אסטמה של העור – אטופיק דרמטיטיס: טיפול טבעי ויעיל

הכותב: דוד פרלה

אתם או ילדיכם חווים התפרצויות חוזרות של אטופיק דרמטיטיס (אסטמה של העור)? שיטת הטיפול הרגילה לא ממש מקלה על הגרד והפצעים? דוד פרלה מזמין אתכם לקליניקה שלו, לקבל מידע וייעוץ על המחלה, ולהכיר דרכים חדשות לטיפול טבעי באסטמה של העור, עם פתרונות אפקטיביים מעולם הרפואה המשלימה הטבעית המשולבת.

ניווט מהיר:

התסמינים לאסטמה של העור
מה הסיבות להתפרצות?
תמונות לפני-אחרי
המלצות רופאים ומטופלים
מחקר של דוד פרלה: הטיפול הטבעי באטופיק דרמטיטיס
הטיפול הטבעי באסטמה של העור
המלצות נוספות להקלה

מה זה אסטמה של העור – אטופיק דרמטיטיס?

מדובר בדלקת עור אלרגית אשר מאפייניה הם תפרחת אדומה ויבשה, ואף גרד חזק שנוטה להתחזק בשעות הלילה. ברפואה הסינית מכונה אסטמה של העור בשם "מחלת ארבעת הקפלים", זאת בשל מיקומה השכיח בקפלים הפנימיים של המרפקים והברכיים.

שמה של המחלה, אטופיק דרמטיטיס, מורכב מהמילים "אטופי" – אלרגי ו "דרמטיטיס"  – דלקת עור.

המחלה מופיעה אצל כמעט 15% מהאוכלוסייה, ובעיקר אצל תינוקות וילדים (בין 25-30 אחוז מאוכלוסיית הילדים!). שכיחות המחלה נמצאת בעלייה מתמדת בעולם המערבי, בעיקר בגלל גורמים סביבתיים כגון זיהום אוויר, מזון תעשייתי ואורח חיים המלווה במתח נפשי.

בקרב ילדים, ניתן לראות פעמים רבות גם רקע של אסטמה נשימתית ולכן המחלה קיבלה את הכינוי "אסטמה של העור".

איך נראית אסטמה של העור ומה התסמינים?

התסמינים של אטופיק דרמטיטיס הם:

 • גרד בעור: לרוב מתגבר בלילה, פוגע בשינה וגורם לפתיעות בעור עקב הגירוד
 • תפרחת אדומה: מעידה על תהליך דלקתי ויובש רב
 • זיהומי עור: פטריה או חיידק סטפילוקוקוס מגבירים את ההליך הדלקתי
 • יבלות ויראליות: שכיח בקרב ילדים הסובלים מאסטמה של העור
 • רגישות לעקיצות ואלרגיות למזון: עלולות לקרות בקרב ילדים עם אטופיק דרמטיטיס

אסטמה של העור שייכת לקבוצה של מחלות אלרגיות – בדומה לנזלת אלרגית, קדחת השחת או אסטמה אלרגית. פעמים רבות ניתן לראות שילוב של אחת מהמחלות הללו בחולה האטופיק דרמטיטיס, או אצל עוד בני משפחה, דבר המראה על הנטייה הגנטית לרגישות יתר של מערכת החיסון.

מחקר ב'שיבא': רפואה סינית הקלה באסטמה של העור. דוד פרלה טיפל ב-20 חולי אטופיק דרמטיטיס

(פורסם במקור באתר Ynet בתאריך 23.6.2008)
מחקר בתל השומר מצא כי טיפול משולב של צמחי מרפא סיניים ודיקור, שיפר באופן ניכר את מצבם של חולים ב"אטופיק דרמטיטיס", אסטמה של העור. מנהל מחלקת עור: "התוצאות הפתיעו אותי, החולים היו מאד מרוצים". למאמר המלא >>

מאמר בביטאון ״הרפואה״ – עיתון ההסתדרות הרפואית בישראל – על יעילות הטיפול ברפואה סינית לדלקת עור אטופית

מאמר של דוד פרלה שהתפרסם בביטאון הרפואה, אוקטובר 2016 – אודות יעילות הטיפול ברפואה סינית למחלה עם סיפורו של חולה שנרפא. להמשך קריאה >>

באיזה גיל מופיעה המחלה ומתי היא עוברת?

המחלה נחשבת כמחלת ילדים שכיחה, למרות שהיא קיימת גם בקרב מבוגרים. כמעט אצל מחצית מהתינוקות החולים במחלה, היא תופיע בשנה הראשונה לחייהם ואצל שליש נוסף היא מופיעה בין גיל שנה לחמש.

במרבית המקרים יש תהליך של שיפור עם הגדילה. המרווחים בין ההתקפים גדלים, המערכת החיסונית מתייצבת ואצל מרבית הילדים (כמעט 80 אחוז מהם) המחלה חולפת עד גיל חמש. טיפול טבעי ברפואה סינית מזרז את תהליך ריפוי המחלה, ומוריד בצורה משמעותית מעוצמת הגרד ושטחי הפריחה.

הסיבות והגורמים להתפרצות אטופיק דרמטיטיס

ישנם מספר גורמים להתפרצות אטופיק דרמטיטיס. העיקריים שבהם:

 • גנטיקה: בקרב יותר משבעים אחוזים מהחולים ישנו רקע של מחלה אלרגית בקרב בני משפחת החולה. המחלה יכולה להתבטא לא רק בתסמינים על העור, אלא לבוא לידי ביטוי גם במחלות אלרגיות אחרות, אשר מעידות על רגישות יתר של מערכת החיסון, שככל הנראה עברה בתורשה.
  ישנם מקרים בהם המחלה פוסחת על פני דור אחד ואפילו יותר. לפי מחקרים ניכר שבקרב חולים באטופיק דרמטיטיס, שאינם בעלי רקע גנטי/משפחתי, סיכויי הריפוי הם גבוהים יותר.
 • חוסר איזון במערכת החיסון: אטופיק דרמטיטיס נגרם על רקע הפרעה ביכולת הגוף להפעיל כראוי את מערכת החיסון, ובמיוחד את פעילות תאי הדם הלבנים (לימפוציטים). נתון זה בא לידי ביטוי בתהליך דלקתי שמתרחש בעור.
 • תהליך זיהומי בעור: כתוצאה מחדירת חיידקים, וירוסים ופטריות.
 • גירוי פיזי של העור: פציעת העור על ידי גירוד שלו. יובש של העור יחמיר את תחושת הגרד.
 • מזג אוויר: עונות המעבר, סתיו ואביב ואף ימי אובך וחמסין משפיעים על התפרצות אטופיק דרמטיטיס.
 • רחצה מרובה: למים יש השפעה מייבשת על העור, ולכן חשוב להשתמש בסבונים מיוחדים נותני לחות שאינם מגרים את העור. כמו כן, חשוב שלא להאריך בזמן הרחצה.
 • מתח נפשי: מחליש את מערכת החיסון וגורם לעליה בתגובה האלרגית.
 • גורמים סביבתיים: לא גורמים למחלה אולם משפיעים על דרגת חומרתה, וביניהם מגע עם אלרגנים שונים כגון קרדית אבק הבית, דשא וכו'.

טיפול באטופיק דרמטיטיס

הטיפול המערבי-קונבנציונלי באסטמה של העור מתמקד באמצעים להקלה על מצב העור, הגרד והפחתת הפריחה.

הוא כולל לרוב משחות ייעודיות לעור, חלקן מכילות סטרואידים, ולעתים הטיפול הוא סיסטמי, כלומר באמצעות תרופות הנלקחות דרך הפה או באמצעות זריקה.

אסטמה של העור היא מחלה כרונית, ומטרת הטיפול היא להקל ככל שניתן על המטופל, ובמיוחד בזמן התפרצות המחלה. תרופות אלו, ובמיוחד המבוססות סטרואידים, עלולות לגרום לתופעות לוואי שונות.

מה כולל הטיפול הטבעי ברפואה סינית?

הרפואה הסינית מודעת למגוון הסיבות הגנטיות ולרגישות היתר ש מערכת החיסון. יחד עם הכרה זו, מאבחנת הרפואה הסינית מצבים נוספים של חוסר איזון פנימי, פיזי ונפשי, אשר "תורמים" למחלה. תינוקות וילדים שסובלים מאסטמה של העור נוטים לפתח חום פנימי גבוה בשל התהליך הדלקתי שמאפיין את המחלה. כשזה קורה, החום עלול להיווצר במערכת העיכול ולהגיע משם לעור, ליצור יובש ומכאן הדרך לתחושת הגרד העז היא קצרה.

מטרת הטיפול הטבעי באמצעות הרפואה הסינית הוא להשיב למטופל את האיזון הפנימי, בגוף ובנפש. הטיפול מסייע לווסת את המערכת החיסונית, במטרה למנוע את התגובה האלרגית, ועל ידי כך להפחית ביובש בעור ומהגרד שנובע ממנו. באמצעות הטיפול הטבעי ניתן יהיה להפחית בצורך להשתמש במשחות המכילות סטרואידים, דוגמת קורטיזון, ובתופעות הלוואי שהן עלולות לגרום.

איך מטפלים בצורה טבעית באטופיק דרמטיטיס?

הטיפול כולל מספר מרכיבים חשובים:

אסטמה של העורדיקור (אקופונקטורה): דיקור סיני אינו כואב והוא מתאים לכל גיל. הדיקור הסיני מסייע בהפחתת הדלקת, הרגעת הגרד, ויסות וחיזוק המערכת החיסונית והרגעה כללית בתוך זמן קצר.
אסטמה של העורצמחי מרפא: פורמולות לשתייה הנרקחות אינדיבידואלית למטופל, בהתאם למצבו וחומרת המחלה. הפורמולות מבוססות על חומרים טבעיים בלבד, צמחי מרפא ייעודיים למחלה, ומסייעות בחיזוק ושיפור המערכת החיסונית, הזנת העור והורדת היובש, והפחתת הדלקת.
אסטמה של העורמשחה לאסטמה של העור: משחות טבעיות המבוססות אף הן על צמחי מרפא, לא כוללות סטרואידים או כל חומר כימי אחר, המסייעות להרגעת הכאב והגרד, הפחתת הדלקת והקלה מהירה. משחה לאסטמה של העור, המורכבת מחומרים טבעיים בלבד, מסייעת באופן מוכח להפחתת תסמיני העור ותחושת הגרד.
תוסף פרוביוטיקה 20/10תזונה נכונה לאטופיק דרמטיטיס: לאחר אבחון המטופל ולימוד אורחות חיי ושגרת התזונה שלו, ניתנו המלצות תזונתיות, כלומר, המלצה לשינוי תזונתי, כולל תוספי מזון שמותאמים לו. השינוי התזונתי הוא חיוני להקלה על אטופיק דרמטיטיס, ונמצא כי אסטמה של העור תזונה מותאמת למטופל, מסייעת רבות בתהליך הריפוי. בין תוספי המזון שניתנים בקליניקה של דוד פרלה מצויים תוספי תזונה ייחודים לקליניקה: פרוביוטיקה 20/10 ומקס כורכומין, נוגד דלקות טבעי. כמו כן, עבור תינוקות וילדים ניתן תוסף מיוחד המותאם לגילם: פרוביוטיק סטארט.
mindfulness-1המלצות להפחתת לחצים: בקליניקה ניתנים המלצות, טיפים והנחיות להרגעה, הפחתת הסטרס וסיגול אורח חיים בריא ורגוע, מאחר ולמתח נפשי יש השפעה רבה על אטופיק דרמטיטיס.

 

מה משך הטיפול באטופיק דרמטיטיס?

לכל מטופל יש משך טיפולים אחר, אשר משתנה בהתאם לחומרת המחלה ואף קצב השיפור שהוא אישי ומשתנה בין מטופל אחד למשנהו. במרבית המקרים ניתן יהיה לחוות שיפור משמעותי כבר בשבועות הראשונים לטיפול. בזמן זה כבר יחוש המטופל הקלה, הגרד יופחת ולכן גם ייהנה משנת לילה משופרת, אזורי הפריחה והאדמומית יופחתו וההרגשה הכללית תהיה טובה ומשופרת. ככל שנרשם שיפור במצב המטופל יורדת תדירות הטיפול באמצעות דיקור ומופחת מינון שתיית צמחי המרפא.

חשוב להבין כי הטיפול באטופיק דרמטיטיס הוא לא חד פעמי אלא מותאם למצבים השונים אצל המטופל, גם בתקופות רגועות ובמיוחד בזמן התפרצות או החמרה בסימפטומים. יחד עם הנאמר, עם טיפול טבעי המרווח בין התפרצות אחרת לשנייה יגדל, והתסמינים יהיו קלים יותר, עם שיפור ניכר באיכות חיי המטופל.

האם ניתן לשלב את הטיפול הטבעי בטיפול הרפואי המקובל?

הגישה הטיפולית בה נוקט דוד פרלה, מומחה לטיפול באמצעות הרפואה הסינית במחלות עור, ביניהן אטופיק דרמטיטיס, הוא שללא ספק ניתן ואף רצוי לשלב את הטיפול הטבעי כטיפול תומך בטיפול הקונבנציונלי המערבי, ובמיוחד במקרים בהם דרגת חומרת המחלה היא בינונית עד קשה.

כל מקרה מאובחן באופן מדוקדק וקפדני בקליניקה של דוד פרלה, במטרה לספק את הטיפול הנכון והמדויק ביותר לכל מטופל, וכאמור, במידת הצורך יומלץ על הליך טיפולי משולב – מערבי וטבעי. שילוב של טיפול טבעי עם טיפול מערבי קונבנציונלי יסייע להשגת תוצאות מיטיבות ומרביות בהקלה במצב העור בזמן קצר יותר, הפחתת בצורך בנטילת תרופות שעלולות לגרום לתופעות לוואי, זירוז הליך ההחלמה הטבעי של הגוף ובמקרים של אטופיק דרמטיטיס חמור ועיקש, יסייע בהשגת מרווחים ממושכים יותר בין התפרצות מחלה אחת לשנייה.

דוד פרלה אינו שולל, אלא מעודד, פנייה לטיפול אצל רופאי עור מערביים ואף עובד בשיתוף פעולה עם רבים מהם, במטרה לסייע ככל האפשר לחולים באסטמה של העור להגיע לרגיעה והקלה מהירים ככל האפשר.

האם אסטמת העור מדבקת?

אטופיק דרמטיטיס היא מחלה שאינה יכולה לעבור מאדם לאדם, גם לא במגע ישיר עם החולה. לכן, התשובה היא לא, המחלה אינה מדבקת.

המלצות נוספות להקלה על אטופיק דרמטיטיס

בנוסף לטיפול הטבעי, או טיפול טבעי משולב עם טיפול קונבנציונלי, ישנן כמה המלצות שעשויות לסייע ולהקל על החולה במחלה. מאחר ומדובר במחלה כרונית, מספר הרגלים קלים לביצוע יסייעו לשמור על המצב ולמנוע החמרה של תסמינים של אטופיק דרמטיטיס:

 • חשוב מאד לשמור על היגיינה אישית, תוך כדי שמירה על לחות העור, מאחר ולמים עצמם יש תכונות מייבשות. חשוב לערוך אמבטיות קצרות ולא ממושכות, שעלולות לגרום דווקא להחרפת תחושת הגרד והסימפטומים השונים של אטופיק דרמטיטיס.
 • לאחר הרחצה חשוב מאד להזין את העור באמצעים שיחזירו לו את הלחות.
 • הקפידו על לבישת בגדים קלים ומאווררים, רצוי מכותנה מאה אחוז. ככל שהבגד אוורירי יותר, לעור קל יותר לנשום.
 • המנעו מחשיפה ישירה וממושכת לשמש. ההמלצה אינה להמנע כליל מחשיפה לשמש, אלא לעשות זאת באופן מבוקר: תוך כדי חבישת כובע, משקי שמש והזמנת העור החשוף בקרם הזנה וקרם הגנה עוצמתי.
 • המנעו מאכילת מזונות מחממים שעלולים להאיץ את התהליכים הדלקתיים. במקומם כדאי לאכול מזונות שיש להם תכונות מקררות, למשל ברוקולי, חסה, בננה, אבטיח, מלון, ירקות עליים ועוד. לרפואה הסינית יש תורה שלמה על מאכלים שיש להם השפעה על מצבו של המטופל, כאשר לכל מזון יש תכונות ומאפיינים ייחודיים לו. להמלצות תזונה לאטופיק דרמטיטיס לחצו כאן.

טיפול טבעי ויעיל בקליניקה של דוד פרלה

דוד פרלה, בעל נסיון ייחודי רב שנים של טיפול טבעי עם הצלחות מוכחות בטיפול ברפואה הסינית בבעיות עור, ביניהן אסטמה של העור, הוא בעל מוניטין רב בתחום. הטיפול של דוד פרלה מתאים לתינוקות, ילדים ומבוגרים עם בעיות עור בדרגות חומרה שונות, הנהנים מאיכות חיים משופרת בעקבות הטיפולים בקליניקה.

דוד פרלה עובד בשיתוף פעולה עם רופאי עור רבים והראה את יעלות הטיפול במחקר רפואי, ואף פרסם את הספר "דלקת עור אטופית", אשר עוסק בדרכים לריפוי המחלה.

מחפשים דרכים אפקטיביות ומיטיבות לשיפור האסטמה של העור? פנו עוד היום לקליניקה של דוד פרלה, ותקבלו מענה מיידי, מקצועי ועם מידע רב על המחלה, דרכי הטיפול הטבעי, והזמנה לקבלת אבחון מקצועי, מקיף ונרחב, שאחריו תיבנה לכם תוכנית טיפול אישית, המותאמת לכם, לגילכם, לאורחות ושגרת חייכם. התקשרו עוד היום ונשמח לעמוד לרשותכם.

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה