אטופיק דרמטיטיס, אסטמה של העור

תוכן עניינים הצג

דוד פרלה, מומחה לטיפול טבעי במחלות עור עם ניסיון של 30 שנה מסביר על מחלת אטופיק דרמטיטיס, המכונה גם אסטמה של עור וכיצד אפשר לטפל במחלה

מה זה אטופיק דרמטיטיס?

 • אסטמה של העור [אטופיק דרמטיטיס] היא דלקת עור אלרגית, אשר מתפתחת לרוב בחורף ובעונות מעבר. מאפייניה הם תפרחת אדומה ויבשה ואף גרד חזק שנוטה להתחזק בשעות הלילה.
 • המחלה מופיעה אצל כמעט 15% מהאוכלוסייה, ובעיקר אצל תינוקות וילדים (בין 25-30 אחוז מאוכלוסיית הילדים!). בקרב ילדים, ניתן לראות פעמים רבות גם רקע של אסטמה נשימתית ולכן המחלה קיבלה את הכינוי "אסטמה של העור".
 • אסטמה של העור אצל מבוגרים באה לידי ביטוי בגרד עז, דמומיות, התקלפות העור, נזלת (על רקע אלרגי), התקפי קוצר נשימה, עור מחוספס ועבה.
 • הגורמים למחלה יכולים להיות גנטיים ויכולים להיות תוצאה ישירה של גורמים סביבתיים כמו: זיהום אוויר, אקלים, תזונה, חשיפה לכימיקלים ועוד.
אטופיק דרמטיטיס בידיים לפני ואחרי

אטופיק דרמטיטיס חמור בידיים – לפני ואחרי 7 שבועות טיפול

אסטמה בעור ביד - לפני ואחרי

אטופיק דרמטיטיס – גרד ותסמינים נוספים

 • גרד בעור: לרוב מתגבר בלילה, פוגע בשינה וגורם לפתיעות בעור עקב הגירוד
 • תפרחת אדומה: מעידה על תהליך דלקתי ויובש רב
 • זיהומי עור: פטריה או חיידק סטפילוקוקוס מגבירים את ההליך הדלקתי
 • יבלות ויראליות: שכיח בקרב ילדים הסובלים מאסטמה של העור
 • רגישות לעקיצות ואלרגיות למזון: עלולות לקרות בקרב ילדים שסובלים מהמחלה
 • בדומה לנזלת אלרגית, קדחת השחת או אסטמה אלרגית. פעמים רבות ניתן לראות שילוב של אחת מהמחלות הללו בחולה האטופיק דרמטיטיס, או אצל עוד בני משפחה, דבר המראה על הנטייה הגנטית לרגישות יתר של מערכת החיסון.

מה הגורמים להופעת אסטמה של העור?

אטופיק דרמטיטיס או בעברית אסטמה של העור, היא מצב עור דלקתי כרוני המתאפיין באזורי עור יבשים, מגרדים ואדומים. הסיבה המדויקת לאסטמה של העור אינה מובנת במלואה, אך מאמינים שהיא שילוב של גורמים גנטיים, סביבתיים וגורמים של מערכת החיסון. כמו כן גם מתח נפשי ואלרגיות למזון יכולים לגרום להופעת אטופיק דרמטיטיס. הגורמים הקשורים לתפקוד מערכת החיסון קשורים בפעילה יתרה המגיבה לחומרים מגרים ואלרגנים בסביבה על ידי ייצור דלקת. גורמים סביבתיים יכולים להיות קשורים במזג אוויר יבש, סבונים וחומרי ניקוי וחשיפה לאלרגנים כגון קרדית האבק וקשקשים של חיות מחמד.

 

כיצד מאבחנים אטופיק דרמטיטיס?

במרבית המקרים  אין צורך בביופסיה באטופיק דרמטיטיס ,המראה הקליני  מספק אינפורמציה לגבי האבחון של המחלה. ניתן לאבחן אסטמה של העור בהתבסס על התסמינים הבאים:

 • אופן פיזור הפריחה – בתינוקות וילדים מגיל חודשיים נפוץ לראות פריחה באזורי הפנים והקרקפת ומאחורי האוזניים  ומגיל שנתיים והלך יותר בקיפולי הגוף הפנימיים מרפקים בירכיים וצוואר במבוגרים ניתן לראות פריחה מפושטת באזורי גוף שונים או  לעיתים פריחה ממוקדת בקפלים הפנימיים של המרפקים והבירכיים ,ועפעפיים לעיתים בכפות ידיים [בליווי שלפוחיות]
 • הגרד המשמעותי מהווה כלי אבחוני חשוב  באטופיק  ובדרך כלל מתגבר בלילה ופוגע באיכות השינה.
 • יובש קיצוני בעור– העור האטופי מתאפיין ביובש רב עובדה המגבירה את תחושת הגרד.במקרים של מחלה ממושכת ניתן להבחין  בתהליך של עיבוי העור [ לכינפקציה]
 • היסטוריה משפחתית של מחלות אטופיות – קיים גם מרכיב גנטי תורשתי במחלה ,המחלה שייכת לכלל המחלות האטופיות – אסטמה אלרגית נזלת אלרגית קדחת השחת ,כך שהופעת המחלה אצל בני משפחה אחרים מאששת את האבחון לאטופיק דרמטיטיס.

 

מה ההבדלים בין אסטמה של העור אצל מבוגרים ותינוקות?

 • מיקום התסמיניםבאסטמה של העור אצל תינוקות, הסימפטומים מופיעים בדרך כלל על הפנים(המצח, הלחיים, העפעפיים, הקרקפת) והמשטחים החיצוניים של הידיים והרגליים. במקרה של אטופיק דרמטיטיס אצל אצל מבוגרים, הסימפטומים נוטים יותר להופיע בקמטים ובקפלים הפנימיים של המרפקים והברכיים, כמו גם על הידיים, הרגליים והצוואר.
 • חומרת התסמינים – חומרת התופעה יכולה להשתנות במידה רבה הן אצל תינוקות והן אצל מבוגרים, אך לרוב היא חמורה יותר אצל תינוקות.
 • גורמים – אצל תינוקות, הגורמים הם לרוב חשיפה לחומרים מגרים בבגדים או בחיתולים, חום או זיעה ואלרגנים למזון. אצל מבוגרים, הגורמים יכולים לכלול מתח, חשיפה לכימיקלים או בדים מסוימים, ושינויים במזג האוויר.
 • טיפול – אפשרויות הטיפול באטופיק דרמטיטיס זהות בדרך כלל הן לתינוקות והן למבוגרים, אך המינונים והתכשירים עשויים להשתנות בהתאם לגיל ומשקל. חומרי לחות מקומיים וקורטיקוסטרואידים משמשים בדרך כלל לטיפול בתסמינים בשתי קבוצות הגיל. במקרים חמורים, ייתכן שיהיה צורך בתרופות דרך הפה או בפוטותרפיה.

חשוב לציין כי לאטופיק דרמטיטיס יכולה להיות השפעה משמעותית על איכות החיים של תינוקות ומבוגרים כאחד. ניהול יעיל של המצב עשוי לכלול גישה רב-תחומית הכוללת שינויים באורח החיים, טיפול בעור וטיפולים רפואיים. למידע נוסף, כדאי להיכנס גם למאמר על איך אסטמה של העור משפיעה על התפתחות התינוק?

 

מה הגורמים לדלקת עור אטופית אצל מבוגרים?

אטופיק דרמטיטיס נגרמת בשל היחלשות של האפידרמיס, היא שכבת העור החיצונית, שמאבדת מכוח ההגנה שלה ומאפשרת כניסה של מזהמים שונים לגוף.

למחלה גורם גנטי מובהק – מוטציה (שינוי גנטי) בגן הקרוי פילגרין (FLG), המקודד חלבון שלו חשיבות בשמירה על המעטפת הקרנית של האפידרמיס. ידועים גנים נוספים שמוטציות בהם עלולים להוביל להתפרצות אסטמה של העור, אבל על פי רוב אין די בגורם הגנטי לבדו.

כמו כן, גם לגורמים סביבתיים יכולה להיות השפעה על המחלה:

 • זיהום אוויר
 • אקלים – אוויר יבש עשוי לעורר את המחלה
 • תזונה – צריכה לא מבוקרת של מזונות עשירים במרכיבים מעוררי אלרגיה כמו : ביצים, סויה ועוד עשויים להחריף את המחלה
 • חשיפה לכימיקלים – חשיפה מוגברת ולא מידתית לעשן, חומרים על בסיס אלכוהולי, תרסיסי הדברה ועוד

 

מה התסמינים של המחלה אצל מבוגרים?

אצל ילדים האזורים החשודים יהיו קפלי העור (צוואר, ירכיים, מפרקים ועוד), אבל אצל מבוגרים התסמינים, להופיע במקומות שונים בגוף, אם כי באופן ממוקד ובדרך כלל לא על פני שטח נרחב.

בין המאפיינים של המחלה שעלולים לצוץ בקרב מבוגרים:

 • גרד עז
 • עור מחוספס ועבה בתוספת הליך דלקתי
 • אדמומיות
 • יובש בעור / קשקשת
 • התקלפות העור
 • התקפי קוצר נשימה
 • נזלת על רקע אלרגי

ככה אטופיק דרמטיטיס נראה אצל מבוגרים

אסטמה של העור - לפני ואחרי
אסטמה של העור ברגליים - לפני ואחרי

                   לפני ואחרי 6 שבועות טיפול                                                                                                                    לפני ואחרי חודשיים טיפול

אסטמה של העור ביד - לפני ואחרי
אסטמה של העור תינוקות - לפני ואחרי

                   לפני ואחרי 6 שבועות טיפול                                                                                                                 לפני ואחרי חודשיים טיפול

אטופיק דרמטיטיס בפנים - לפני ואחרי
אטופיק דרמטיטיס בידיים לפני ואחרי

                                       אטופיק דרמטיטיס חמור בפנים –                                                                       אטופיק דרמטיטיס חמור בידיים

                                          לפני ואחרי 6 שבועות טיפול                                                                                      לפני ואחרי 7 שבועות טיפול

מתי יש לפנות לרופא?

אם אתם חווים תסמינים של אטופיק דרמטיטיס, כגון עור יבש, מגרד או דלקתי שאינם משתפרים עם טיפולים ללא מרשם, מומלץ לשקול פנייה לרופא. ישנם מספר מצבים ספציפיים בהם כדאי לראות רופא:

במצב בו מופיעים סימני זיהום כגון מוגלה או נזילות מהאזור הפגוע, חום או כאב מוגבר, עליך לפנות מייידית לטיפול רפואי. זיהום עלול להחמיר את האטופיק דרמטיטיס ויכול להוביל לסיבוכים אם לא מטופלים. גם במצב בו אתם חושדים שיש לכם תגובה אלרגית לתרופה או לחומר אחר, עליכם לפנות מיד לרופא. תגובות אלרגיות יכולות להיות חמורות ודורשות טיפול רפואי מיידי.

מומלץ לפנות לרופא גם אם אתם חווים גירוד חמור שמפריע לשינה או לפעילות היומיומית. ייתכן שהוא ירשום לך תרופות חזקות יותר כדי לסייע בהקלת הסימפטומים. גם במצב של פריחה מתמשכת או מתפשטת, כדאי לפנות לרופא. הוא יעזור לקבוע את הגורם הבסיסי לפריחה ולהמליץ על טיפולים מתאימים. הופעת תסמינים
תסמינים חדשים או חריגים, כגון שלפוחיות, נפיחות או פצעים פתוחים, מצריכים פניה לייעוץ רפואי. תסמינים אלו עשויים להצביע על מצב חמור יותר הדורש טיפול מהיר.
הטיפול הטבעי ברפואה סינית יכול להתבצע מקביל לטיפול רפואי שניתן תוך התמקדות בזירוז תהליכי הריפוי הספונטני של הגוף בכדי להגיע במהירות למצב בו יקטן הצורך בתכשירים רפואיים עם תופעות לוואי

 

מה ההבדל בין אקזמה ואסטמה של העור?

"אקזמה" ו"אטופיק דרמטיטיס" משמשים לעתים קרובות לסירוגין, שכן שני המונחים מתייחסים למצב עור דלקתי כרוני המאופיין בעור אדום, מגרד ודלקתי. עם זאת, "אקזמה" הוא מונח רחב יותר שיכול להתייחס למספר סוגים של דלקות עור, בעוד ש"אטופיק דרמטיטיס" מתייחס ספציפית לסוג של אקזמה הקשורה למערכת חיסונית לא מתפקדת ולעיתים קרובות מתרחשת במקביל למצבים אלרגיים אחרים כגון אסטמה.
במילים אחרות, אטופיק דרמטיטיס היא סוג של אקזמה, אבל לא כל אקזמה היא אטופיק דרמטיטיס.

 

מה תופעות הלוואי של אטופיק דרמטיטיס?

אטופיק דרמטיטיס היא מצב עור דלקתי כרוני שיכול לגרום למגוון של תסמינים ותופעות לוואי, כולל: גירוד, עור יבש ומתקלף, אדמומיות ודלקת, סדקים ודימום בעור, עור מעובה, שינוי צבעו של העור. תופעות נוספות שיכולת להגרם הן השפעות רגשיות הנגרמות מההשפעה על איכות החיים ותחושות של מבוכה, חרדה ודיכאון. בנוסף עשויים להופיע זיהומים משניים הנגרמים משריטות ופגיעה במחסום העור.

 

אטופיק דרמטיטיס בהריון

במהלך ההריון, שינויים בהורמונים ובמערכת החיסון יכולים להשפיע על העור ולהחמיר את תסמיני האסטמה של העור. בנוסף, מתח, חום ושינויים בתזונה או בשגרת טיפוח העור עשויים לעורר התלקחויות של אטופיק דרמטיטיס. עם זאת, חלק מהנשים עם עשויות לחוות שיפור בתסמינים במהלך ההריון, במיוחד במהלך השליש השני. טיפול באטופיק דרמטיטיס במהלך ההריון כולל בדרך כלל תרופות מקומיות ושינויים באורח החיים, שכן תרופות מערכתיות עלולות להוות סיכונים לעובר המתפתח.

 

תזונה אצל ילדים חולי אטופיק דרמטיטיס

ילדים עם אטופיק דרמטיטיס עשויים להפיק תועלת מתזונה בריאה ומאוזנת הכוללת מזונות עשירים בחומרים שיכולים לעזור לתמוך בבריאות העור ולהפחית דלקת. ישנן מספר עצות תזונה לילדים עם אסתמה של העור:

 • אכילת מגוון של פירות וירקות – פירות וירקות עשירים בויטמינים, מינרלים ונוגדי חמצון שיכולים לעזור לתמוך בבריאות הכללית ולהפחית דלקת. תנו לילדים מגוון צבעים וסוגים כדי לקבל מגוון של חומרים מזינים.
 • צריכת חלבונים – חלבונים ממקורות כגון עופות, דגים וקטניות יכולים לעזור לספק רכיבים תזונתיים חשובים כגון חלבון, ברזל ואבץ החיוניים לבריאות העור.
 • הימנע מאלרגנים נפוצים – חלק מהילדים עם אטופיק דרמטיטיס עשויים גם לסבול מאלרגיות למזון או רגישויות שעלולות לעורר או להחמיר תסמינים. אלרגנים נפוצים כוללים חלב פרה, ביצים, בוטנים, אגוזי עץ, סויה, חיטה ודגים.
 • פרוביוטיקה – פרוביוטיקה היא חיידקים מועילים שיכולים לעזור לתמוך בבריאות המעיים ולהפחית דלקת. מחקרים מסוימים מראים כי פרוביוטיקה עשויה להועיל בשיפור תסמיני אטופיק דרמטיטיס.
 • שתיה – לחות מספקת חשובה לשמירה על בריאות העור ומניעת יובש וגרד. עודדו את הילדים לשתות הרבה מים במהלך היום.

אטופיק דרמטיטיס – דרכי טיפול

הטיפול הטבעי במחלה מסייע לווסת את המערכת החיסונית, במטרה למנוע את התגובה האלרגית, ועל ידי כך להפחית ביובש בעור ומהגרד שנובע ממנו. באמצעות הטיפול הטבעי ניתן יהיה להפחית בצורך להשתמש במשחות המכילות סטרואידים, דוגמת קורטיזון, ובתופעות הלוואי שהן עלולות לגרום.

ישנן 2 גישות מרכזיות לטיפול במחלה:

 1. רפואה מערבית – הטיפול המערבי-קונבנציונלי באסטמה של העור מתמקד באמצעים להקלה על מצב העור, הגרד והפחתת הפריחה. הוא כולל לרוב משחות ייעודיות לעור, חלקן מכילות סטרואידים, ולעתים הטיפול הוא סיסטמי, כלומר באמצעות תרופות הנלקחות דרך הפה או באמצעות זריקה. מכיוון שזאת מחלה כרונית, מטרת הטיפול היא להקל ככל שניתן על המטופל, ובמיוחד בזמן התפרצות המחלה. תרופות אלו, ובמיוחד המבוססות סטרואידים, עלולות לגרום לתופעות לוואי שונות.
 2. רפואה סינית –  הרפואה הסינית מודעת למגוון הסיבות הגנטיות ולרגישות היתר של מערכת החיסון. יחד עם הכרה זו, מאבחנת הרפואה הסינית מצבים נוספים של חוסר איזון פנימי, פיזי ונפשי, אשר "תורמים" למחלה.ספר דלקת עור אוטופית

ספרו של דוד פרלה, ״דלקת עור אטופית״ מציג, לראשונה בעברית, שתי גישות רפואיות לטיפול במחלה – האחת מן הרפואה המערבית והשנייה מן הרפואה הסינית. תוכלו למצוא בו תשובות מקיפות ומעמיקות לשאלות המטרידות הורים וילדים, חולים ומטפלים כאחד. למידע נוסף >>

לקריאה נוספת על אסטמה של העור ברפואה סינית

 


המלצות מטופלים ורופאים

המלצות רופאים | 06.07.2020

פרופסור הנרי טראו: ״הטיפול המשולב במחלות עור מקצר את זמן ההחלמה״

המלצה של פרופסור הנרי טראו על דוד פרלה

דוד פרלה מוכר לי שנים רבות כמטפל ברפואה משלימה – רפואה סינית הוליסטית המשלבת אקופונקטורה ונתינת צמחים עם תכונות ייחודיות.

דודי התחיל לעבוד במרפאת עור בתל השומר לפני הרבה שנים והיה בעצם הראשון שפתח שירות בדיציפלינה זאת. הוא עבר השתלמות מיוחדת בסין בתחום הרפואה הסינית במחלות עור, לדעתי היחיד בארץ.

משך כל השנים עבדנו ביחד, אנחנו ברפואה קונבנציונלית ודודי פרלה ברפואה משלימה. טיפול משולב זה הביא לתוצאות לא מבוטלות ואין ספק שהיה לעזר רב למטופלינו.

ברצוני להוסיף גם שהטיפול המשולב דהיינו רפואה קונבנציונלית + אקונפוקטורה במחלות עור כרוניות כמו דרמטיטיס אטופית, פסוריאזיס, אורטיקריה, אקנה, אלופציה אראטה, סבוריאה, מקצר בהרבה מקרים את ההחלמה.

יש עבודות שפורסמו על השילוב שמוכיחות את זה.

דודי פרלה פירסם אתי ועם ד״ר פרס סלמה עבודה בדרמטיטיס אטופית שאף היא הולכת לאותו כיוון.

פרופסור הנרי טראו
רופא בכיר מחלקת עור ביה"ח שיבא
לשעבר מנהל המחלקה

אטופיק דרמטיטיס | 24.06.2008

טיפול מומלץ לאטופיק דרמטיטיס בילדים: ״דודי הציל את הילדה ממצב כרוני של אשפוזים״

המלצה על טיפול של דוד פרלה באטופיק דרמטיטיס

הגעתי לדודי פרלה לאחר שנה וחצי של סבל גדול לילדה בת ה-3 וכמובן לכל המשפחה. הילדה שלי הוגדרה כאטופיק קשה וקיבלה את הטיפולים הקונבנציונליים הקשים ביותר – ללא הצלחה.

דודי הציל לי את הילדה ממצב כרוני של אישפוזים. המצב היום די טוב, לא עבר לחלוטין אך זכינו בילדה חיונית שלא סובלת ביום-יום, טופלה רק באמצעות צמחים שהותאמו לה.

מומלץ!

המלצות רופאים | 09.07.2020

ד״ר שרון באום: ״ממליצה בחום לשלב את הרפואה הסינית בטיפול הקונבנציונלי בבעיות עור״

המלצה של ד

מהיכרותי עם דוד העובד במחלקת העור ביחד עימי בבית החולים שיבא מזה 15 שנה נוכחתי ביכולותיו לשלב בצורה אינטגרטיבית טיפולי רפואה סינית – דיקור וצמחי מרפא – עם הטיפול הרפואי הקונבנציונלי הניתן במחלקתנו. שילוב זה הביא לתוצאות קליניות מצוינות במגוון גדול של חולים הסובלים מבעיות עור.

במסגרת העבודה במחלקת העור צבר דוד ניסיון טיפולי רב בעקרונות הרפואה הקונבנציונלית ואף הראה בעבודות ומחקרים שפורסמו בעיתונים רפואיים את יעילות השילוב של הטיפול ברפואה סינית באטופיק דרמטיטיס ואורטיקריה.

לדוד יכולת טיפולית גבוהה במגוון בעיות עור ומסירות רבה למטופליו.

אני ממליצה בחום לכל מטופל לשלב את הרפואה הסינית במסגרת הטיפול הקונבנציונלית בבעיות עור שכיחות כגון אטופיק דרמטיטיס, אורטיקריה, פסוריאזיס, סבוריאה, אלופציה אראטה (נשירת שיער), ויטיליגו, אקנה.

בכבוד רב,
ד״ר שרון באום
ס. מנהל מחלקת עור ביה״ח שיבא

אטופיק דרמטיטיס | 23.07.2009

טיפול באטופיק דרמטיטיס: ״לכל הספקנים – הטיפול הזה עובד ביג טיים״

המלצה של מטופל שסבל מאטופיק דרמטיטיס

איך אני כותב מכתב המלצה? שאלתי את דודי. פשוט, הוא אמר, תכתוב בדיוק מה שקרה לך. יודע מה, אמרתי לו, זה רעיון מצוין.

הגעתי לדודי במצב של אטופיק דרמטיטיס לא קל. ניסיתי משחות שונות, זריקות קורטיזון, הומאופטיה ומה לא… באתי לדודי כמוצא אחרון ובליבי ספקות רבות. אחרי טיפול בדיקור וצמחים, המצב לפתע השתפר משמעותית. הפצעים החלו להיעלם, הגרד ירד פלאים ואפילו התחושה הכללית שלי השתפרה מאוד.

זה מקרה קלאסי של לפני/אחרי.

לפני – גרד בלתי פוסק ופגיעה באיכות החיים.

אחרי – היעלמות כמעט מוחלטת של המחלה והחלמה מהירה.

לכל הספקנים אני אומר – רפואה סינית – זה עובד ביג טיים. חבל שלא חשבתי על זה קודם. הייתי יכול לחסוך הרבה סבל.

תודה לך דודי (ותודה לסינים…)

המלצות רופאים | 02.07.2020

ד״ר אנה לכוביצקי: ״לדוד פרלה היכולת לשלב בצורה מוצלחת רפואה סינית עם טיפול קונבנציונלי״

המלצה של ד

במהלך שנים של עבודה משותפת במטופלים הסובלים ממחלות שיער שונות כגון אלופציה אראטה, ליכן פלנו-פילאריס, סבוריאה, פסוריאזיס של הקרקפת ועוד, נוכחתי שלדוד היכולת לשלב בצורה מוצלחת רפואה אינטגרטיבית הכוללת טיפול ברפואה סינית, בדיקור וצמחי מרפא, עם טיפול קונבנציונלי. שילוב זה תורם לשיפור באיכות החיים של המטופל, הפחתת מתח המהווה מרכיב משמעותי במחלות אלו ועזרה בתהליך הריפוי.

לדוד ניסיון טיפולי רב אותו צבר לאורך 15 שנות עבודה ברפואה סינית במרפאת העור בבית החולים שיבא ומסירות רבה למטופליו.

אני ממליצה בחום על שילוב מוצלח זה של רפואה קונבנציונלית עם רפואה אינטגרטיבית.

בברכה,
ד״ר אנה לכוביצקי
מומחית למחלות שיער
מחלקת עור ביה״ח שיבא

אטופיק דרמטיטיס | 21.05.2014

המלצה: ״אסטמה של העור נעלמה לחלוטין״

בתנו הילה סבלה מאסטמה של העור, שבאה לידי ביטוי בכתמים אדומים בפנים ובאקזמה קשה.

לאחר מספר טיפולים החל שינוי דרמטי ביותר במצב העור, והאסטמה של העור חלפה כלא הייתה.

יצויין כי הילה סובלת מאסטמה של העור לאורך שנים, ועד היום לא חלה הטבה משמעותית כל כך ללא טיפול בסטרואידים. הטיפול המסור של דוד פרלה ייתר את הצורך בסטרואידים והשפיע באופן ניכר ומיידי.

בקיצור, מומלץ בחום.

אטופיק דרמטיטיס | 21.06.2017

טיפול מומלץ לאסטמה של העור בילדים: ״אחרי יותר משנתיים, אני כמעט ולא מתגרדת״

המלצת מטופת (בת 8) שבסלה מאטופיק דרמטיטיס

שלום,

קוראים לי מתן, אני בת שמונה וחצי ויש לי אטופיק דרמטיטיס, או בשפה המובנת יותר אסטמה של העור.

המחלה התפרצה אצלי קצת אחרי שנולדתי. בהתחלה כשהייתי תינוקת היו לי פצעים מסביב לצוואר, ומאחורי האזניים היה לי מאוד מגרד, אז גם הייתי פוצעת את עצמי כשהייתי מתגרדת והיה יורד לי דם.

אבא ואמא לקחו אותי לרופא והרופא נתן לי כל מיני משחות עם קורטיזון. המשחות היו עוזרות אבל זה היה לתקופה קצרה יחסית וכל פעם היינו צריכים להחליף משחה. ככל שגדלתי האזורים המגרדים גדלו והציקו לי מאוד. יום אחד כשהיינו אצל רופא העור, ד"ר יצחק קונפינו, הוא המליץ לנו להתייעץ עם דודי פרלה, מומחה לרפואה סינית.

הייתי בת שש כשהגענו לדודי, כולי מלאה בפצעים מגרדים. דודי נתן לנו כל מיני תכשירים של אטופיק וגם רקח לי תה צמחים שאני שותה אותו בבוקר ובערב בתוך קפסולות כי הטעם לא טעים לי בתור תה. אחרי תקופה קצרה דודי ייעץ לאמא ואבא שאני אעבור דיקור, שזה גם יכול להקל. אני קצת פחדתי מהמחטים בהתחלה, אבל אחרי שדודי דיקר את אבא שלי ואבא לא צעק ולא בכה, ראיתי שזה לא כואב והסכמתי. מה שהכי כיף זה שאחרי כל דיקור יש גם פרס מדודי.

היום אחרי יותר משנתיים, אני כמעט ולא מתגרדת. אני עדיין שותה את התה צמחים וגם את הפרוביוטיקה וכשיש לי גירוד קטן אני תכף מגיעה לדודי והוא מדקר אותי.

לפני 8 חודשים נולדה לי אחות קטנה בשם ליאם וגם היא נולדה עם אטופיק. בגיל חודש דודי כבר עשה לה דיקור. היום גם ליאם שותה תה בתוך החלב שלה ומגיעה לדודי פעמיים בשבוע לקבל דיקור.

דודי אומר שליאם אלופת הדיקור, ואני מסכימה – היא באמת אמיצה. לפעמים כשיש לליאם מלא פצעים, אמא ואבא לוקחים אותה לד"ר יצחק קונפינו כדי שהוא ייתן לה משחת קורטיזון להרגעה.

אני מאוד אוהבת את דודי, הוא נחמד ומצחיק והוא הבריא אותי. אני מקווה שגם אחותי ליאם תפסיק להתגרד בקרוב. דודי אומר שככל שליאם תגדל היא תתגרד פחות. בינתיים ליאם מגיעה לדודי לקבל דיקור ובסוף היא מקבלת הפתעה (שאני ואחותי השנייה, שלו, שומרות לה עד שתגדל).

דודי, תודה רבה!

אסטמה של העור טיפול טבעי – מה הוא כולל?

הרפואה הסינית רואה התפרצות של מחלה כאטופיק דרמטיטיס כביטוי ליציאה מאיזון של מערכת החיסון. לכן, מטרת הטיפול הטבעי הוא לווסת את מערכת החיסון ולהשיבה לפעולה תקינה ומאוזנת.

4 עקרונות הטיפול הטבעי של דוד פרלה:

לוגו טורקיז עם רקע שקוף

טיפול בדיקור

דיקור סיני אינו כואב והוא מתאים לכל גיל. הדיקור הסיני מסייע בהפחתת הדלקת, הרגעת הגרד, ויסות וחיזוק המערכת החיסונית והרגעה כללית בתוך זמן קצר.

לוגו של עלים בצבע טורקיז עם רקע שקוף

טיפול בצמחי מרפא

פורמולות לשתייה הנרקחות אינדיבידואלית למטופל, בהתאם למצבו וחומרת המחלה. הפורמולות מבוססות על חומרים טבעיים בלבד, צמחי מרפא ייעודיים למחלה, ומסייעות בחיזוק ושיפור המערכת החיסונית, הזנת העור והורדת היובש, והפחתת הדלקת.

לוגו של עלים בצבע טורקיז על רקע שקוף

משחה לאסטמה של העור

משחות טבעיות המבוססות אף הן על צמחי מרפא, לא כוללות סטרואידים או כל חומר כימי אחר, המסייעות להרגעת הכאב והגרד, הפחתת הדלקת והקלה מהירה. משחה לאסטמה של העור, המורכבת מחומרים טבעיים בלבד, מסייעת באופן מוכח להפחתת תסמיני העור ותחושת הגרד.

לוגו לבן על רקע שקוף

תזונה נכונה ותוספי מזון

לאחר אבחון המטופל ולימוד אורחות חיי ושגרת התזונה שלו, ניתנו המלצות תזונתיות, כלומר, המלצה לשינוי תזונתי, כולל תוספי מזון שמותאמים לו. השינוי התזונתי הוא חיוני להקלה על אטופיק דרמטיטיס, ונמצא כי אסטמה של העור תזונה מותאמת למטופל, מסייעת רבות בתהליך הריפוי. בין תוספי המזון שניתנים בקליניקה של דוד פרלה מצויים תוספי תזונה ייחודים לקליניקה: פרוביוטיקה 20/10 ומקס כורכומין, נוגד דלקות טבעי. כמו כן, עבור תינוקות וילדים ניתן תוסף מיוחד המותאם לגילם: פרוביוטיק סטארט.

יתרונות הטיפול טבעי בקליניקה של דוד פרלה

 • ניסיון – דוד פרלה, בעל נסיון ייחודי רב שנים של טיפול טבעי עם הצלחות מוכחות בטיפול ברפואה הסינית בבעיות עור, ביניהן אסטמה של העור, הוא בעל מוניטין רב בתחום. כמו כן דוד עובד בשיתוף פעולה עם רופאי עור רבים והראה את יעלות הטיפול במחקר רפואי, ואף פרסם את הספר "דלקת עור אטופית", אשר עוסק בדרכים לריפוי המחלה.
 • עבודה עם כל שכבות הגיל – הטיפול של דוד מתאים לתינוקות, ילדים ומבוגרים
 • עם הצלחות אי אפשר להתווכח – כבר שנים שדוד מסייע לסובלים מהמחלה בדרגות חומרה שונות ליהנות מאיכות חיים משופרת בעקבות הטיפולים בקליניקה.
 • התאמה טיפול ייחדוית לכל מקרה – כל מקרה נבחן לגופו ובהתאם לממצאים ולחומרת המצב מותאם טיפול אישי

מחפשים דרכים אפקטיביות ומיטיבות לשיפור האסטמה של העור? פנו עוד היום לקליניקה של דוד פרלה, ותקבלו מענה מיידי, מקצועי ועם מידע רב על המחלה, דרכי הטיפול הטבעי, והזמנה לקבלת אבחון מקצועי, מקיף ונרחב, שאחריו תיבנה לכם תוכנית טיפול אישית, המותאמת לכם, לגילכם, לאורחות ושגרת חייכם. צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם.

מחקרים על אטופיק דרמטיטיס

לוגו של ספר בצבע תכלת עם רקע שקוף
מחקר ב'שיבא': רפואה סינית הקלה באסטמה בעור. דוד פרלה טיפל ב-20 חולי אטופיק דרמטיטיס
מחקר בתל השומר מצא כי טיפול משולב של צמחי מרפא סיניים ודיקור, שיפר באופן ניכר את מצבם של חולים ב"אטופיק דרמטיטיס", אסטמה. מנהל מחלקת עור: "התוצאות הפתיעו אותי, החולים היו מאד מרוצים".
למאמר המלא
לוגו של ספר בצבע תכלת עם רקע שקוף
מאמר בביטאון ״הרפואה״ – עיתון ההסתדרות הרפואית בישראל – על יעילות הטיפול ברפואה סינית לדלקת עור אטופית מאמר של דוד פרלה שהתפרסם בביטאון הרפואה, אוקטובר 2016 – אודות יעילות הטיפול ברפואה סינית למחלה עם סיפורו של חולה שנרפא.
להמשך קריאה

איך להתנהל בשגרה עם אסטמה של העור?

בנוסף לטיפול הטבעי, או טיפול טבעי משולב עם טיפול קונבנציונלי, ישנן כמה המלצות שעשויות לסייע ולהקל על החולה במחלה. מאחר שמדובר במחלה כרונית, מספר הרגלים קלים לביצוע יסייעו לשמור על המצב ולמנוע החמרה של התסמינים:

 • חשוב מאד לשמור על היגיינה אישית, תוך כדי שמירה על לחות העור, מאחר שלמים עצמם יש תכונות מייבשות. חשוב לערוך אמבטיות קצרות ולא ממושכות, שעלולות לגרום דווקא להחרפת תחושת הגרד והסימפטומים השונים של אטופיק דרמטיטיס.
 • לאחר הרחצה חשוב מאד להזין את העור באמצעים שיחזירו לו את הלחות.
 • הקפידו על לבישת בגדים קלים ומאווררים, רצוי מכותנה מאה אחוז. ככל שהבגד אוורירי יותר, לעור קל יותר לנשום.
 • המנעו מחשיפה ישירה וממושכת לשמש. ההמלצה אינה להמנע כליל מחשיפה לשמש, אלא לעשות זאת באופן מבוקר: תוך כדי חבישת כובע, משקי שמש והזמנת העור החשוף בקרם הזנה וקרם הגנה עוצמתי.
 • המנעו מאכילת מזונות מחממים שעלולים להאיץ את התהליכים הדלקתיים. במקומם כדאי לאכול מזונות שיש להם תכונות מקררות, למשל ברוקולי, חסה, בננה, אבטיח, מלון, ירקות עליים ועוד. לרפואה הסינית יש תורה שלמה על מאכלים שיש להם השפעה על מצבו של המטופל, כאשר לכל מזון יש תכונות ומאפיינים ייחודיים לו. למידע על תזונה נכונה שתסייע לכם להתמוד עם המחלה > 

כותב המאמר דוד פרלה, מומחה לטיפול טבעי במחלות עור, בעל תעודות הסמכה בינלאומיות וניסיון של 30 שנות טיפול במרפאתו ברפואה סינית במחלות עור במבוגרים וילדים.

מאמרים נוספים בנושא אטופיק דרמטיטיס:

לוגו של זכוכית מגדלת בצבע טורקיז על רקע שקוף

שאלות ותשובות נפוצות

 • המחלה נחשבת כמחלת ילדים שכיחה, אף על פי שהיא קיימת גם בקרב מבוגרים. כמעט אצל מחצית מהתינוקות החולים במחלה, היא תופיע בשנה הראשונה לחייהם ואצל שליש נוסף היא מופיעה בין גיל שנה לחמש.

  במרבית המקרים יש תהליך של שיפור עם הגדילה. המרווחים בין ההתקפים גדלים, המערכת החיסונית מתייצבת ואצל מרבית הילדים (כמעט 80%) המחלה חולפת עד גיל חמש. טיפול טבעי ברפואה סינית מזרז את תהליך ריפוי המחלה, ומוריד בצורה משמעותית מעוצמת הגרד ושטחי הפריחה.

 • לא! אטופיק דרמטיטיס היא מחלה שאינה יכולה לעבור מאדם לאדם, גם לא במגע ישיר עם החולה.

 • לכל מטופל יש משך טיפולים אחר, אשר משתנה בהתאם לחומרת המחלה ואף קצב השיפור שהוא אישי ומשתנה בין מטופל אחד למשנהו. במרבית המקרים ניתן יהיה לחוות שיפור משמעותי כבר בשבועות הראשונים לטיפול. בזמן זה כבר יחוש המטופל הקלה, הגרד יופחת ולכן גם ייהנה משנת לילה משופרת, אזורי הפריחה והאדמומית יופחתו וההרגשה הכללית תהיה טובה ומשופרת. ככל שנרשם שיפור במצב המטופל יורדת תדירות הטיפול באמצעות דיקור ומופחת מינון שתיית צמחי המרפא.

  חשוב להבין כי הטיפול במחלה הוא לא חד פעמי אלא מותאם למצבים השונים אצל המטופל, גם בתקופות רגועות ובמיוחד בזמן התפרצות או החמרה בסימפטומים. יחד עם הנאמר, עם טיפול טבעי המרווח בין התפרצות אחרת לשנייה יגדל, והתסמינים יהיו קלים יותר, עם שיפור ניכר באיכות חיי המטופל.

 • הגישה הטיפולית בה נוקט דוד פרלה, מומחה לטיפול באמצעות הרפואה הסינית במחלות עור, ביניהן אטופיק דרמטיטיס, הוא שללא ספק ניתן ואף רצוי לשלב את הטיפול הטבעי כטיפול תומך בטיפול הקונבנציונלי המערבי, ובמיוחד במקרים בהם דרגת חומרת המחלה היא בינונית עד קשה.

  כל מקרה מאובחן באופן מדוקדק וקפדני בקליניקה של דוד פרלה, במטרה לספק את הטיפול הנכון והמדויק ביותר לכל מטופל, וכאמור, במידת הצורך יומלץ על הליך טיפולי משולב – מערבי וטבעי. שילוב של טיפול טבעי עם טיפול מערבי קונבנציונלי יסייע להשגת תוצאות מיטיבות ומרביות בהקלה במצב העור בזמן קצר יותר, הפחתת בצורך בנטילת תרופות שעלולות לגרום לתופעות לוואי, זירוז הליך ההחלמה הטבעי של הגוף ובמקרים של אטופיק דרמטיטיס חמור ועיקש, יסייע בהשגת מרווחים ממושכים יותר בין התפרצות מחלה אחת לשנייה.

  דוד פרלה אינו שולל, אלא מעודד, פנייה לטיפול אצל רופאי עור מערביים ואף עובד בשיתוף פעולה עם רבים מהם, במטרה לסייע ככל האפשר לחולים באסטמה של העור להגיע לרגיעה והקלה מהירים ככל האפשר.

 • במצב של החמרה בתסמינים ניתן לשלב את הטיפול ברפואה מערבית הכולל משחות סטר ואדיות למריחה וטיפול תרופתי של אנטי היסטמינים או אחר המומלץ על ידי רופא העור ,בדרך כלל המשחות הסטרואדיות יביאו להקלה מהירה יותר מהמשחות הטבעיות ובכך ימנעו זיהום משני באזורי הפריחה, בעזרת הטיפול ברפואה סינית במקביל ניתן יהיה להפחית את הצורך במשחות אלה בעתיד  ולהקטין את תופעות הלוואי הכרוכות בכך.

  • לתזונה יש משקל רב בטיפול במחלות עור . בעזרת מזונות מתאימים ניתן לאושש את משק הנוזלים בגוף ולהתגבר על היובש בעור- יובש בעור מופיע לסובלים מחלות עור דלקתיות כגון: אטופיק דרמטיטיס אסטמה של העור,סבוריאה דרמטיטיס,פסוריאזיס,אקנה, ועם העלייה בגיל. דוגמה למזונות יינים מומלצים: מרקים ודייסות, ירקות ירוקים (מלפפון, חסה), פירות עסיסיים כגון אגס, אבטיח, מלון, מנגו, נצרי במבוק.
יצירת
קשר

  השאירו פרטים

  ואחזור אליכם בהקדם

  03-5344006 לקביעת תור

   השאירו פרטים

   ואחזור אליכם בהקדם