ממערכת העיכול, הורדת הפריחה והאדמומיות מהעור והפחתת הבצקתיות והגרד מהעור.

הטיפול כולל ארבעה מרכיבים שכולם חשובים להצלחתו:

acupuncture-smallטיפול בדיקור – אקופונקטורה

 

drink-smallטיפול בצמחי מרפא

 

cream-smallטיפול במשחות חיצוניות-טבעיות

 

nutrition-smallשינוי תזונתי + תוספי מזון, וכן הנחיות לנטילת תוסף הפרוביוטיקה הייעודי שלנו – פרוביוטיקה 20/10.

 

משך הטיפול – תלוי בחומרת המחלה ובקצב השיפור, שהנו אישי. בדרך כלל כבר בשבועות הראשונים ניכר שיפור משמעותי בפריחה, בגרד ובתחושה הכללית. בדרך כלל עם השיפור יורדת תדירות הטיפולים בדיקור וכן מינון הלקיחה של צמחי המרפא.

האם ניתן לשלב את הטיפול הטבעי בטיפול הרפואי המקובל?

הגישה הטיפולית של דוד פרלה היא שבמיוחד במקרים בעלי דרגת חומרה בינונית וקשה, מומלץ במידת הצורך לשלב את הטיפול הטבעי כטיפול תומך בטיפול הרפואי הקונבנציונלי המקובל. שילוב זה יביא להשגת תוצאות מירביות להקלה מהירה במצב העור, להפחתה בצורך בתרופות עם תופעות לוואי, לזירוז בתהליך ההחלמה הטבעי של הגוף ויאפשר גם במחלות עור כרוניות עקשניות הפוגות ארוכות יותר ושיפור משמעותי באיכות חיי המטופל. דוד פרלה עובד בשיתוף פעולה עם רופאי עור רבים.

מחקר בביה״ח ״שיבא״: טיפול מוצלח ברפואה סינית בחולי אורטיקריה כרונית

במסגרת מחקר שבוצע בבית החולים תל השומר, טיפל דוד פרלה בחולי אורטיקריה כרונית – נצפתה הטבה משמעותית בטיפול ברפואה הסינית. המחקר הוצג בכינוס השנתי ה-28 של האיגוד הישראלי לרפואת עור ומין. לקריאת תקציר המחקר וצפייה במצגת.

graph1

תוצאות הטיפול באורטיקריה במסגרת מחקר שביצע דוד פרלה בביה״ח שיבא תל השומר

מחקר בסין: יעילות הטיפול המשולב בחולי אורטיקריה

מחקר שנערך בבית חולים בשנחאי סין הראה יעילות טיפול משולב של רפואה מערבית וסינית בטיפול ב-60 חולי אורטיקריה כרונית. להמשך קריאה >>

אורטיקריה – מאפייני המחלה

בניגוד למחלות עור רבות, בהן יש פריחה במקום מסוים לאורך זמן, באורטיקריה התסמינים העיקריים הם נגעים שבאים ונעלמים במהלך היום באזורי גוף שונים. פעמים רבות, הפריחה מלווה בגרד חזק ובבצקת (הצטברויות נוזלים מתחת לעור) הגורמת לה להיראות מורמת מהעור.

כאשר יש מעורבות של דרכי הנשימה והעיכול, המחלה נקראת אנגיואדמה ובדרך כלל במצבים אלה יש צורך בטיפול רפואי מיידי. המחלה יכולה להופיע גם בשפתיים, עפעפיים, ובכפות הידיים והרגליים.

ישנם סוגים שונים של אורטיקריה המסווגים בעיקר לפי גורמי הגירוי לעור:

  • אורטיקריה באזורי לחץ – PRESSURE URITICRIA – מופיעה באזורי לחץ של חגורות, חזיות, ביגוד לוחץ, ישיבה ממושכת וכו'. תופעה זו נפוצה מאוד בחולי אורטיקריה.
  • אורטיקריה פיזיקאלית – נגרמת כתוצאה ממגע עם גורם פיזי – שריטה שיצרה גירוי לעור בצורת פס אדום, אשר בדרך כלל נעלם אחרי מספר דקות -תופעה זו נקראת דמוגרפיזם.
  • אורטיקריה כולינרגית – מופיעה בדרך כלל אחרי מאמץ פיזי (ריצה, רכיבה על אופניים וכו'), ונרגעת פעמים רבות במנוחה.
  • סולאר אורטיקריה – SOLAR URITICRIA – אורטיקריה של שמש, מוחרפת בחשיפה לשמש ולחום, ונעלמת לרוב במעבר לצל וקור.
  • אורטיקריה של מים – AQUAGENIC URITICRIA – מוחרפת במגע עם מים, מקלחות, בריכות, מי ים, הזעה מרובה.

החזרת האיזון הפנימי בטיפול טבעי ברפואה סינית תפחית בצורה משמעותית את התגובה האלרגית, עד היעלמותה.

מהם הגורמים למחלה?

ברפואה המערבית – באורטיקריה האקוטית (עד שישה שבועות) נפוץ מאוד לראות תגובות אלרגיות חריפות למזון – ביצים, בוטנים ודגים הם הנפוצים ביותר, אך תיתכן גם אלרגיה לחלב, סויה ,חיטה ולעיתים אף לפירות או ירקות הנאכלים בפעם הראשונה, או אף לתרופות.

במקרה של אלרגיה חריפה, חשוב לקבל את הטיפול הרפואי במהירות כדי שהבצקת לא תגיע לדרכי הנשימה. כמובן שהימנעות מהמזון או מהתרופה החדשים יביאו להחלמה.

באורטיקריה הכרונית (מעל שישה שבועות) במרבית המקרים (למעלה מ-90 אחוז), הסיבה אינה ידועה. בחלק קטן של המקרים (כ-10 אחוז) מאבחנים מעורבות של תרופות, מזונות ומאכלים מסוימים, כיב בתרסריון שנגרם על ידי חיידק בשם הליקובקטור פילורי, זיהומים בשיניים או בשקדים, זיהומים על רקע ויראלי, תולעים במעיים, צריכת אלכוהול רבה ואף מתח ולחץ נפשי.

הרפואה הסינית – מאבחנת מצבים של חוסר איזון פנימי הגורם להפרעה במערכת החיסון. חוסר איזון זה מתבטא גם ברמה הנפשית, במתח ולחץ המחליש את המערכת החיסונית ומעלה את התגובה האלרגית, אך גם ברמה הפיזית בהצטברויות של חום ולחות במערכת העיכול (לעיתים מתזונה לא נכונה).

הבצקות המאפיינות את המחלה נגרמות כתוצאה מהצטברות הלחות, והתפרחת האדומה – מהחום.

הטיפול הטבעי בעזרת צמחי המרפא והדיקור, מנקה את הגוף מחום ולחות ומרגיע את הנפש.

לדוד פרלה ניסיון רב שנים בטיפול במחלה, הכולל ביצוע מחקר בבית החולים, בו הראה הטבה משמעותית בטיפול ברפואה סינית באורטיקריה. לקבלת מידע נוסף אודות טיפול טבעי בסרפדת-אורטיקריה, צרו קשר באמצעות הטופס המצורף.

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה