טיפול באסטמה של העור אצל תינוקות וילדים

הכותב: דוד פרלה

אסטמה של העור אצל תינוקות, או "אטופיק דרמטיטיס" בשמה המקצועי, היא אחת ממחלות העור הנפוצות ביותר בקרב תינוקות וילדים קטנים: מבחינה סטטיסטית, היא תופיע אצל שליש מאוכלוסיית התינוקות והילדים עד גיל חמש.

בשלביה החמורים ביותר של המחלה, היא מאופיינת בתופעות קשות, כמו למשל פריחה אדומה ומגרדת בין הקפלים הפנימיים של העור באזור המרפקים והברכיים, ולכן לעיתים נוהגים לכנות אותה ברפואה הסינית גם בשם "מחלת ארבעת הקפלים".

החדשות הטובות הן שתדירות ההתפרצות של המחלה הולכת ופוחתת עם השנים ותלויה לא מעט בהתייצבות המערכת החיסונית של הגוף, כך שאצל רוב התינוקות והילדים החולים במחלה (כ-80%), היא למעשה חולפת עד גיל 5.

איך להקל על אסטמה של העור אצל תינוקות באמצעות הרפואה הטבעית?

חוברת הדרכה להורים ולילדים – טיפול באסטמה של העור. מתוך ספרם של דוד פרלה וד״ר יצחק קונפינו – ״דלקת עור אטופית״ בהוצאת פוקוס. להורדת החוברת לחצו על התמונה
חוברת הדרכה להורים ולילדים – טיפול באסטמה של העור. מתוך ספרם של דוד פרלה וד״ר יצחק קונפינו – ״דלקת עור אטופית״ בהוצאת פוקוס. להורדת החוברת לחצו על התמונה

למרות שאצל רוב החולים מצב המחלה משתפר, התסמינים נעשים חמורים פחות ותדירותם פוחתת, הרי שהיא עדיין כרוכה בסבל רב, עליו אפשר להקל באמצעות טיפול טבעי על פי עקרונות הרפואה הסינית.

חלק מהאלמנטים בטיפול יהיו מוכרים גם למבוגרים שסובלים בעצמם ממחלות עור, אך יש לשים את הדגש על התאמתם לילדים שאין להם לרוב משמעת עצמית גבוהה או כושר סיבולת הזהה לזה של בוגרים.

חלק גדול מן הטיפול בילדים מתמקד בהורדת החום הרב הנצבר בגוף ובין היתר משפיע על מערכת העיכול ותורם להמשך קיומו של המצב הדלקתי, היובש בעור והרצון להימצא בחדר ממוזג גם כשבחוץ קר…

acupuncture-smallדיקור סיני (אקופונקטורה) – בניגוד למה שמקובל לחשוב, הדיקור הסיני מותאם לגיל המטופל ומכיוון שהוא אינו כואב, חלק גדול מן הילדים מתייחסים אליו כמשחק ולא כטיפול. לדיקור הסיני יש את היכולת להקל על תסמיני המחלה ולאזן את המערכת החיסונית להורדת התגובה האלרגית.

drink-smallצמחי מרפא לשתיה – צמחי מרפא המותאמים במיוחד לכל מטופל וניתנים ללקיחה באמצעות טיפות בנוזל או באבקה המומסת במים ומתאימות גם לילדים אשר לא מתייחסים אליהם כתרופה או כדור מריר שיש לבלוע עם מים… (במידת הצורך ניתן למהול את הטיפות במעט סירופ).

cream-smallמשחות טבעיות – ללא סטרואידים, להוספת לחות והורדת היובש והגרד עם צמחי מרפא בעלי השפעה מטיבה לעור וקרם הגנה לעור רגיש.

 

nutrition-smallשינוי תזונתי – אמנם לילדים קשה יותר להקפיד על הרגלי אכילה נכונה מאשר מבוגרים, אבל יש בהחלט מספר עצות לתזונה נכונה, בדגש על מאכלים שאפשר להימנע מהם על מנת להפחית את ההתחממות של הגוף והתופעות האלרגיות. לדוגמה, יש להימנע מאוכל מתובל וחריף כמו ג'ינג'ר, ואפילו קינמון או הל (למרות ההשפעה המרגיעה הידועה שלהם). כמו כן, חשוב להימנע ממזונות שמכילים חומרי טעם וריח ובכלל זאת מתוקים וחטיפים. פירות מסוימים דווקא רצוי וכדאי לשלב בתפריט – לדוגמה, אבטיח, מלון, אגס או בננה. בנוסף, מומלץ תוסף תזונה פרוביוטיק סטארט – לתינוקות וילדים.

חשוב להדגיש כי אלו הן כמובן המלצות כלליות בלבד, וחשוב מאוד להתאים טיפול פרטני לכל מטופל ומטופל בהתאם לסימפטומים וחומרת המצב.

האם ניתן לשלב את הטיפול הטבעי בטיפול הרפואי המקובל?

הגישה הטיפולית של דוד פרלה היא שבמיוחד במקרים בעלי דרגת חומרה בינונית וקשה, מומלץ במידת הצורך לשלב את הטיפול הטבעי כטיפול תומך בטיפול הרפואי הקונבנציונלי המקובל. שילוב זה יביא להשגת תוצאות מירביות להקלה מהירה במצב העור, להפחתה בצורך בתרופות עם תופעות לוואי, לזירוז בתהליך ההחלמה הטבעי של הגוף ויאפשר גם במחלות עור כרוניות עקשניות הפוגות ארוכות יותר ושיפור משמעותי באיכות חיי המטופל. דוד פרלה עובד בשיתוף פעולה עם רופאי עור רבים.

הגורמים לאסטמה של העור אצל תינוקות וילדים

מבחינת הגורמים למחלה, נראה כי יש לה רקע גנטי ורקע סביבתי המתבטאים במערכת חיסונית רגישה יותר לאלרגיות ומחלות אחרות בעלות אופי דלקתי: ל-70% מן החולים יש קרובי משפחה שהיו חולים במחלה בעבר ולעיתים מתבצעת "קפיצת דור" בין דור חולה אחד למשנהו.

בכל אופן, גם לחילופי עונות, מתח נפשי ורחצה מרובה המייבשת את העור, עשויות להיות השפעה לרעה על תסמיני המחלה (מעבר לכך שילדים ותינוקות רגישים אליהם בלאו הכי).

למידע נוסף ניתן לפנות למרפאתנו באמצעות הטופס המצורף.

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה