סבוריאה בתינוקות – מה הטיפול המומלץ?

הכותב: דוד פרלה

עור של תינוק הוא על פי רוב חלק ונעים למגע ומשמש כדימוי לדבר עדין ורך. לכן, מחלת עור אצל תינוקות נתפסת כחריגה וכסטייה מהתקן, ולעתים דווקא ההורים הם אלה שמתקשים להשלים עם המצב החדש והלא נעים. אחת ממחלות העור הנפוצות היא סבוריאה דרמטיטיס, דלקת עורית אשר פוגעת בכ-15% מהאוכלוסייה – כשליש מהם תינוקות עד גיל שנה.

טיפול בסבוריאה לתינוקות

ככלל, בקרב תינוקות ופעוטות אין לטפל בסבוריאה בתרופות חזקות על בסיס סטרואידים או אנטיביוטיקה. בטיפול המקובל יש לשים לב לכמה דגשים:

היגיינה – כשהעור פגוע, חשיבות הנקיון עולה שבעתיים, כי לכלוך על העור שביומיום אינו מפריע, עלול כעת לזהם את העור.

לחות – חשוב לשמור על עור התינוק לח ושמנוני, כדי שלא יסבול מהיובש שהופיע עליו. העדיפו מוצרי היגיינה כמו שמן לאמבט וסבון ושמפו מיוחדים אשר מחזירים לעור את הלחות והשמנוניות החיוניים לו ומרגיעים את הגירוי בעור הנגוע.

תזונה – אם התינוק אוכל מזון מוצק, העדיפו שומן מן הצומח, כמו זיתים, טחינה, אבוקדו ועוד.

האם ניתן לשלב את הטיפול הטבעי בטיפול הרפואי המקובל?

הגישה הטיפולית של דוד פרלה היא שבמיוחד במקרים בעלי דרגת חומרה בינונית וקשה, מומלץ במידת הצורך לשלב את הטיפול הטבעי כטיפול תומך בטיפול הרפואי הקונבנציונלי המקובל. שילוב זה יביא להשגת תוצאות מירביות להקלה מהירה במצב העור, להפחתה בצורך בתרופות עם תופעות לוואי, לזירוז בתהליך ההחלמה הטבעי של הגוף ויאפשר גם במחלות עור כרוניות עקשניות הפוגות ארוכות יותר ושיפור משמעותי באיכות חיי המטופל. דוד פרלה עובד בשיתוף פעולה עם רופאי עור רבים.

מה הסימפטומים לסבוריאה בקרב תינוקות?

סבוריאה היא מחלת עור בה בלוטות החלב, בדרך כלל בפנים ובקרקפת, מפרישות כמות מוגברת של שומן אל העור. המגע של החלב על שכבת הקרטין (שכבת העור החיצונית) גורמת להתפתחות עור יבש, קשקשים ולעתים דלקת בעור.

אצל תינוקות מתבטאת הסבוריאה בפריחה אדמומית ועור מחוספס למגע, ובפריחה צהבהבה, שומנית ויבשה על עור הקרקפת. לעתים, בשבועות הראשונים לחייו, מתפתחת על עור הקרקפת של התינוק אותה "קליפה" שבוודאי מוכרת להורים רבים. מקומות "אסטרטגיים" נוספים בהם עלולים להופיע תסמיני סבוריאה הם המצח, צדי האף, אזור המפשעה (לתינוקות קפלי עור רבים במקום) ובתי השחי. לעתים עלולים המקומות הנגועים ליצור תחושת גירוד לא נעימה.

תסמין נוסף לסבוריאה עלול להיות נשירת שיער, כיוון שהשומן שעל העור חוסם את כניסת האוויר, והדבר עלול להוביל לנשירת שיער כיוון שאוויר לא מגיע אל שורשי השיער, והם מתים ונושרים.

גורמים להופעת המחלה אצל תינוקות

אצל מבוגרים, הסיבות להתפרצות המחלה הן מגוונות ויכולות להיות קשורות בתזונה לקויה, מחסור בוויטמינים מסוימים, אירוע נפשי קשה ועוד.

בקרב תינוקות ופעוטות, נהוג לייחס את הופעת המחלה למעבר הורמונים במהלך ההריון מהאם לעובר. ההורמונים עוברים לעובר דרך השלייה, ועלייה ברמה שלהם בגוף העובר גורם לפעילות מוגברת של בלוטות החלב אצל התינוק, ולהופעת תסמיני הסבוריאה שהוזכרו פה.

יתרונות הטיפול הטבעי לתינוקות

הגוף הפעוט, הקטן והעדין מגיב מצוין לטיפול טבעי, ומכיוון שמדובר בטיפול נקי מכל תוספת מלאכותית, הוא מומלץ ביותר בקרב תינוקות.

במסגרת הטיפול ברפואה הסינית, יקבל הפעוט טיפול במשחות חיצוניות טבעיות לחלוטין, אשר יזינו את העור, יחזירו לו לחות וימנעו פגיעה נוספת בו.

בהתאם לצורך, יעבור גם דיקור קל שיסייע להחזיר את זרימת הדם לאיזון. הדיקור אינו כואב ובקושי מורגש. במקרה הצורך, ואם הפעוט כבר גדול דיו, יישקל לטפל בו גם באמצעות צמחי מרפא, כל הדרך עד להחלמה מלאה.

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה