פסוריאזיס גוטטה – טיפתית

הכותב: דוד פרלה

פסוריאזיס גוטטה הוא הסוג השני הנפוץ ביותר של פסוריאזיס, ומאופיין בכתמים קשקשים אדומים קטנים על גבי העור המזכירים בצורתם טיפות (גוטטה – טיפה בלטינית), מכאן גם הכינוי של המחלה בעברית, "פסוריאזיס טיפתי".

הכתמים עצמם עלולים להיות מלווים בקשקשת בגוון כסוף ומתמקדים באזור הגפיים והגו, אך לעיתים עשויים להופיע גם באזור הקרקפת. המחלה תוקפת לרוב צעירים עד גיל 30.

כמו בשאר סוגי הפסוריאזיס, גם כאן מדובר במחלה אוטואימונית, כלומר, מחלה בה הגוף תוקף את עצמו וישנו ריבוי מהיר של תאי קשקש בשכבת האפידרמיס החיצונית של העור ושל כלי דם בשכבה העמוקה יותר, הדרמיס (תאי הקשקש גורמים כמובן לקשקשת ואילו התרחבות כלי הדם גורמים לתפרחת האדומה ולדלקת).

טיפול טבעי בפסוריאזיס גוטטה באמצעות הרפואה הסינית

הרפואה הסינית מכירה בגורמים השונים לפסוריאזיס טיפתי, כולל הגורמים הגנטיים והאוטואימוניים, אך מתרכזת בראש ובראשונה בהשבת האיזון הפיזי והנפשי אל המטופל על מנת להקל על הדלקת ועל התסמינים הנלווים אליה. ויסות המערכת החיסונית באמצעות הטיפול מאפשר להוריד את התגובה האוטואימונית של הגוף ולהפחית את השימוש במשחות המבוססות על סטרואידים.

מה כולל הטיפול?

acupuncture-smallדיקור סיני (אקופונקטורה) – הדיקור הסיני אינו כואב ולמעשה משחרר אנדורפינים (משככי כאבים טבעיים), מותאם לגילו של המטופל ולאזור הדורש טיפול. בנוסף, הוא תורם להפחתה באדמומיות ובקשקשת הנלווית אליה ומשרה אווירה כללית של רגיעה.

drink-smallצמחי מרפא לשתיה – מזינים את העור שנוטה להתייבש, ובנוסף לכך מורידים את החום והלחות הפנימיים ממערכת העיכול. יש לציין כי הרכב הצמחים משתנה ממטופל למטופל ואף משלב אחד בטיפול למשנהו.

cream-smallמשחות חיצוניות – כוללות בנוסף לצמחי מרפא גם רכיבים שומניים המוסיפים לעור לחות ומשמנים אותו, ללא סטרואידים. שינוי תזונתי ותוספי מזון – מזונות מטוגנים, תעשייתיים, כמו גם משקאות חריפים ובעלי אחוז קפאין גבוה ידועים ככאלו התורמים להתחממות מערכת העיכול ועידוד הדלקת. במהלך הטיפול מקבל המטופל הנחיות לשינוי הרגלים תזונתיים כגון מעבר לאכילת אוכל מבושל ומזונות "קרים" או "נייטרלים" כגון פירות, ירקות, קטניות וכאלו המכילים חיטה מלאה.

nutrition-smallכמו כן, לאחר בדיקת מצבו הפרטני של המטופל, לעיתים יינתנו המלצות נוספות לשימוש בתוספי תזונה כדוגמת אומגה 3, וביוכורכומין אשר להם השפעה אנטי דלקתית. כמו כן יינתנו הנחיות לנטילת תוסף הפרוביוטיקה הייעודי שלנו – פרוביוטיקה 20/10.

 

האם ניתן לשלב את הטיפול הטבעי בטיפול הרפואי המקובל?

הגישה הטיפולית של דוד פרלה היא שבמיוחד במקרים בעלי דרגת חומרה בינונית וקשה, מומלץ במידת הצורך לשלב את הטיפול הטבעי כטיפול תומך בטיפול הרפואי הקונבנציונלי המקובל. שילוב זה יביא להשגת תוצאות מירביות להקלה מהירה במצב העור, להפחתה בצורך בתרופות עם תופעות לוואי, לזירוז בתהליך ההחלמה הטבעי של הגוף ויאפשר גם במחלות עור כרוניות עקשניות הפוגות ארוכות יותר ושיפור משמעותי באיכות חיי המטופל. דוד פרלה עובד בשיתוף פעולה עם רופאי עור רבים.

 

הגורמים לפסוריאזיס טיפתי

נראה כי אחד הגורמים למחלה הוא שילוב בין גנטיקה לבין פגיעה בעור או מחלות אחרות שהן בעצם הטריגר המביא להתפרצותה. לדוגמה, ידוע שהמחלה נוטה להתפרץ לאחר הידבקות בדלקת גרון סטרפטוקוקית אצל ילדים. גם זיהום חיידקי או נגיפי ומחלות אחרות כמו למשל אבעבועת רוח ואפילו פגיעה פיזית בעור (כוויות, עקיצות וכו') יכולות להוות טריגר במצבים מסוימים.

גנטיקה – שליש מהחולים יודעים לספר על בן משפחה נוסף החולה במחלה ואצל תאומים זהים, הסיכוי כבר עולה ל – 70%!

קבוצה נוספת הנמצאת בסיכון היא בעלי מערכת חיסונית חלשה כמו חולי סרטן או איידס.

גורם נוסף וידוע למחלה הוא מתח נפשי, כאשר המתח הנפשי עלול להגביר את הסימפטומים ולהביא להחמרה במצב החולה אצל 40 עד 60 אחוז מן החולים. למעשה, סביר להניח שלמצבים אלו ישנה השפעה לרעה על מערכת החיסון ולכן גם על התרבות הקשקשים והתפרחת.

הרפואה הסינית מזהה בנוסף גם מצבים של חוסר איזון פיזי ונפשי בגוף ככאלו היוצרים חום במערכת העיכול, חום שבסופו של דבר עולה אל פני השטח, מפריע לזרימת הדם ומזרז את היווצרות הדלקת.
הטיפול הסיני מזרז את יכולת החלמת הגוף מהמחלה, ומזרז את נסיגת הנגעים מהעור, הורדת האדמומיות, הדלקתיות והגרד והשבת הרגיעה הנפשית.

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה