פסוריאזיס בקיץ: עצות וטיפים להקלה במחלה

דוד פרלה

מזור מוחלט לפסוריאזיס עדיין לא מצאו, אבל בהחלט ניתן להקל על התסמינים של המחלה באמצעות שגרת חיים וטיפולים המתאימים לתנאים המשתנים של עונות השנה. בדיוק כפי שהרפואה הסינית מביאה בחשבון את מקומו של האדם בתוך המחזוריות של הטבע, כך כל אחד ואחת צריכים לדעת כיצד מומלץ לנהוג בכל עונה ועונה.

בזמן התקופות החמות מומלץ לנקוט כמה אמצעי זהירות שיסייעו לשמור את הפסוריאזיס תחת בקרה וימנעו התפרצות מחודשת. הנה כמה עצות וטיפים איך להקל על הפסוריאזיס בתקופת הקיץ.

חשיפה מבוקרת לשמש

חשיפה מבוקרת לשמש בים המלח, המקום הנמוך בעולם, משפרת מאוד את מצב העור בחולי פסוריאזיס. סינון הקרניים שנוצר בגלל המיקום של ים המלח יעיל במיוחד לעור.

למי שאינו יכול להגיע לים המלח, גם חשיפה מבוקרת (לא בשעות הצהרים) לשמש תביא להקלה במצב העור במרבית חולי הפסוריאזיס.

קפצו למים

חולי פסוריאזיס רבים מדווחים על הקלה בזמן שהות במים. שחייה במי ים אף מסייעת בהסרת שכבות העור המתות ועוזרת לשכך את הסימפטומים של המחלה. יחד עם זאת – זכרו ששחייה, בין אם בבריכה או בים, מייבשת את העור. הקפידו להתקלח במים קרים או חמימים (לא חמים) לאחר השהות במים ומרחו קרם לחות עשיר על עור הגוף כולו.

הימנעו מתכשירי עור מבושמים

הריחות והבשמים שמוסיפים לתכשירי קוסמטיקה וקרמים למיניהם עלולים לייבש את העור. חפשו מוצרים עשירים בלחות שלא הוסיפו להם ריח או בושם.

השתמשו בקרם לחות

מרחו קרם לחות בנדיבות ובכל עת שאתם מרגישים צורך בכך. קרם לחות יגן על העור שלכם ויעשיר אותו בלחות. במיוחד הקפידו למרוח קרם לחות לאחר שהייה בשמש או לאחר שהייה ארוכה בחדר ממוזג (על ידי מזגן).

הגנו על העור מעקיצות

היתושים הם "כוכבי" הקיץ, אבל גם דבורים וחרקים עוקצים אחרים נפוצים בעונות החמות. עקיצות, קטנות ככל שיהיו, הן טראומה עבור העור ועלולות לגרום להתפרצות של פסוריאזיס.

השתמשו בחומרים הדוחים חרקים שיש בהם מינון נמוך של DEET. נרות בריח ציטרונלה יכולים לעזור בזמן שהות בחוץ. פצעי פסוריאזיס מופיעים 10-14 יום לאחר טראומה בעור, לכן שימו לב במיוחד אם נעקצתם.

לבשו בגדים קלילים ומשוחררים, העשויים סיבים טבעיים

כותנה ובדים קלי משקל אחרים יגרו את העור פחות מבדים אחרים העלולים לחמם אותו יתר על המידה. כמו כן נעלו נעלי עור פתוחות ומאווררות שאינן לוחצות על כף הרגל.

קצרו את השהייה בחוץ בימים חמים ולחים במיוחד

כשהגוף מתחמם יתר על המידה, עולה הסיכוי להתפרצות פסוריאזיס ולהחמרת הסימפטומים. הקפידו על כך שיהיה בקרבתכם מקום ממוזג היטב להירגע בו מהחום הכבד, כשאתם מרגישים שהתחממתם יותר מדי. יחד עם זאת זכרו שמזגן עלול לייבש את העור – לכן הקפידו לקחת אתכם את קרם הלחות לכל מקום.

הישמרו בזמן הגילוח

בקיץ נשים מגלחות את השיער המיותר לעתים קרובות יותר. חתכים, קטנים ככל שיהיו, ממש כמו עקיצות היתושים, עלולים להחמיר סימפטומים של פסוריאזיס. הקפידו על כללי גילוח שישמרו על שלמות העור: הרטיבו את האזור המיועד לגילוח וגלחו עם כיוון צמיחת השיער. אם מופיעים חתכים באופן קבוע – שקלו הסרת שיער בלייזר.

הקפידו על תזונה מתאימה

התזונה הסינית ממליצה על הימנעות ממאכלים מחממים – השתדלו להימנע מאוכל חריף, מטוגן, יין ואלכוהול וקפאין. כל אלה מעלים את תחושת החום והגרד.

איכלו הרבה ירקות ירוקים, שהינם בעלי איכות מקררת לעור.

האביב והקיץ הן עונות מהנות ומרגיעות עבור אנשים רבים. עבור חולי פסוריאזיס הנאה ורגיעה חשובים במיוחד כיוון שמתח ולחץ הם גורמים קריטיים בהתפרצות המחלה. הקפידו לשלב פעילות מרגיעה ומהנה בכל יום – גינון, הליכה בפארק או בטבע, קריאה בגינה או כל דבר אחר הגורם לכם נחת. אם אתם מתוחים ולחוצים – שלבו תרגילי נשימות, מדיטציה ומיינדפולנס בשגרת יומכם. 

מה כולל הטיפול הטבעי בפסוריאזיס?

טיפול בדיקור – קיימות נקודות דיקור בעלות השפעה טובה על העור, הן בהורדת פריחה הן בהורדת הגרד, ובעיקר להחזרת האיזון לגוף.

טיפול בצמחי מרפא – המטופל מקבל תערובת צמחי מרפא שהותאמה לו אישית לאחר אבחון ברפואה סינית.

משחות על בסיס תמציות צמחים – המשחות נרקחות לפי הרפואה הסינית וניתנות במרפאה בהתאם לאבחנה. כל המשחות הן על בסיס טבעי ואינן מכילות קורטיזון או סטרואידים.

תזונה ותוספי מזון – כל מטופל מקבל דף הסבר תזונתי בהתאם לבעיה ממנה הוא סובל. כמו כן מומלצים תוספי מזון שעברו מחקרים והוכיחו יעילות למחלות עור ספציפיות.

יצירת
קשר

  השאירו פרטים

  ואחזור אליכם בהקדם

  03-5344006 לקביעת תור

   השאירו פרטים

   ואחזור אליכם בהקדם