פסוריאזיס בפנים – תסמינים וטיפול טבעי

דוד פרלה

פסוריאזיס בפנים היא מחלת עור המתפרצת על רקע אוטואימוני ונגרמת מהתחדשות מהירה מדי של תאי עור. מצב זה מוביל לנגעי עור עבים המכוסים בקשקשים ועלולים לגרד, לגרום אי נוחות ואף לדימום. מלבד פסוריאזיס בפנים, קיימים סוגים נוספים של פסוריאזיס הנבדלים זה מזה לפי צורת הקשקשים ולפי המקום שבו הם מופיעים על הגוף.

המחלה עלולה לגרום לתסמינים שונים ולמספר סיבוכים, כיוון שנוסף על ההשפעות הגופניות, יש לה גם השפעות פסיכולוגיות היכולות לבוא לידי ביטוי במבוכה ועודף מודעות עצמית. על כל פנים קיימים טיפולים יעילים המקלים על התסמינים ועליהם נפרט בהמשך.

פסוריאזיס בפנים – תסמינים וסיבוכים

פסוריאזיס בפנים היא בדרך כלל המשך ישיר של פסוריאזיס בקרקפת. נגעי העור מתפשטים הלאה מהקרקפת והם אדומים ומגרדים. לעיתים הם יהיו מכוסים בקשקשת לבנה-כסופה.

פעמים רבות לאנשים עם פסוריאזיס בפנים יהיו גם תאי עור מתים על הקרקפת. אין לטעות ולחשוב שמדובר בקשקשים הנובעים מעור יבש או רגיש.

סוג זה של פסוריאזיס יופיע, בדרך כלל, באחד או ביותר מהאזורים האלו:

 • גבות
 • קו השיער
 • העור שבין האף והשפה עליונה
 • חלקו העליון של המצח

לעתים המחלה תופיע על העפעפיים ואף על הריסים ותתבטא באדמומיות, בנפיחות ובקרום המתפתח עליהם. הקרום עלול לגרום לעפעפיים לפנות כלפי מעלה או כלפי מטה – אם שולי הריסים פונים למטה הם עלולים להפעיל לחץ נוסף על העין ואף לגרום לדלקת עיניים. כמו כן, יתכן גם מצב של פסוריאזיס בעין עצמה – אך מדובר במצב נדיר.

בנוסף, פסוריאזיס בפנים יכולה להופיע גם על השפתיים, בתוך הלחי, על החניכיים ובתוך האף. מדובר במצבים מאוד לא נוחים המפריעים לפעולות שגרתיות כמו נשימה, לעיסה ובליעה.

הסיבות הגורמות לפסוריאזיס בפנים

פסוריאזיס נגרם מפעילות יתר של מערכת החיסון ובמיוחד של תאי T. במצב של בריאות תקינה, תאי-T מגנים על הגוף מפני זיהומים שונים. במצב של פסוריאזיס הגוף מפעיל תאי-T ללא נוכחות זיהום. כתוצאה מכך תאי-T יוצרים מצב דלקתי המוביל להתחדשות מואצת של תאי עור.

נגעי העור האופייניים לפסוריאזיס לא מופיעים רק על הפנים והם יכולים להופיע בכל מקום בגוף. יחד עם זאת, הגורמים להתפתחות פסוריאזיס בפנים זהים לאלו הגורמים לפסוריאזיס בכל מקום אחר בגוף. אמנם הסיבות למחלה אינן ברורות דיין, אך החוקרים משערים שמדובר במצב דלקתי הגורם לייצור מוגבר של תאי העור.

גורמי הסיכון המקושרים אל המחלה:

 • היסטוריה משפחתית של פסוריאזיס
 • היסטוריה של דלקות בעור
 • פגיעות בעור, גם מניתוח
 • סטרס

אלו הסובלים מנגעי פסוריאזיס בפנים ישימו לב שהתסמינים מחריפים לאחר חשיפה לקרינת אולטרה-סגול, כולל חשיפה לשמש ישירה או במיטת שיזוף. גם עישון יכול להחמיר את התסמינים.

טיפים לסובלים מהתופעה

כאמור, פסוריאזיס בפנים לא פוגע רק בעור. כיוון שלא ניתן להסתיר את הצלקות ואת נגעי העור, האנשים הסובלים מהם נוטים לפתח דאגות ואף דיכאון וחרדה. למרבה הצער, אלו גורמים לרמות מתח גבוהות המקושרות עם התלקחויות של המחלה והחמרתה.

אמנם, הפנים שלנו הוא מה שהעולם רואה, אך הם רק חלק קטן ממי שאנחנו ואל להם להגדיר אותנו. חולים רבים מוצאים ששיתוף הקשיים שלהם עם אחרים מקל עליהם מאוד ומוריד את רמות המתח שבהם הם שרויים.

שיתוף הקרובים יכול גם כן לעזור להם להבין את ההתמודדות היום יומית הכרוכה במחלה וכך ניתן לקבל מהם תמיכה גדולה יותר. יחד עם זאת, אם אתם מרגישים לא בנוח לשתף את הקרובים לכם במה שעובר עליכם, מומלץ לפנות לעזרה מקצועית של פסיכולוג או לקבוצת תמיכה מתאימה.

טיפול בפסוריאזיס בפנים כולל משחות וקרמים שונים המכילים סטרואידים ומומלץ להיוועץ ברופא מה הם התכשירים המתאימים לטיפול באזור הפנים, הרגיש גם כך מלכתחילה.

כמו כן מומלץ להשתמש בתכשירים קוסמטיים עדינים במיוחד לניקוי עור הפנים ולהשארתו עשיר בלחות וגם להקפיד על קרם הגנה עם מקדם גבוה המתאים לפנים.

טיפול טבעי בפסוריאזיס בפנים באמצעות הרפואה הסינית מתייחס לאדם כמכלול שלם ולא רק לתסמיני המחלה. לכן מטרת הטיפול היא העלאת הבריאות הכללית של האדם תוך שיפור מצב העור, העלמת היובש והפצעים והפסקת הגרד.

הטיפול מתבצע לאחר אבחון מעמיק. הוא כולל דיקור סיני, צמחי מרפא מותאמים אישית, משחות טבעיות ולעיתים גם שינוי תזונתי או תוספי תזונה.

לקריאה נוספת על פסוריאזיס לחצו כאן >>>

יצירת
קשר

  השאירו פרטים

  ואחזור אליכם בהקדם

  03-5344006 לקביעת תור

   השאירו פרטים

   ואחזור אליכם בהקדם