יובש במרפק – טיפול טבעי בעור יבש

דוד פרלה
 • עור יבש במרפק היא תופעה שכיחה מאוד בקרב כלל האוכלוסייה, והיא אופיינית בעיקר לתקופת החורף. עם זאת, במקרים של יובש כרוני, תסמיני התופעה יבואו לידי ביטוי במשך כל ימות השנה.
 • מלבד העובדה שהיובש גורם תחושת אי נוחות, עשויים להתלוות אליו תחושות גרד, סדקים בעור, אדמומיות ותסמיני מחלות עור אחרות.
 • טיפול טבעי עשוי להביא להקלה משמעותית בתסמיני היובש, ולמנוע תופעות חוזרות או החמרה של המצב. במקרים של יובש חמור, או יובש במרפק על רקע מחלות עור, נחשב הטיפול הטבעי לטיפול תומך ואפקטיבי.

המלצות מטופלים ורופאים

המלצות רופאים | 06.07.2020

פרופסור הנרי טראו: ״הטיפול המשולב במחלות עור מקצר את זמן ההחלמה״

המלצה של פרופסור הנרי טראו על דוד פרלה

דוד פרלה מוכר לי שנים רבות כמטפל ברפואה משלימה – רפואה סינית הוליסטית המשלבת אקופונקטורה ונתינת צמחים עם תכונות ייחודיות.

דודי התחיל לעבוד במרפאת עור בתל השומר לפני הרבה שנים והיה בעצם הראשון שפתח שירות בדיציפלינה זאת. הוא עבר השתלמות מיוחדת בסין בתחום הרפואה הסינית במחלות עור, לדעתי היחיד בארץ.

משך כל השנים עבדנו ביחד, אנחנו ברפואה קונבנציונלית ודודי פרלה ברפואה משלימה. טיפול משולב זה הביא לתוצאות לא מבוטלות ואין ספק שהיה לעזר רב למטופלינו.

ברצוני להוסיף גם שהטיפול המשולב דהיינו רפואה קונבנציונלית + אקונפוקטורה במחלות עור כרוניות כמו דרמטיטיס אטופית, פסוריאזיס, אורטיקריה, אקנה, אלופציה אראטה, סבוריאה, מקצר בהרבה מקרים את ההחלמה.

יש עבודות שפורסמו על השילוב שמוכיחות את זה.

דודי פרלה פירסם אתי ועם ד״ר פרס סלמה עבודה בדרמטיטיס אטופית שאף היא הולכת לאותו כיוון.

פרופסור הנרי טראו
רופא בכיר מחלקת עור ביה"ח שיבא
לשעבר מנהל המחלקה

המלצות רופאים | 09.07.2020

ד״ר שרון באום: ״ממליצה בחום לשלב את הרפואה הסינית בטיפול הקונבנציונלי בבעיות עור״

המלצה של ד

מהיכרותי עם דוד העובד במחלקת העור ביחד עימי בבית החולים שיבא מזה 15 שנה נוכחתי ביכולותיו לשלב בצורה אינטגרטיבית טיפולי רפואה סינית – דיקור וצמחי מרפא – עם הטיפול הרפואי הקונבנציונלי הניתן במחלקתנו. שילוב זה הביא לתוצאות קליניות מצוינות במגוון גדול של חולים הסובלים מבעיות עור.

במסגרת העבודה במחלקת העור צבר דוד ניסיון טיפולי רב בעקרונות הרפואה הקונבנציונלית ואף הראה בעבודות ומחקרים שפורסמו בעיתונים רפואיים את יעילות השילוב של הטיפול ברפואה סינית באטופיק דרמטיטיס ואורטיקריה.

לדוד יכולת טיפולית גבוהה במגוון בעיות עור ומסירות רבה למטופליו.

אני ממליצה בחום לכל מטופל לשלב את הרפואה הסינית במסגרת הטיפול הקונבנציונלית בבעיות עור שכיחות כגון אטופיק דרמטיטיס, אורטיקריה, פסוריאזיס, סבוריאה, אלופציה אראטה (נשירת שיער), ויטיליגו, אקנה.

בכבוד רב,
ד״ר שרון באום
ס. מנהל מחלקת עור ביה״ח שיבא

המלצות רופאים | 02.07.2020

ד״ר אנה לכוביצקי: ״לדוד פרלה היכולת לשלב בצורה מוצלחת רפואה סינית עם טיפול קונבנציונלי״

המלצה של ד

במהלך שנים של עבודה משותפת במטופלים הסובלים ממחלות שיער שונות כגון אלופציה אראטה, ליכן פלנו-פילאריס, סבוריאה, פסוריאזיס של הקרקפת ועוד, נוכחתי שלדוד היכולת לשלב בצורה מוצלחת רפואה אינטגרטיבית הכוללת טיפול ברפואה סינית, בדיקור וצמחי מרפא, עם טיפול קונבנציונלי. שילוב זה תורם לשיפור באיכות החיים של המטופל, הפחתת מתח המהווה מרכיב משמעותי במחלות אלו ועזרה בתהליך הריפוי.

לדוד ניסיון טיפולי רב אותו צבר לאורך 15 שנות עבודה ברפואה סינית במרפאת העור בבית החולים שיבא ומסירות רבה למטופליו.

אני ממליצה בחום על שילוב מוצלח זה של רפואה קונבנציונלית עם רפואה אינטגרטיבית.

בברכה,
ד״ר אנה לכוביצקי
מומחית למחלות שיער
מחלקת עור ביה״ח שיבא

מהם הגורמים הנפוצים ליובש במרפק?

יובש במרפקים יכול להיות תוצאה של מגוון גורמים רחב, החל מבעיות עור כרוניות, ועד גורמים סביבתיים או טיפול לקוי בעור.

אזור המרפק נדרש לעמוד בעומסי מתיחה לאורך היום (עקב תנועתיות היד), ולכן גם עור המרפק עבה וקשיח יותר מטבעו. כתוצאה מכך, קיימות פחות בלוטות שומן באזור, והעור לא מייצר מספיק חומרים ששומרים על הלחות הטבעית שלו.

 • קור – אוויר קר ולחות ירודה באוויר הם שני גורמים מרכזיים ליובש בעור, ובפרט במרפקים.
 • מקלחות חמות וארוכות – שימוש במים חמים ובתכשירי סבון או טיפוח אחרים עלולים לייבש את העור "ולהוציא" ממנו את הלחות הטבעית. הרחצה גם פוגעת בשכבת הלחות הטבעית שעל פני העור, וגורמת תופעות לוואי אחרות, כמו גרד ואדמומיות.
  מנגד, חשוב לזכור שגם הצטברות של לכלוך יכולה לגרום ליובש. חוסר במקלחות משאיר על פני העור תאי עור מתים ישנים, שמונעים את התחדשות העור ושכבות השומן הטבעיות שלו.
 • תזונה – כמו על בעיות עור רבות אחרות, התזונה משפיעה גם על הלחות הטבעית של העור. חוסר תזונתי בחומרים חיוניים, כמו חומצות שומן, אי הפקדה על שתיית מים מרובה ועוד עלולים להחריף בעיות של יובש במרפקים.
 • מחלות עור – יובש במרפקים עשוי להופיע כתסמין מרכזי של מחלות עור רבות, כרוניות או אקוטיות. על אלו ניתן למנות מחלות כמו פסוריאזיס, אקזמות שונות, גזזת, סבוריאה, אטופיק דרמטיטיס, או מצבים דלקתיים אחרים שגורמים גם הם לתסמיני יובש.

טיפול טבעי ביובש: דרך יעילה להעלמת התסמינים

לוגו טורקיז עם רקע שקוף

טיפול בדיקור

במקרים של יובש כרוני במרפק על רקע מחלות עור, טכניקות של דיקור סיני מסייעות בהחזרת האיזון הטבעי לעור, הפחתת תסמיני היובש ויתר התסמינים הנלווים.

לוגו של עלים בצבע טורקיז עם רקע שקוף

צמחי מרפא

במקביל לטיפול בדיקור, מסייעים צמחי המרפא בהקלת תסמיני היובש, הרגעת הגוף והנפש ומניעת תופעות חוזרות ונשנות של יובש במרפקים.

לוגו של עלים בצבע טורקיז על רקע שקוף

קרמים ומשחות טבעיות

מריחה של קרמים שנרקחו מצמחים טבעיים מסייעת בהשבת הלחות הטבעית לעור, והגנה מפני נזקי הסביבה. היתרון של הקרמים הטבעיים הוא בהתאמתם האישית למטופל בהתאם למצבו, ובעובדה שהשימוש בהם לא כרוך בתופעות לוואי.

לוגו לבן על רקע שקוף

תזונה נכונה

יינתנו המלצות לשינוי תזונתי, תוספי תזונה ושיפור באורחות החיים.

יובש במרפק אצל תינוקות וילדים

תופעות של יובש במרפק נפוצות יותר בקרב תינוקות וילדים צעירים. הסיבה לכך היא העור הרגיש שלהם, שחשוף יותר לנזקי הסביבה ולתנאים של חוסר לחות.

לכן, הקפדה על ליחוח קבוע של העור ושמירה על ההיגיינה בגיל הצעיר חשובים עוד יותר. במקרים של תסמינים כרוניים המופיעים על גבי העור, חשוב להתייעץ עם רופא עור, על מנת לשלול את קיומה של מחלות עור אוטואימונית, או תהליך דלקתי שעלול להחמיר.

לוגו של זכוכית מגדלת בצבע טורקיז על רקע שקוף

שאלות ותשובות נפוצות

 • מומלץ להוסיף לחות לעור באופן טבעי, בייחוד לאחר המקלחת. יש להימנע משימוש בסבונים שאינם טבעיים וגורמים לתחושות גרד, אלרגיה ויובש של העור.

  גם בתקופת החורף, הימנעו משהות ממושכת ליד מזגן. המזגנים תורמים להורדת הלחות באויר וחושפים את העור שלכם ליותר נזקים. אם אתם נמצאים במקום סגור באופן ממושך, הקפידו לאוור אותו מדי פעם על מנת להקפיד על תחלופה של האויר.

 • קודם כל, חשוב להיוועץ עם רופא העור או רופא המשפחה. יובש חמור יכול לנבוע, בין היתר, גם עקב החמרה של מחלת עור קיימת.

  בכל מקרה, הטיפול הטבעי ברפואה סינית הוכיח עצמו כיעיל בתור טיפול תומך להפחתת תסמיני היובש, גם במקרים חריפים.

 • לא. תופעת היובש אינה מדבקת. למרות זאת, חלק ממחלות העור שגורמות ליובש, דוגמת אטופיק דרמטיטיס או פסוריאזיס, עלולות להופיע על רקע משפחתי.

יצירת
קשר

  השאירו פרטים

  ואחזור אליכם בהקדם

  03-5344006 לקביעת תור

   השאירו פרטים

   ואחזור אליכם בהקדם