כתמים אדומים על העור – מה הגורמים ואיך מטפלים?

הכותב: דוד פרלה

כתמים אדומים שמופיעים על העור, עלולים להוות סימן לבעיה בריאותית רצינית. כאשר הכתמים מופיעים בצירוף תסמינים נוספים, כמו חום, כאבים או קשיי נשימה – חשוב להיבדק ולשלול אפשרות למחלה. הטיפול בכתמים אדומים על העור מתבצע לרוב באמצעות משחות טבעיות, דיקור סיני ושינוי תזונתי, בהתאם לגורם להופעת הכתמים.

העור מדבר אלינו. כיוון שאין לו מילים הוא עושה זאת באמצעים אחרים. כאשר הגוף סובל ממחלות שונות ומצבים של חוסר איזון בגוף, הוא "מודיע" לנו על כך על ידי סימנים המופיעים על פני העור שלנו. כאלה הם למשל הכתמים האדומים שמופיעים לפתע על פני העור במקומות שונים בגוף.

כתמים אלה מופיעים במגוון צורות וגדלים, לעיתים בודדים ולעיתים מרובים, לעיתים באזור אחד ולעיתים על פני כל הגוף. כאשר כתמים אדומים מופיעים על פני העור עלינו להבין מה גורם להם וכיצד ניתן להעלים אותם על ידי מציאת פיתרון והשבת האיזון לגוף.

מתי צריך להיבדק?

ישנם גורמים שונים להופעת הכתמים – חלקם קלים לטיפול ואחרים מהווים בעיה בריאותית רצינית. בסופו של דבר אין תחליף להתייעצות עם איש מקצוע אבל יש מקרים שבהם חשוב עוד יותר להיבדק:

  • כשישנם סימפטומים נוספים מלבד הכתמים: חום, כאב חד, הופעת שלפוחיות, קשיי נשימה וכדומה.
  • כאשר הטיפול שניסיתם איננו עוזר והכתמים אינם נעלמים.

הופיעו לי כתמים אדומים בעור – מה אפשר לעשות?

ישנן גישות שונות לטיפול בגורמים להופעת הכתמים האדומים. הרפואה הסינית מציעה מספר דרכים לטיפול שאותן יש להתאים לגורם ולמטופל.

cream-smallמשחות להקלה ולהרגעת העור: משחות ממרכיבים טבעיים שמבוססות על צמחי מרפא שונים ונקיות מכימיקלים. למשחות יש תפקיד כפול – הקלה על הגירוי, היובש ושאר התופעות הנלוות לכתמים האדומים; טיפול בסימפטומים עצמם במידת האפשר על מנת להחזיר את הגוף בכלל ואת העור בפרט לתפקוד תקין.

acupuncture-smallדיקור סיני (אקופונקטורה): טיפול שניתן לחלק לשני שלבים – החזרת האיזון לאזור הפגוע ולארח מכן החזרת האיזון לגוף כולו וטיפול בגורמים העמוקים שהוציאו אותו מאיזון.

 

טיפול ארוך טווח: בחינה מחדש של תזונת המטופל ושינוי שלה על מנת שתהיה מאוזנת ומתאימה למניעת הופעה מחדש של הגורמים לכתמים.

האם ניתן לשלב את הטיפול הטבעי בטיפול הרפואי המקובל?

הגישה הטיפולית של דוד פרלה היא שבמיוחד במקרים בעלי דרגת חומרה בינונית וקשה, מומלץ במידת הצורך לשלב את הטיפול הטבעי כטיפול תומך בטיפול הרפואי הקונבנציונלי המקובל. שילוב זה יביא להשגת תוצאות מירביות להקלה מהירה במצב העור, להפחתה בצורך בתרופות עם תופעות לוואי, לזירוז בתהליך ההחלמה הטבעי של הגוף ויאפשר גם במחלות עור כרוניות עקשניות הפוגות ארוכות יותר ושיפור משמעותי באיכות חיי המטופל. דוד פרלה עובד בשיתוף פעולה עם רופאי עור רבים.

מה גורם להופעת הכתמים האדומים?

הופעת הכתמים יכולה לנבוע מסיבות שונות וייתכן והיא סימפטום של מספר מחלות. חשוב לציין שבעוד הרפואה המערבית מדגישה גורמים שונים כמו תגובות אלרגיות, מחלות זיהומיות ותגובות לתרופות, הרפואה הסינית מציינת את חשיבות האיזון הפנימי – הופעת הכתמים והמצבים הרפואיים הקשורים בהם עלולה לנבוע מהפרת האיזון הזה ולכן השבתו היא תנאי לריפויים.

אורטיקריה – מחלה נפוצה מאוד אבל גם כזו שרוב החולים נרפאים ממנה ללא סיבוכים נוספים. לצד הופעת כתמים אדומים בהירים ובולטים מעל העור היא מתאפיינת בגירוד מתמשך ומציק. למידע נוסף.

דלקת עור אטופית (אטופיק דרמטיטיס) – דלקת שבה המערכת החיסונית של הגוף, בגלל כשל תפקודי, תוקפת את תאי העור. היא מתאפיינת ביובש, גירוד בלתי פסוק ובגירוי. המחלה איננה מדבקת וגם איננה מסוכנת אך היא יכולה לגרום לאי נוחות רבה אצל הסובל ממנה. למידע נוסף.

פסוריאזיס – גם מחלה זו מתרחשת כשמערכת החיסון של הגוף כושלת ומזהה תאים בגוף כמזיקים. הכשל גורם לחילוף מהיר של תאי העור ועל הגוף מופיעים כתמים בולטים אדומים-סגלגלים המכוסים בקשקשים. למידע נוסף.

דרמטיטיס הרפטיפורמיס – מחלת עור שמופיעה בעיקר אצל חולי צליאק.

פיטיריאזיס רוזאה – מחלת עור נדירה מאוד. סימן ההיכר שלה הוא הופעת כתם בגודל של 3-2 ס"מ – כתם "מבשר" – שאחריו, בהפרש של כשבוע, מופיעים כתמים נוספים מכוסים בקשקשת, בעיקר בחלקי הגוף העליונים ובקפלי עור. הגורם למחלה הוא ככל הנראה וירוס ממשפחת ההרפס. המחלה עוברת מעצמה ויש צורך רק במשחות שיקלו על הגירוד. חשיפה לשמש יכולה לזרז את היעלמות הכתמים. למידע נוסף.

אלרגיה, לחץ, מזג האוויר – כאשר הכתמים האדומים מופיעים בצורה של פריחה בעור, ייתכן ומדובר בתגובה למגוון רחב של גירויים סביבתיים ואישיים – הגוף מגיב לשינוי כלשהו שמפריע לתפקוד התקין שלו. מגוון הגורמים כולל אלרגיה למרכיב כלשהו (מאוכל ועד פריחת עצים), לחץ נפשי, שינויי מזג האוויר, זיהום מחיידק או וירוס ועוד. הרפואה הסינית מציעה פיתרונות שיכולים לסייע במניעת הופעת פריחה ובטיפול בה לאחר שהופיעה.

מחלות חמורות יותר – לצד המחלות שציינו, חשוב לדעת שכתמים אדומים גם יכולים להיות סימן למחלות חמורות יותר. אם אתם לא בטוחים, חשוב לבדוק את הכתמים אצל רופא עור.

כאשר הגוף מדבר אלינו, עלינו להקשיב לו. הבנת הסיבות להופעת הכתמים האדומים חשובה למציאת הפיתרון המתאים, הן לבעיה הרפואית והן למצבו האישי של המטופל. לשאלות נוספות צרו עמי קשר ואשמח לעזור. 

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה