אלופציה אראטה – התקרחות פתאומית

הכותב: דוד פרלה

אלופציה אראטה – מהי?

אלופציה אראטה היא מחלה אוטואימונית הגורמת למצב של נשירת שיער והתקרחות באזורים בהם צומחות שיערות (כל משטח נושא שיער עלול להיפגע). התקרחות זו לא מלווה בהיווצרות של צלקת כלשהי, ובמרבית המקרים לא ידועה הסיבה להופעת המחלהלדוד פרלה ניסיון של למעלה מ-25 שנה של טיפול מוצלח ברפואה סינית במחלת האלופציה אראטה.

במרבית המקרים, עבור למעלה מ- 80 אחוז לסובלים מהמחלה, יהיה ריפוי ספונטני טבעי והשיער יחזור לצמוח תוך מספר חודשים עד שנה. כ-10 אחוז מהחולים מפתחים מצב של התקרחות כרונית. החולים בהם שכיח יותר המצב הכרוני, הם חולים בעלי מחלות אוטו-אימוניות אחרות, מאופיינים על ידי גיל התחלה צעיר מאוד, פגיעה נלווית בציפורניים ורקע משפחתי של אלופציה אראטה.

הטיפול המשולב שניתן במרפאה בשילוב רפואה סינית – דיקור, צמחי מרפא, מזותראפיה ותזונה נכונה, מחזיר את האיזון לגוף ולנפש, מזרז ומעורר את התהליך הטבעי של הגוף לתת את ההוראה להפסקת הנשירה והחזרת צמיחת השיער הבריא.

טיפול באלופציה אראטה

 

טיפול טבעי באלופציה אראטה מתמקד בצד הנפשי ובצד הפיזיולוגי וכולל:

acupuncture-smallדיקור (אקופנקטורה) – תהליך זה איננו כואב, והוא מתבצע הן באזור המקריח לשיפור זרימת הדם למקום, והן בנקודות העוזרות לווסת ולאזן את המערכת החיסונית ולהרגיע את הנפש. הטיפול יכול להתבצע גם במקביל לטיפול המערבי המקובל.

 

drink-smallצמחי מרפא – עוזרים לחיזוק אנרגטי של הכליות, הקשורות ברפואה סינית למצב השיער, שיפור זרימת הדם לאזור המקריח והרגעת הנפש. דוד פרלה פיתח במשך 25 שנה של טיפול באלופציה הרכבי צמחים ייחודיים – לקריאה נוספת לחץ כאן. ישולבו גם ויטמינים חשובים לצמיחת שיער – מולטי ויטמין מיוחד, תוספת ג'לטין לבניית קולגן, ופרוביוטיקה ייחודית למערכת החיסון, פרוביוטיקה 20/10כל אלה ניתנים לאחר אבחון והתאמה אישית.

 

מזותרפיה לטיפול באלופציהמזותרפיה (ביוונית: מזו – אמצע, תרפיה – טיפול) – שיטת טיפול חדשנית בה מוחדרת לשכבת העור האמצעית, הדרמיס, תמיסות טבעיות אשר מעוררות את שיקום עור הקרקפת וזקיק השערה. החדרה זו נעשית באמצעות מכשיר הדרמה פן, אשר יוצר בעזרת מחטים זעירות ולא כואבות ניקובים עדינים, אשר מאפשרים למרכיבים הפעילים של התמיסה להגיע לשכבת הדרמיס; כתוצאה מכך, מתעוררת תגובה משקמת ומחזקת לזקיק השערה. הטיפול במזותרפיה עוזר לשיפור זרימת הדם לקרקפת, למניעת נשירת שיער ומעודד צמיחת שיער מחדש. הטיפול מעבה את מראה השיער ותורם למראה שיער מלא ובריא.

Small bottle of red clover extract (tincture, infusion)סרום טיפולי למניעת נשירה ועידוד צמיחת שיער – סרום טיפולי הפועל למניעת נשירת שיער ומעודד את צמיחתו. משפר את המראה הכללי של השיער ומקנה לו יותר נפח ובוהק. מיועד למצבי אלופציה ונשירת שיער , מסייע לשימור השיער ושיקום זקיקי שיער חזקים מהשורש. למידע נוסף על מרכיבי הסרום>>

הסרום ניתן במקביל לשימוש ברולר ביתי – לחצו למידע נוסף וסרטון הדרכה >>

 

מחקר: טיפול בדיקור סיני ובצמחי מרפא סייע להחלמה בחולי אלופציה אראטה

במחקר שפורסם בכתב העת המקצועי Clinical Journal of Chinese Medicine נמצא כי תרומתו של הדיקור הסיני לזרימת הדם באיברים שנפגעו מהמחלה סייע לנסיגת תסמיני המחלה, וכי הדיקור בשילוב צמחי מרפא הוא אחד מהטיפולים המשמעותיים ביותר לחולים באלופציה אראטה.

קראו עוד אודות המחקר >>

האם ניתן לשלב את הטיפול המערבי בטיפול הסיני?

זוהי תופעה המצריכה לא פעם שילוב של רפואה מערבית ורפואה משלימה יחדיו, בכדי לתת מענה מהיר הן ברמה הנפשית והן הפיזיולוגית של הגוף. הטיפול משלב את המיטב מרפואת העור המערבית והסינית להשגת תוצאות מירביות.

שילוב מושכל של טיפול בתכשירים קונבנציונליים הניתנים לאחר אבחון של רופאת עור בכירה, לצד טיפול הוליסטי בצמחי מרפא ודיקור על ידי דוד פרלה. הטיפול מזרז את תהליך הריפוי באלופציה, תוך מעקב של דוד פרלה וד"ר אנה לכוביצקי, בוגרת ביה"ס לרפואה בהדסה ירושלים, בוגרת התמחות בעור ומין בבית החולים שיבא תל השומר, ורופאה בכירה במחלת העור – אחראית על מרפאת שיער במחלקת העור ביה"ח שיבא תל השומר.

לד"ר לכוביצקי ניסיון רב בטיפול בסוגים שונים של מחלות שיער, אבחון נגעים פיגמנטרים – כולל בדיקה דרמטוסקופית.

מתי מופיעה המחלה? ומתי היא תחלוף?

אלופציה אראטה היא מחלה מתסכלת למי שסובל ממנה. היא מופיעה בפתאומיות וההחלמה ממנה בלתי ניתנת לצפייה מראש: ההחלמה, במידה ומתרחשת, יכולה להיות חלקית או מלאה, ואירועים של הטבה והחרפה לסירוגין נפוצים אף הם.

בחלק משמעותי מהחולים חלה החלמה ספונטאנית והשיער מתחיל לגדול מחדש. תוך מספר חודשים עד כשנה מתחילת הופעת הנשירה. צמיחת השיער הראשונית היא לעיתים לבנה כשהפיגמנטציה –חזרת השיער לצבעו המקורי, מופיעה בהמשך.

כעשרה אחוז מהחולים מפתחים מצב של התקרחות כרונית. החולים בהם שכיח יותר המצב הכרוני, הם חולים בעלי מחלות אוטו-אימוניות אחרות, גיל התחלה צעיר מאוד, פגיעה נלווית בציפורניים ורקע משפחתי של אלופציה אראטה.

על פי מחקרים מהשנים האחרונות, קיימת זיקה בין אלופציה אראטה לבין מחלות אטופיות, בשיעור כפול מהשיעור באוכלוסיה הכללית. כך למשל, הסיכוי של החולים באלופציה לסבול מאטופיק דרמטיטיס, קדחת השחת, אסטמה או אלרגיות עומד על 10-22%, וחומרת המחלה האטופית נמצאת ביחס ישיר לחומרת האלופציה שלהם. הטיפול באמצעות רפואה סינית מאפשר לטפל במכלול הבעיות הללו גם יחד.

מאפייני המחלה

אחד המאפיינים הבולטים של המחלה הוא נשירה פתאומית של שיער. הנשירה יכולה להיות באופן נקודתי, הנראה כמקטעים חסרים על הקרקפת,  או בצורה גלית לאורך היקף הראש.

גם התדלדלות משמעותית של שיער הקרקפת, נחשבים לאופנים של אלופציה אראטה בדרגות חומרה שונות. איבוד שיער הראש כולו נחשב לאלופציה מוחלטת, וקיימת וריאציה נדירה של אלופציה, המכונה אלופציה אוניברסלית, בה החולה מאבד כליל את כל שיער גופו.

באופן מפתיע, אחד הרמזים לזהות האם מקור הנשירה הוא אלופציה, הוא באמצעות הציפורניים. על הציפורניים של חולי אלופציה ניתן למצוא שקעים זעירים, קווים או נקודות לבנות. הציפורניים מאבדות את הברק הופכות לדקות ומתפצלות ובמקרים נדירים גם נופלות.   

על מנת לטפל בבעיה נכון, חשוב להבחין בין נשירת שיער שמקורה בשינויים הורמונליים לבין אלופציה.

אלופציה אראטה אינה מחלה מדבקת, ואינה מסוכנת כשלעצמה, אך היא מלווה בנזק פסיכולוגי-חברתי משמעותי עקב תסמיני המחלה והבעיה הקוסמטית הנלווית לה. המחלה יכולה להתפרץ בכל גיל, החל מגיל ילדות, והשילוב בין חוסר הוודאות הכרוך בה לבין הפגיעה בדימוי העצמי שהיא גורמת יוצר קושי רב אצל המטופל המתמודד עימה. הטיפול המשלים מסייע גם להרגעת הנפש ובכך להאצת תהליך ההחלמה.

מהם הגורמים למחלה?

על פי הרפואה המערבית – אלופציה אראטה היא מחלה אוטואימונית, במסגרתה המערכת החיסונית של הגוף מזהה את זקיקי השערה כגוף עוין ותוקפת אותם. מצב זה נוצר בדרך כלל משילוב של רקע גנטי (מחלה אוטואימונית בתורשה המשפחתית) ובין נסיבות שהובילו להתפרצות (בדרך כלל טריגר נפשי קשה כדוגמת טראומה או לחץ נפשי).

על פי הרפואה הסינית – האבחון הסיני קושר את מצב השיער למצבם האנרגטי של הכליות, האחראיות ברפואה סינית על התורשתיות, הגדילה ועל מצב השיער. ברמה הנפשית הכליות מקושרות לרגש הפחד ולטראומות, ולכן מעניין לראות שפעמים רבות התופעה מופיעה תחת מצבי לחץ נפשי חריף.

כמו כן ישנה ירידה משמעותית ביכולת הזנת העור על ידי הדם, דבר המקושר ברפואה סינית גם למצבים של חסימות אנרגטיות בגוף המופיעות פעמים רבות במצבי מתח.

טיפול באלופציה אראטה

הרפואה המערבית מציעה טיפולים שונים להתמודדות עם הבעיה.

מניעת התפשטות המחלה: נעשית באמצעות נטילת סטרואידים בדרכים שונות. הטיפול יכול למנוע את המשך אובדן השיער באופן זה, ואפילו לעודד צמיחת שיער התחלתית כחודש לאחר סיום הטיפול. סטרואידים יכולים להביא לכדי תופעות לוואי קשות למדי ולכן לאופן נטילתם, למינונים וההחלטה האם לקחת אותם צריכים להשקל בכובד ראש עם רופא העור.

הדרך היעילה ביותר לצריכתם היא באמצעות זריקות סטרואידים כל 3-6 שבועות. דרך מקובלת נוספת לטיפול באלופציה נקודתית, או כאשר מדובר באלופציה אצל ילדים, היא באמצעות מריחת משחות סטרואידית על הנקודות החשופות.

במקרים מסויימים הטיפול נעשה אוראלית באמצעות בליעת כדורים זוהי דרך מועדפת פחות משום שהיא כרוכה בתופעות לוואי מרובות.

האצת צמיחה: על מנת להאיץ את צמיחת השיער רופא יכול לרשום מינוקסידיל במינון 5%. זוהי תרופה שנועדה להמרח על האזור הפגוע פעמיים ביום, ואפשרית לשימוש על ידי מבוגרים וילדים כאחד. התרופה אמורה להתחיל להצמיח שיער תוך כ-3 חודשים.

כאמור ישנם יתרונות וחסרונות בכול טיפול ולכן חשוב להתייעץ עם רופא העור.

טיפול טבעי באלופציה אראטה ברפואה סינית – שינוי פנימי שמביא לשינוי חיצוני

כפי שצוין, הטיפול באלופציה ברפואה הסינית מתמקד הן בצד הנפשי והן בצד הפיזיולוגי, ומטרתו להביא לאיזון פנימי וחיצוני. הטיפול מתבצע באמצעות צמחי מרפא ודיקור הניתנים לאחר אבחון. החזרת האיזון הפיזי והנפשי לגוף מווסתת ומרגיעה את מערכת החיסון וגורמת להפחתה בהוראה האוטאומיונית של הגוף כנגד עצמו ומעודדת את תהליך הריפוי הספונטני של הגוף.

שלח פנייה ישירה לדוד פרלה