אסטמה של העור (אטופיק דרמטיטיס)

מה זה אסטמה של העור?

אסטמה של העור, (אטופיק דרמטיטיס, דלקת עור אטופית), היא דלקת עור אלרגית המתאפיינת בתפרחת אדומה ויבשה וגרד חזק המתגבר פעמים רבות בלילה.

בגלל מיקומה השכיח בקפלים הפנימיים של המרפקים והברכיים, המחלה מכונה ברפואה הסינית "מחלת ארבעת הקפלים". שמה של המחלה מורכב מהמילים: אטופי = אלרגי (ביוונית "שלא במקומו") דרמטיטיס = דלקת עור.

המחלה מופיעה אצל כמעט 15% מהאוכלוסייה, ובעיקר אצל תינוקות וילדים (בין 25-30 אחוז מאוכלוסיית הילדים!). שכיחות המחלה נמצאת בעלייה מתמדת בעולם המערבי, בעיקר בגלל גורמים סביבתיים כגון זיהום אוויר, מזון תעשייתי ואורח חיים המלווה במתח נפשי.

בקרב ילדים, ניתן לראות פעמים רבות גם רקע של אסטמה נשימתית ולכן המחלה קיבלה את הכינוי "אסטמה של העור".

אסטמה של העור – תסמינים

אסטמה של העור שייכת לקבוצה של מחלות אלרגיות – בדומה לנזלת אלרגית, קדחת השחת או אסטמה אלרגית. פעמים רבות ניתן לראות שילוב של אחת מהמחלות הללו בחולה האטופיק דרמטיטיס, או אצל עוד בני משפחה, דבר המראה על הנטייה הגנטית לרגישות יתר של מערכת החיסון.

ישנם מספר תסמינים למחלה, כאשר הבולט שבהם הוא הגרד בעור, אשר בדרך כלל מתגבר בלילה, פוגע בשינה, וגורם לפציעתו של העור. הגרד מלווה בתפרחת אדומה המעידה על תהליך דלקתי בעור ויובש רב.

כמו כן, שכיח לראות זיהומי עור בחיידק הסטפילוקוקוס או בפטריות, המגבירים את התהליך הדלקתי. ילדים הסובלים מאסטמה של העור, עלולים ללקות לעיתים קרובות גם ביבלות ויראליות, ולסבול מרגישות רבה לעקיצות ואלרגיות למזון.

מחקר ב'שיבא': רפואה סינית ריפאה אסטמה של העור. דוד פרלה טיפל בהצלחה ב-20 חולי אטופיק דרמטיטיס

(פורסם במקור באתר Ynet בתאריך 23.6.2008)
מחקר בתל השומר מצא כי טיפול משולב של צמחי מרפא סיניים ודיקור, שיפר באופן ניכר את מצבם של חולים ב"אטופיק דרמטיטיס", אסטמה של העור. מנהל מחלקת עור: "התוצאות הפתיעו אותי, החולים היו מאד מרוצים". למאמר המלא >>

מאמר בביטאון ״הרפואה״ – עיתון ההסתדרות הרפואית בישראל – על יעילות הטיפול ברפואה סינית לדלקת עור אטופית

מאמר של דוד פרלה שהתפרסם בביטאון הרפואה, אוקטובר 2016 – אודות יעילות הטיפול ברפואה סינית למחלה עם סיפורו של חולה שנרפא. להמשך קריאה >>

באיזה גיל מופיעה המחלה ומתי היא עוברת?

המחלה נחשבת כמחלת ילדים שכיחה, למרות שהיא קיימת גם בבוגרים. כמעט אצל מחצית מהתינוקות החולים במחלה היא תופיע בשנה הראשונה לחייהם, ואצל שליש נוסף היא מופיעה בין גיל שנה לחמש.

במרבית המקרים יש תהליך של שיפור עם הגדילה, המרווחים בין ההתקפים גדלים, המערכת החיסונית מתייצבת ואצל מרבית הילדים (כמעט 80 אחוז מהם) המחלה חולפת עד גיל חמש. טיפול טבעי ברפואה סינית מזרז את תהליך ריפוי המחלה, ומוריד בצורה משמעותית מעוצמת הגרד ושטחי הפריחה.

הסיבות להתפרצותה

רקע גנטי – בלמעלה מ-70 אחוז מהחולים, קיים רקע של מחלה אלרגית במשפחתו של החולה. המחלה יכולה להיות לא רק על העור, אלא גם להתבטא במחלות אלרגיות אחרות, המעידות על רגישות יתר של מערכת החיסון שעברה בתורשה.

קיימים מקרים בהם המחלה "מדלגת" על דור אחד או יותר. מחקרים הראו שחולים ללא רקע משפחתי, הם בעלי סיכויי ריפוי גבוהים יותר.

חוסר איזון במערכת החיסון – אטופיק דרמטיטיס מראה הפרעה ביכולת הגוף לבקר את פעילות מערכת החיסון – בעיקר על פעילות תאי הדם הלבנים לימפוציטים, דבר המתבטא בתהליך הדלקתי הקורה בעור. גורמים סביבתיים רבים יכולים להשפיע על חומרת המחלה:

  • מגע עם אלרגנים שונים כגון קרדית אבק הבית, דשא וכו'.
  • תהליך זיהומי בעור – כתוצאה מחדירת חיידקים, וירוסים ופטריות.
  • גירוי פיזי של העור – פציעת העור על ידי גרד. יובש של העור יחמיר את תחושת הגרד.
  • מזג אוויר – עונות מעבר – סתיו ואביב, ימי אובך וחמסין.
  • רחצה מרובה – למים השפעה מייבשת על העור, ולכן חשוב גם להשתמש בסבונים מיוחדים נותני לחות שאינם מגרים את העור.
  • מתח נפשי – מחליש את מערכת החיסון וגורם לעליה בתגובה האלרגית.

הרפואה הסינית מכירה בסיבות הגנטיות וברגישות היתר של מערכת החיסון, אך מאבחנת גם מצבים אחרים של חוסר איזון פנימי פיזי ונפשי המשפיע על המחלה. תינוקות וילדים הסובלים מאסטמה של העור נוטים לפתח חום פנימי רב בגלל התהליך הדלקתי המאפיין את המחלה (שכיח לשמוע שהילד לא מתכסה בלילה ומעדיף חדר ממוזג קריר). חום זה יכול להיווצר במערכת העיכול ושם להגיע אל העור וליצור יובש רב – הגורם גם לתחושת הגרד החזקה.

טיפול טבעי באסטמה של העור באמצעות רפואה סינית

מטרת הטיפול – השבתו של האיזון הפנימי של המטופל, הן ברמה הפיזית והן ברמה הנפשית. ויסות וחיזוק המערכת החיסונית למניעת התגובה האלרגית, הורדת הגרד והיובש מהעור. כמו כן, הטיפול יביא להפחתה בצורך בשימוש במשחות סטרואידליות (קורטיזון) ובתופעות הלוואי הנגרמות מכך.

איך מטפלים בצורה טבעית במחלה?

הטיפול כולל מספר מרכיבים חשובים:

acupuncture-smallדיקור – אקופונקטורה (לא כואב ומותאם לגיל המטופל) – עוזר בהורדת הגרד והדלקת, ויסות מערכת החיסון והרגעה כללית.

 

drink-smallטיפול בצמחי מרפא לשתייה – לשיפור מערכת החיסון, הגברת הזנת העור, הורדת היובש והפחתת הדלקת.

 

cream-smallמשחות חיצוניות על בסיס טבעי ללא סטרואידים

וקרם הגנה לעור רגיש.

 

 

פרוביוטיקה מסייעת לאטופיק דרמטיטיסשינוי תזונתי – המטופל מקבל הנחיות תזונה ותוספי מזון המתאימים להקלה באטופיק דרמטיטיס, וכן הנחיות לנטילת תוסף הפרוביוטיקה הייעודי שלנו – פרוביוטיקה 20/10 וגם מקס כורכומין – נוגד הדלקת הטבעי ופרוביוטיק סטארט – פרוביוטיקה מיוחדת לתינוקות וילדים.

.

 

מה משך הטיפול באטופיק דרמטיטיס?

משך הטיפול משתנה בהתאם לחומרת המחלה וקצב השיפור שהינו אישי. במרבית המקרים ישנו שיפור משמעותי כבר בשבועות הראשונים לטיפול – הגרד מופחת והשינה משתפרת, אזורי הפריחה והאדמומיות מופחתים וההרגשה הכללית משתפרת. עם השיפור יורדת תדירות הטיפול בדיקור, וכן מינון השתייה של צמחי המרפא.

האם ניתן לשלב את הטיפול הטבעי בטיפול הרפואי המקובל?

הגישה הטיפולית של דוד פרלה היא שבמיוחד במקרים בעלי דרגת חומרה בינונית וקשה, מומלץ במידת הצורך לשלב את הטיפול הטבעי כטיפול תומך בטיפול הרפואי הקונבנציונלי המקובל.

שילוב זה יביא להשגת תוצאות מירביות להקלה מהירה במצב העור, להפחתה בצורך בתרופות עם תופעות לוואי, לזירוז בתהליך ההחלמה הטבעי של הגוף ויאפשר גם במחלות עור כרוניות עקשניות הפוגות ארוכות יותר ושיפור משמעותי באיכות חיי המטופל.

דוד פרלה עובד בשיתוף פעולה עם רופאי עור רבים והינו בעל ניסיון ייחודי רב שנים של טיפול טבעי מוצלח ברפואה סינית בתינוקות, ילדים ומבוגרים הסובלים מבעיות עור בכלל ומאסטמה של העור בפרט. דוד הראה את יעילות הטיפול במחקר רפואי ופרסם את הספר "דלקת עור אטופית" העוסק בדרכים לריפוי המחלה.

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה


  • Please leave this field empty.