פסוריאזיס – הגורמים למחלה והטיפול הטבעי

מהי פסוריאזיס?

פסוריאזיס (ספחת) היא מחלת עור אוטואימונית, שמתבטאת בנגעים ופצעים על העור, בעור אדמומי, דלקתי ומחוספס ועליו קשקשת לבנה ועבה. הטיפול בפסוריאזיס ברפואה הסינית, שכולל דיקור ושימוש במשחות על בסיס טבעי, מתמקד בהחזרת הגוף לאיזון ולתפקוד מלא, תוך שיפור במצב העור, העלמת היובש והפצעים והפסקת הגרד.

המחלה מופיעה בדרך כלל באיברי הגוף בהם יש קפלי עור – ברכיים, מרפקים, צוואר וכו', אך עלולה להופיע גם בקרקפת, בגפיים ובאזורים אחרים בגוף.

הרפואה הסינית מתייחסת באופן שונה ופרטני לכל הופעה של המחלה באיברי הגוף השונים ומתאימה את הטיפול לכל אזור בנפרד, במטרה להחזיר את הגוף כולו לאיזון ולתפקוד תקין ומלא.

טיפול טבעי בפסוריאזיס – איך מטפלים במחלה ברפואה הסינית?

הטיפול בפסוריאזיס לפי הרפואה הסינית מתמקד בהחזרת הגוף לאיזון ולתפקוד מלא, תוך שיפור במצב העור, העלמת היובש והפצעים והפסקת הגרד. הטיפול ייעשה לאחר אבחון מקיף ומדוקדק, ויכלול דיקור סיני, התאמת צמחי מרפא, משחות על בסיס טבעי ובמקרה הצורך גם שינוי תזונתי ותוספי תזונה.

מרכיבי הטיפול הטבעי לפי הרפואה הסינית:

דיקור סיני יעיל לפסוריאזיסדיקור סיני (אקופונקטורה) – טיפול ללא כאב ומתאים לכל גיל, כולל פעוטות. מטרת הדיקור היא להפחית את הגרד ולהקל על הסבל המיידי של החולה, ולהחזיר לאיזון מערכות גוף שונות שתפקודן נפגע במחלה.

drink-smallצמחי מרפא – מותאמים באופן פרטני וייחודי לכל מטופל בהתאם למצבו. צמחי המרפא מזינים את העור ומלחלחים אותו, מסייעים בהפחתת הגרד ובשיפור המצב הנפשי.

 

cream-smallמשחות על בסיס טבעי – יותאמו בעת הצורך ולפי מצבו של המטופל. המשחות לטיפול חיצוני מופקות מצמחי מרפא ייחודיים ומסייעות בשיקום העור וייצובו.

 

תnutrition-smallזונה – המלצות לתזונה נכונה יימסרו בהתאם לצורך, וייתכן אף שימוש בתוספי תזונה. כמו כן יינתנו הנחיות לנטילת תוסף הפרוביוטיקה הייעודי שלנו – פרוביוטיקה 20/10.

 

האם ניתן לשלב את הטיפול הטבעי בטיפול הרפואי המקובל?

הגישה הטיפולית של דוד פרלה היא שבמיוחד במקרים בעלי דרגת חומרה בינונית וקשה, מומלץ במידת הצורך לשלב את הטיפול הטבעי כטיפול תומך בטיפול הרפואי הקונבנציונלי המקובל. שילוב זה יביא להשגת תוצאות מירביות להקלה מהירה במצב העור, להפחתה בצורך בתרופות עם תופעות לוואי, לזירוז בתהליך ההחלמה הטבעי של הגוף ויאפשר גם במחלות עור כרוניות עקשניות הפוגות ארוכות יותר ושיפור משמעותי באיכות חיי המטופל. דוד פרלה עובד בשיתוף פעולה עם רופאי עור רבים.

מי הם החולים במחלה?

פסוריאזיס (ובעברית – ספחת) היא מחלת עור אוטואימונית דלקתית כרונית, במהלכה שוגה מערכת החיסון ותוקפת את הגוף. הרקע ל"טעות בזיהוי" של מערכת החיסון אינו ברור, ויכול לנבוע ממקור גנטי, זיהומי (חיידק, וירוס) ועוד. במסגרת היציאה מאיזון של מערכת החיסון היא נותנת את ההוראה לשגשוג מואץ של תאי קשקש, המלווה בתהליך דלקתי.

זוהי אחת ממחלות העור הנפוצות ביותר ופוגעת בכ-3% מהאוכלוסייה, בעיקר בגילאים שבין 20 ל-40. בקרב גברים, הגיל הממוצע של החולים הוא 29 ובין הנשים 27, אך היא מופיעה גם בקרב ילדים וקשישים. המחלה מופיעה בקרב נשים וגברים באופן שווה, ונפוצה יותר בקרב אשכנזים ויוצאי אירופה.

מהם סוגי הפסוריאזיס ואיך לזהות כל אחד מהם?

התסמינים המוכרים של הפסוריאזיס הם גרד קשה, פריחה אדומה בעור וקשקשים לבנים, אך קיימות צורות שונות להופעת המחלה. הרפואה הסינית מבחינה ביניהן ומקפידה להעניק טיפול ייחודי לכל מופע וצורה בה המחלה מתפרצת.

פסוריאזיס פוסטולארית – צורה קשה במיוחד של המחלה, המחייבת טיפול רפואי הולם. במופע זה של פסוריאזיס מתפתחים על העור פצעים מוגלתיים ודלקת חריפה, לצד גרד קשה, חום גבוה ועייפות רבה.

פסוריאזיס וולגאריס – התסמינים העיקריים של סוג זה הם עור עבה ועליו קשקשים כסופים באזורים שונים של הגוף, לעתים מלווים בגירוד ובכאבים. כמו כן עלולים להתפתח גם נגעים אדומים או סגולים על העור. לקריאה נוספת >>

פסוריאזיס בכפות הידיים והרגליים – צורה עקשנית במיוחד של המחלה, המתבטאת בנגעים קשים בכפות הידיים והרגליים, אם כי אך ורק בהם.

פסוריאזיס אינברסה, ובעברית פסוריאזיס הפוכה – מופיעה באזורים בהם עלולה להצטבר לחות: קפלי עור, ישבן, בתי שחי, מפשעות, פי הטבעת ואברי מין. לקריאה נוספת >>

פסוריאזיס בקרקפת – מתאפיינת בקשקשים רבים על עור הקרקפת ובגירוד רב, דבר הגורם לסבל אסתטי וגופני גם יחד. לקריאה נוספת >>

פסוריאזיס גוטטה – מכונה גם פסוריאזיס טיפתי בגלל הופעתה על העור כטיפות אדומות. המחלה גורמת לנגעים קטנים ובודדים, על פי רוב נוחים וקלים לטיפול. לקריאה נוספת >>

פסוריאזיס ארטריטיס – בין 15% ל-20% מחולי הפסוריאזיס עלולים לפתח במקביל דלקת פרקים. המשותף לשתי המחלות הוא הבסיס האוטואימוני, ופסוריאזיס ארטריתיס היא בעצם הרחבה של הבעיה במערכת החיסון אשר גורמת לכל אחת מהן בנפרד. איברים רבים עלולים להיות מעורבים במחלה, ויש להעניק לה טיפול רפואי בהקדם. לקריאה נוספת >>

פסוריאזיס אריתרודרמית – צורה נדירה של המחלה, המחייבת טיפול רפואי, לרוב באשפוז. המחלה עלולה להופיע כסיבוך של צורות אחרות של פסוריאזיס, וקשורה גם לחשיפה מוגברת לשמש.

מהם הגורמים למחלה?

מכיוון שמדובר במחלה בעלת בסיס אוטואימוני, הרקע להופעתה אינו ברור דיו. יחד עם זאת, ישנם מספר כיוונים הנחשבים כסיבות למחלה:

התרבות מהירה של תאי קשקש – בשכבת העור העליונה, האפידרמיס, מתרבים תאי הקשקש ומתחלפים בתדירות של כפעם בחודש. אלא שכאשר מערכת הייצור שלהם יוצאת משליטה, עלולים תאי הקשקש להתרבות בקצב מהיר לעתים עד פי 27 מהקצב הרגיל, ולהתחלף בכל מספר ימים. התוצאה – עומס של תאים על העור החיצוני והצטברותם אחד על גבי השני עד לכדי משטחים לבנים המכסים את העור.

תהליך דלקתי – המתבטא באדמומיות בעור, בדלקות פרקים, ועד לפסוריאזיס פוסטולאריס המלווה בנגעים מוגלתיים.

רקע גנטי – אין ספק כי הגנטיקה משחקת תפקיד בהתפרצות המחלה. כשליש מהחולים דיווחו על קרוב משפחה עם פסוריאזיס, וסביר להניח ששיעור זה גבוה יותר, בין היתר מכיוון שמקרים של פסוריאזיס ברמה קלה (יובש בעור, פצעים בודדים ושטחיים וכו') לא דווחו. בקרב תאומים נמצאה התאמה של 70% בשכיחות המחלה.

הגורם הנפשי – מחקרים הוכיחו את הקשר בין מצוקה נפשית לתפקוד מערכת החיסון. ואכן, בין 40% ל-60% מהחולים דיווחו על התפרצות המחלה והחרפתה בעקבות מצבי לחץ ו/או מצוקה נפשית. ברפואה המערבית והמשלימה גם יחד אין כיום ספק כי סטרס ומתח נפשי הם גורם משמעותי בהופעת המחלה. תופעות של לחץ נפשי וסטרס גורמות לחסימות אנרגטיות בגוף ומוציאות מערכות שלמות בו מאיזון ומתפקוד מיטבי.

לדוד פרלה ניסיון עשיר בטיפול מוצלח במחלה מורכבת זו, הן בהופעתה הקלה והן בזו הקשה, בהן נערך הטיפול הטבעי במקביל לטיפול הרפואי המקובל בפסוריאזיס. לפרטים נוספים פנו אלינו באמצעות הטופס המצורף.

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה


  • Please leave this field empty.