סבוריאה בצידי האף: איך לטפל בגרד ואדמומיות באופן טבעי?

הכותב: דוד פרלה

סבוריאה היא מחלת עור דלקתית המאופיינת בנגעים אדמומיים וקשקשת עדינה על העור. הנגעים מופיעים בעיקר באיזור הפנים, באיזורים בהם יש הפרשה של בלוטות החלב, ובדרך כלל יופיעו גם בצידי האף. סבוריאה באף אינה נחשבת אמנם למחלת עור מסוכנת, אך היא עלולה לגרום סבל ותחושת חוסר אונים לסובלים ממנה, כתוצאה מן הגרד העז באיזור האדמומי של האף.

סבוריאה באף עשויה להתפרץ בכל גיל, והיא נחשבת למחלת עור די שכיחה. היא נפוצה מאוד בקרב תינוקות עד גיל שנה ובגיל ההתבגרות, אך גם בקרב האוכלוסייה המבוגרת.

תדירות הופעתה של המחלה משתנה בין מטופלים והוא תלוי גם בעונות השנה, מתח נפשי, שינויים הורמונאליים ועוד. מדובר בדלקת עור כרונית, שלעיתים היא תחזור ותיעלם במשך עשרות שנים.

טיפול טבעי ברפואה סינית מקל את תחושות הגרד והאדמומיות ועוזר בהחזרת האיזון וחיזוק הגוף והעלמת התהליכים הדלקתיים בעור.

סבוריאה באף – טיפול טבעי לפי הרפואה הסינית

כל טיפול טבעי לעור הנשען על עקרונות הרפואה הסינית, בפרט סבוריאה בצידי האף, יתחיל באבחון מקיף ויסודי של המטופל. האבחון עוזר בזיהוי הגורמים להתפרצות המחלה והתסמינים הספציפיים שהחולה מגלה, על מנת להעניק לו טיפול מותאם אישית המשלב בין גוף ונפש.

הטיפול כולל בדרך כלל טכניקות של דיקור סיני, שימוש בצמחי מרפא ומשחות טבעיות ולעיתים גם המלצות לשינוי בתזונה או באורח החיים.

דיקור סיני – הדיקור נעשה באמצעות מחטים וזעירות בתהליך שאינו פולשני, ומביא לתוצאות מיידיות. טכניקות הדיקור מסייעות לחיזוק הגוף והחזרת האיזון הטבעי למערכות השונות. כמו כן, מסייע הדיקור בהעלמת הדלקתיות בעור, ובהרגעת נפש המטופל.

צמחי מרפא – בקליניקה של דוד פרלה נעשה שימוש בתרכובות ייחודיות הנרקחות בהתאמה אישית למטופל. צמחי המרפא הם לשימוש פנימי או חיצוני כתלות במצבו של המטופל. הצמחים עוזרים בהפחתת תהליכי הדלקת והחום בגוף, והקלת תסמיני הגרד והאדמומיות בצידי האף.

משחות טבעיות – המשחות מבוססות גם הן על צמחי מרפא אופייניים לרפואה הסינית, והם עוזרים בהרגעת הנגעים בצידי האף והחזרת הלחות והחיוניות לעור.

שינוי הרגלי התזונה – לפי הרפואה הסינית, בעיות במערכת העיכול הן תמונת ראי לתהליכי חוסר איזון במערכות אחרות בגוף. לכן, ההיבט התזונתי של הטיפול הוא קריטי להצלחתו. המטופל יקבל תוספי תזונה, כמו פרוביוטיקה, והנחיות נוספות לבניית תפריט יומי מאוזן שיעזור לו בשיקום מערכת העיכול והחזרת האיזון לגוף.

שילוב הטיפול הטבעי יחד עם הרפואה המערבית

בדרגות חומרה קשות יותר של סבוריאה באף, מומלץ לשלב את הטיפול הטבעי כטיפול תומך לטיפול הקונבציונאלי להקלה מהירה ויעילה במחלה.

לעומת הטיפול הטבעי, טיפול מערבי יהיה נקודתי יותר ולרוב יכלול מריחת משחות על בסיס סטרואידי או קורטיזוני (יתרונן בכך שהן עובדות מהר יותר ממשחות טבעיות ובכך מונעות זיהום משני, וחסרונן בתופעות הלוואי שלהן – תגובת החזרתיות לאחר השימוש והשפעתן על עובי  העור – יותר דק), ומריחת קרמים להענקת לחות מוגברת לעור.

הטיפול ברפואה הסינית יביא למצב בו הצורך בשימוש במשחות המכילות קורטיזון יהיה מופחת, עד למצב בו הגוף נמצא באיזון ובו אין צורך במשחות עם תופעות לוואי.

מהם הגורמים להופעת סבוריאה בצידי האף?

הסיבות לתופעה מגוונות וישנם מנגנונים רבים התורמים למחלה. אחד מן הגורמים המרכזיים קשור בתגובה הדלקתית שמייצר העור בצידי האף לפטריה שבאה במגע עם ההפרשות השומניות של בלוטות החלב.

גורמים נוספים לסבוריאה באף:

  • גורמים סביבתיים, כמו מזג אויר, חילופי עונות, יובש, חום ולחות.
  • אלרגנים מהסביבה או ממזון מסוים.
  • מערכת חיסון חלשה.
  • שינויים הורמונאליים, אופייני לנשים בהריון או מבוגרות.
  • מתח ולחץ נפשיים.

האם אפשר למנוע סבוריאה באף?

לצד חיזוק המערכת החיסונית והרגעת הנפש כתהליכים מונעים, מומלץ להשתמש בתכשירי היגיינה ללא אלרגניים (שמפו וסבון), להקפיד על ליחוח קבוע של איזור האף, ולהימנע מאכילת מזון שומני או מעובד, כמו גם סוכר לבן ומאכלים חריפים.

במקביל, מומלץ לצרוך הרבה ירקות ירוקים, דגנים מלאים וקטניות שעוזרים בהפחתת תהליכי הדלקתיות.

דוד פרלה בעל ניסיון רב בטיפול טבעי במחלות עור לפי הרפואה הסינית המסורתית. לשאלות נוספות והתייעצות לגבי תהליך הטיפול בסבוריאה באף וקביעת תורים, אתם מוזמנים ליצור קשר בטופס המצורף.

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה