אורטיקריה כרונית – תסמינים וטיפול

מה זה אורטיקריה כרונית?

אורטיקריה כרונית היא תגובה של מערכת החיסון המתבטאת בעור. כתוצאה מהמחלה, יופיעו על פני העור שטחים ורודים או אדומים העוברים ממקום למקום, לפעמים תוך שעות ולפעמים תוך דקות. כ-20% מהאוכלוסייה יחוו לפחות פעם אחת בחיים אורטיקריה קיצרת מועד (אקוטית) וכ-1% יחוו אורטיקריה כרונית.

כמה זמן המחלה נמשכת?

אורטיקריה כרונית היא מצב ממושך הנמשך לפעמים לאורך חודשים ושנים והוא אינו מצב אלרגי, אלא מצב אימונולוגי. למעשה, אורטיקריה כרונית היא על פי רוב מצב אוטו-אימוני ואינה דורשת מבחנים אלרגיים.

אורטיקריה כרונית מתחילה בהפתעה, עם מעט נגעים המרוכזים באזור מסוים. הנגעים מתרבים ומתפשטים לאזורים נוספים בגוף ועלולים להופיע בכל מקום – גפיים, בטן, חזה, פנים, שפתיים, עיניים.

האם אורטיקריה מדבקת?

המחלה לא מדבקת ואינה עוברת מאדם לאדם. גם מעבר הנגעים מאזור לאזור בגוף אינה קשורה ל'הדבקה עצמית' אלא להשתוללות של מערכת החיסון.

מה זה אורטיקריה חריפה?

אורטיקריה חריפה (אינה כרונית) נמשכת בין כמה ימים לכמה שבועות. מדובר במצב לא נוח הקשור לאלרגיה כלשהי והוא מצב חולף. הפריחה מלווה בגרד חזק ובתחושת עקצוץ בעור ויכולה להוביל למתח ולחוסר שקט נפשי, במיוחד כשהנגעים מופעים באזורי גוף שקשה להסתיר.

אורטיקריה חריפה היא המצב השכיח של התופעה, שכאמור יופיע אצל כ-20% מהאוכלוסייה. אורטיקריה חריפה נפוצה הן בקרב ילדים והן בקרב מבוגרים. היא מופיעה בפתאומיות אך גם נעלמת בתוך כמה ימים. יחד עם זאת, לעיתים יש לה התלקחויות חוזרות – קצרות על פי רוב.

כאמור, אורטיקריה חריפה (אקוטית) נגרמת פעמים רבות בשל תגובה אלרגית לחומר מסוים. בין הגורמים השכיחים לאלרגיה אפשר למצוא:

 • תרופות שונות, למשל אספירין או סוגים שונים של אנטיביוטיקה.
 • תוספי מזון, כלומר חומרים שמוסיפים למזונות מתועשים כמו חומרי טעם וריח, צבעי מאכל, חומרים מייצבים ועוד.
 • צמחים מסוימים.
 • עקיצות חרקים או מגע עם בעלי חיים מסוימים, כמו תולעת טוואי התהלוכה.
 • מזון. קיימים כמה מזונות שכיחים הגורמים לאלרגיה: מוצרי חלב, פירות ים, בוטנים, אגוזים, דגים ועוד.
 • מגע עם חומרים שונים – לטקס למשל (נמצא בין היתר בכפפות גומי חד פעמיות וקונדומים).
 • מחלות זיהומיות, כמו זיהום נגיפי.

לקריאה נוספת על אלרגיה >>

אורטיקריה בפנים

אורטיקריה בפנים, כשמה כן היא. מדובר בנגעים האופייניים לאורטיקריה המופיעים בפנים. הנגעים יכולים להופיע בכל מקום בפנים, כולל השפתיים והעפעפיים.

איכות החיים של אנשים הסובלים ממצב של אורטיקריה בפנים היא ירודה מאוד, על פי רוב. זאת כיוון שהמודעות העצמית עולה, קשה להסתיר את הנגעים ועולות תחושות של אי נוחות חברתית וחוסר שקט נפשי.

טיפול באורטיקריה בפנים דומה לכל טיפול אחר במחלה זו ומומלץ לשלב אותו בתמיכה נפשית שתעזור להתמודד עם ההיבטים הפסיכולוגיים של המחלה.

אורטיקריה פיזיקלית

אורטיקריה פיזיקלית נגרמת כתוצאה מגירוי פיזי כלשהו. סיבות שכיחות להופעת אורטיקריה פיזיקלית הן אמבטיה או מקלחת חמות במיוחד, מגע של מים קרים או של אוויר קר על העור, לחץ על העור, למשל לחץ של חגורה, כתפייה של תיק או של רצועת החזייה.

טיפול באורטיקריה כרונית

פעמים רבות הרופא שייאבחן את המחלה יאמר שאין הרבה מה לעשות עם המצב וירשום אנטי היסטמינים וסטרואידים. במצבים קשים ניתנים מינונים גבוהים של סטרואידים המלווים בתופעות לוואי כמו עליה גדולה במשקל, מצבי רוח, היפר אקטיביות המסתיימת בתשישות גדולה ועוד. כיום קיימים גם טיפולים כימיים וביולוגיים מתקדמים הניתנים למצבי אורטיקריה מורכבים במיוחד. חשוב לציין שבמצבים חריפים מאוד יש חשיבות גדולה ללקיחת הטיפול בזמן למניעה של התפשטות המחלה לדרכי הנשימה –מצב המסכן חיים.

טיפול באורטיקריה כרונית על פי הרפואה הסינית, מסייע מאוד בהחזרת האיזון הפיזי והנפשי. הוא מאזן את מערכת החיסון ומעודד תהליכי ריפוי עצמי בגוף. כך הגוף יכול לסלק בעצמו חום ולחות, שעל פי הרפואה הסינית הם המובילים להתפרצות המחלה. הנגעים האדומים ותחושת הגרד נעלמים גם הם תוך כדי הטיפול הטבעי – וכל זה ללא תופעות לוואי כלשהן.

במקרים בינוניים וקשים של אורטיקריה מומלץ לשלב יחד טיפול קונבנציונאלי וטיפול טבעי ברפואה סינית. מחקר שנערך בבי"ח שיבא מצביע על יתרונות הטיפול ברפואה סינית ועל יעילותו בטיפול באורטיקריה לסוגיה. מחקר זה מצטרף למחקרים נוספים שנעשו בעולם שהוכיחו את יעילות הטיפול ברפואה סינית במצבים של מחלה זו.

יצירת
קשר

  השאירו פרטים

  ואחזור אליכם בהקדם

  03-5344006 לקביעת תור

   השאירו פרטים

   ואחזור אליכם בהקדם