סבוריאה בגבות

הכותב: דוד פרלה

אם קמתם בוקר אחד וגיליתם שהגבות שלכם מעוטרות בקשקשים, שמלווים באדמומיות, שמנוניות ונשירה – אתם לא לבד. זה קורה ללא מעט אנשים, במיוחד בעונת המעבר שבין סוף החורף ותחילת האביב. ברוב המקרים מדובר בסבוריאה של הגבות.

מכוני הקוסמטיקה ובתי המרקחת מלאים בקרמים, סבונים ותכשירים המיועדים להקלה ולטיפול בסבוריאה, אך רבים מהם מכילים סטרואידים וחומרים מזיקים אחרים, שעלולים לגרום לתופעות לוואי לא פחות קשות. כמו כן, חשוב לדעת שישנם גורמים רבים להופעת הסבוריאה, כשהעיקריים שבהם כוללים תזונה לקויה, שינה לא סדירה ומתח נפשי, בנוסף לגורמים חיצוניים כמו מזג אוויר קר או חם במיוחד.

לכן, חשוב לרדת לעומק התסמינים ולהבין את המקור שלהם, כדי לתת מענה אמיתי וכולל לבעיה. לרפואה הסינית יש שיעור הצלחה של 80-90% בטיפול בסבוריאה, ובצמצום משמעותי של הנגעים עד לנסיגה מוחלטת שלהם לתקופות ארוכות.

הטיפול בסבוריאה בגבות ברפואה הסינית

סבוריאה היא מחלה כרונית, שמופיעה בגלים של התפרצות פעילה וביניהם תקופות שקטות שבהן המחלה רדומה. למרות שלא ניתן להגיע לריפוי מוחלט, הרפואה הסינית ידועה כאחת הדרכים המוכחות והיעילות ביותר להשגת תוצאות טובות בטיפול בסבוריאה.

הטיפול במרפאה יורכב מארבעה אלמנטים משלימים:

drink-smallטיפול בצמחי מרפא: צמחי המרפא הם חלק עיקרי ובלתי נפרד מהטיפול ברפואה סינית. במקרה של סבוריאה, צמחי המרפא ישמשו להורדת החום שנוצר כתוצאה מהדלקת, ולהפחתת היובש והגרד בעור. פורמולת צמחי המרפא תוכן עבור כל מטופל ומטופלת באופן אישי, ואף עשויה להשתנות במשך הזמן, בהתאם למצב ולצרכים הייחודיים שלהם.

acupuncture-smallדיקור סיני: דיקור בדגש על נקודות המשפיעות על העור, להקלה מיידית של תופעות הקשקשת, האדמומיות והגרד; וכן נקודות המשפיעות על מערכת העיכול, שתפקודה קשור באופן ישיר למצב העור על פי הרפואה הסינית. הדיקור פועל גם להפחתת מתחים וחרדות, שנמנים על הגורמים להופעת הסבוריאה, וכן מסייע בריפוי תהליכים דלקתיים בגוף. משך הטיפול בדיקור הוא 20 דקות בכל פעם, והוא בעל השפעה מרגיעה ומאזנת, ואינו מלווה בכאב או בתופעות לוואי כלשהן.

nutrition-smallהתאמת תזונה: ברפואה הסינית יש דגש חזק על שינוי תזונתי כבסיס לריפוי עמוק של הגוף. המטופל או המטופלת יעברו אבחון שבסיומו יומלץ להם לבצע שינויים תזונתיים בהתאם למצבם הרפואי. באופן כללי, לטיפול בסבוריאה מומלץ להפחית במזונות "מחממים", כלומר מטוגנים, חריפים וכיו"ב, ולהרבות במזונות "מקררים" המרגיעים את העור. כמו כן יינתנו הנחיות לנטילת תוסף הפרוביוטיקה הייעודי שלנו – פרוביוטיקה 20/10.

cream-smallטיפול בתכשירים טבעיים: טיפול חיצוני באמצעות תכשירים המבוססים על צמחי מרפא סיניים ומיועדים להקלה מהירה על הסימפטומים של הסבוריאה, על ידי הזנת העור בלחות והרגעת התהליך הדלקתי.

האם ניתן לשלב את הטיפול הטבעי בטיפול הרפואי המקובל?

הגישה הטיפולית של דוד פרלה היא שבמיוחד במקרים בעלי דרגת חומרה בינונית וקשה, מומלץ במידת הצורך לשלב את הטיפול הטבעי כטיפול תומך בטיפול הרפואי הקונבנציונלי המקובל. שילוב זה יביא להשגת תוצאות מירביות להקלה מהירה במצב העור, להפחתה בצורך בתרופות עם תופעות לוואי, לזירוז בתהליך ההחלמה הטבעי של הגוף ויאפשר גם במחלות עור כרוניות עקשניות הפוגות ארוכות יותר ושיפור משמעותי באיכות חיי המטופל. דוד פרלה עובד בשיתוף פעולה עם רופאי עור רבים.

מה הגורמים לסבוריאה בגבות?

סבוריאה היא מחלת עור דלקתית כרונית, התוקפת כ-15% מהאוכלוסייה בדרגות קושי שונות, ונגרמת כתוצאה מהפרעה בהפרשת החלב מהבלוטות המצויות בשכבה החיצונית של העור (האפידרמיס).

היא מקושרת באופן מובהק לגורמים נפשיים ורגשיים לא פחות מגורמים חיצוניים-סביבתיים. ידוע שלחץ ומתח נפשי גורם להתפרצות מוגברת של המחלה, וכן מחסור בשעות שינה. גורם משמעותי נוסף הוא תזונה לקויה ולא מאוזנת, ואלרגיה או אי סבילות לסוגי מזון שונים. מזג אוויר יבש במיוחד גורם גם הוא להחמרה, שמופיעה בעיקר בחורף ובעונות המעבר. סבוריאה מקושרת גם למחסור בוויטמינים מקבוצת B.

הגבות הן אחד האזורים הנפוצים להופעת נגעי הסבוריאה, כמו גם הקרקפת, המצח, צדי האף, המפשעה ובתי השחי. סבוריאה באזור הגבות מלווה לא אחת גם בנשירת שיער.

סבוריאה קלה מתבטאת בקשקשת בצבע לבן או צהבהב, וככל שמצב המחלה חמור יותר כך הקשקשת מתפשטת על שטחים גדולים יותר, ומלווה בתופעות שונות כמו גרד, אדמומיות של העור, שמנוניות או יובש. זאת, בנוסף למראה הבלתי אסתטי שגורם לפגיעה באיכות החיים. לקריאה נוספת בנושא סבוריאה >>

הטיפול ברפואה סינית הוא קלאסי במקרה של סבוריאה בגבות, מאחר שמדובר במחלה שאין לה גורם אחד ברור שניתן לנטרל אותו, אלא היא נוצרת כתוצאה משילוב של גורמים שמבטאים, בשורה התחתונה, חוסר איזון כללי במערכות הגוף. לכן, נדרש טיפול מעמיק ברבדים שונים על מנת להביא לשיפור אמיתי במצב המחלה לטווח הארוך.

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה