סולאר אורטיקריה – הגורמים המרכזיים וטיפים לטיפול

מחלת האורטיקריה (אשר מכונה בעברית "חרלת" או "סרפדת") היא תופעה עורית לא מדבקת, אשר מקיפה ספקטרום רחב של מצבי עור. לרוב, מאופיינת המחלה בהופעה פתאומית של נגעים אדמומיים ומגרדים על העור. קיימים סוגים שונים של אורטיקריה, לרבות אורטיקריה שנגרמת כתוצאה ממחלות זיהומיות, אורטיקריה שנגרמת כתוצאה מתוספי מזון מסוימים, אורטיקריה שנגרמת לאחר מגע עם בעלי חיים וכן הלאה. במדריך זה, נתמקד במופע ספציפי של מחלת האורטיקריה – סולאר אורטיקריה. זוהי צורה ייחודית של המחלה אשר נגרמת בעיקר בעקבות חשיפה לאור השמש.

בין היתר, נבהיר מהם הסימפטומים הייחודיים של המחלה, נעמוד על הגורמים להופעתה ונספק תובנות מקיפות לגבי דרכי ההתמודדות המיטביות עמה

תסמינים למחלת סולאר אורטיקריה

מחלת סולאר אורטיקריה כוללת מספר רב של תסמינים, אשר יכולים להשפיע באופן משמעותי על איכות החיים של הפרט:

 • הופעה של פריחה אדמומית ובולטת (מורמת מהעור) בדמות נגעים שמופיעים ונעלמים במפתיע באזורים שונים בגוף. הנגעים עשויים להופיע בגדלים שונים, ולהתמזג זה עם זה לכדי נגעים גדולים יותר.הנגעים מופיעים פעמים רבות באזורים החשופים לשמש .
 • גירוד מסיבי ובלתי פוסק באזור הנגעים.
 • תחושת צריבה בעור
 • נפיחות באזור הנגעים
 • במקרים חמורים – תסמינים מערכתיים כמו בחילות וכאבי ראש.

אשר לדרכי האבחון של המחלה – רופאי עור מיומנים יוכלו לאבחן קיומה של אורטיקריה לאחר התבוננות פשוטה על העור הנגוע. דרך נוספת לאבחון המחלה היא לחיצה על עור הגב – ככל שעם הלחיצה מופיעה פריחה, הרי שכפי הנראה מדובר באורטיקריה. על מנת לוודא כי מדובר באורטיקריה ספציפית מסוג סולאר אורטיקריה, יש לבדוק בקפדנות את ההיסטוריה הרפואית של המטופל, ולבחון את דפוסי חשיפתו אל אור השמש.

היבט קריטי בהתמודדות עם מחלת סולאר אורטיקריה ילדים או מבוגרים הוא הכרה בכך שמשך זמן הופעתם של התסמינים הוא דינמי למדי, ומשתנה בתכלית בין אדם לאדם. חלק מן האנשים יחוו את תסמיני המחלה במשך מספר שעות ואילו חלקם ייאלצו להתמודד עמם במשך חודשים ואף שנים. זיהוי ציר הזמן של התרחשות הסימפטומים הוא מכריע בהתאמת אסטרטגיות טיפול יעילות עבור מי שנפגעו מצורה ייחודית זו של אורטיקריה.

גורמים העלולים להחמיר את המחלה

כשמדובר באורטיקריה לחץ נפשי ומתח עלולים להחמיר את הסימפטומים באופן ניכר.  גורמים נוספים עלולים להעצים את התסמינים, ובראשם חשיפה מוגברת לאור שמש, בייחוד בימי החום הלוהט של הקיץ. אכן, חשיפה מופרזת ובלתי מבוקרת לאור השמש עלולה לעורר תסמינים בולטים וחמורים יותר מן הרגיל, ועל כן מי שנוטים לפתח אורטיקריה מחויבים לנקוט במשנה זהירות בשעות השיא של אור השמש.

יש לציין כי מעבר לסביבה מוצלת וקרירה עשוי, לעיתים קרובות, להביא להקלה מיידית בתחושת הגירוד ואי הנוחות כמו גם להקל על יתר התסמינים. בכלל זאת, רצוי לנקוט באמצעי הגנה מפני השמש, כגון חבישת כובע ומריחת קרם הגנה.

טיפים והמלצות – איך להקל על אורטיקריה?

התמודדות עם מחלקת סולר אורטיקריה דורשת נקיטה באסטרטגיה רבת אפיקים, המאפשרת למזער את החשיפה לשמש ככל הניתן ולהפחית את חומרת התסמינים:

 • שהו במקומות מוצלים וקרירים – בשעות השיא של השמש, נסו לחפש באופן יזום ופעיל מקומות מוצלים וקרירים בהם תוכלו לשהות על מנת להימנע מחשיפה ישירה לאור השמש.
 • מרחו קרם הגנה – בחרו בקרם הגנה עם מקדם הגנה גבוה ומרחו אותו בנדיבות על חלקי העור החשופים לפני היציאה החוצה, על מנת ליצור מחסום הגנה מפני קרינת UV מזיקה.
 • לבשו בגדים ארוכים – כסו עור חשוף בבגדים ארוכים על מנת למזער מגע ישיר עם אור השמש. ככל שמדובר בימי הקיץ החמים, נסו ללבוש בגדים ארוכים שיהיו קלילים ודקים ככל הניתן.
 • חבשו כובע – כובע רחב שוליים מספק הגנה נוספת על הפנים, הצוואר והכתפיים, ומגן מפני תגובות השמש.
 • תכננו את סדר היום שלכם – כאשר אתם בונים את לוח הזמנים שלכם, נסו לשבץ פעילויות בחוץ בשעות הבוקר המוקדמות או אחר הצהריים המאוחרות, כאשר אור השמש פחות חזק.
 • הצטיידו בתרופות אנטי-היסטמיניות – ככל שרופא יימצא לנכון לתת לכם מרשם לתרופה נוגדת היסטמין (אנטי־היסטמינית), הצטיידו בתרופה ונטלו אותה בהתאם להנחיות.
 • טיפול ברפואה סינית – הטיפול כולל סדרת טיפולי דיקור המאזנים את מערכת החיסון ומקלים על העלמות הפריחה והגרד ,בשילוב צמחי מרפא לשתייה וויטמינים הניתנים לאחר אבחון להחזרת האיזון למערכת החיסון.
 • אורטיקריה תרופות סבתא – מרחו ג'ל או קרם אלוורה על האזורים הנגועים על מנת להקל על תחושת הגירוד המעיקה.

לסיכום, סולאר אורטיקריה היא מחלת עור ייחודית אשר נובעת בעיקר מחשיפה מרובה לאור שמש ישיר. על ידי הבנה מקיפה של הגורמים והסימפטומים והישמעות להמלצות מעשיות, ניתן למזער את השפעת המחלה על חיי היום יום באופן משמעותי ולהימנע מהתקף אורטיקריה בלתי רצוי.

 

המלצות מטופלים ורופאים

יבלות ויראליות | 25.05.2020

המלצת מטופלת שבנה סבל מיבלות ויראליות

דוד פרלה היקר,

בני הגיע אליך לאחר שאובחן אצל רופא עור שסובל מיבלות ויראליות בגופו. הרופא המליץ להסיר את הנגעים בהרדמה חלקית ומאחר ולא הסכמתי לסוג טיפול זה, פניתי לרפואה הסינית.

חשוב לי לציין שגם אני מטפלת במקצועי אך אין לי ניסיון בתחום העור, וכשבני החל לסבול מנגעים אלו החלטתי לקחת אותו לטוב ביותר בתחום ולכן פניתי אליך.

ברצוני להודות לך על הטיפול המקצועי, המסור והאנושי שגילית לאורך כל הדרך. הגענו אליך במצב אקוטי ושילוב של דיקור, מרקחות ומשחות סיניות הובילו לתוצאות אופטימליות ולאחר 3 חודשים היבלות הויראליות נעלמו לחלוטין.

כן ירבו מטפלים כמוך!

תודה מקרב לב…

המלצות רופאים | 06.07.2020

פרופסור הנרי טראו: ״הטיפול המשולב במחלות עור מקצר את זמן ההחלמה״

המלצה של פרופסור הנרי טראו על דוד פרלה

דוד פרלה מוכר לי שנים רבות כמטפל ברפואה משלימה – רפואה סינית הוליסטית המשלבת אקופונקטורה ונתינת צמחים עם תכונות ייחודיות.

דודי התחיל לעבוד במרפאת עור בתל השומר לפני הרבה שנים והיה בעצם הראשון שפתח שירות בדיציפלינה זאת. הוא עבר השתלמות מיוחדת בסין בתחום הרפואה הסינית במחלות עור, לדעתי היחיד בארץ.

משך כל השנים עבדנו ביחד, אנחנו ברפואה קונבנציונלית ודודי פרלה ברפואה משלימה. טיפול משולב זה הביא לתוצאות לא מבוטלות ואין ספק שהיה לעזר רב למטופלינו.

ברצוני להוסיף גם שהטיפול המשולב דהיינו רפואה קונבנציונלית + אקונפוקטורה במחלות עור כרוניות כמו דרמטיטיס אטופית, פסוריאזיס, אורטיקריה, אקנה, אלופציה אראטה, סבוריאה, מקצר בהרבה מקרים את ההחלמה.

יש עבודות שפורסמו על השילוב שמוכיחות את זה.

דודי פרלה פירסם אתי ועם ד״ר פרס סלמה עבודה בדרמטיטיס אטופית שאף היא הולכת לאותו כיוון.

פרופסור הנרי טראו
רופא בכיר מחלקת עור ביה"ח שיבא
לשעבר מנהל המחלקה

יבלות ויראליות | 17.11.2017

טיפול מומלץ ביבלות ויראליות לילדים: ״בתום 6 טיפולים הכל עבר״

המלצה על טיפול ביבלות ויראליות

דברי תודה וברכה לדוד פרלה,

בתי בת ה-5 סבלה מיבלות ויראליות בפנים ובבטן.

בתום שישה טיפולים ומשחות ייעודיות שרקח לנו באהבה דוד, הכל עבר וכעת בתי חלקה ושמחה.

תודה מקרב לב.

המלצות רופאים | 09.07.2020

ד״ר שרון באום: ״ממליצה בחום לשלב את הרפואה הסינית בטיפול הקונבנציונלי בבעיות עור״

המלצה של ד

מהיכרותי עם דוד העובד במחלקת העור ביחד עימי בבית החולים שיבא מזה 15 שנה נוכחתי ביכולותיו לשלב בצורה אינטגרטיבית טיפולי רפואה סינית – דיקור וצמחי מרפא – עם הטיפול הרפואי הקונבנציונלי הניתן במחלקתנו. שילוב זה הביא לתוצאות קליניות מצוינות במגוון גדול של חולים הסובלים מבעיות עור.

במסגרת העבודה במחלקת העור צבר דוד ניסיון טיפולי רב בעקרונות הרפואה הקונבנציונלית ואף הראה בעבודות ומחקרים שפורסמו בעיתונים רפואיים את יעילות השילוב של הטיפול ברפואה סינית באטופיק דרמטיטיס ואורטיקריה.

לדוד יכולת טיפולית גבוהה במגוון בעיות עור ומסירות רבה למטופליו.

אני ממליצה בחום לכל מטופל לשלב את הרפואה הסינית במסגרת הטיפול הקונבנציונלית בבעיות עור שכיחות כגון אטופיק דרמטיטיס, אורטיקריה, פסוריאזיס, סבוריאה, אלופציה אראטה (נשירת שיער), ויטיליגו, אקנה.

בכבוד רב,
ד״ר שרון באום
ס. מנהל מחלקת עור ביה״ח שיבא

יבלות ויראליות | 13.05.2015

טיפול מומלץ ביבלות ויראליות: ״יעילות הטיפול אדירה!״

המלצת מטופל שסבל מיבלות ויראליות בכפות הידיים

סבלתי במשך חודשים רבים מיבלות רבות בכפות הידיים, ולצערי הטיפולים הקונבנציונליים לא עזרו כלל והמצב נשאר קשה תקופה ארוכה.

פניתי לדוד פרלה ולטיפולי הדיקור לאחר המלצה מחבר. תוך שבועיים כבר נראו סימני שיפור משמעותיים, ועם הקפדה יתרה על הנחיותיו היבלות נעלמו כלא היו. יעילות הטיפול אדירה והתוצאות התעלו מעל כל ציפיותיי!

אני מרגיש שזכיתי בידיים שלי בחזרה ומוקיר תודה ענקים לד״ר פרלה וצוות המרפאה, אשר מעניקים שירות אדיב, איכותי ויעיל, תוך התחשבות והבנה.

תודה תודה תודה

יבלות ויראליות | 25.05.2020

״דודי פרלה הצליח לעשות מה שאחרים לא״

סבלתי מ-5 יבלות באצבעות בכף היד, היבלות היו גם סביב הציפורניים וגם באצבעות עצמן.

לאחר שנים של טיפולים מערביים כגון חנקן, חשמל ועוד, פניתי לדודי והתחלתי טיפול ברפואה סינית של דיקור ונטילת תרופות מסויימות.

לאחר 3 חודשים של טיפול – לשמחתי הרבה התחלתי לראות שיפור במצב היבלות וזמן קצר אחר כך היבלות כבר נעלמו לגמרי כלא היו.

מודה מאוד לדודי על הטיפול המעולה. הוא הצליח לעשות מה ששנים רופאים אחרים לא הצליחו.

יבלות ויראליות | 22.07.2010

טיפול מומלץ ליבלות ויראליות לילדים: ״אין סיבה להמשיך לסבול״

המלצת מטופלת שבתו סבלה מיבלות ויראליות

בתי בת ה-5 וחצי סבלה מיבלות ויראליות באיזור הבטן והירכיים. הן גירדו לה, הדביקו איזורים אחרים בגוף וכמובן לא היו אסתטיות. חששנו גם שתדביק את אחיה הצעיר.

לרופאת המשפחה לא היה מה להציע מלבד להפסיק לגרד ולחכות בסבלנות שנה ואף יותר.

הגענו לדוד דרך אחותי מיכל מרטנס, מטפלת ברפואה סינית מוכשרת בזכות עצמה.

דוד נתן לבתי:

 1. אבקת צמחים אותה המסתי במים ושפכתי את המים הצלולים מהחלק העליון של הכוס למיץ תפוחים פעם ביום. הילדה אפילו לא ידעה שזה שם.
 2. פרוביוטיקה (בבוקר בתוך השוקו. לא הורגש).
 3. משחה מרגיעה לגירודים.

אחרי שימוש עקבי של 3 שבועות הופתענו לגלות (לא חשבתי שתהיה תוצאה מהירה כל כך) שלא נותר זכר ליבלות.

ממליצה על הטיפול. אין סיבה להמשיך לסבול ולחשוף את הסביבה להידבקות.

יצירת
קשר

  השאירו פרטים

  ואחזור אליכם בהקדם

  03-5344006 לקביעת תור

   השאירו פרטים

   ואחזור אליכם בהקדם