אלופציה אראטה אצל ילדים

הכותב: דוד פרלה

אלופציה אראטה (Alopecia Areata) היא מחלת עור אוטואימונית בה תוקפת מערכת החיסון של הגוף את זקיקי השיער בהם גדלות השערות. המחלה פוגעת בצמיחת השיער ומאופיינת באיבוד מהיר של שיער בראש ובאזורי התקרחות. הטיפול הטבעי במחלה נועד לשפר את זרימת הדם ולעודד את צמיחת השיער, באמצעים טבעיים וללא תופעות לוואי.  
נשירת-שיער-אלופציה

טיפול טבעי באלופציה אראטה אצל ילדים

הטיפול הטבעי יכול להשלים טיפול קונבנציונלי במחלה או בנפרד, כמערך טיפולי כולל. הטיפול אינו כולל תרופות או כימיקלים, אינו חודרני או פולשני והוא ירוק וטבעי לחלוטין.

acupuncture-smallדיקור סיני – משפר את זרימת הדם לאזורי ההתקרחות ומעודד את צמיחת השיער. לדיקור השפעה מווסתת על מערכת החיסון ולכן באלופציה, שהיא תופעה אוטואימונית, הוא עוזר מאוד לזרז את תהליך הריפוי הטבעי של הגוף לצמיחת השיער.

כמו כן, לדיקור השפעה מרגיעה על הנפש, אשר תורמת לריפוי מהיר יותר. הדיקור מתבצע במחטים דקות מאוד ולא כואבות, לזמן מועט, ותוך כדי הסחת דעתו של הילד (באמצעות קריאת ספר, שימוש במכשיר נייד, צפייה בסרטים מצוירים וכו׳).

drink-smallצמחי מרפא – עוזרים לחיזוק הגוף, שיפור זרימת הדם לאזורי ההתקרחות, והרגעת הנפש.

 

 

מזותרפיה לטיפול באלופציהמזותרפיה (ביוונית: מזו – אמצע, תרפיה – טיפול) – שיטת טיפול חדשנית בה מוחדרת לשכבת העור האמצעית, הדרמיס, תמיסות טבעיות אשר מעוררות את שיקום עור הקרקפת וזקיק השערה. החדרה זו נעשית באמצעות מכשיר הדרמה פן, אשר יוצר בעזרת מחטים זעירות ולא כואבות ניקובים עדינים, אשר מאפשרים למרכיבים הפעילים של התמיסה להגיע לשכבת הדרמיס; כתוצאה מכך, מתעוררת תגובה משקמת ומחזקת לזקיק השערה. טיפול מזותרפיה לשיער עוזר לשיפור זרימת הדם לקרקפת, למניעת נשירת שיער ומעודד צמיחת שיער מחדש. הטיפול מעבה את מראה השיער ותורם למראה שיער מלא ובריא. לסרטון הדרכה של טיפול מזותרפיה (לא כואב) לחצו כאן.

Small bottle of red clover extract (tincture, infusion)סרום טיפולי למניעת נשירה ועידוד צמיחת שיער – סרום טיפולי הפועל למניעת נשירת שיער ומעודד את צמיחתו. משפר את המראה הכללי של השיער ומקנה לו יותר נפח ובוהק. מיועד למצבי אלופציה ונשירת שיער , מסייע לשימור השיער ושיקום זקיקי שיער חזקים מהשורש. למידע נוסף על מרכיבי הסרום>>

הסרום ניתן במקביל לשימוש ברולר ביתי – לחצו למידע נוסף וסרטון הדרכה >>

 

שכיחות המחלה

כ-0.1-0.2 אחוז מהאוכלוסייה סובל מאלופציה אראטה, ללא הבדלים בין גברים לנשים. המחלה נפוצה בקרב ילדים והם מהווים כ-20% מכלל החולים. שליש מהחולים יפתחו את המחלה עד גיל 20, רק רבע מהם אחרי גיל 40.

עם זאת, אלופציה אראטה אינה שכיחה בקרב תינוקות ואינה מופיעה לפני גיל שנה. כמו כן, למחלה בסיס גנטי, וניתן לראות עלייה בשכיחות המחלה בתוך משפחה בה מצוי חולה באלופציה אראטה.

איך מטפלים באלופציה אראטה בילדים על פי הרפואה המערבית?

כמו עם מחלות אוטואימוניות אחרות, אין לאלופציה אראטה תרופה או טיפול, אך ברוב המקרים השיער חוזר לצמוח במהלך השנה הראשונה למחלה. לכן, במקרים קלים מוטב לא לטפל ולתת למחלה לחלוף מעצמה. המחלה אינה מסוכנת, אינה מידבקת ואינה משפיעה על הבריאות הכללית, למעט ההתקרחות.

הטיפול המקובל במחלה הוא בסטרואידים – תחילה במשחות חיצוניות ולעתים בזריקות למקומות הנגועים. במקרים קשים ניתנים הסטרואידים בכדורים לבליעה, אך טיפול זה ניתן במשורה היות והוא גורם לתופעות לוואי.

כמו כן ניתן לטפל באמצעות משחות שונות, כגון מינוקסידיל, שהיא משחה לחידוש צמיחת השיער, אך יעילה רק במקרים קלים, או משחות כמו אנתרלין או DPCP אשר גורמות לתגובה דלקתית ועל ידי כך מערכת החיסון משנה את תגובתה במקום הנגוע ובמקום לתקוף אותו – פועלת לחזקו.

תסמיני המחלה: איך לזהות את האלופציה?

המחלה מאופיינת באיבוד מהיר של שיער בקרקפת. במופע קשה של המחלה היא עלולה להתבטא בנשירת שיער גוף, ולא רק בראש.

ככלל, אבדן שיער של עד 25% נחשב כגרסה מתונה של המחלה, ומעל לרף זה כמופע חזק שלה. איבוד כל שיער הראש נקרא "אלופציה אראטה טוטליס", ושלב זה של המחלה מתאפיין בנשירה במקומות אחרים בהם צומח שיער כמו זקן, ריסים וגבות.

למחלה השפעה חיצונית ניכרת, וייתכן כי בשל כך נקשרה הופעתה עם מצב רוח ירוד ודיכאון, ובעבר אף נחשבו הללו כגורמים של המחלה. כיום ידוע כי אין קשר בין מצב נפשי להופעת המחלה.

מחלות שעלולות להופיע עם אלופציה

ככלל, אלופציה אראטה מופיעה אצל אנשים בריאים, אבל מכיוון שהיא נגרמת על ידי פעילות לא תקינה של מערכת החיסון, חשוב לבדוק אם אין היא קשורה במחלות נוספות. ברוב המכריע של המקרים אין צורך בבדיקות מעבדה או בביופסיה כדי לאבחן את המחלה.

מחלות שעלולות להיות קשורות בהופעת אלופציה אראטה:

  • ויטיליגו – מחלת עור אוטואימונית המתאפיינת בכתמים בהירים על העור.
  • מחלות הקשורות בבלוטת התריס.
  • מחלת קרוהן או מחלה אחרת הקשורה בהופעת דלקת בקיבה.
  • דלקת עור אטופית או אסתמה של הנשימה.
  • סוכרת נעורים.

 

ככלל, במצב בו הגוף תוקף את עצמו, מומלץ להרגיע את הגוף והנפש, להרבות במנוחה ולתת לגוף את התנאים הטובים ביותר להתאוששות ולחזרה מבורכת לאיזון. לכן, מומלץ להקפיד על תזונה מאוזנת ועל פעילות גופנית מרגיעה. למידע נוסף אודות אפשרויות הטיפול באלופציה ולקביעת תור לטיפול, פנו אלינו.

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה