אלופציה אראטה – טיפול טבעי

תוכן עניינים הצג

מה זה אלופציה אראטה?

 • אלופציה אראטה בראש היא מחלה אוטואימונית הגורמת למצב של נשירת שיער והתקרחות באזורים בהם צומחות שיערות (כל משטח נושא שיער עלול להיפגע). התקרחות זו לא מלווה בהיווצרות של צלקת כלשהי, ובמרבית המקרים לא ידועה הסיבה להופעת המחלה.
 • לדוד פרלה ניסיון של למעלה מ-25 שנה של טיפול מוצלח ברפואה סינית במחלת האלופציה אראטה.
אלופציה אראטה בראש - לפני ואחרי

אלופציה אראטה חריפה לפני ואחרי 6 חודשי טיפול

תמונות לפני ואחרי טיפול

אלופציה אראטה בראש - השפעת הטיפול

לפני ואחרי 3 חודשי טיפול

אלופציה אראטה בראש

לפני ואחרי 3 חודשי טיפול

לפני ואחרי 3 חודשי טיפול

לפני ואחרי 3 חודשי טיפול

אילו סוגי אלופציה אראטה קיימים?

אלופציה אראטה בראש היא מחלה בעלת פנים שונים, אשר עשויה לבוא לידי ביטוי במספר אופנים ודרכים. אלו סוגי האלופציה אראטה המרכזיים הידועים כיום:

 • אלופציה אוניברסליס – אלופציה אוניברסליס גורמת לנשירת שיער מלאה, על פני הגוף כולו. סימפטום זה מתרחש כאשר מערכת החיסון תוקפת זקיקי שיער, מה שמוביל לנשירת שיער. הסיבה המדויקת לאלופציה אראטה מסוג זה אינה ידועה, אך נהוג לזהותה כהפרעה אוטואימונית. סוג זה נחשב עקשן וקשה יותר לטיפול, טיפול ברפואה סינית הכולל צמחי מרפא ודיקור בשילוב טיפולי מזותראפיה יכול לעזור לעצירת נשירת השיער וחידוש השיער במקומות ההקרחה  ,ויסות מערכת החיסון והרגעת הנפש .הטיפול יכול גם להתבצע במקביל  לטיפול הרפואי .
 • אלופציה טוטליס – אלופציה טוטליס גורמת לנשירת שיער הקרקפת והפנים בלבד, כלומר לנשירת שיער הראש, הגבות והריסים, ולא מעבר לכך. בדומה לאלופציה אוניברסליס, הסיבה המדויקת לאלופציה טוטליס אינה ידועה, אך על פי רב מזהים אותה כהפרעה אוטואימונית. אפשרויות הטיפול באלופציה טוטאליס דומות לאלו של אלופציה אוניברסלית.
 • אלופציה אראטה מפוזרת – אלופציה אראטה מפוזרת עשויה להידמות בתחילה לנשירת שיער נורמטיבית, המתרחשת בקרב נשים וגברים. ככזו, היא מתאפיינת בדלילות של שיער הקרקפת, במספר אזורים, ולא באזור ספציפי. לכן, אלופציה אראטה מפוזרת היא קשה יותר לזיהוי ולאבחון.
 • אלופציה אופיאזיס – אלופציה אופיאזיס הינה תת סוג של אלופציה אראטה שבו נשירת שיער מתרחשת בתבנית דמוית רצועה בצדי הקרקפת, בחלק התחתון של הקרקפת ולעיתים אף בעורף. הרצועות מייצרות מעין צורה המזכירה נחש. זוהי הצורה הנדירה ביותר של אלופציה אראטה, והיא עלולה להיות קשה יותר לטיפול.
אלופציה כעיגול של נשירת שיער ממוקדת - דוד פרלה
דוגמא לאלופציה המופיעה כעיגול של נשירת שיער ממוקדת
אלופציה במספר מוקדים של איבוד שיער
דוגמא לאלופציה שמופיעה במספר מוקדים של איבוד שיער

אילו מצבים רפואיים דומים לאלופציה אראטה?

אלואפציה אראטה אינה המחלה היחידה אשר גורמת לנשירת שיער בחלקי הגוף השונים. ניתן להצביע על מספר מחלות נוספות בעלות סימפטומים דומים, כגון אלו הבאות:

 • טלוגן אפלוביום – טלוגן אפלוביום היא אחת מן המחלות הנפוצות ביותר אשר גורמות לנשירות שיער. מחלה זו גורמת לירידה במספר הזקיקים המצמיחים שיער, באופן אשר בתורו מייצר דילול של שיער הקרקפת עד לכדי התקרחות חלקית או מלאה. כאשר הדלילות אינה אחידה, ייווצרו מעין "כתמי" קרחות.
 • גזגזת בקרקפת – גזגזת בקרקפת הינה זיהום פטרייתי אשר תוקף את הקרקפת ואת זקיק השיער. על פי רב, הגזגזת בקרקפת תבוא לידי ביטוי ב"כתמי" קרחת מגרדים ועתירים בקשקשים. יודגש כי זיהום פטרייתי זה הינו מדבק ביותר, ונדבקים בו בעיקר פעוטות וילדים צעירים. טיפול בגזגזת בקרקפת כולל נטילת תרופות אנטי פטרייתיות לצד שימוש בשמפו ייעודי למניעת התפשטות הזיהום.

האם אלופציה אראטה בראש היא שונה בקרב גברים, נשים וילדים?

אלופציה אראטה היא מחלה אשר עשויה לתקוף גברים, נשים וילדים כאחד. אף על פי כן, כל אחד מהם יחווה אותה באופן קצת שונה.

 • אלופציה אראטה אצל גברים – כאשר גברים לוקים באלופציה אראטה, יש להניח שנשירת השיער שלהם תהיה אינטנסיבית ומשמעותית יותר לעומת נשים אשר לוקות במחלה.
 • אלופציה אראטה אצל נשים – נשים מצויות בסיכון גבוה יחסית לחלות באלופציה אראטה ביחס לגברים. אכן, מבחינה סטטיסטית, נשים לוקות יותר במחלות אוטואימוניות בהשוואה לגברים, ולכן ממצא זה אינו מפתיע כלל ועיקר. לעומת הקרחות נשית רגילה, שבה השיער הופך לדליל על פני אזורים גדולים, אלופציה אראטה תהיה ממוקדת לרוב באזורים קטנים יחסית.
 • אלופציה אראטה אצל ילדים – אלופציה אראטה עשויה להיות מחלה תורשתית, כלומר מחלה שעוברת מן הנשא עצמו לצאצאיו. לכן, ילדיהם של הלוקים באלופציה אראטה עשויים אף הם להיות מאובחנים עם המחלה, אך כמובן שהדבר אינו מחייב. על פי רב, ילדים הלוקים במחלה יסבלו מתסמינים נוספים, כגון נגעים על גבי הציפורניים. גם מבוגרים סובלים מתסמין מעין זה, אבל בתדירות נמוכה יותר. כמו כן, התקרחות בקרב ילדים הנובעת מאלופציה אראטה עלולה מטבע הדברים לגרום למצוקה רגשית משמעותית, ולפגיעה בביטחון העצמי ובערך העצמי שלהם.

כיצד מאבחנים אלופציה אראטה?

אלופציה אראטה מופיע בדרך כלל בצורה של מוקד קטן עגול ומתוחם של קרחת באזור הקרקפת ,מוקד זה יכול להופיע גם בזקן בגבות בריסים ופעמים רבות יתגלה על ידי בן משפחה או חבר-ה או ספר שהבחין בכך והעיר לך. פעמים רבות יכולים גם להיות מספר מוקדים, רופא העור במרבית המקרים יאבחן על פי המראה ללא צורך בבדיקות אחרות

מהם גורמי הסיכון לאלופציה אראטה בראש?

 • היסטוריה משפחתית של אלופציה אראטה מעלה את הסיכון ללקות במחלה. בעשרים אחוז מהחולים נצפה רקע גנטי במחלה.
 • רקע של מחלות אוטואימוניות עשוי להגביר את הסיכויים ללקות באלופציה. אלופציה הינה מחלה אוטואימונית – בדומה למחלות של בלוטת התריס אטופיק דרמטיטיס לופוס ,פסוריאזיס ,ודלקת פרקים.
 • מצבי לחץ ומתח – למרות שאין הוכחה חד משמעית בנושא ידוע כי מחלות אוטואימוניות רבות מתפרצות במצבי מתח ולחץ המערערים את מערכת החיסון, כך שהמצב הנפשי מהווה פעמים רבות טריגר להחרפת המחלה

מהו הטיפול באלופציה אראטה?

הרפואה המערבית מציעה טיפולים שונים להתמודדות עם הבעיה.

מניעת התפשטות המחלה: נעשית באמצעות נטילת סטרואידים בדרכים שונות. הטיפול יכול למנוע את המשך אובדן השיער באופן זה, ואפילו לעודד צמיחת שיער התחלתית כחודש לאחר סיום הטיפול.

סטרואידים יכולים להביא לכדי תופעות לוואי קשות למדי ולכן לאופן נטילתם, למינונים וההחלטה האם לקחת אותם צריכים להשקל בכובד ראש עם רופא העור.

הדרך היעילה ביותר לצריכתם היא באמצעות זריקות סטרואידים כל 3-6 שבועות. דרך מקובלת נוספת לטיפול באלופציה נקודתית, או כאשר מדובר באלופציה אצל ילדים, היא באמצעות מריחת משחות סטרואידית על הנקודות החשופות.

במקרים מסויימים הטיפול נעשה אוראלית באמצעות בליעת כדורים זוהי דרך מועדפת פחות משום שהיא כרוכה בתופעות לוואי מרובות.

האצת צמיחה: על מנת להאיץ את צמיחת השיער רופא יכול לרשום מינוקסידיל במינון 5%. זוהי תרופה שנועדה להמרח על האזור הפגוע פעמיים ביום, ואפשרית לשימוש על ידי מבוגרים וילדים כאחד. התרופה אמורה להתחיל להצמיח שיער תוך כ-3 חודשים.

כאמור ישנם יתרונות וחסרונות בכל טיפול ולכן חשוב להתייעץ עם רופא העור.

טיפול טבעי באלופציה אראטה ברפואה סינית: שינוי פנימי שמביא לשינוי חיצוני

הטיפול באלופציה ברפואה הסינית מתמקד הן בצד הנפשי והן בצד הפיזיולוגי, ומטרתו להביא לאיזון פנימי וחיצוני.

הטיפול מתבצע באמצעות צמחי מרפא ודיקור הניתנים לאחר אבחון. החזרת האיזון הפיזי והנפשי לגוף מווסתת ומרגיעה את מערכת החיסון וגורמת להפחתה בהוראה האוטואימונית של הגוף כנגד עצמו ומעודדת את תהליך הריפוי הספונטני של הגוף.

הטיפול המשולב שניתן במרפאה בשילוב רפואה סינית – דיקור, צמחי מרפא, מזותראפיה ותזונה נכונה, מחזיר את האיזון לגוף ולנפש, מזרז ומעורר את התהליך הטבעי של הגוף לתת את ההוראה להפסקת הנשירה והחזרת צמיחת השיער הבריא.

אלופציה אראטה - טיפול מערכתי

המלצות מטופלים ורופאים

המלצות רופאים | 06.07.2020

פרופסור הנרי טראו: ״הטיפול המשולב במחלות עור מקצר את זמן ההחלמה״

המלצה של פרופסור הנרי טראו על דוד פרלה

דוד פרלה מוכר לי שנים רבות כמטפל ברפואה משלימה – רפואה סינית הוליסטית המשלבת אקופונקטורה ונתינת צמחים עם תכונות ייחודיות.

דודי התחיל לעבוד במרפאת עור בתל השומר לפני הרבה שנים והיה בעצם הראשון שפתח שירות בדיציפלינה זאת. הוא עבר השתלמות מיוחדת בסין בתחום הרפואה הסינית במחלות עור, לדעתי היחיד בארץ.

משך כל השנים עבדנו ביחד, אנחנו ברפואה קונבנציונלית ודודי פרלה ברפואה משלימה. טיפול משולב זה הביא לתוצאות לא מבוטלות ואין ספק שהיה לעזר רב למטופלינו.

ברצוני להוסיף גם שהטיפול המשולב דהיינו רפואה קונבנציונלית + אקונפוקטורה במחלות עור כרוניות כמו דרמטיטיס אטופית, פסוריאזיס, אורטיקריה, אקנה, אלופציה אראטה, סבוריאה, מקצר בהרבה מקרים את ההחלמה.

יש עבודות שפורסמו על השילוב שמוכיחות את זה.

דודי פרלה פירסם אתי ועם ד״ר פרס סלמה עבודה בדרמטיטיס אטופית שאף היא הולכת לאותו כיוון.

פרופסור הנרי טראו
רופא בכיר מחלקת עור ביה"ח שיבא
לשעבר מנהל המחלקה

אלופציה אראטה | 06.02.2014

המלצה על טיפול באלופציה אראטה: ״יש סיכוי להחלמה!״

המלצת מטופל שסבלה מאלפוציה אראטה

לדוד פרלה,

הגעתי למרפאה אחוזת פחדים עקב גילוי של 2 מוקדי התקרחות נקודתית – אלופציה אראטה.

דמיינתי את עצמי חובשת פאה, או עוטפת את ראשי במטפחת, כל זאת לאור כתבות ותמונות מפחידות בהן צפיתי באינטרנט.

כשהגעתי לדוד, שאבתי עידוד רב ובעזרת צמחי מרפא מחזקים ודיקור אכן הגעתי לתוצאות מפתיעות – צמיחה של שיער באותם מוקדים חלקים.

כעבור 3 חודשי טיפול – מוקד אחד נסגר לחלוטין, והאחר בשלבי סגירה.

אז לכל המבוהלים והחוששים – שאבו כוח ותקווה, כי יש סיכוי להחלמה.

כל הכבוד לדוד ולמזכירתו מאיה המעודדת והסימפטית.

אלופציה אראטה | 07.11.2014

המלצה על טיפול באלופציה: ״ההתקרחות נעלמה״

המלצת מטופל שסבל מאלופציה אראטה

לדוד פרלה,

תודה רבה על הטיפול המקצועי, האדיב והמרגיע.

הגעתי עם אלופציה שהתפשטה והפחידה אותי מאוד. הרגעת אותי, התחלת בסדרת דיקורים ונתת לי צמחי מרפא, וכיום, שלושה חודשים אחרי, ההתקרחות נעלמה והשיער חזר לצמוח במקום.

מודה לך מקרב לב.

המלצות רופאים | 02.07.2020

ד״ר אנה לכוביצקי: ״לדוד פרלה היכולת לשלב בצורה מוצלחת רפואה סינית עם טיפול קונבנציונלי״

המלצה של ד

במהלך שנים של עבודה משותפת במטופלים הסובלים ממחלות שיער שונות כגון אלופציה אראטה, ליכן פלנו-פילאריס, סבוריאה, פסוריאזיס של הקרקפת ועוד, נוכחתי שלדוד היכולת לשלב בצורה מוצלחת רפואה אינטגרטיבית הכוללת טיפול ברפואה סינית, בדיקור וצמחי מרפא, עם טיפול קונבנציונלי. שילוב זה תורם לשיפור באיכות החיים של המטופל, הפחתת מתח המהווה מרכיב משמעותי במחלות אלו ועזרה בתהליך הריפוי.

לדוד ניסיון טיפולי רב אותו צבר לאורך 15 שנות עבודה ברפואה סינית במרפאת העור בבית החולים שיבא ומסירות רבה למטופליו.

אני ממליצה בחום על שילוב מוצלח זה של רפואה קונבנציונלית עם רפואה אינטגרטיבית.

בברכה,
ד״ר אנה לכוביצקי
מומחית למחלות שיער
מחלקת עור ביה״ח שיבא

אלופציה אראטה | 11.10.2019

״הקרחת שהיתה נעלמה כלא היתה״

המלצת מטופל שסבל מאלופציה אראטה

לדוד פרלה היקר,

תודה רבה על הטיפול המסור בבני ניצן. הגיע אליך לפני כשלושה חודשים עם אבחנה של אלופציה אראטה, לפני טיפול הסטרואידים.

הטיפול המסור שלך והידע למתן התרופה המתאימה שיפרה והחלימה את בני. כיום צמחו שיערות והקרחת שהיתה נעלמה כלא היתה.

תודה, תודה, תודה

אלופציה אראטה | 21.04.2009

טיפול מומלץ ואפקטיבי באלופציה אראטה: ״איזור ההתקרחות נעלם לחלוטין״

המלצת מטופל על דוד פרלה

לכבוד דוד פרלה היקר,

בסביבות חודש אפריל 2009 הגעתי אליך סובלת ממחלה אשר הופיעה אצלי בפתאומיות מבהילה: אלופציה אראטה (מחלה אוטואימונית אשר מתאפיינת בהתקרחות פתאומית שמתחילה מנקודה קטנה ומתפתחת להתקרחות גדולה יותר).

מאחר והמקור למחלה אינו ממש ברור כמו גם דרכי הטיפול בה, הייתי במצב של חוסר אונים מוחלט. בטראומה של ממש. דווקא בגלל שהדבר היחיד שוודאי לגבי המחלה הוא ששום דבר לא ודאי/צפוי.

לאחר בירורים מהירים, אך יחד עם זאת מעמיקים, בנושא, גיליתי שדרך הטיפול של הרפואה הקונבנציונלית במחלה זו היא מתן סטרואידים אשר לא רק שאינם מסייעים למיגור התופעה, אלא אף עשויים להגביר אותה במקום אחר ובעוצמה חזקה יותר.

בלית ברירה, מאחר ולא הייתי מוכנה לקבל את מתן הסטרואידים כדרך טיפול בעבורי, החלטתי לנסות את מזלי ברפואה המשלימה – תחום אשר הייתי מאוד סקפטית לגביו בלשון המעטה. פשוט כי לא היה לי מה להפסיד במצב בו הייתי שרויה.

הגעתי אליך דרך הפרסום במעריב של "הכי טובים שיש" ודרך קריאה עליך ועל ניסיונך באינטרנט כתוצאה מכך.

בפגישה הראשונה, לאחר שיחה ארוכה ומעמיקה ומילוי טופס על מנת לקבל מידע רלוונטי וחיוני וכמובן לאחר הסתכלות על מקום ההתקרחות המדובר, הוחלט על טיפול בדיקור סיני אחת לשבוע בשילוב צמחי מרפא 3 פעמים ביום.

זה המקום לציין את סבלנותך הרבה, את המקצועיות אשר בלי אפשרי לפספס, את האמינות הרבה ואת האכפתיות והאנושיות, את הנעימות והרוגע אשר דואג אתה לשדר למטופלים ולא פחות חשוב את הכנות שלך, את עצם היותך מטפל "אמיתי".

לא הבטחת לי בשום שלב דבר. לא תוצאות מיידיות או לא מיידיות לטיפול שאעבור, לא תוצאות חיוביות כאלו או אחרות, לא הסתרת ממני מידע וחשפת בפניי בכל שלב ושלב את מה שהיה עלי לדעת – לטוב ולרע.

בנוסף, לא פסלת את הרפואה הקונבנציונלית אלא אמרת בפירוש שניתן לשלב את הטיפול ביחד עמה (מה שלא עשיתי, אך זה היה מבחירה שלי).

הטיפול נמשך שנה וחודש כאשר בהדרגה ובהתאם לשיפור שחל ב"ה באזור ההתקרחות ירדו מינוני צמחי המרפא כמו גם הדיקור הסיני. כיום, לאחר שנה וחודש (מאי 2010) של טיפול אפקטיבי ומוצלח ב"ה, אזור ההתקרחות אשר היה בעבר גדול בצורה משמעותית ומפחידה, נעלם לחלוטין. במשך השנה וחצי החל בהדרגה לצמוח שיער באזור זה וכעת ב"ה לא ניתן להבחין בכלל בקרחות והשיער צומח בצורה נורמאלית ובריאה.

אין מילים בפי לתאר עד כמה מודה אני לך על הטיפול המסור והיעיל ועל התוצאה החיובית והמשמחת. אני מאושרת כל כך על שבחרתי להיות מטופלת אצלך ויודעת בוודאות כי עשיתי את הבחירה הנכונה, הבטוחה והיעילה ביותר.

אין ספק כי אמליץ עליך בפני אנשים רלוונטיים בכל הזדמנות שתהיה לי מתוך ידיעה מוחלטת שתעשה בעבורם כל אשר אתה יכול בכדי שהטיפול יצליח, ועם הידע, הניסיון והמקצועיות שלך – הסיכויים לכך גבוהים עד מאוד.

בהערכה רבה ותודה ענקית.

לוגו טורקיז עם רקע שקוף

טיפול בדיקור

תהליך זה איננו כואב, והוא מתבצע הן באזור המקריח לשיפור זרימת הדם למקום, והן בנקודות העוזרות לווסת ולאזן את המערכת החיסונית ולהרגיע את הנפש. הטיפול יכול להתבצע גם במקביל לטיפול המערבי המקובל.

לוגו של עלים בצבע טורקיז עם רקע שקוף

טיפול בצמחי מרפא

עוזרים לחיזוק אנרגטי של הכליות, הקשורות ברפואה סינית למצב השיער, שיפור זרימת הדם לאזור המקריח והרגעת הנפש. דוד פרלה פיתח במשך 25 שנה של טיפול באלופציה הרכבי צמחים ייחודיים – לקריאה נוספת לחץ כאן. ישולבו גם ויטמינים חשובים לצמיחת שיער – מולטי ויטמין מיוחד, תוספת ג'לטין לבניית קולגן, ופרוביוטיקה ייחודית למערכת החיסון, פרוביוטיקה 20/10כל אלה ניתנים לאחר אבחון והתאמה אישית.

לוגו של עלים בצבע טורקיז על רקע שקוף

מזותרפיה

(ביוונית: מזו – אמצע, תרפיה – טיפול) – שיטת טיפול חדשנית בה מוחדרת לשכבת העור האמצעית, הדרמיס, תמיסות טבעיות אשר מעוררות את שיקום עור הקרקפת וזקיק השערה. החדרה זו נעשית באמצעות מכשיר הדרמה פן, אשר יוצר בעזרת מחטים זעירות ולא כואבות ניקובים עדינים, אשר מאפשרים למרכיבים הפעילים של התמיסה להגיע לשכבת הדרמיס; כתוצאה מכך, מתעוררת תגובה משקמת ומחזקת לזקיק השערה. הטיפול במזותרפיה עוזר לשיפור זרימת הדם לקרקפת, למניעת נשירת שיער ומעודד צמיחת שיער מחדש. הטיפול מעבה את מראה השיער ותורם למראה שיער מלא ובריא.

לוגו של עלים בצבע טורקיז עם רקע שקוף

סרום טיפולי למניעת נשירה ועידוד צמיחת שיער

סרום טיפולי הפועל למניעת נשירת שיער ומעודד את צמיחתו. משפר את המראה הכללי של השיער ומקנה לו יותר נפח ובוהק. מיועד למצבי אלופציה ונשירת שיער , מסייע לשימור השיער ושיקום זקיקי שיער חזקים מהשורש. למידע נוסף על מרכיבי הסרום >>

הסרום ניתן במקביל לשימוש ברולר ביתי – לחצו למידע נוסף וסרטון הדרכה >>

לוגו של ספר בצבע תכלת עם רקע שקוף
מחקר: טיפול בדיקור סיני ובצמחי מרפא סייע להחלמה בחולי אלופציה אראטה
במחקר שפורסם בכתב העת המקצועי Clinical Journal of Chinese Medicine נמצא כי תרומתו של הדיקור הסיני לזרימת הדם באיברים שנפגעו מהמחלה סייע לנסיגת תסמיני המחלה, וכי הדיקור בשילוב צמחי מרפא הוא אחד מהטיפולים המשמעותיים ביותר לחולים באלופציה אראטה.
להמשך קריאה

האם ניתן לשלב את הטיפול המערבי עם הטיפול הטבעי?

אלופציה אראטה בראש היא תופעה המצריכה לא פעם שילוב של רפואה מערבית ורפואה משלימה יחדיו, בכדי לתת מענה מהיר הן ברמה הנפשית והן הפיזיולוגית של הגוף. הטיפול משלב את המיטב מרפואת העור המערבית והסינית להשגת תוצאות מירביות.

שילוב מושכל של טיפול בתכשירים קונבנציונליים הניתנים לאחר אבחון של רופאת עור בכירה, לצד טיפול הוליסטי בצמחי מרפא ודיקור על ידי דוד פרלה. הטיפול מזרז את תהליך הריפוי באלופציה, תוך מעקב של דוד פרלה וד"ר אנה לכוביצקי, בוגרת ביה"ס לרפואה בהדסה ירושלים, בוגרת התמחות בעור ומין בבית החולים שיבא תל השומר, ורופאה בכירה במחלת העור – אחראית על מרפאת שיער במחלקת העור ביה"ח שיבא תל השומר.

לד"ר לכוביצקי ניסיון רב בטיפול בסוגים שונים של מחלות שיער, אבחון נגעים פיגמנטרים – כולל בדיקה דרמטוסקופית.

טיפים להתנהלות יומיומית עם אלופציה אראטה בראש

 • הוספת פרוביוטיקה לתזונה – מסייעת לפעילות תקינה של מערכת החיסון ולהקלה במצבים של מחלות אוטואימוניות. ניתן לצרוך פרוביוטיקה באופן טבעי מהמזון כגון: יוגורט, ירקות מוחמצים, מיסו, חומץ תפוחים ועוד.
 • צריכת אבץ – לאבץ יש תפקיד חשוב בצמיחה תקינה של השיער ולכן, צריכה של אבץ עשויה לסייע במצבים של אלופציה אראטה. ניתן לצרוך מזונות עשירים באבץ כגון: טחינה משומשום מלא, גרגירי חומוס מבושלים, טופו ועוד או להיעזר בתוסף תזונה לאחר התייעצות עם רופא.
 • עיסוי הקרקפת עם שמן לבנדר – מסייע לצמיחת השיער ומטפל בעור פגוע.
 • תזונה אנטי דלקתית – תזונה עשירה בפירות וירקות, אגוזים, זרעים, תבלינים (בעיקר כורכום וג'ינג'ר), דגי ים ושמן זית עשויה להקל על מצבים של דלקות בגוף ולפיכך, להוביל לשיפור בתסמינים של אלופציה אראטה.
 • הפחתת לחץ – לחץ עשוי לשמש כזרז להתפרצות או להחמרת התסמינים. לפיכך, במצבים של אלופציה אראטה מומלץ לאמץ דרכים להפחתת הלחץ היומיומי. למשל, עיסוק בפעילות מרגיעה, יוגה, מדיצטיה, הליכה בערב ועוד.
 • פנייה לאיש מקצוע (מטפל או פסיכולוג) או הצטרפות לקבוצת תמיכה במידת הצורך על מנת לקבל כלים להתמודד עם הפגיעה בביטחון העצמי בעקבות נשירת השיער.

הטיפול המשולב מחזיר את האיזון לגוף ולנפש, מזרז ומעורר את התהליך הטבעי של הגוף לתת את ההוראה להפסקת הנשירה והחזרת צמיחת השיער הבריא.

כותב המאמר דוד פרלה, מומחה לטיפול טבעי במחלות עור, בעל תעודות הסמכה בינלאומיות וניסיון של 30 שנות טיפול במרפאתו ברפואה סינית במחלות עור במבוגרים וילדים.

לוגו של זכוכית מגדלת בצבע טורקיז על רקע שקוף

שאלות ותשובות נפוצות

 • אלופציה אראטה היא מחלה מתסכלת למי שסובל ממנה. היא מופיעה בפתאומיות וההחלמה ממנה בלתי ניתנת לצפייה מראש: ההחלמה, במידה ומתרחשת, יכולה להיות חלקית או מלאה, ואירועים של הטבה והחרפה לסירוגין נפוצים אף הם.

  במרבית המקרים, עבור למעלה מ- 80 אחוז לסובלים מהמחלה, יהיה ריפוי ספונטני טבעי והשיער יחזור לצמוח תוך מספר חודשים עד שנה. כ-10 אחוז מהחולים מפתחים מצב של התקרחות כרונית. החולים בהם שכיח יותר המצב הכרוני, הם חולים בעלי מחלות אוטו-אימוניות אחרות, מאופיינים על ידי גיל התחלה צעיר מאוד, פגיעה נלווית בציפורניים ורקע משפחתי של אלופציה אראטה.

  בחלק משמעותי מהחולים חלה החלמה ספונטאנית והשיער מתחיל לגדול מחדש. תוך מספר חודשים עד כשנה מתחילת הופעת הנשירה. צמיחת השיער הראשונית היא לעיתים לבנה כשהפיגמנטציה –חזרת השיער לצבעו המקורי, מופיעה בהמשך.

  כעשרה אחוז מהחולים מפתחים מצב של התקרחות כרונית. החולים בהם שכיח יותר המצב הכרוני, הם חולים בעלי מחלות אוטו-אימוניות אחרות, גיל התחלה צעיר מאוד, פגיעה נלווית בציפורניים ורקע משפחתי של אלופציה אראטה.

  על פי מחקרים מהשנים האחרונות, קיימת זיקה בין אלופציה אראטה לבין מחלות אטופיות, בשיעור כפול מהשיעור באוכלוסיה הכללית. כך למשל, הסיכוי של החולים באלופציה לסבול מאטופיק דרמטיטיס, קדחת השחת, אסטמה או אלרגיות עומד על 10-22%, וחומרת המחלה האטופית נמצאת ביחס ישיר לחומרת האלופציה שלהם. הטיפול באמצעות רפואה סינית מאפשר לטפל במכלול הבעיות הללו גם יחד.

 • על פי הרפואה המערבית – אלופציה אראטה היא מחלה אוטואימונית, במסגרתה המערכת החיסונית של הגוף מזהה את זקיקי השערה כגוף עוין ותוקפת אותם. מצב זה נוצר בדרך כלל משילוב של רקע גנטי (מחלה אוטואימונית בתורשה המשפחתית) ובין נסיבות שהובילו להתפרצות (בדרך כלל טריגר נפשי קשה כדוגמת טראומה או לחץ נפשי).

  על פי הרפואה הסינית – האבחון הסיני קושר את מצב השיער למצבם האנרגטי של הכליות, האחראיות ברפואה סינית על התורשתיות, הגדילה ועל מצב השיער. ברמה הנפשית הכליות מקושרות לרגש הפחד ולטראומות, ולכן מעניין לראות שפעמים רבות התופעה מופיעה תחת מצבי לחץ נפשי חריף.

  כמו כן ישנה ירידה משמעותית ביכולת הזנת העור על ידי הדם, דבר המקושר ברפואה סינית גם למצבים של חסימות אנרגטיות בגוף המופיעות פעמים רבות במצבי מתח.

 • במרבית המקרים כן ,במיוחד אם זה הופיע בפתאומיות באזור בו בדרך כלל יש שיער ,לעיתים נדרש אבחון של רופא עור לוודא שאין מדובר במחלות עור אחרות כגון פטרת בקרקפת או בעיה של תלישת שיער [טריכוטולמניה].

 • כן לעשר עד 15 אחוז מהסובלים מאלופציה יש פגיעה גם בציפורנים לעיתים נראה שקערוריות קטנות או בצורה של פסים או סדקים.

 • קשה לצפות את מהלך המחלה , הוא שונה מחולה לחולה במרבית המקרים תהיה החלמה ספונטנית [טבעית] של הגוף ובאזורי ההקרחה השיער יחזור לצמוח,החלמה זו יכולה לקחת מספר שבועות או חודשים,
  במקרים קשים במיוחד ונדירים המחלה יכולה להתפשט לכל הקרקפת או כל הגוף. ישנם מטופלים שמידי כמה חודשים או שנים המחלה חוזרת להופיע.הטיפול ברפואה סינית מזרז את קצב ההחלמה הטבעי של הגוף ושומר על הגוף מאוזן לאורך זמן.

 • למרות שאין הוכחה חד משמעית בנושא ידוע כי מחלות אוטואימוניות רבות מתפרצות במצבי מתח ולחץ המערערים את מערכת החיסון,כך שהמצב הנפשי מהווה פעמים רבות טריגר להחרפת המחלה,ולכן הטיפול ברפואה סינית מתמקד גם בהרגעת הנפש.

 • ברגע שהשיער צומח ואזור ההקרחה נסגר בדרך כלל אין צורך בטיפול, ברפואה סינית ממשיכים גם מספר חודשים אחרי טיפול מונע כדי לשמור על איזון הגוף והנפש.

 • יש תורשתיות במחלה בעשרים אחוז בערך ישנה היסטוריה משפחתית, אך בהחלט יתכן גם שהמחלה תדלג על הילדים.

  <script>" title="<script>

 • אלופציה אראטה היא מחלה נפוצה, וכ-2% מהאוכלוסייה יסבלו ממנה במהלך החיים שלהם. לרוב המחלה תופיע לפני גיל 20 וכ-20% מהחולים עשויים לסבול מנשירת שיער רק אחרי גיל 40.

 • אלופציה אראטה איננה מחלה מדבקת

 • אלופציה אראטה לרוב מופיע אצל אנשים עם בריאות תקינה, יחד עם זאת, במקרה בו אדם מאובחן עם המחלה יש לבדוק כי אין קשר למחלה פנימית כלשהי על ידי לקיחת בדיקת דם הכוללת ספירת דם ובדיקת הרמה של הורמון בלוטת התריס.

 • אלופציה אראטה מופיעה אצל 2% מהאוכלוסייה. שיעור התחלואה זהה בין נשים לגברים.
  לאנשים המקרובים בדרגה ראשונה לחולים באלופציה אראטה יש סיכוי גבוה יותר לחלות במחלה.
  בנוסף, אנשים עם אלרגיות או אנשים שחולים במחלות של מערכת החיסון הינם בעלי סיכון מוגבר לחלות במחלה.

יצירת
קשר

  השאירו פרטים

  ואחזור אליכם בהקדם

  03-5344006 לקביעת תור

   השאירו פרטים

   ואחזור אליכם בהקדם