ויטיליגו – בהקת

הכותב: דוד פרלה

ויטיליגו הוא מצב של היעדר תאי מלנוציטים בעור (התאים המייצרים את הפיגמנטים), שהסיבה לקיומו אינה ידועה.

במרבית המקרים המחלה מתפתחת במהירות עם התפשטות של כתמים לבנים על העור. התופעה יכולה להיעצר גם בצורה ספונטנית ואח"כ להתחדש שוב. בחלק מהחולים השטחים קטנים ובחלקם נרחבים. המחלה יכולה להופיע בכל מקום בגוף, כאשר האזורים השכיחים הם: המרפקים, הירכיים, מסביב לפה והעיניים, פנים וכפות ידיים, בתי שחי, טבור, אברי מין ומפשעות. בגלל החוסר בפיגמנט יש להיזהר מחשיפה מוגברת לשמש בשעות החמות ולהשתמש בתכשירי הגנה מסנן קרינה 30 לפחות.

באופן כללי קשה לצפות את מהלך המחלה. המחלה נפוצה יותר בחולים עם רקע של חוסר איזון בבלוטת התריס (עודף וחוסר), חולי זאבת ומחלת אדיסון, ולכ-20% מהחולים יש קרוב משפחה שסובל או סבל גם הוא מוויטיליגו.

לעיתים נדירות חוזר הצבע גם ללא טיפול כלשהו.

טיפול טבעי בויטיליגו באמצעות רפואה סינית

מטרת הטיפול ברפואה סינית הוא החזרת האיזון הפנימי, הפיזי והנפשי, למטופל, איזון וויסות מערכת החיסון על מנת לעצור את תהליך הפגיעה בתאי הפיגמנט בעור ולהקטנת תגובות אוטואימוניות שלוקחות חלק בהתפשטות הויטיליגו.

הדגש בטיפול ברפואה הסינית הוא גם בשיפור מצב העור על ידי הזנה ושיפור זרימת הדם על מנת לשקם את תאי הפיגמנט. הטיפול הטבעי כולל:

drink-smallטיפול בצמחי מרפא –  המטופל מקבל תערובת צמחי מרפא אשר הותאמה לו אישית לאחר אבחון ברפואה סינית. צמחי המרפא חשובים מאוד בהחזרת האיזון לגוף ולמערכת החיסון, הרגעת הנפש ושיפור הזנת העור.

acupuncture-smallטיפול בדיקור –  הטיפול בדיקור הסיני נועד לאזן את הגוף כולו ובמיוחד לווסת את מערכת החיסון ולהרגיע את הנפש. איזון מערכת החיסון עוזר להקטנת תגובות אוטואימוניות שלוקחות חלק בהתפשטות הויטיליגו. מלבד הדיקור הכללי בגוף, טיפול בדיקור באזור עצמו של הכתמים על מנת לשפר את זרימת הדם למקום לשיקום העור.

nutrition-smallשינוי תזונתי – לתזונה בריאה ומזינה יותר לעור. כמו כן יינתנו הנחיות לנטילת תוסף הפרוביוטיקה הייעודי שלנו – פרוביוטיקה 20/10 ותוסף מקס כורכומין – נוגד הדלקת הטבעי.

 

האם ניתן לשלב את הטיפול הטבעי בטיפול הרפואי המקובל?

הגישה הטיפולית של דוד פרלה היא שבמיוחד במקרים בעלי דרגת חומרה בינונית וקשה, מומלץ במידת הצורך לשלב את הטיפול הטבעי כטיפול תומך בטיפול הרפואי הקונבנציונלי המקובל. שילוב זה יביא להשגת תוצאות מירביות להקלה מהירה במצב העור, להפחתה בצורך בתרופות עם תופעות לוואי, לזירוז בתהליך ההחלמה הטבעי של הגוף ויאפשר גם במחלות עור כרוניות עקשניות הפוגות ארוכות יותר ושיפור משמעותי באיכות חיי המטופל. החזרת האיזון הפיזי והנפשי לגוף יכול לסייע בעצירת תהליך ההתפשטות של המחלה, המוחרף פעמים רבות במצבי מתח ולחץ.

החזרת הפיגמנט לאזורים הבהירים קשה יותר להשפעה ברפואה סינית אך מגיבה טוב בד"כ לטיפולים רפואיים של פוטותראפיה ותכשירים מקומיים (בהנחיית רופא העור). בטיפול פוטותראפיה יש לשים לב לסיכון להופעת נזקי שמש ולסיכון מוגבר לסרטן העור, לכן חשוב לקבל הנחיות ברורות מרופא העור (פוטותראפיה לא מתאימה לכל סוגי העור). דוד פרלה עובד בשיתוף פעולה עם רופאי עור רבים.

מהם הגורמים לויטיליגו?

ישנן מספר השערות לגורמי המחלה:

  • מחלה אוטואימונית – תיאוריה הטוענת כי מדובר במחלה אוטואימונית, שבמסגרתה הגוף תוקף את תאי המלנוציט שלו.
  • גורמים תורשתיים – תיאוריה נוספת טוענת כי ייתכן ומדובר בפגם גנטי. בערך בכ-20 אחוז מהחולים ניתן למצוא קרוב משפחה החולה אף הוא במחלת הויטיליגו.
  • פגיעה בתאי עצב – תאוריה הטוענת כי הדבר נגרם מתאי עצב פגומים, המפרישים חומרים רעילים ההורסים את המלנוציטים.
  • גורמים סביבתיים – חשיפה לחומרים כימיים או קרינה.
  • מתח נפשי – ישנם דיווחים על התפרצות המחלה או החרפתה עקב טראומה נפשית – מות קרוב משפחה, תאונה, משברים בעבודה וכו'.

מתי המחלה מופיעה? ומתי תחלוף?

המחלה מופיעה אצל אחוז עד שני אחוז מהאוכלוסייה, חצי מהם מתחת לגיל עשרים. הבשורה הטובה היא שאצל חלק מהחולים היא יכולה להיעצר ולא להתפשט יותר.

אצל חולים מסוימים יכולה המחלה גם בצורה ספונטנית להגיע לריפוי, בעיקר בשלביה הראשונים (או במקרים של ויטיליגו אצל ילדים), בעוד שאצל אחרים המחלה תישא אופי של התקפות עם ריפוי חלקי בלבד. בנוסף, ישנם מטופלים שאינם מגיבים לכל שיטות הטיפול, הן הרפואית והן הרפואה המשלימה.

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה