אלופציה אראטה – התקרחות פתאומית

אלופציה אראטה היא מחלה פתאומית הגורמת למצב של נשירת שיער והתקרחות באזור בו צומחות שיערות (כל משטח נושא שיער עלול להיפגע). התקרחות זו לא מלווה בהיווצרות של צלקת כלשהי.

זוהי תופעה המצריכה לא פעם שילוב של רפואה מערבית ורפואה משלימה יחדיו, בכדי לתת מענה מהיר הן ברמה הנפשית והן הפיזיולוגית של הגוף. הטיפול משלב את המיטב מרפואת העור המערבית והסינית להשגת תוצאות מרביות, שילוב מושכל של טיפול בתכשירים קונבנציונליים הניתנים לאחר אבחון של רופאת עור בכירה, לצד טיפול הוליסטי בצמחי מרפא ודיקור על ידי דוד פרלה.

הטיפול מזרז את תהליך הריפוי באלופציה, תוך מעקב של דוד פרלה וד״ר אנה לכוביצקי M.D, בוגרת ביה"ס לרפואה בהדסה ירושלים, בוגרת התמחות בעור ומין בבית החולים שיבא תל השומר, ורופאה בכירה במחלקת העור – אחראית על מרפאת שיער במחלקת העור ביה"ח שיבא תל השומר. ד"ר לכוביצקי הינה בעלת ניסיון רב בטיפול בסוגים שונים של מחלות שיער, אבחון נגעים פיגמנטרים – כולל בדיקה דרמטוסקופית.

הטיפול הטבעי באלופציה אראטה מתמקד הן בצד הנפשי והן בצד הפיזיולוגי, וכולל: 

acupuncture-smallדיקור (אקופונקטורה) – תהליך זה איננו כואב, והוא מתבצע הן באזור המקריח לשיפור זרימת הדם למקום, והן בנקודות העוזרות לווסת ולאזן את המערכת החיסונית ולהרגיע את הנפש. הטיפול יכול להתבצע גם במקביל לטיפול המערבי המקובל.

drink-smallצמחי מרפא – אשר עוזרים לחיזוק הכליות, שיפור זרימת הדם לאזור המקריח והרגעת הנפש. כמו כן, יינתנו הנחיות לנטילת תוסף הפרוביוטיקה הייעודי שלנו – פרוביוטיקה 20/10.

 

האם ניתן לשלב את הטיפול הטבעי בטיפול הרפואי המקובל?

הגישה הטיפולית של דוד פרלה היא שבמיוחד במקרים בעלי דרגת חומרה בינונית וקשה, מומלץ במידת הצורך לשלב את הטיפול הטבעי כטיפול תומך בטיפול הרפואי הקונבנציונלי המקובל. שילוב זה יביא להשגת תוצאות מירביות להקלה מהירה במצב העור, להפחתה בצורך בתרופות עם תופעות לוואי, לזירוז בתהליך ההחלמה הטבעי של הגוף ויאפשר גם במחלות עור כרוניות עקשניות הפוגות ארוכות יותר ושיפור משמעותי באיכות חיי המטופל. דוד פרלה עובד בשיתוף פעולה עם רופאי עור רבים.

מחקר: טיפול בדיקור סיני ובצמחי מרפא סייע להחלמה בחולי אלופציה אראטה

במחקר שפורסם בכתב העת המקצועי Clinical Journal of Chinese Medicine נמצא כי תרומתו של הדיקור הסיני לזרימת הדם באיברים שנפגעו מהמחלה סייע לנסיגת תסמיני המחלה, וכי הדיקור בשילוב צמחי מרפא הוא אחד מהטיפולים המשמעותיים ביותר לחולים באלופציה אראטה. קראו עוד אודות המחקר >>.

מתי מופיעה המחלה? ומתי היא תחלוף?

המחלה מופיעה בפתאומיות. הדבר הצפוי היחיד לגבי ההחלמה היא העובדה שהיא בלתי ניתנת לצפייה מראש.

בחלק משמעותי מהחולים חלה החלמה ספונטאנית והשיער מתחיל לגדול מחדש תוך כשנה מתחילת התחלואה. ההחלמה, במידה ומתרחשת, יכולה להיות חלקית או מלאה. אירועים של הטבה והחרפה לסירוגין נפוצים אף הם. צמיחת השיער הראשונית היא לעיתים לבנה כשהפיגמנטציה מופיעה בהמשך.

כעשרה אחוז מהחולים מפתחים מצב של התקרחות כרונית. החולים בהם שכיח יותר המצב הכרוני, הם חולים בהם ההתבטאות הראשונית משמעותית, חולים בעלי מחלות אוטו-אימוניות אחרות, גיל התחלה צעיר מאוד, פגיעה נלווית בציפורניים ורקע משפחתי של אלופציה אראטה.

השילוב של מחלת אלופציה אראטה עם מחלות אטופיות (רגישויות שונות, כגון רגישות בעור, אסטמה, נזלת וכו') מתואר במחקרים רבים. שיעור האטופיה בחולים נעה לפי המחקרים השונים בין 10-50 אחוז. הסיבה לקשר זה אינה ברורה.

הרפואה הסינית מזרזת את ההחלמה באלופציה אראטה.

אלופציה אראטה – מאפייני המחלה

נשירה פתאומית של שיער, לעיתים על רקע של טראומה ומצבי לחץ נפשי חריפים. תבנית הנשירה מפוזרת בתחילה, כלומר בין אזורים בהם קיימת התקרחות יש אזורים בעלי צמיחת שיער תקינה אך בהמשך יכולים להיפגע אזורים גדולים יותר. המחלה אינה מסוכנת כשלעצמה, אך היא מלווה בנזק פסיכולוגי-חברתי משמעותי עקב תסמיני המחלה והבעיה הקוסמטית הנלווית לה.

ברוב המקרים של המחלה בילדים (כ-85 אחוז מהמקרים) המחלה מופיעה בצורה מוגבלת – כלומר פוגעת באזור אחד או במספר אזורים קטן, אך אינה מתפשטת לכל האזורים מכוסי השיער בגוף. החולים באלופציה אראטה מתארים תסמינים של איבוד שיער מהיר ונשירת שיער משמעותית. הנגע הקלאסי הינו עגול או סגלגל נטול שיער לחלוטין.

כמות השיער (מבחינת אחוזי כיסוי קרקפתי) מהווה אף היא אמצעי להגדרה.

  • איבוד שיער חלקי מכונה אלופציה אראטה – alopecia areata.
  • איבוד שיער מלא – alopecia totlis – מצב שבו כל שיער הקרקפת נפגע, אך אין פגיעה באזורי גוף משוערים אחרים.
  • אלופציה מוחלטת – alopecia universals – הינה פגיעה בכל האזורים בגוף בהם יש צמיחת שיער.

מהם הגורמים למחלה?

על פי הרפואה המערבית – מדובר במחלה אוטו-אימונית. כלומר, מחלה בה מערכת החיסון מגיבה נגד רקמות של הגוף כאילו הן רקמות זרות. תגובה זו גורמת לפגיעה רקמתית ולנזק.

במקרה שלנו, תגובת מערכת החיסון היא כנגד זקיק השיער ובחולים ניתן לזהות תאי T הפולשים לאזור זקיק השיער. למרות זאת למחלה יש גם בסיס גנטי, כך שניתן לראות יותר מקרים בבני אותה משפחה. ההערכות נוקבות במספרים שבין 10-40 אחוז מקרים נוספים באותה המשפחה.

ברפואה הסינית – האבחון הסיני קושר את מצב השיער למצבם האנרגטי של הכליות, האחראיות ברפואה סינית על התורשתיות, הגדילה ועל מצב השיער. ברמה הנפשית הכליות מקושרות לרגש הפחד ולטראומות, ולכן מעניין לראות שפעמים רבות התופעה מופיעה תחת מצבי לחץ נפשי חריף.

כמו כן ישנה ירידה משמעותית ביכולת הזנת העור על ידי הדם, דבר המקושר ברפואה סינית גם למצבים של חסימות אנרגטיות בגוף המופיעות פעמים רבות במצבי מתח.

טיפול באלופציה אראטה

על פי הרפואה המערבית, לא בכל מצב של תחלואה באלופציה יש צורך בטיפול – וחלק מהחולים אף יחוו הטבה ספונטנית והיעלמות של המחלה לאחר תקופת זמן. כיום אין טיפול אמיתי לבעיה, כלומר כזה שפותר אותה לחלוטין. כל הטיפולים מהווים למעשה טיפולים מקומיים העוזרים לאזורים הנגועים אך לא משנים את המשך פעילות המחלה ואינם מספקים פתרון מוחלט להמשך פעילות המחלה.

במבוגרים בהם מדובר על מחלה המערבת פחות ממחצית שיער הקרקפת, כשאין תהליך של החלמה או שעקב המראה האסטתי יש רצון לטפל מיידית, הטיפול הראשון שננקט ברך כלל הינו טיפול סטרואידי. הסיבה לפעילות הסטרואידים במחלה זו היא העיכוב שהם יוצרים על פעילות מערכת החיסון.

לרוב מדובר על הזרקה של סטרואיד לאזור הנגע. צמיחה מחודשת נצפית לרוב 4-8 שבועות מזמן ההזרקה. אם תוך 6 חודשים ולמרות הזרקות חוזרות אין תגובה, בד"כ אין מקום להמשך הניסיונות. בילדים מתחת לגיל 10 לא מקובל להשתמש בהזרקה מקומית של סטרואידים.

שימוש במשחת סטרואידים על פני שטח ההתקרחות דווח כבעל יעילות מסוימת, אבל ככל הנראה מדובר בטיפול שאינו יעיל במיוחד ובעל תוצאות שוליות בלבד. חומר אחר שניתן לתת (רק תחת מרשם רופא!) הינו מינוקסידיל – תרופה להורדת לחץ דם שנמצאה כיעילה כשהיא נמרחת על הקרקפת לזירוז צמיחת שיער. מנגנון הפעולה שלו באלופציה אראטה אינו ידוע, והוא פועל רק בשליש מהמקרים ורק במקרים בהם המעורבות אינה מלאה ובעיקר במקרים הקלים יותר.

טיפולים סיסטמיים – בחלק מהמקרים (בעיקר בקשים יותר) מחליט הרופא שיש מקום לטיפול כלל גופני (סיסטמי) ולא רק מקומי.

טיפול טבעי באלופציה אראטה ברפואה סינית – שינוי פנימי שמביא לשינוי חיצוני

כפי שצוין, הטיפול באלופציה ברפואה הסינית מתמקד הן בצד הנפשי והן בצד הפיזיולוגי, ומטרתו להביא לאיזון פנימי וחיצוני. הטיפול מתבצע באמצעות צמחי מרפא ודיקור הניתנים לאחר אבחון.

מניסיוני, בטיפול בבעיה קשה זו יש פעמים רבות הצלחה ושיפור ניכר במהלך הטיפול הטבעי. קיימים גם מקרים קשים שאינם מגיבים, אך במרבית המקרים ניתן לראות שיפור משמעותי במהלך הטיפול.

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה


  • Please leave this field empty.